Kategoriler
Kişisel

Küçük kızım ‘Neynep’

Kızıma bir mektup. Üstünüze alınmak da serbest.

Bir gün dijital bir kıyamet kopup internet dediğimiz bu gayya kuyusuna tıkıştırdığımız anıları da buharlaştırabilir elbet ama sanki kıyıda köşede kağıtlara karaladıklarım daha hassas, kırılgan geliyor bana. Onun için ilerde çekmecelerin birinde daha ayrıntılı halini görebileceğin satırların küçük bir kesitini de buraya ekleyeyim dedim.

Sevgili kızım Zeynep; ya da ikiz kardeşin Ali’nin dönmeyen dilince ‘Neynep’.

Birazdan yazacaklarımı sana şimdi anlatsam anlamayacaksın. Anlayabileceğin çağa geldiğinde dinleyecek sabrın kalmayacak. En çok konuşmak istediğim an geldiğinde ise kimbilir araya neler sıkışmış, kimler, neler bugün aramızdaki saf, hesapsız ilişkiyi bulandırmış, örselemiş olacak.

Ama ‘balık bilmezse, Halik bilir’ misali ben şimdi yazayım da, sen belki bir zaman denk gelir okursun.

Benim küçük çiçeğim,

Günler günleri geçecek ve şu an hayranlıkla gözlerinin içine baktığın, sımsıkı sarıldığın baban dışında da hayran olunası insanların varlığını keşfedeceksin. Kalbini bir başkası, sonra belki daha nice başkaları hızlı hızlı çarptıracak.

İhtiyarlaşan ben ise bir köşeye kurulup istirahat etmeyi düşünürken büyük ihtimalle yıllar boyu sömürdüğüm vücudumun isyanıyla boğuşacak, ayrı dertlerin eline düşeceğim.

Bunların hepsi hayatın doğal akışı. Üzülmeyeceğiz.

Ama şunu bilesin ki benim güzel kızım; seni bu hayatta en çok sevecek erkek hep ben olacağım. Sana bunları söyleyen çıkacaktır. Ama inanma, e mi?

Hiçbir erkeğin senin üstünde benim kadar emeği, karşılıksız sevgisi; benim kadar anısı olmayacak.

Ve ne yazık ki doğanın kanunu gereği sen, seninle en mutlu, temiz, sevilesi anılarımızla dolu bugünleri hiç hatırlayamayacaksın. Anılarındaki parçaların en renkli ve dolu olanları sadece bizde saklı kalacak.

Anlatsak da anlamayacaksın. Bize de hep dedikleri gibi ‘evlat sahibi olana dek’…

Ama ben hep seni bu dönemki halinle hatırlayacağım canım, biricik kızım.

İlerde birini, birilerini seveceksin, gün gelip bize tercih edecek, kendi yoluna gideceksin. Bizi halden anlamaz, geri kafalı, kuralcı, sıkıcı bulduğun; kaçıp gitmek, kendi hayatını kurmak istediğin anların olacak.

İşte öylesi günlerde aksilik eden, işi yokuşa süren, huysuzluk çıkaran ve seni hiçbir kimseye layık görmeyen babana sinirlenmeden önce bu satırları hatırla. Çünkü kendimi bilirim; sana bunları o zaman asla söyleyemeyeceğim. Birçok derdin, sıkıntının sebebi de bu olacak oysa ki.

İnsan her istediğinde mantığını cebinden çıkarıp aklına koyamıyor işte. Sen de çok çekeceksin bundan.

Yine de bil ki sonunda ne olursa olsun, ne yaparsan yap, ne söylersen söyle ben seni hep en az şu anki kadar seveceğim. Sen hep benim küçük, güzel meleğim; en çok sevdiğim, değer verdiğim kadın olarak kalacaksın.

Bunu sakın unutma.

Ve koca kafalı saf oğlum Ali. Küçük suretim, canım… Seni de unutmadım. Ama sen biraz daha bekleyeceksin.

Erkeklerin kaderi böyle.

“Küçük kızım ‘Neynep’” için 53 yanıt

Serdar Bey,
Yazınızı hayranlıkla ve gözlerim dolarak okudum. Ben de oğluma buna benzer bir mektup yazmıştım ama babalar ve kızlarının ilişkisi öyle farkl ki. Yazıyı okurken bu sefer oğlumu değil kendi babamı düşündüm.
Sevgiler,

irem

harika bir yazı okurken gözlerim defalarca doldu ve gözyaşlarımı içime akıtarak okudum… kızlar ve babaları farklı bir bağ aralarında kim ne derse desin…kalemize sağlık……..

Gerçekten harika bir yazi, 2 kiz babasi olarak bu durumu çok net anlayip, içimde hissedebildim. Djital kiyamette kaybolmamasi için en azindan çiktisini alip saklamak faydali olacaktir 🙂

Amirim öyle güzel yazmışsın ki gözlerim doldu. Kendimden bir parça buldum, koydum kenara. Ailelerimizle ne kadar çok sevsekte nedendir bu iletişim kopukluğu bilinmez. Hayat böyle sanırım.. Aslında düşündüğümüz kadar yalnız değiliz. Sadece durup bi sağımıza solumuza baksak kafi halbuki..

Kuzunuz hayırlı evlat olur inşaallah. Hissederek yazdığınız ve paylaştığınız duygu yüklü satırlarınız doğru fakat bazılarında yanılıyorsunuz bana kalırsa. mesela o sizinle yaşadığı her anı her mutluluğu, oynadığınız her oyunu hatırlayacak. babamın 3 yaşımdayken bisküvilerin arasına lokumları sıkıştırıp bize yedirdiği o günler bugün gibi hatırlarım ben hep ve daha birsürü keyifli zamanlarımızı. kızlar babalarına herkesten çok aşıktırlar. eğer siz onu sever sahiplenirseniz oda sizi sahiplenir ve hçbir sevgi sizinkinin üzerine çıkamaz. neden mi yazıyorum bunları benimde minik bir kızım var ve ben doğduğundan bu yana günlük tutup yaşadığımız her anı aktarmaya çalşıyorum büyüdüğünde okusun diye. kızınızın o tatlı hallerini görünce benim kuzuma benzettim. Rabbim evlatlarımızı ayırmasın bizden acılarını göstermesin.Mutlu ve huzurlu kalın.

Iki kız babası olarak yazdıklarınız beni çok etkiledi, aynı düşünceleri paylaşıyorum. İnşaAllah bizede düşüncelerimizi sizin gibi kelimelere dökmek nasip olur. Ailece Allaha emanet olun.

ama yazıyı okuyup bitirdiğimde bir de baktım gözlerimde yaşlar var benim!? :S pek şükela pek şahane olmuş, hemen 30 yıl önce kız babası olmuş birinin -ki kendisi babam olur- facebook duvarında paylaşıyorum 😉 umarım sizin kızınız da günün birinde “bak bana 30 yıl önce ne yazmışsın” diyip aynısını yapar… 🙂

Amirim,

Allah acılarını göstermesin ve hep iyi insanlarla karşılaştırsın inşallah.

Benim de 10 aylık bir kızım var. Kendisine bir mail hesabı açtım ve bu yazınızı forwardladım.

Ne kadar da güzel yazmışsınız.

Serdar abi son öncelikle her kelimesini okurken çok duygulandığımı belirtmeliyim. Kızınızın kaderi güzel olur inşallah. Son dönemlerde sizde aşırı bir duygusallaık gözlemliyorum. İçinizde büyüyen derin bir duygusal bir kartopu var gibi, hadi hayırlısı.

Haala babasina cok duskun 32 yasinda bir kiz cocuguyum ben de. Okurken agladim. Sundan da emin oldum, ben de en cok asik oldugum erkegi bile babami sevdigim kadar sevemeyecegim. Allah kizlarla babalari birbirlerinden hic ayirmasin…

“aksilik eden, işi yokuşa süren, huysuzluk çıkaran ve seni hiçbir kimseye layık görmeyen babana sinirlenmeden önce…”

İşte tipik feodal kafası. Siz kızınızı gerçekten sevseydiniz onun kişiliğine ve kararlarına saygı gösterir, onun mutlu olacağı insanla birlikte olması için çabalardınız. Kızını “sevgisinden” döven, eve kapatan, dinlediği müzikten arkadaşlarına kadar hayatının her alanına müdahale eden ebeveynlerden kafa olarak hiçbir farkınız yok. Belki bir gömlek üsttesiniz o kadar.

Cok sevdim bu yaziyi. Gozlerim doldu,suzulduler asagi yavasca.Tam da babamin olum yildonumu yaklasirken, o kadar cok isterdim ki ondan bana yazilmis boyle bir mektup bulayim. Her canim sikkin oldugunda acip ezbere bildigim o mektubu ilk defa okuyormuscasina okuyayim heyecanla… Iyi ki yazmissin…

Merhaba Neynep, Belki babanın sana yazdıklarını bir şekilde okuyacak ancak ona gelen yüzlerce yorum arasından bunu okuyamayacaksın. Babanla tanışmadık, biz onu Televizyon (TV) Programlarından tanıyoruz. Bilmen gereken mühim bir ayrıntıyı seninle paylaşmak istedim. -Şu zamanda TV gibi bir sektörde çalışan Baban, sana verimli vakit ayırabiliyor, senden bahsedebiliyor ve bunu bizlerle paylaşıyorsa inan aslında çook zor bir işi başarıyor. Babası TV gibi bir sektörde çalışan binlerce çocuktan daha şanslı olduğunu düşünüyorum.
Sevgiler.

Merhaba. Çok duygulandım, güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Genelde babaların kendini çok rahat ifade edemediğini görürüz. İyi bir örnek olmuş. Umarım güzel kızınız, damadınız ve torunlarınızla iç içe beraber, çok keyifli bir (yaşlılık) dönem (i) geçirirsiniz. 🙂

Saygılar….

Guzel bir yazi fakat hayat gerceklesmesini istedigimiz bir sekilde pek ilerlemiyor, gelecekte yasanacagini umdugunuz seyler icin kesin ifade tarzlari kullanmaniz rahatsiz edici bir egosantrik hava veriyor. Sonucta 2 dk sonra ne olacagini bilemedigimiz bir yasam halindeyiz. Aralara bir kac “belkide” yazmak iyi olurmus bence…

her babanın düşüncelerini şahane bir şekilde tüm kalbinizle kelimelere dökmüşsünüz… artık kalbimde yaşatmaya çalıştığım babamı bana gayet net bir şekilde anlattınız. elinize sağlık… 🙂

Öncelikle çok güzel bir yazıydı herkes gibi bende beğendim.Ama ilerde olması muhtemel bir durum üzerine yazmışsın bu yazıyı.Benimde bu konuda tek temennim olur oda kızınız her insanın yaptığı bu hataları yapmaz annesine ve babasına her daim saygı ve sevgi gösterir.
Teşekkürler duyguları yaşattığınız için!..

:))) gülümsetti yazı…Ne dersiniz kızınızı böyle korumaya alabilirmisiniz…Dillendirdiğiniz nokta daha öncede kaleme aldığınız kadınların ve erkeklerin hayata bakışı idi..kadınlar kalp resmi görürken erkekler kalça resmi görür.. o sıralar o kadarda irdelemiyordu bu düşünce sizi..fakat kızınız (kuzunuz) büyümeye başlayınca ve kurtlar sofrasına yavaş yavaş adım atmaya başlarken..sizde bu şekilde bir düşünce belirlemeye başlıyor…şimdi o gülebildiğimiz, gülümsediğimiz hoş gördüğümüz bakış açıları artık kurdumuz oluyor…ne garip değilmi…yada ne kadar aptalmışız..şimdi oğlunuz ali’yi kenara koyun..çünkü kurtlar sofrasına düşen bir başka parcanız..kızınız..ve onun yüzünü boyadığı resim değil..hayat…umarım yaşamı gerçek gösterirsiniz vede oda tökezlemeden kadınlığı ile dik durur..kurtlar sofrasında…

Sayın Amirim,
Yazdığınız hemen her yazıyı okumaya çalışırım da bu yazınızı 2. defa okuyunca dayanamadım, bir yorum yazayım istedim. İkiz çocuklarda, mutlaka biri ötekine dominant olur. Sizde de Zeynep öyle. Dolayısıyla Ali içten içe, belli bir yaşa kadar Zeynep’i hep kıskanacaktır. Onu da en az Zeynep kadar sevdiğinizi gösterin. Bunu dile getirmekten çekinmeyin. Ona, kendi kararlarını vereceği zamana kadar kelimenin tam anlamıyla güveneceği bir aile bireyi olduğunuzu kanıtlayın. Siz de biliyorsunuz, erkekler birçok şeyi babalarıyla çok daha rahat paylaşabiliyorlar. Bir de bu baba müthiş bir arkadaş olunca bal-kaymak oluyor. Bunu bir düşünün 🙂

[…] Küçük Neynep‘in Barbie kitaplarından birinde bilgisayar ve virüsle mücadelesini görünce epey şaşırmıştım. Anlaşılan bu seri ABD’de epey olay çıkartmış. Kadınların bilgisayardan anlamadığını, erkeklere muhtaç olduğunu ima ettiği gerekçesiyle öyle (manasız) bir protesto kampanyasıyla karşılaştı ki satışı durduruldu. Üreticisi Mattel Facebook sayfasında herkesten özür diledi ve öykünün düzeltilerek satışa sunulacağını belirtti. İnternette denk geldiğim bir kampanya yeni öykü için katkıları topluyor. Dünya ne garip bir hal aldı böyle? […]

[…] Neynep’e mektubumun sonunda sana da bir şeyler yazacağımı söyleyeli 4 sene olmuş. Hayat işte böyle rüzgarda savrulan yaprak gibi geçiyor oğlum. Bu koşuşturmacada en zor mesele ise neyin gerçekten önemli olduğunu bulmak. Bulsan da yetmiyor üstelik; ona hak ettiği zamanı ayırabilmelisin. Benim sizden daha önemli bir şeyim yok. Ama zamandan yana bendeki hakkınızı çalan da bitmeyen işlerimdir Aliciğim. Affet (ama her özrümü de hemen kabul etme. Çünkü insanoğlu bahane üretme konusunda kainattaki en başarılı varlıktır). […]

Bu duygu sayesinde blog yazmaya basladim on yil once. Kizimin akli benim kadar olunca beraber konuşalım diye.
Benim su an gördüğümu yasadigimi bildigimi o gune hologram olarak yansitabilmek icin.
?

Yüreginize saglik. Sevgi ve umut oldukca; sözcükler dile gelir. Tesekkürler.

Görüşlerinizi paylaşın: