Haftanın Özeti: 31

25 – 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

 • Beyazperdeye yansımak için gün sayan Warcraft filminin Yönetmeni Duncan Jones’tan filme dair 6 ipucu.
 • Hong Kong’da Pizza Hut siparişleriniz gözlerinize de ziyafet çekiyor. Pizzanın kutusundan projektör yaparak!
 • Ressam Vincent van Gogh’un 1888 yılında çizdiği ‘The Night Cafe‘ adlı tablosu en popüler sanat eserleri arasında yer alıyor. 3 boyutlu yaklaşımı, keskin renkleri ve ilginç perspektifiyle teknik olarak da dikkat çekicidir. New Yorklu oyun geliştiricisi Mac Cauley tarafından ele alınan bu eser sanal gerçeklik ile içinde gezilebilen bir başka -dijital- esere dönüştürüldü. Üstelik diğer van Gogh eserleriyle harmanlanarak. Bu yepyeni bir remix akımının da habercisi aynı zamanda. Aynı tadı vermeyecek olsa da videosuyla fikir edinelim.
 • Sanata dair tek popüler tartışma sanatın sanat için mi yoksa halk için mi olduğu değil. Sanatın sanatçının elinden çıkmadığı bir çağda çok daha önemli meselelerimiz var. Sanat algoritmaları çok düşündürücü ayrıntılarla bezeli bir haber ortaya çıkartıyor.
BN-IN352_ALGOAR_P_20150520145322
 • Birçok unvanı arasında sanatçılığı da anasının ak sütü gibi hak ederek taşıyan Leonardo da Vinci hakkında pek bilinmeyen bir dizi enteresan bilgi.
 • İranlı Eylemci ve Sanatçı Morehshin Allahyari, Taliban ve IŞİD’in yok ettiği kültürel eserleri 3D yazıcılarla yeniden üretiyor.
 • Sanatçı Vartan Garnikyan, dünyaca ünlü tabloları Batman karakterlerine uyarlıyor. Galerisine bir göz atın derim.
VGarnikyan_AmericanGotham_1000pxls__880
 • İllüstratör Jazz Hutchison ise aynı yorumu kertenkeleleri merkeze alarak uyarlamış.
Illustrator-Jazz-Hutchison-Gets-Creative-With-Chameleons6__880
 • Çizimin, tasarımın yapıtaşı kalem. Peki kalemin kendisi tasarım ve çizimin objesi olursa? Litvanyalı Sanatçı Jolita Vaitkute’ın aşağıdaki eserine dikkatle bakarsanız tamamen kalemlerden oluştuğunu fark edeceksiniz. Hem de bin adet kalemden. Yapım aşamasına ait bir video da var.
We-Made-This-Famous-Portrait-Of-Einstein-From-1000-Pencils__880
 • Türk Sanatçı Korhan Erçin ise meyve ve sebzeleri sanat ile buluşturuyor.
salatalik
 • Müzik dünyasına ait çok ilginç bir dizi bilgi (ve bence Türkçeleştirilmeye ihtiyacı var).
 • Sinemaseverlere bir hatırlatma: film odaklı mobil sosyal ağ Tinq çok yakında iOS sürümüyle hizmette. Erken kayıt avantajından faydalanın 😉 (Not: bu girişimin ortaklarından biriyim)

Haftayı Coca-Cola’nın yeni reklamıyla kapatayım. Unuttuğumuz; ama hiç aklımızdan çıkartmamamız gereken bir şeyi hatırlatıyor. Bu vesileyle bir kere daha rica ediyorum: Sen yine de gül kardeşim.

https://www.youtube.com/watch?v=839sF-RdvcI

Hepinize sağlıklı, mutlu ve bereketli bir hafta dileklerimle.

Bu derleme hoşunuza gittiyse hemen altta yer alan sosyal medya düğmeleri aracılığıyla paylaşarak ilgilenebilecek diğer arkadaşlarınızı haberdar edebilirsiniz. Yeni yazılardan öncelikli haberdar olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı ise aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Benim için son derece yol gösterici ve fikir verici olduklarını bilmenizi isterim.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Yorumlar

19 yanıt

 1. birkankalyon avatarı
  birkankalyon

  Oley!.. Yine uykusuz kalacagim 1 saat 🙂

 2. Mert avatarı
  Mert

  Serdar Bey yeni patentleri takip ettiğiniz özel bir site var mı?

 3. R.Duman avatarı
  R.Duman

  Amirim yine dolu bir hafta olmuş, teşekkürler.

 4. yskiyak avatarı

  Amirim FIFA ile ilgili meseleler yeni duyuluyor gibi ama gerçekte öyle değil. Andrew Jennings’in Türkçe’ye de çevrilen kitabı “Faul ! / FIFA’nın Karanlık Yüzü” ta 2007’de yayınlandı ve her şeyi anlatıyor. http://www.kitapyurdu.com/kitap/faul—fifanin-karanlik-yuzu/91360.html&manufacturer_id=22821

 5. Barış Aslan avatarı

  Amirim “Kararsız Kalma” yı paylaşıp en az bir o kadar emek harcanan http://oydanismani.org/ u unutmuşsunuz.

 6. gorkemogus avatarı

  Serdar Bey

  Imblue klasmanında aynı zamanda termos olan yaprak çay koyulabilen ve demlenebilen fakat Imblue kadar tasarımı üzerinde çalışılmamış ürünler mevcut.Birtanesi ;

  http://www.decathlon.com.tr/04l-isi-yalitimli-termos-id_8331659.html

 7. Mehmet Ali Sel avatarı
  Mehmet Ali Sel

  Serdar Bey naçizane tavsiyem şu ki bazen hakkında yazdığınız şeyin içeriğine değinmeden yorumunuzu yazıyorsunuz ve bize bu yorum veya fikrin dayanağı içeriği görmek için atıflar veriyorsunuz. Ancak zaten çok dolu olan içerik bizi onlarca “yeni sekmede aç” yapmaya götürüyor. Yazı kopmasın diye devam edince zaten, daha sonra onlarca yeni sekmenin her birini hangi bağlamda açtığımızı unutuyor ve okumadan kapatıyoruz. Bu durum, yazınızın gerekli alanlarına ulaşamadığım hissini doğurarak rahatsız ediyor beni 🙂 özetle, yalnız yorum ve atıftan oluşan ve bahsettiğiniz şeyin neye ikşkin olabileceği hakkında ipucu içermeyen parçalara yer vermememenizi tavsiye ederim. Sevgiler.

  1. mserdark avatarı

   Mehmet Ali Bey ilgilendiğiniz maddelerin linkli yazılarını okumadan diğer maddeye geçmezseniz sorun çözülür. Dediğiniz tarzda yapsam özet, özetlikten çıkar; okunabilir olmaktan uzaklaşır. Öte yandan bu halini derlemek için bile günde en az 3 saat harcıyorum, ötesini hayal bile edemiyorum.

   Bilgi uğruna emek harcandıkça anlamlı. Bu özetleri hazırlarken dahi içimden ‘insanları tembelliğe mi alıştırıyorum’ diye endişe duyuyorum.

 8. Mustafa Metin avatarı
  Mustafa Metin

  AutoShow 2015’te Tasarım adına yenilik olmaması sizi de benim gibi üzmüş sanırım. Değinecek nokta görmemişsiniz. Benim gözüme çarpan bir Fiat Egea var (sadece burada üretilecek olmasından mütevellit) o da süpriz bir tasarıma sahip değil. Bir de yerli ONUK markası var. Dikkate değer. http://www.onuk.com/road/

 9. sezai avatarı
  sezai

  Komplo teorilerinden nefret ediyor olabiliriz ama FIFA meselesinin politik bir mesele olabileceğini düşündünüz mü hiç? Yani bunlar ABD’nin oyunu diye Rusya’nın çıkışını alaya almak için yeterli argümanınız var mı? Yoksa komplo teorilerine karşıtlık da whisful thinking’e mi dönüşüyor?

  1. mserdark avatarı

   Bahsettiğiniz yöndeki iddiaları savunanlar da ilgili maddenin içindeki linklerde yer alıyor.

   1. sezai avatarı
    sezai

    Önemli olan linkin içindekiler değil ki, sizin linki sunuş biçiminiz. Her neyse.

 10. onur çetinkaya avatarı
  onur çetinkaya

  amirim, ex-machina filmi bu kadar yapay zeka içeren özetiniz ardından mutlaka izlenmeli.Spoiler vermeden şunu diyeyim, filmin sonu bahsettiğiniz tüm tartışmaları yeniden hem de korkunç derece alevlendirir.

 11. ORHAN avatarı
  ORHAN

  Amirim marka değeri belirleme, sıralama , bunları haber yapıp gazetelere koyma biraz lüzümsuz değil mi? Sonuçta marka temsil ettiği üründen bağımsız bir meta olarak alınıp satılamaz ki ! Mesela Coca Cola markasını diyelim ki ana firma satmaya karar verdi. Kendi adını Zart Cola yaptı, alan da bu markayı alakasız bir üründe kullandı. Sonuç hüsran olmaz mı ? Yani bu yüzlerce milyar dolarlık değerlemeler ne işe yarayacak ?

 12. Muhammed avatarı

  Bu derlemeleri okuyunca nedense ilkel zamanlarda, üstlerinde çalı çırpı ile toplayıcılık geliyor.

  Toplayıcı Serdar, yoksa içinde sıkışıp kalmış bir kız mı var? Hiç düşündün mü, neden beyaz, ince ve ufak sigarayı bırakıp, koca, iri, uzun ve damarlı purolar içmeye başladın? Kim bilir, belki de güzel birşeydir.

 13. Baris avatarı
  Baris

  Ayılarla ilgili konuyu (ayı görünce yapılması / yapılmaması gerekenler’ başlıklı belge) ya şaka olarak ya da gönderdiğiniz linkleri kimler ne kadar inceliyor anlayabilmek için gönderdiniz diye düşünüyorum 🙂

 14. Vedat avatarı

  Kararsız Kalma muhtemelen LDP’nin bir çalışması, çoğu farklı seçimde LDP ilk 3 sırada çıkıyor..

 15. eser3424 avatarı

  serdar abi paylaştığınız ingilizce paylaşımları çok okumak istiyorum ama arada bilmediğim kelimeler olduğu için okuyamıyorum. bana bir tavsiye verin nasıl geliştirebilirim.

 16. Caner avatarı

  serdar bey yazınızda rusların ukraynada öldürdükleri diye belirtmişsiniz ama bu tam anlamıyla öğle değil, rusya ayrılıkçılara askeri yardımda bulunduğu anlaşılmasın diye kendi ölen asker ve ajanlarını yakmak için krematoryumları kullanıyor.

Görüşlerinizi paylaşın: