Haftanın Özeti: 23

Her Pazar saat 10:00’da yayımlanan özetler haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri 5 ana başlık altında sıralar. Diğer kategorilerin bağlantılarını yazının sonunda bulabilirsiniz.

Kendi adıma -yine- bol seyahatli ve koşturmacalı bir haftaydı. Toplantıların neredeyse hepsini hayatımdan çalınan anlar olarak kodluyorum zihnime. Bu yüzden kalan zamanı daha faydalı işlerle doldurmaya çalışıyorum.

Örneğin bu hafta Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya bölümü öğrencilerine ders verdim (bir uçuş tarife değişikliği yüzünden Bilgi Üniversitesi’ndeki kendi dersimi veremedim). Türk Hepatopankreatobilier Kongresi’nde (YANLIŞ OKUDUN!) cerrahlara ve Çimentaş’ın yıllık toplantısında yöneticilerine (3 gün içinde 2 defa Antalya’ya uçarak) birer konuşma yaptım.

Uçuşlar ve otel transferleri sırasında David Hegarty’nin Yaratıcılık ve Douglas Coupland’ın Life After God (Tanrıdan Sonra Hayat) kitaplarını okudum. Bir sürü sektörel rapor erittim. Paralel olarak (tesadüfen keşfettiğim) Netflix dizisi Bloodline‘a başlayıp bitirdim (sıkıcı başladı ama güzel bitti). Youtube’da The Secrets of Sugar (Şekerin Sırları) adlı harika bir belgesele denk geldim. Mart ayından kalan dergilerini bitirdim (dergilerden kesip kırptığım şeyler için de bir blog dizisi mi başlatsam diyorum).

Belki de en güzeli hafta boyu birçok yeni, ilginç insanla tanıştım, bir sürü öykü dinledim, notlar aldım.

Yapamadığım tek şey bloga yeni bir yazı yazmaktı. Salı günümü nispeten boş bırakıp bu ‘işe’ ayırmıştım ama o meşhur ulusal elektrik kesintisi herkesinki gibi benim de planlarımı alt-üst etti.

Ve arada kalan zamanlarda okuduğum yüzlerce, binlerce haberden tadı damağımda kalanları sizin için derlemeyi de ihmal etmedim elbette!

Genel Gündem

 • Haftanın en önemli gelişmelerinden (gelişme tanımı biraz ironik olsa da) Türkiye çapındaki gizemli elektrik kesintisiydi. Saat 10:30 civarında başlayan ve Enerjisini İran’dan alan Van hariç 45 şehirde yarım gün süren kesinti etkisiyle elektrik, su, doğalgaz ve metro, tramvay gibi elektrikli ulaşım hizmetleri de durdu. Resmi açıklamalarda dahi olayın sebebi hala anlaşılamadı (teori bol). Bu olay sırasında Campaign dergisinin ‘What’s Next in Digital’ başlıklı arama toplantısı ironik görüntülere sahne oldu.

#whatsnextindigital #roundtable elektrik kesintisinden sonra :) @campaigntr

A photo posted by Omer Erdem (@omerdem) on

 • İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca kampüse yapılması planlanan cami için “talep gelirse sinagog da yaparız” demişti. Bunun üzerine bir kampanya başlatan İTÜ öğrencileri budist tapınağı için 18 binden fazla imza topladı. Al sana zamanın ruhu.
 • Bu hafta 53 bin devlet okulunun sadece yüzde 34’ünde kitaplık varken Kütüphaneler Haftası’nı kutladık. Rakamlar pek iç açıcı değil. Yapılan ankette bazı öğrenciler “internet varken kütüphaneye ihtiyaç yok” demiş. Her şeyin internette var olduğunu düşünmek yeni çağın en yaygın cehaleti (keşke her şey internette olsaydı elbette). Böyle düşünenler için de münasip bir TED sunumunu araya sıkıştırmak isterim.

 • MHP Milletvekili Ruhsar Sarıer’in soru önergesine cevaben Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Türkiye’de 8 milyon 179 bin kişinin depresyon ilacı kullandığını açıkladı.

depres

 • İstanbul trafik çilesinde dünya birincisi oldu. Ama sanılmasın ki insanlar toplu taşıma kullanmadığı için. Durum öyle değil.
 • Türkiye İstatistik Kurumu’nun bu hafta açıkladığı evlenme ve boşanma verilerine göre evlenme oranı sabit kalırken boşanmalar yüzde 4,5 oranında artış gösterdi. Evliliklerin yüzde 40’a yakını ilk 5 yılda bitiyor.
 • İran’ın nükleer faaliyetlerini düzenleme amacıyla İsviçre’nin Lausanne (Lozan) şehrinde yürütülen görüşmeler sürpriz şekilde sonuçlandı ve taraflar anlaşmaya vardı. İran uluslararası kuruluşların denetimini kabul etme karşılığında senelerdir süren siyasi ve ekonomik ambargo da (teoride) sona ermiş oldu. İran içindeki olası siyasi etkilerini merakla takipteyim.
 • Almanya’nın Stuttgart şehrindeki Mercedes Müzesi bu hafta en değerli parçalarını kapsayan araçlarını açık arttırmayla sattı. Hepsi kusursuz modeller arasında -şahsi favorim- martı kanatlı 1955 model 300 SL de vardı (1 milyon 46 bin 500 euroya satıldı). En enteresan araçlardan biri -varlığından bu sayede haberdar olduğum- Mercedes marka kadın bisikletiydi (o da 10 bin 925 euroya satıldı).

Mercedes 300 SL 'Gullwing'

 • Rusya’da Vladimir Putin adına trollük yapan Marat Burkhard, troll ordusunun nasıl çalıştığını bütün detaylarıyla bir röportajda paylaştı. St. Petersburg şehrindeki Internet Research adlı bir kurumdan yürütülen çalışmalarda 40 bin ruble (yaklaşık 1.800 TL) maaşla günde 12 saat çalışan troller Twitter, Facebook, LiveJournal ve -Rus Facebook’u olarak bilinen- vKontakte başta olmak üzere birçok sitede gösterilen hedeflere ‘saldırma’ yöntemini kullanıyormuş. Bir grup Putin’i göstermelik eleştirirken diğer grup organize karşı saldırıyı yürütüyor. İş disiplini ve çalışma sistemi okunmaya değer. Süreç Türkiye’de de hemen hemen aynı şekilde yürütülüyor.
 • Suratında şaşkınlığın sabitlendiği bir kedi varmış. İnsan tedirgin olur bununla aynı ortamda.

K7txiF3

Bu ne yahu!

 • Beslenme hakkında ezber bozan bilgiler: suyuna yağ katıp haşladıktan sonra 12 saat dolapta soğutulan pilav kalorisinin yarısını kaybediyormuş. Buzdolabında soğuduktan sonra ısıtmak makarna dahil diğer bütün yiyeceklerde kaloriyi düşürüyor ve daha doyurucu oluyormuş. Yüksek ısıda kızartılan / (ve 30 dakikadan fazla) pişirilen yiyecekler zararlı hale geliyormuş. Özellikle sirke ve limonla terbiye (marine) edilen etlerin kanserojen etkisi azalıyormuş. Ve en ilginci mikrodalga ile ısıtmak besinin değerini koruduğu için ateşte ısıtmaktan çok daha sağlıklıymış. Detaylara buyrun.
 • Sahte evrakla bankaları 3 milyon dolar dolandırdığı için hapse atılan 28 yaşındaki Neil Moore, hücresinde edindiği bir cep telefonuyla hapishane yöneticilerine sahte bir e-posta yollayarak kendini serbest bıraktırdı! Cidden oldu bu.
 • İnternet bizi daha akıllı yapmıyor ama öyle olduğumuzu sandırıyormuş.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

34 Responses to Haftanın Özeti: 23

 1. eacar 05/04/2015 at 09:36 #

  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca kampüse yapılması planlanan cami için “talep gelirse sinagog da yaparız” demişti. Bunun üzerine bir kampanya başlatan İTÜ öğrencileri budist tapınağı için 18 binden fazla imza topladı. Al sana zamanın ruhu.

  Amirim buna karşılık bizlerde change.org’da İTÜ ye cami yapılsın diye bir kampanya başlattık. Şu anda 18 binin on katından fazla imza toplandı. Saygılar .. (:

  https://www.change.org/p/it%C3%BC-rekt%C3%B6rl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-it%C3%BC-ye-cami-yap%C4%B1ls%C4%B1n

  • egemen 05/04/2015 at 17:24 #

   sizinkinin farkı, imzalayanların itü öğrencisi olmaması

  • mustafa 11/04/2015 at 03:22 #

   itüye cami için 187.000 imza toplandı
   itüye budist tapınağı için 19,000 imza toplandı
   niçin bilinçli bir şekilde yönlendirme yaparak camiden hiç bahsetmiyorsun da,
   sanki Budist tapınağı çok oy almış gibi gösteriyorsun!!!!!!!!11
   seni daha objektif davranmaya davet ediyorum….!!!!!!!!!!!!
   Müslüman bir ülke de yaşayıp her türlü nimetlerinden yararlanıpta
   Müslümanları öteleme yada yadırgama !!!!!!!!!!! Müslümanlara destek olmayacaksan köstekde olma
   objektif ol, böyle bi olayda tüm oy verenlerin hepsinin oranını eşit şekilde göster!!!!!!!!!!!
   sen Müslüman olmayabilir ya da Müslümanları sevmeyebilirsin
   ama bu ülkede bari bunu yapma, sana saygı duyulmasını istiyorsan başkalarına da saygı duy…..
   inşallah yayınlarsın

 2. Ufuk 05/04/2015 at 10:46 #

  Ello’nun gelişimi hakkında düşünceleriniz neler? Ello hesabı açmayı düşünüyor musunuz?

  • Ayhan 06/04/2015 at 22:46 #

   Sanırım istese de açamayacak, daha doğrusu satın alacak :)
   for sale!

 3. ahmd 05/04/2015 at 11:09 #

  Microsoft ve cep telefonu demişken şunu da unutmamak gerek.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Kin

 4. gtasbasi 05/04/2015 at 11:50 #

  Amirim ellerinize sağlık, yine harika bir özet olmuş. Sizin yazmanız ne kadar sürüyor bilmiyorum ama(bir fikrim var!) bizim hakkını vererek okumamız bir haftayı buluyor.

 5. muhammed 05/04/2015 at 12:05 #

  ben şu tidal videosunun gerçekten komik olduğunu düşünüyorum :)

 6. tunahan 05/04/2015 at 12:16 #

  Zamanın ruhu sadece ibadet etmek için ihtiyaç duyulan cami talebini trolleyip okuldan tapınak istemek mi gerçekten? Umarım ben yanlış anlamışımdır.

  Bu hafta da çok lezzetliydi, teşekkür ederim.

 7. Ege Çakar 05/04/2015 at 12:42 #

  Uzay istasyonu ile birleşme videosu muhteşem. Kullanılan teknolojileri, bu insanlardaki zekayı, çalışkanlığı, vizyonu gördükçe aklıma bir devlet büyüğümüzün bulut bilişim hakkındaki insanı kahreden yorumları aklıma geliyor. Umudu yitiriyorum.

 8. Rıza ERGÜN 05/04/2015 at 13:14 #

  “Evliliklerin yüzde 40’a yakını ilk 5 yılda bitiyor” derken tüm evliliklerin mi? yoksa boşanma ile sonuçlanan evliliklerin oranı mı?

  • mserdark 05/04/2015 at 13:55 #

   Elbette boşanmayla biten evliliklerin yüzde 40’ı.

 9. BigŞef (@freezazon) 05/04/2015 at 14:34 #

  koşuşturmalı bir hafta! nedir bu acele? :))

  Tüm Türkiye’de kesilen elektrik kesintilerinin Diyarbakır’da bile ya kedi girdi ya da siber saldırı olabileceği teorisi üzerinde duruldu. Doğrusunu söylemek gerekirse milyonlarca lira zararın benim için bir önemi yok! Nefes alsın kapitalizm :)

  İTÜ’de ki cami-budist tartışması kötüye gidecek gibi!

  40,4 B tweet atmış biri için kitap okuyun demesi manidar bana göre…

  8 milyon 179 bin depresyonlu… hükümetin aile içi, iş de ve sosyal çevresinde sorun yaşayan vatandaşlar için herhangi bir program yapmadığının ispatıdır.

 10. Taner Yavuz 05/04/2015 at 14:53 #

  Harika bir özetti. Teşekkürler.

 11. Azmi Aksoy 05/04/2015 at 15:20 #

  Yüreğinize sağlık, süper bir özet olmuş, teşekkür ediyoruz.

 12. Ekrem 05/04/2015 at 15:45 #

  Sarıer değil de, Demirel olmasın?

 13. Mehmet Sarkın 05/04/2015 at 18:10 #

  Ellerine sağlık amirim DE şu ingilizce siteleri okumak için bildiğin bir yöntem var mı? Şu ingilizce öğrenmeyi psikolojik olarak kolaylaştıran uygulama ya da bi yöntem var mı. Yıllardır deniyorum, olmuyor olmuyor! Saygılar, sevgiler.

  • mserdark 05/04/2015 at 18:13 #

   Size Duolingo‘yu önerebilirim. Kanıtlanmış ve ücretsiz bir yapı. Bir de bunu deneyin derim.

 14. Bilal Taşçı 05/04/2015 at 20:33 #

  Serdar Bey, marine etler hakkındak, çeviriniz yanlış olmuş, kanserojen etki göstermiyorlar, kanserojen etki gösteren kimyasalların oluşumunu engelliyorlar. Kontrol edip düzeltirseniz sevinirim :)

  • mserdark 05/04/2015 at 21:08 #

   Çok haklısınız. Düzelttim. Teşekkür ederim.

 15. Murat Ozkan 05/04/2015 at 21:09 #

  eye of tiger şarkısını floppy ile de yapmışlar. https://youtu.be/iMcRd_4RwRQ

 16. Mahmut 05/04/2015 at 23:27 #

  Serdar Bey, rektörün kampüse bir ‘ihtiyaç’ olan cami yapılmasını ‘mübah’laştırmak üzere sinagog da yaparız şeklindeki talihsiz açıklamasından yola çıkarak bunu budist tapınağı gibi ülkemizde pek görmediğimiz ihtiyaçlara yöneltmeye çalışarak bu konunun içini boşaltıp, bunu adeta siyasi bir oyuna çeviren günümüz ‘samimiyetsiz’ gençleri gerçekten de zamanın ruhu mu sizce? Ve bu ruh mu dünyamızı daha güzel bir yere dönüştürecek? Özgürlük.. Ne kadar da büyüleyici ve dürüst bir kavram.

 17. ışılsu 06/04/2015 at 10:08 #

  Bu serilerin bağımlısı oldum! Çok teşekkürler.

 18. volkaN küçüK 07/04/2015 at 23:36 #

  Hocam oyle bir giris yapiyorsun ki allah razi olsun lutfedip yaziyi yazdin diye sukur namazi kildiracaksin bize. Tamam anladik yogunsunda bundan banane :) o kadar yogunsan biz engel olmayalim. Yazacaksan da sikayet etme be mubarek sonucta sadece bizim icin yazmiyorsun ya.

  • mserdark 07/04/2015 at 23:45 #

   Kişisel bir blogda hafta özeti çıkaran yazar kendi hayatına ait kesitlerden söz etmeyecekse ne anladım ben öyle blog yazısından? Burası haber sitesi değil ki?

   Bu özetlere eklediğim gelişmeleri hafta boyu ekranlardan zaten fazlasıyla takip ediyorum; buraya ayrıca emek verip derlememe ne gerek var? Yani -ima ettiğiniz aksine- kesinlikle ve elbette hepsini sadece sizler için yazıyorum. Henüz karıncalar, kaktüsler ya da dünya dışı varlıklar okumuyor blogumu.

   Ama o günler de gelecek elbet.

   • volkaN küçüK 08/04/2015 at 00:19 #

    Oncelikle yorumu yayinladiginiz icin tesekkurler. Ben artik bu sitenin blog mu yoksa teknoloji haber sitesi mi oldugunu anlamayamiyorum. Kisisel yogunlugununuza bakilirsa bilgi satarak geciniyorsunuz ve blogunuza katki saglamak size dolayli olarak katki sagliyor ve bu sebeble bu yazilari sadece bize degil oncelikle kendinize yaziyorsunuz. Ancak sadece blog sitesinin fark yaratmadigini bildiginiz icin icine haber tadida ekliyorsunuz. Ne kadar isminiz bilinirse bilinsin surekli arkadan yeni jenerasyon hizla geliyor ve sizin bu siteye haddinden fazla ihtiyaciniz var. Bence dogru olani yapiyorsunuz. Anlattiginiz yogunluk bile kendi reklam ve pazarlama stratejiniz :) Sadece daha projesyonel yapabilirsiniz. :) Sevgiler

   • Teoman 12/04/2015 at 10:55 #

    Serdar Bey bakmayın siz gereksiz konuşan ukala ergenlere. Biz sizin tüm hafta koşuşturmalarınızı merak ediyor ve yazılarınızı zevkle takip ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Allah sağlık sıhhat versin. Başarılar dilerim.

 19. Mehmet KARA 09/04/2015 at 19:41 #

  Adam ne yorum yazmış be! : )) @volkaN küçüK

  Bu arada ertesi güne bırakılan, tekrar ateş görerek ısıtılan yemeklerin romatizma, mide rahatsızlıkları gibi hastalıkları tetiklediği yönünde araştırmalar var.

 20. Oktay Özcengiz 14/04/2015 at 00:12 #

  Rusya’daki troll’lerden söz ederken “Süreç Türkiye’de de hemen hemen aynı şekilde yürütülüyor.” demişsiniz. Aradan geçen bir haftaya karşın bu konuda hiç bir yorum gelmemiş. Şehir efsanesi halinde bu konuda bir şeyler dolanıp duruyor ortalıkta. Ama sözlerinize bakılırsa bu konuda bildikleriniz bizim bildiklerimizden fazla. Bu konuda aydınlanmak için “sizi izlemeye devam” edelim mi?

 21. caglar 17/04/2015 at 20:46 #

  su mercedes bisikletin fari/lambasi bana hazneli, ipli, yakitli bisey gibi gorundu. yaniliyor muyum?

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim