Haftanın özeti: 1

Gün boyu ekranımdan yüzlerce yeni link, haber, uygulama ve bilgi akıp gidiyor. Bir kısmını blogda sizinle paylaşayım diye ayırıyorum ama genelde zamansızlık yüzünden heba olup gidiyor. Bundan sonra (becerebilirsem) Pazar günleri hafta boyu birikenleri (yani benim ilgimi çekenleri) sadece linkler halinde paylaşayım diyorum. Anlaması, kurcalaması size kalsın.

slide03_x861

 • Surge: Giyilebilir cihazların sessiz kralı Fitbit’in saat furyasına yönelik kendine has yorumu.
 • Google Fit: Apple’ın Health Kit ekosistemi olunca Android durabilir mi? İşte Google’ın yaşam takip eden sağlık temelli uygulamalara cevabı. Yükleyin ve sağlıksız yaşamınızın vicdani yükünü sırtlayın (ücretsiz).
 • Fire TV Stick: Bir diğer furya olarak yüzlerce örneğe kavuşan TV yayın çubuklarına Amazon dokunuşu (39 dolar). Nedir bunlar derseniz, ayrıca yazmıştım.
 • Andy: Windows ve Apple üstünde Android işletim sistemi çalıştırabileceğiniz ücretsiz uygulama. Ne işe mi yarıyor? Örneğin Android oyunlarınızı bilgisayarınızda oynayabiliyorsunuz. Hatta isterseniz cep telefonunuzu uzaktan kumanda (oyun kumandası) olarak kullanmak da var.
 • Pixelmator: iPad kullanıcılarına özel bir resim / fotoğraf editörü (10,49TL).
 • Startups-List: Dünyanın çeşitli ülke ve şehirlerinden en iyi internet girişimlerini listeleyen site. İçinde Türkiye yok (Türkiye’den haberdarsınızdır zaten sanıyorum). Yeni girişim fikirlerini incelemek adına gayet güzel (bu konu hoşunuza gidiyorsa -şahsen düzenli takip ettiğim- iki tavsiyem daha olsun: Angelist ve Betalist).
 • Startup School: İnternet girişiminin dışı sizi içi girişeni yakıyor ama genelde alevlerin pırıltısına odaklanıyoruz. Bu sitede hekimlerden değil, çekenlerden notlar var. Harika bir arayüzle üstelik.
 • Games you loved: Amstrad, Sinclair, Commodore kelimeleri size bir şey ifade ediyorsa mutlaka bakmanız gereken bir site (hafta içi fonladığım bir Kickstarter projesi sayesinde haberdar oldum).
 • Sched: Etkinlik düzenleyenlere özel 99 dolarlık mobil uygulama. Organizasyonlara yönelik en temel ihtiyaçlar bir arada, tek çözümde.
 • MoviePanda: Keşfettiğim günden bu yana tutkunu olduğum Popcorn türevi bir ücretsiz uygulama daha (bittorrent ile ilgili olanların bakmasında fayda olan bir diğer siteyse bunların -ilkel ve web tabanlı- versiyonu Joker).
 • Briefly: Bassett & Partners’ın CEO’su Tom Bassett’ın elinden yarım saatlik harika bir video. Reklamcılık, tasarım ve inovasyonun peşinde koşan bir dizi yaratıcı zekayla yapılan röportajlar. Çok duyulan ‘brief’ kelimesinin sihrini, potansiyelini gösteren çok güzel bir belge olmuş.

 • The Pipe: Teknoloji, tasarım ve iş dünyasına yönelik uzman elinden seçme e-kitap arşivi.
 • Nomad: Kendine bile hayrı olmayan iPhone şarj adaptörlerine yönelik ilginç bir çözüm. Önce telefonu sonra kendi iç pilini şarj ediyor. Prizden uzakta kaldığınızda hayat kurtarıyor. Avrupa versiyonu da yolda. Şimdilik fikir olarak bilmiş olalım (Pil, enerji konusuna bu haftaki TechInside yazımda da değinmiştim, hatırlatmış olayım).
 • Google-O-Meter: Google’ın hazır kütüphanelerini kullanarak sitenize grafik ve göstergeler ekleyebiliyorsunuz. Veri görselleştirmeyle uğraşan geliştiriciler için güzel bir kaynak.
 • One Terabyte of Kilobyte Age: Geocities sitesini hatırlayan varsa kaçırmasın; kapandıktan sonra paylaşıma açılan 1 terabaytlık arşivini derleyen bir site. Türkçe sayfalar da var. Nostaljinin dibi. İtiraf ediyorum, bazı sayfalarda hüzünlendim.

Bu haftalık bu kadar. Belki bir sonrakine hafta boyu sosyal medya hesapları üstündeki paylaşımları da bu listeye eklerim.

Siz bunlarla oyalanırken ben devriyeme devam edeyim.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

17 Responses to Haftanın özeti: 1

 1. Aytaç 02/11/2014 at 16:06 #

  selamlar, popcorn benzerlerinin bir listesi burada var, ayrıca jokeri kapattılar :/

 2. Kerem Enginar 02/11/2014 at 16:46 #

  Bilmeyenler için söyleyeyim, bu tarz yeni ve etkili işler için http://www.producthunt.com/ harika bir websitesi.

 3. aherab 02/11/2014 at 16:56 #

  andy gerçekten çok güzel bi uygulamaymış ücretsiz olması şaşırtıcı.

 4. Özgür 02/11/2014 at 17:04 #

  Gerçekten çok iyi düşünmüşsünüz bu olayı , vakitden gerçekten çok büyük kazanç olur benim açımdan da , umarım devam ettirirsiniz sürekli takipte kalamıyorum yazılarınızın fakat en azından bu konuyu hep takipte kalmaya çalışıcam , her pazar aklımda olucaksınız..
  teşekkürler..

 5. Aydin 02/11/2014 at 17:44 #

  Cok tesekkurler.

 6. htbbb 02/11/2014 at 18:08 #

  Üstad çok teşekkürler, haftanın özeti fikri süper oldu. hatta yayınlandığı gün bile harika olmuş :) gerçekten ihtiyaç vardı. Sevgiler saygılar.

 7. Burak Bayraktaoğlu 02/11/2014 at 19:07 #

  Vakti olmayan yada sadece üşenen bizleri düşünmeniz iyi oldu teşekkürler

 8. Ahmet AKDEL (@ahmetakdel) 02/11/2014 at 21:53 #

  amirim One Terabyte of Kilobyte Age burnumun direğini sızlattı ya :) listeyi hep birlikte genişletelim

 9. limonatali 02/11/2014 at 22:56 #

  Abi Stumble Upon’ın vücut bulmuş hali gibisin. Fikre +rep

 10. isilyilmaz 02/11/2014 at 23:51 #

  Harika fikir.
  Pixelmator’u çok uzun zamandır kullanıyorum, kesinlikle tavsiye ederim. Diğerlerini de FAV’a atıyorum. :)

 11. murat ercelebi 08/11/2014 at 20:38 #

  The pipe gercekten iyiymis..Paylasimlar icin cok tesekkurler

 12. Kadir 09/11/2014 at 14:35 #

  Amirim moviePanda’ya Türkçe altyazı seçeneği gelir mi?

Trackbacks/Pingbacks

 1. Haftanın Özeti: 30 - M. Serdar Kuzuloğlu - 24/05/2015

  […] uzunluğu. Çok mu uzun oluyor yoksa yeterli midir kestiremiyorum (geçen sene bu maceranın hangi dozda başladığını hatırlayan var […]

 2. Haftanın özetine büyük ilgi | Bilişim Fest - 17/11/2015

  […] bulamadığımdan “an azından linkini vereyim” düşüncesiyle 2 Kasım 2014 tarihinde başladığım ‘Haftanın Özeti’ serisi ummadığım bir ilgiyle karşılaştı. 40 hafta boyu hem […]

 3. Linux Dünyası’nda Bu Hafta: 1 | /home/mgokay - 25/04/2016

  […] bu yazı formatını bir yerden hatırlayacaksınız. Uzun uzun yazmaktansa (ne zaman yazmak istesem belli bir yerden sonra yazmayı bırakıyorum) bu […]

 4. Haftanın Özeti: 100 - Dünya Halleri - 25/09/2016

  […] ancak hakkında bir şeyler yazmaya fırsat bulunamayan linkleri Pazar günleri paylaşma adına başlayan Haftanın Özeti serisi, 100 haftayı geride bıraktı. Yaz, kış, bayram, tatil, darbe, kargaşa […]

 5. Huzursuzluk veren sessizlik - M. Serdar Kuzuloğlu - 10/07/2017

  […] Neyse ki ‘hasret’ uzun sürmedi. Haftanın Özeti meşgalesi sayesinde (yani bu yazıyı yazmadan 141 hafta önce)  hayatıma çok daha ağır bir yük aldım. […]

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim