Kategoriler
Genel

Haftanın özeti: 1

Bu haftadan aklımda kalan uygulamalar, siteler, cihazlar, trendler, videolar ve dahası.

Gün boyu ekranımdan yüzlerce yeni link, haber, uygulama ve bilgi akıp gidiyor. Bir kısmını blogda sizinle paylaşayım diye ayırıyorum ama genelde zamansızlık yüzünden heba olup gidiyor. Bundan sonra (becerebilirsem) Pazar günleri hafta boyu birikenleri (yani benim ilgimi çekenleri) sadece linkler halinde paylaşayım diyorum. Anlaması, kurcalaması size kalsın.

slide03_x861

 • Surge: Giyilebilir cihazların sessiz kralı Fitbit’in saat furyasına yönelik kendine has yorumu.
 • Google Fit: Apple’ın Health Kit ekosistemi olunca Android durabilir mi? İşte Google’ın yaşam takip eden sağlık temelli uygulamalara cevabı. Yükleyin ve sağlıksız yaşamınızın vicdani yükünü sırtlayın (ücretsiz).
 • Fire TV Stick: Bir diğer furya olarak yüzlerce örneğe kavuşan TV yayın çubuklarına Amazon dokunuşu (39 dolar). Nedir bunlar derseniz, ayrıca yazmıştım.
 • Andy: Windows ve Apple üstünde Android işletim sistemi çalıştırabileceğiniz ücretsiz uygulama. Ne işe mi yarıyor? Örneğin Android oyunlarınızı bilgisayarınızda oynayabiliyorsunuz. Hatta isterseniz cep telefonunuzu uzaktan kumanda (oyun kumandası) olarak kullanmak da var.
 • Pixelmator: iPad kullanıcılarına özel bir resim / fotoğraf editörü (10,49TL).
 • Startups-List: Dünyanın çeşitli ülke ve şehirlerinden en iyi internet girişimlerini listeleyen site. İçinde Türkiye yok (Türkiye’den haberdarsınızdır zaten sanıyorum). Yeni girişim fikirlerini incelemek adına gayet güzel (bu konu hoşunuza gidiyorsa -şahsen düzenli takip ettiğim- iki tavsiyem daha olsun: Angelist ve Betalist).
 • Startup School: İnternet girişiminin dışı sizi içi girişeni yakıyor ama genelde alevlerin pırıltısına odaklanıyoruz. Bu sitede hekimlerden değil, çekenlerden notlar var. Harika bir arayüzle üstelik.
 • Games you loved: Amstrad, Sinclair, Commodore kelimeleri size bir şey ifade ediyorsa mutlaka bakmanız gereken bir site (hafta içi fonladığım bir Kickstarter projesi sayesinde haberdar oldum).
 • Sched: Etkinlik düzenleyenlere özel 99 dolarlık mobil uygulama. Organizasyonlara yönelik en temel ihtiyaçlar bir arada, tek çözümde.
 • MoviePanda: Keşfettiğim günden bu yana tutkunu olduğum Popcorn türevi bir ücretsiz uygulama daha (bittorrent ile ilgili olanların bakmasında fayda olan bir diğer siteyse bunların -ilkel ve web tabanlı- versiyonu Joker).
 • Briefly: Bassett & Partners’ın CEO’su Tom Bassett’ın elinden yarım saatlik harika bir video. Reklamcılık, tasarım ve inovasyonun peşinde koşan bir dizi yaratıcı zekayla yapılan röportajlar. Çok duyulan ‘brief’ kelimesinin sihrini, potansiyelini gösteren çok güzel bir belge olmuş.

 • The Pipe: Teknoloji, tasarım ve iş dünyasına yönelik uzman elinden seçme e-kitap arşivi.
 • Nomad: Kendine bile hayrı olmayan iPhone şarj adaptörlerine yönelik ilginç bir çözüm. Önce telefonu sonra kendi iç pilini şarj ediyor. Prizden uzakta kaldığınızda hayat kurtarıyor. Avrupa versiyonu da yolda. Şimdilik fikir olarak bilmiş olalım (Pil, enerji konusuna bu haftaki TechInside yazımda da değinmiştim, hatırlatmış olayım).
 • Google-O-Meter: Google’ın hazır kütüphanelerini kullanarak sitenize grafik ve göstergeler ekleyebiliyorsunuz. Veri görselleştirmeyle uğraşan geliştiriciler için güzel bir kaynak.
 • One Terabyte of Kilobyte Age: Geocities sitesini hatırlayan varsa kaçırmasın; kapandıktan sonra paylaşıma açılan 1 terabaytlık arşivini derleyen bir site. Türkçe sayfalar da var. Nostaljinin dibi. İtiraf ediyorum, bazı sayfalarda hüzünlendim.

Bu haftalık bu kadar. Belki bir sonrakine hafta boyu sosyal medya hesapları üstündeki paylaşımları da bu listeye eklerim.

Siz bunlarla oyalanırken ben devriyeme devam edeyim.

“Haftanın özeti: 1” için 20 yanıt

Gerçekten çok iyi düşünmüşsünüz bu olayı , vakitden gerçekten çok büyük kazanç olur benim açımdan da , umarım devam ettirirsiniz sürekli takipte kalamıyorum yazılarınızın fakat en azından bu konuyu hep takipte kalmaya çalışıcam , her pazar aklımda olucaksınız..
teşekkürler..

Üstad çok teşekkürler, haftanın özeti fikri süper oldu. hatta yayınlandığı gün bile harika olmuş 🙂 gerçekten ihtiyaç vardı. Sevgiler saygılar.

Harika fikir.
Pixelmator’u çok uzun zamandır kullanıyorum, kesinlikle tavsiye ederim. Diğerlerini de FAV’a atıyorum. 🙂

[…] Ne var ki geç de olsa haberdar olduğum o liste bende vicdan azabıyla karışık bir sorumluluk doğurdu. Bu kadar ilgi gören bir mecrayı bu kadar boşlamak olmazdı. Bir ara formül olarak ‘vaktim olsaydı yazacağım şeyleri’ en azından başlıkları ve linkleriyle paylaşayım dedim (‘Listacle‘ adlı bu formatın aynı dönemde epey popüler hale geleceğini bilmiyordum). Bugün 218. sayısı yayımlanan Haftanın Özeti adlı seri işte böyle başladı. […]

Çok teşekkürler özellikle girişimcilerle alakalı paylaştığınız siteler çok faydalı olabilecek mecralar, umarım Türk girişimciler de Startup Lists’de yer bulur

Görüşlerinizi paylaşın: