Aşırı terleme ve tedavi yöntemleri

Vücudun ısıyı dengelemek için en büyük kozlarından biri kabusa dönüşünce…

İnsanların yüzde 1’inde görülen aşırı terleme meselesindeki ‘aşırı’ sıfatının dozunu çekmeyenin tahmin etmesi kolay değil. Yarattığı yan sıkıntıları da.

Örneğin beni en rahatsız eden el sıkışma sırasında karşımdakinin el teri. İşim gereği sürekli yeni insanlarla tanışıyorum ve el sıkışıyorum. Bazen elim sahiden sırılsıklam oluyor.

Bunun sıkıntısını yaşarken bir yandan da karşımdakini düşünüyorum. Benden on kat daha fazla sıkıntı duyduğunu gayet iyi biliyorum ama ikimiz için de  çok geç oluyor. Gülümsemeyle gizli ama malum pişmanlıkları çok küçük jestlerle paylaşıyoruz.

Aşırı terlemedeki sıkıntı genellikle dört bölgede yoğunlaşıyor: el, ayak , yüz ve koltukaltı. Sebebi de adrenalin bağlantılı sinir sisteminin kendi kendine heyecana kapılması ve deli gibi çalışmaya başlaması.

Benim derdim koltukaltı…

Sürekli terleyen biri değilim. Hatta bazen hiç terlemiyorum. Ancak bazı (özellikle stresli) anlarda terlemeye başladığımda koltukaltımdan epey sıvı kaybı yaşıyorum.

Televizyonda canlı yayında ya da sahnede bir sunumdayken bu durum gerçekten dikkatimi toparlamama da engel oluyor. Sürekli nasıl göründüğüme dair sıkıntılı bir fikir yürütme sürecine girip çıkıyorum.

Terleme dediğimiz şey esasında vücudun ısı dengesini tutturmak için kullandığı bir refleks. Isı yükselince terleyerek deriyi serinletmeye, ısıyı atmaya çalışıyor. Aşırı terleme durumundaysa vücudun tamamı değil, yukarıda saydığım gibi belirli bölgeleri normalin çok üstünde ter atıyor (normal bir insan günde terleyerek 500cc su kaybı yaşıyor. Bu kadarı normal).

Aşırı terlemenin tıp dilindeki karşılığı hiperhidroz.

Dikkat edilmesi gerekenler

Erkek bakımıyla ilgili yazımda da değindiğim gibi temizlik önemli. Her gün en az 1, hatta terlemenin doğal hale geldiği sıcak yaz günlerinde mümkünse sabah-akşam olmak üzere 2 defa yıkanmakta fayda var. Böylece en azından terlemenin en çekilmez yanı olan ‘koku’ kısmını bertaraf edebilirsiniz.

Kokunun önüne geçmek için yine o yazıda tavsiye ettiğim (ve temsilcisinin bir site yapmaktan bile gocunduğu) Deotak gerçekten mucizevi sonuçlar sağlıyor. Biliyorsunuz diye düşünüyorum ama hatırlatayım; aslen terin kendisi kokmaz. Ter kokusu dediğimiz şey vücudumuzun sık terleyen yerlerinde barınan ve terimizle bayram eden bakterilerin kokusudur. Deotak işte bu bakteri oluşumunu engelliyor. Böylece ne kadar terlerseniz terleyin, kokmuyorsunuz.

Herhalde en az 20 senedir kullanıyor olmalıyım. Haftada 1 gün, banyodan sonra. 7 gün boyu korumayı sürdürüyor. Banyo yapmaya da engel değil. Deodorant ve benzeri ürünleri de kullanmaya devam edebiliyosunuz. (ayakta da işe yarıyor. Ayağı çok terleyenler denesin derim)

Bunun dışında terlemeyi engellemek için sürekli yeni arayışlar içindeyim. Son bir ayda denediğim birkaç ürünü paylaşmak isterim. Belki faydası olur:

 • Axe (Music): ABD seyahatlerimden birinde meşhur kampanyasının da etkisiyle rafları dolduran Axe’ın (ki hiç sevdiğim, kullandığım bir marka değildir) aldığım bu deodorantı terlemeye karşı herhangi bir iddiaya sahip değil. Türkiye’de satılıyor mu bilmiyorum. Sadece normal bir ürünün etkisini denemek için almıştım. Sonuç sürpriz değil: hiçbir etkisi olmuyor.
 • Adidas Special Edition (Extreme Power): Real marketten aldığım bu roll-on (sprey yerine bir yuvarlanan top aracılığıyla koltukaltına sürülen sıvı form) gördüğüm en küçük ürün aynı zamanda. 50ml bir roll-on için bunca para vermek garip geldi. İki gün boyu denediğim bu ürün kutusunda 24 saat terlemeyi önleme iddiasına sahip ancak bende işler hiç de öyle gitmedi. İçeriğindeki maddeler genellikle her emsal ürünün içinde bulunan genel bileşenlerdi. Dolayısıyla tam bir teşhis koyamıyorum.
 • Right Guard (Silver): Yine bir roll-on, yine 50ml (ancak şeklinden dolayı Adidas’tan daha çokmuş gibi görünüyor). Bu ürün terlemeyi önleme ve 48 saat etkili olma iddiasında. Kokusu (esansı) Adidas ve Axe’tan çok daha iyi. Sonuçları da öyle. 48 saat duş almama gibi bir durumum olmadı ancak en azından terlemeyi bloke etme konusunda yukarıdakilerden daha başarılı. Bunda içeriğindeki alüminyum zirkonyum bileşeninin rolü olduğunu hatırlatmak gerek.
 • Rexona Men Invisible: Hayatımda hiç Rexona kullanmadım. Bu ürünü yanlışlıkla almış olmalıyım. Çünkü eski reklamlarından ötürü kafamda Rexona tamamen bir kadın markası olarak yerleşmiş (Rowenta ile bile karıştırıyor olabilirim). Ancak ilginç bir şekilde şu ana kadar denediğim belki onlarca farklı ürün arasında en etkilisi bu oldu. Roll-on ürünler sıvı olduğu için bir anlamda terlemeyi tetikliyor gibi. Koltukaltının roll-on yüzünden nemli kalması terleme reaksiyonunu da başlatıyor. En azından bende böyle. Ancak spreyler daha ince bir tabakayla daha geniş bir yüzeye etki ettiğinden (bence) daha başarılılar. Ürüne dönersek; Rexona’nın bu serisi koltukaltınızı resmen kurutuyor. Bunu tarif etmek çok güç ama duş alırken süngerin sürtünme hissinde bile bir farklılaşma oluyor. Bu ne kadar iyi bir şey bilmiyorum ama sanki koltukaltınızda görünmez bir tabakayla duvar örüyor.

Tedavi yöntemleri

Elbette bu çözümler bir anlamda kafayı kuma gömmekten farksız. Sorunun esas çözümü değil. Daha kalıcı çözümler için iki seçenek var:

 1. Geçici çözüm (botoks),
 2. Kalıcı çözüm (farklı türden ameliyatlar)

Ben botoks yöntemini denedim. Cidden inanılmaz, mucizevi bir tedavi yöntemi. Koltukaltınızdaki ter bezlerine enjekte edilen botoks sıvısı ter bezlerinizi bir anlamda felç ederek çalışmaz hale getiriyor. Böylece ne kadar sıcak olursa olsun zerre terlemiyorsunuz. Dolayısıyla deodorant bile sürmeyi unutsanız hiç sorun olmuyor. Kolunuz ne kadar kokuyorsa koltukaltınız da o kadar kokuyor.

Aşırı terleyen ayaklarından dolayı botoks tedavisi uygulanacak bir hasta. Fotoğrafta gördüğünüz noktaların her birinden iğneyle girilip deri altına botoks enjekte edilecek. Epey uzun süreceği belli. Resme dikkatle bakarsanız çekildiği an bile ne kadar terli olduğunu görebililrsiniz.
Aşırı terleyen ayaklarından dolayı botoks tedavisi uygulanacak bir hasta. Fotoğrafta gördüğünüz noktaların her birinden iğneyle girilip deri altına botoks enjekte edilecek. Epey uzun süreceği belli. Resme dikkatle bakarsanız çekildiği an bile ne kadar terli olduğunu görebililrsiniz.

Gelelim diğer yanlara; botoks çok acı veren bir uygulama. Koltukaltınız, eliniz, ayağınız ya da sorun her neredeyse ince bir iğneyle defalarca batırarak deri altına botoks enjekte ediyorlar. Bu cidden acıyor. Ben zor dayanmıştım. Bu uygulamadan önce bence o bölgeye bir lokal anestezi yapılmalı. Ben bir seferinde dondurucu sprey kullandırdım ama inanın o bile kar etmedi.

Diğer yandan botoks geçici bir çözüm. En fazla 6 ay boyunca etkisi sürüyor. Sonra yeniden tekrarlamak gerekiyor. Pahalı olması da ayrı bir dert. Bu yaza doğru yaptırmak istediğimde aldığım en düşük fiyat 900TL oldu.

Kalıcı çözümler

Bu işi kökten çözmenin yolu ameliyat. Bir dönem ter bezleri ameliyatla alınıyordu. Ben nedense bu yönteme hiç sıcak bakamadığım için yaptırmadım. Yeni bir teknikte ter kanallarına giden yolu bir kıskaçla sıkıştırıp terlemeyi engelleme yöntemi kullanılıyor. Bunun adıysa ‘klipsli ETS tedavisi’.

ETS’nin açılımı Endoskopik Torakal Sempatektomi. Yine bir şey anlamadık ama normal ETS ameliyatlarında yapılan kabaca şu: küçük bir kesikten olay yerine ulaşarak sinirleri yakmak / yok etmek. Klipsli ETS’deyse bu yakma işlemi yerine mandal misali bir klips takılarak kanalın işlevi kesiliyor. En önemli avantajı geri döndürülebilir bir işlem olması. Yani herhangi bir sebepten dolayı sorun çıkarsa bu klips çıkarılabiliyor ve her şey eski haline dönüyor.

Fotoğrafta ter kanalı açıkça görülüyor. Cihazın ucundaki metal de onu sıkıştırıp akışı engelleyecek klips (kıskaç).

Klipsli ETS de sadece koltukaltına değil, terleme sorunu olan her bölgeye uyarlanabiliyor. Genel anestezi altında siz mışıl mışıl uyurken, 30 dakika içinde olup bitiyor.

Bu ameliyatın bir sezonu, dönemi var mıdır bilmiyorum ama araştırma halindeyim. Bu sene olmayı düşünüyorum. Fiyatları, süreçleri ve sonuçlarıyla ilgili başka bir yazıda buluşmak üzere şen, esen ve kuru kalın!

Keyifli bir yaz dileğiyle.Yayın Tarihi:

Kategori:

,

Yorumlar

54 yanıt

 1. Engin avatarı
  Engin

  Terlemeyi engellemek zararlı bir çözüm yöntemi olabilir. Kokuyu engellemek mantıklı ama vücut ısımız sadece terleme yoluyla düşürülüyor.

 2. EmpatiX avatarı
  EmpatiX

  Ameliyat konusunu kesinlikte birkez daha düşünmenizde fayda var doğuştan elde terleme sıkıntısı çekmekteyim ameliyatı çok düşündüm çok araştırdım fakat yan etkisi olan bölgesel terleme azımsanmıcak kadar fazla görülüyor yani eldeki terden kurtuliim derken birden sırtta göbekte inannılmaz bir terle karşılaşmak mümkünmüş bu tür yan etkiyi yaşayan insanlarda bin pişman oluyormuş yeni bi yöntem çıkana kadar beklemekteyim

  1. funda avatarı
   funda

   bu ameliyati yuz bolgesindeki terlemem icin oldum.ilk iki gun superdi yuzum terlemedi fakat 3 . gunden sonra bacaklarimda sirtimda ve karnimda olusan terleme senelerdir cektigim asiri yuz terlememi bana geri aratacak kadar coktu , 5 ay sonra klipsi cikarttirdim cunku 1 saat bile tshirtum ve pantolonum kuru gezemiyodum .yuzumdeki terleme cikan reflex terlemelerden cok daha azdi. cikan reflex terlemeler klipsi ikinci bir ameliyatla cikarttirdiktan sonra bayagi azaldi ama 4 sene olmasina ragmen tamamen gecmedi. cunku her ne olursa olsun takilan klipsle o sinirler zedelenmisti. yani ben bi yuzumun teriyle ugrasip ona care buliyim derken bide hic terlemeyen bacak karin gibi bolgeleriminde terlemesine sebep oldum halen tamamen gecmedi reflex terlemeler geciceginide dusunmuyorum. arti bu ameliyatta ciger sondurme islemi yapiliyor , bunu arastirin cok zararli ve tehlikeli bir islemmis aslinda . ben eski sporcu oldugum icin cigerlerimi sondurememisler ve beni anladigim kadariyla bayagi bir hirpalamislar .ameliyattan ciktiktan sonra 3 gun ayakta uyudum cunku yatar pozisyonda nefesim kesiliyodu . 3 gunden sonra yuzustu uyumaya basladim fakat tam 8 gun kiyafetlerimi bile kendim giyemedim cunku kollarim kalkinca cok siddetli acim wardi ve arabayla tumsekten bile gecerken uzun sure icim acidi.tabi bende olanlar sanirim % 15 lik bir grupta oluyomus doktorumun dedigine gore . ve reflex terlemeniz olursa en gec 8 ay icinde klipsi cikarttirmaniz lazim yoksa bu terlemelerle yasamaniz gerekir .benim gibi 5 ay beklersenizde sinirler baya hasarlanicagindan birazi uzerinizde kalir . reflex terleme olursa hemen ertesi ay cikarttirin derim ben. terleme cok kotu bi his oldugu icin ben denemek istedim olmadi denemek isteyenlere kesinlikle yaptirmayin diyemem , herkes benle ayni sorunu yasamayabilir ama bu ameliyati olan birinin basina gelebilicek kotu seyleride bilin istedim ( not : doktrum klipsleri cikartirken birini kacirmis ve nereye dustugunu bulamamis bu yuzden icimde bi yerlerde klipslerden biri hala duruyor .klipsi hizlica cekiyolarmis cikarma isleminde o sirada kacmis . komik dimi ama boyle olmus )

 3. Cem avatarı
  Cem

  Ben de aşırı terliyorum, şimdilik tek çare Rexona kullanmak. Diğerlerinin denedim ama günde birkaç kez sıkmam gerekti fakat Rexona neredeyse bir günü kurtarıyor. Biraz reklam gibi oldu ama paylaşmak istedim.

 4. Engin Işık avatarı
  Engin Işık

  “driclor” diye bir ürün var. Faydasını gördüm, tavsiye ederim

 5. eminoğlu avatarı

  Ameliyatı, botoksu falan zaten geçtim. İleride sebep olabileceği yan etkileri düşünmek bile istemiyorum. Ama açıkçası ben Deodarantların bile uzun yıllar kullanımı sonucu yol açabileceği hastalıklarfdan korkuyorum. Napmak lazım. Bilmiyorum. Ama deodorantları bile haftada birden fazla kullanmamak lazım. Bence.

 6. Murat avatarı
  Murat

  Super bi konuyu dogru zamanda ele almissiniz, tesekkur ederiz.
  Roll on , yuvarlanan top da guzel ama TDK ‘topbaş’ olarak cevirdi.

  1. MserdarK avatarı

   Bu çeviriyi bilmiyordum. Güzel de olmuş aslında. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

 7. Sokaktaki Adam avatarı
  Sokaktaki Adam

  Meme ve lenf bezi kanserlerine daha çok vücudun sol tarafında rastlandığını, bu durumdan insanların sağ elleriyle sol koltukaltlarına daha çok antiperspiran deodorant sürebilmelerinin sorumlu tutulduğunu okumuştum bir ara.

  Yani antiperspiranlarla terlemenin önüne geçilirse, toksinler dışarıya atılamıyor, deri altında fazlasıyla birikip hastalığa neden olabiliyor.

  Şahsen antiperspiran kullandığımda koltukaltımda için için bir sızlama, bir rahatsızlık duygusu oluyor. İçerideki çıkmaya çalışan toksinler yakıyor olabilir. Ya da belki psikolojiktir.

  Terlemek sıkıntı verici ama ter üretip de, çıkmasını engellemek tehlikeli olabilir.

  1. ocankaya avatarı
   ocankaya

   bu anti-perspirant/deodorantlar icerisinde aliminyum icerdikleirnden bircok hastalikla baglantisi oldugu dusunuluyor. hassasiyetiniz olabilir. top yekun kullanilmamali icinde aliminyum olan urunler.

   Hala kanser uzerindeki etkileir arastiriliyor.

   http://en.wikipedia.org/wiki/Deodorant

   1. Halil avatarı
    Halil

    Ayak terlemesi için içeriğinde alüminyum olan bir krem almıştım. Ayağımı tamamen kurutmuştu..sağlıksız bir histi. Birkaç gün sonrasında burnuma metalik bir koku gelmeye başladı. Koku hissim yok oldu..sadece bu metalik koku baskın kaldı.

    Kullanmayı bıraktıktan sonra herşey normale döndü. Diyeceğim o dur ki; İçeriğinde alüminyum varsa eğer..DİKKAT!

   2. TC Alev Avcı avatarı

    Alüminyum aynı zamanda Alzheimer yapıyor

 8. Emre avatarı
  Emre

  Eşim geçen sene klipsli ETS ameliyatı oldu. İşlemi Anadolu yakasında, Acıbadem bünyesine geçen Özel Şafak Hastanesi’nde Dr. Bayram Ali Özuslu gerçekleştirdi. Operasyon genel anestezi ile yapılıyor. Aynı gün taburcu oldu. Eşim neticeden çok memnun. Öncesinde de bir çok yöntemi denemişti. Eğer ameliyattan çekinmez iseniz (yaklaşık 20 dk bir operasyon) kalıcı olması sebebiyle kesinlikle öneririm.

 9. ismail ünal avatarı

  Sanex kullanıyorum, ne terleme ne de koku yok. krem gibi olmasına rağmen kıyafetlerde de kalıntı yada iz bırakmıyor. sanex.nl

 10. Ibrahim avatarı

  Ben de çok terleyenlerdenim ama bahsettiklerinizin aksine, el / ayak / koltukaltı dışında kafamda gerçekleşiyor. Ciddi anlamda sorun yaşadığımdan; ameliyat ile çözüm olayı olduğunu bilmiyordum, araştırma sonuçlarınızı bizimle paylaşmanızı bekliyorum …

 11. ocankaya avatarı
  ocankaya

  Bu bahsettiginiz urunlerin hepsi kimyasal. Ileride kansere davetiye cikarmasi olasi. Ozellikle, roll-on ve kremsi urunlerde aluminium oluyor.

  Bir dahaki gezilerde daha dogal urunlere de bir goz atin:

  http://www.tomsofmaine.com/products/deodorant#/?page=Deodorant

 12. burak avatarı
  burak

  serdar bey bende sizinle aynı sıkıntıyı 15 yıldır yaşamaktayım. İşim gereği sürekli gömlek giymek durumundayım, bazen öyle oluyor ki bırakın gömleği ceketten bile terliyorum ki bu inanılmaz derece insanı geren bir durum.
  ets ameliyatını bende yaptırmayı düşünüyorum.

  fiyat aldığınızda yazarsanız çok sevinirim.

  kolaylar gelsin

  1. impossible is nothing avatarı
   impossible is nothing

   http://www.saglikdeposu.net/Maxim-Roll-on,PR-855.html bunu deneyin Burak bey. İlk bi kaç gün her gün kullandım. Sonra 2 günde bir. Şimdi haftada 2 gün bile kullanmam yetiyor. Ki 3 aydan fazla gidiyor.%90 oranında azaldı. En uygun bu sitede buldum, yine de araştırın isterseniz ama bence deneyin. Bende işe yaradı umarım sizde de yarar. Sevgiler

 13. […] problemi aslındaçoğu insanda var şurada okuduğum makaleye göre bununda bir çaresi var ama şuan için gerek duymuyorum açıkcası. 1 […]

 14. Recep Hilmi Tufan avatarı

  Deotak nerede satılır ki? Hiç duymamıştım daha önce…

 15. Enes avatarı

  Maxim adlı ilacı deneyebilirsiniz. Koltukaltı terlemesinden illallah demiş biri olarak son çare olarak kullandığım bu ilaç kesinlikle tam çözüm veriyor.

  Eğer denerseniz, denemenizin sonucunu paylaşırsanız sevinirim.

 16. hiilal avatarı
  hiilal

  Merhabalar. Ben Tereson isimli bir ilaç kullanıyorum. Kurutucu bir etkisi var fakat surekli kullanim gerektiriyor.

 17. […] oluyorum. Size az gelebilir ama sürekli denize gireceğinizi (ve deniz tuzunun vücudunuzda koku yapan bakterilerin çoğunu bloke edeceğini) ve her gün en az bir kere duş alacağınızı düşünürseniz bu […]

 18. Yakup Sanmaz avatarı
  Yakup Sanmaz

  Ameliyatın vücudun diğer yerlerindeki terlemeyi arttırabileceği ve bu durumun çok da rahatsız edici olabileceği ve aluminyumun kanserden Alzheimer’a kadar bir çok yan etkisinin olduğu doğru. GNC’nin doğal bir ürünü var bu konuda.

 19. Cem BOZKURT avatarı
  Cem BOZKURT

  terleme ile ilğili kesin çözüm incir ağacı yaprağı ile ceviz ağacı yaprağını kaynatıp 15-20 dakika ayaklarınızı suyun içinde bekletin daha sonra çıkarıp durulayın bir süre bu tedaviye devam edin ve terlemeye son bu sorunu yaşayan herkese iletelim lütfen bir dua yeter teşekkürler.
  https://www.facebook.com/themanianian

 20. AHMET avatarı
  AHMET

  Acıbadem medipol hastanesinde Bayram Ali Özuslu beye Klipsli ETS ameliyatı oldum….Olduğum güne lanet olsun…Eski günlerimi mumla arıyorum..Refleks terleme illeti beni buldu..Yaz ayları kabus artık benim için..Dışarda rahatça dolaşamıyorum..Sırtım, apış aralarım, kıçım, göğsüm hep ter içinde…Yakışıklı aslan gibi delikanlıyım ve bu yüzden belkide evlenemiycem..AYRICA ÖNEMLİ İKAZ : AMELİYATI OLDUKTAN MAKSİMUM 6 AY SONRAYA KADAR KLİPSLERİ ALDIRABİLİRSİNİZ FAKAT ESKİYE DÖNÜŞ TE GARANTİ DEĞİL..İYİ DÜŞÜNÜN..DOKTOR REFLEKS TERLEMENİN %1 OLACAĞINI SÖYLEYECEKTİR AMA BEN İNANMIYORUM.EL TERLEMEM SICAK HAVALARDA AYNEN DEVAM EDİYOR, AYAK TERLEMEM HİÇ KESİLMEDİ..

  SONUÇ : HAYATIM KARARDI.
  AMELİYATI ÇOK İYİ DÜŞÜNÜN ! PİŞMAN OLMAYIN..

 21. Serkan avatarı
  Serkan

  certaindri.net buradaki ürünü kullanıp pişman olmuş olan henüz yok ben de dahil

 22. Tekdusunce avatarı

  Ets ameliyatı 3.250 tl ben daha dün Bağdat cd dekı kılınıge sordum

 23. Tekdusunce avatarı

  Bende ameliyat olmak istiyordum ama refleks terlemesi bende de aşırı derecede oturduğum yerde sular seller gibi terliyorum elma sirkesi tavsiye ettiler,birde bebek yağı koltuk altı stiks için kullandığım buz şeklinde bir ürün kokusu yok ama bayağı etkili fiyatı 22.50 tl LaNaturel diye bir ürün temiz cilde su yardımıyla sürülüyor denemenizi öneririm

 24. Gökhan avatarı

  Bende bu konuda çok sorun yaşıyorum. Koltuk altım terliyor koku yok ama ıslaklık iğrenç bir görüntü yapıyor hayattan soğuttu beni resmen. Bu sebeple çözümler ve bir çok araştırma yaptım. Hatta kendim gibi insanlarla paylaşmak için web sitesi kurdum.

 25. gevezenet avatarı
  gevezenet

  deotak’i not ettim. en kısa zamanda deneyeceğim.

 26. Esen Shn avatarı

  Arkadaşlar el, ayak ve koltuk altı terlemesi için birebir çözüm Driclor. Eczanede bulabilirsiniz. Fiyatı şuan 35 TL. Benim yıllardır olan terlememe bir tek bu çözüm oldu, hemde 4. kullanımdan sonra. Tek yapmanız gereken yatmadan önce terleyen bölgeye ince bir şekilde tek kat sürmek ve uyumak. Sabah kalkınca yıkıyorsunuz, gerçekten bir mucize. Gitmediğim doktor denemediğim ürün kalmamıştı, bunu kullanın sonucu görün. Sevgiler.

 27. celal avatarı
  celal

  Tafsiyelerinizi dikkate alacağım simdilik ilk isim draclor almak umarım bendede işe yarar

  1. şeref avatarı
   şeref

   slm ben yüz için alın bölgesindeki terleme için kullandım aşırı şekilde yakması var katlanması dayanması çok zor ve deride kızarıklık ve soyulma yapıyor aşırı bir şekilde kızarıklık var bende sadece yüzde vardı bu aralar çenede ve gözlerimin altında başladı hangi doktora gitsemde yüze yapacak bir şey yok beyefendiler tahlil yapma derdi de yok yapılacak bir şey yok diyip hemen ameliyat diyorlar kolaylığını bulmuşlar.

  2. şeref avatarı
   şeref

   slm merhaba bende driclor ilacını kullandım yüzümde alın bölgesinde aşırı terlemem var bu terlemem çenem ve gözlerim altında da terlemeye başladı genellikte yemek yedikten sonra gözlerimin altında veya ayrı bir ortama girdiğimde aşırı terleme oluyor driclor faydalı fakat aşırı bir yanma ve sürülen yerde deride soyulma ve aşırı bir kızarıklık yapıyor. bu terleme delirtecek hangi doktora gitsemde yüze yapılacak alın bölgesine yapılacak bir şey yok diyor 🙁

 28. İbrahim avatarı
  İbrahim

  Kesinlikle tavsiye ederim.aşırı terleyen biri olarak kullandım ve inanamadığım etkisini gördüm.Sadece 1 hafta Önerilen şekilde kullandım yaklaşık 3 haftadır kullanmıyorum 38 yaşındayım koltuk altlarımın bu kadar kuru OLDUĞUNU hatırlamıyorum(kışın dahi).n11 ve Gittigidiyor’da yaklaşık 20₺ civarı bilginiz olsun ben eczaneden 35 aldım ama sanırım kazıklandım:)

 29. kadir avatarı
  kadir

  Benim koltukaltı terleme maceram lisede başladı. Lisenin en sıcak dönemlerinde bile ceketimi çıkarmazdım. Onda bile ter izi kalırdı o ayrı. Üniversiteye başladım terleme yaz kış devam edıyordu. alacagım kazak olsun tshırt olsun illa rengını kalınlıgını ozellıgını ter durumumu düşünerek almak zorundaydım hep. Maxim roll on kullandım. Değişik bi sabun vardı teri önlediğini iddaa eden onu kullandım. 2 defa botox yaptım. (ilki 3 ay, ikincisi 2 ay sürdü etkisi). Klipsli ets için görüşmeler yaptım bırcok yerde ancak refleks terleme durumu var dıye cesaret edemedım. Derken artık yontem fılan kalmamıstı. Lazer Slimlipo dıye bısey duydum. Yenı cıkan bısey. Lazer yontemıyle yarım saatte tum ter bezlerını alma işlemi. 5000tl cıvarında tek seans yapıyorlarmıs. bunun ıcın para bırıktırmeye basladım ve o sıra driclor dıye reklamlarda gordugum bıseyi kesfettım. ılk gordugumde maxım roll on tarzıdır dıye dusundum ama kullanmaya basladıktan 3-4 gun sonra etkısını gorunce 25 yasımda benım ıcın hayat yenıden basladı. Arkadaşlar koltuk altı yuzunden ne cektıgımı bır ben bır de Allah bılır. aldıgınız kıyafetlerden tutun dısarı cıkmamaya, sosyal bı aktıvıteye katılmamaktan sıfır ozguvene, gunlerce bu sebepten aglamaktan tut kımseye derdını anlatamamaya kadar bırcok sey. Bunlar gıbı zılyon tane sey yazarım buraya ama bu derdı cekmeyen asla anlamaz bu terleme illetini. Ben kurtuldum. gıdın drıclor alın sabırla kullanın. Adamlar ne yapmıs bılmıyorum ama ınanın normale dönüyorsunuz arkadaşlar. Bu yazıyı da oturdum hala terleme sorunu ceken varsa dıye kı vardır bu illetten kurtulsun dıye yazıyorum(ben zaten kurtuldum cok sükür). Dricloru istediğiniz eczaneden bulabılırsınız. kullanımını sorun ve ılk gunlerde terlemem hop dıye gecsın dıye dusunmeyın. sabırla kullanın ve normal hayata döndüğünüzü artık sizi eskisi gibi etkilemediği göreceksiniz terleme illetinin. Yazıyı yazarken eski gunlerımı hatırlayıp ağladım ama olsun Insallah yazımdan dolayı bu dertten kurtulan olursa da bana dua eder diye düşünüyorum…

 30. canan avatarı
  canan

  Inanamiyorum ben sadece bir kere surdum sonra acaba bir zarari olurmu diye biraktim.iki hafta oldu hala ter yok. Zararini bilemiyorum ama gercekten mucize bir urun.yasayan bilir giydiginuz kiyafetten koltukaltinizin sirilsiklam olmasi cok zor bir durum.kuralina uygun kullanılırsa yani temiz ve kuru bir sekilde sikinti yasamazsiniz.siddetle tavsiye ediyorum.

  1. rumeysa avatarı
   rumeysa

   Canan sence diroclor kullandigin da tek ter sorunumu cozuyo koku icinde çözüm mu acaba?

 31. Semih avatarı
  Semih

  Arkadaşlar driclor içindeki alüminyumdan dolayı zararı varmıdır bunuda iyi araştırmamız lazım lütfen konu başlığı altında paylaşalım teşekkürler…

  1. şeref avatarı
   şeref

   slm merhaba canan hanım bende driclor ilacını kullandım yüzümde alın bölgesinde aşırı terlemem var bu terlemem çenem ve gözlerim altında da terlemeye başladı genellikte yemek yedikten sonra gözlerimin altında veya ayrı bir ortama girdiğimde aşırı terleme oluyor driclor faydalı fakat aşırı bir yanma ve sürülen yerde deride soyulma ve aşırı bir kızarıklık yapıyor sizde de bu var mı yüzde kullandınız mı ? bu terleme delirtecek hangi doktora gitsemde yüze yapılacak alın bölgesine yapılacak bir şey yok diyor 🙁 yüz ve alın bölgesi için kullanan başka bir ilaç var mı 🙁

 32. Mert avatarı

  Bendede 10 seneden beri yüz terlemesi var sıcak ortamlara gelemiuordum sosyal hayatım bitmişti çay içerken yemek yerken bileuyüzüm ısınıp terliyordu biriyle oturup doğru dürüst konuşamıyordum bu yüzden Atılgan biri olamadım çekingen büyüdüm ve en sonunda heryere tahlil vrrdim ne kalp var ne sinir sıkışması damar tıkanıklığı yok tiroit bezini baktırdım şekerimde NORMAL hiç bişey çıkmadı tahlillerde.. Enson psikloga gittim anlattım derdimi ilaç yazdı kaygı bozukluğuna strese citolas diye hap verdi bide ter önleyici sermodron yazdı valla bi haftadır kullanıyorumuheryere rahatlıkla giriyorum terim yüzde 70 geçti bu ilaçlar sayesinde

  1. sedat avatarı
   sedat

   kardeş merhaba bende de aşırı terleme var ve bende psikolojik olduğunu düşünüyorum. mesela daha önce bir ortamda veya bir kişi karşısında terlemem olmuşsa o ortama girdiğimde veya o kişiyle karşılaştığımda otomatikman terliyorum. sürekli her yerde her ortamda ya terlersem kaygısıyla dolaşmaktan bıktım. sen bu yorumu yapalı 5 ay olmuş bu sürede ilaçları kullandın mı ve olumlu olumsuz ne gibi gelişmeler oldu? şimdiden teşekkürler..

 33. Gamze avatarı
  Gamze

  Arkadaşlar eğer sizin de benim gibi aşırı ter probleminiz varsa kesinlikle DRİCLOR anti perspirant roll-on u öneririm. Size şöyle izah edeyim, aşırı derecede ellerim ve koltuk altım terliydu. Bu soruna çözüm aramak amacıyla internette araştırma yaparken karşıma bu ilaç çıktı (Gerçekten çok olumlu yorumlar okudum) bunun üzerine bahsettiğim ilacı aldım ve denedim. ne kadar işe yaradığını size anlatamam 3. gün itibariyle koltuk altı terlememi tamamen kesmiş bulunmakta lakin kesin sonuç almak için 2 hafta boyunca gece yatmadan önce, koltuk altınıza ince bir tabaka halinde sürmeniz gerekiyor( ertesi gün koltuk altınızı yıkamanız gerek, aşırı kaşıntı yapıyor ama güzel sonuç için dayanmalısınız) ben bu ürünü sadece koltuk altında denedim ellerimde henüz kullanmadım Çünkü ilaç kaşıntı ve kızarıklık yapıyor Bunun için ellerimde deneyemedim lakin koltuk altımda şimdiden olumlu sonuç aldım (6.gündeyim) Bu ter benim için çok fazla engeldi sosyal aktivitelerimi bile engelliyordu dışarıya çıkamıyordum kıyafetlerimin rengini buna göre seçmek zorundaydım ve ne kadar utanç verici bir şey olduğunu size anlatamam insan terler ama kışın bile mi aşırı terler o kadar çok terliyordum ki ne giyersem giyeyim ders kendini belli ediyor ve iz bırakıyordu ter gözükmesin diye de yazın sıcağında bile hırka giymek zorunda kalıyordum bu hissi size anlatamam yaşamayan bilemez… Bu ilaç benim hayatımı kurtardı! Şu an gerçekten de çok rahat bir şekilde istediğim kıyafeti istediğim renkte girebiliyorum hiçbir problemim kalmadı ama el terlemem için bu ilacı kullanma taraftarı değilim olsun buna da razıyım.

 34. Gurkan G. avatarı
  Gurkan G.

  bugün doktora gittim,

  ETS öncelikle el ve ayak için, koltukaltında nispeten etkili ayrıca yan etkileri olabilir: sırt terlemesi gövde terlemesi vs,

  klips in de geçici olması bir ihtimal, çünkü sinirleri zedeliyor sonuç olarak geri dönülmez bir zarar da verebilir.

  Bu işe girişmeden önce alüminyum kloridli bir antiperspirant denemek en iyi seçenek.

 35. Starlet avatarı
  Starlet

  Merhaba, bende bu konuya tecrubeli birisi olarak gireyim dedim. 😉
  Simdi, Botoks cok aciyor demisin, bence hic ve hic acimadi. Tabi hafif hissediyorsun ama dayanilacak kadar. Ben koltukaltlardan bahsediyorum, ama el ve ayagin daha fazla agri verdigini biliyorum ama onlarada genelde bir tür anestezi ayarlaniliyor. Botox – eger asiri terlemeniz var ise – gercekten ama gercekten denemeniz gereken bir tedavidir! Inanin mucize gibi gelecektir size ve hic terlemeyeceksiniz ve kendinizde inanmayacaksiniz. Bazen terledimmi ben? diye dusunup ellerinizi koltukaltinizi kontrol edeceksiniz ve kupkuru olduguna tekrar sasiracaksiniz! Biraz pahali islem ama faydasi uzun sure sayilir, genelde 4-10 ay kadar. Ben asaga yukari 4 seneden beri botoks kullaniyorum koltukaltlarima, ve hala mucize olarak göruyorum onu. Simdi, birisi burada terlemenin insanlar icin faydali ve termostat ayarlamanin tek yöntemimis diye birseyler yazdi. O arkadasi, ve belkide sizin bir kisminizida, bilgilendrimek istiyorum. Simdi termostat ayarlamasi bizim ekkrin bezlerimizden oluyor ve bunlarin hepsi zaten bizim vucudumuzun hemen hemen her bölgesinde var. Aprokrin ter bezleri ise, koku veren ve karsi cinse feromonlar göndererek ve cinsel bilgi yollamak icin – tamamen baska bir beze türü ve su apokrin bezelerde bizim koltukaltinda bulunuyor(ve gögus altinda ve cinsel organ bölgelerimizde).

 36. Dilek avatarı
  Dilek

  Dicrilor rolonu bende kullandim gercekten mucizevi bir sekilde koltukaltı terlemesi olmuyor.Ancak gece yatmadan once yikanmiş cilde surüyorsunuz sabaha kadar o bölge aşirı kaşiniyor yani cok rahatsız edici.Ben bu urunu yazin kullandim ilginctir hic terlemeyen boyun alti bolgem terlemeye basladı.koltukalti teri üretiyor ama dicrilor yuzunden dısarı cikamiyor.Ayrica bu tür ürunlerin icinde aluminyum var.Yani cildimize direkt aluminyum temas ettiriyoruz ki bu çok zararli.ben şu aralar lazerle gereksiz ve istemsiz calisan ter bezlerini aldirma yontemini arastiriyorum.klipsli ets yorumlari cok olumsuz.lazer yorumları bekliyorum.

 37. Fatih avatarı
  Fatih

  Arkadaşlar ben yemek yedikten sonra çok terliyorum sadece kafam terliyor ama doktora gittim tüm değerlerim normal çıktı onlar da birşey bulamadı [email protected] dan aynı sorunu olanlar ulaşabilir ya da yardımcı olmak isteyenler şimdiden teşekkürler

 38. Ceren avatarı
  Ceren

  Aynen .. Bende 2015 de oldum klipsli değil ama normal koterle kesilip yakıldı sinirler yazın yine terliyor ellerim eskisi kadar şıpır şıpır olmasada devam yani . Refleks terleme Zaten cabası! Ameliyat olacak olanlar çok iyi düşünsün her zaman olumlu sonuçlar alınamayabiliyor çünkü . Bi doktor botox tavsiye etmişti ama o da pahalı ve kas duyuları açısından tehlikeli olabiliyor kalıcı çözümde değil yani.

 39. Can avatarı

  Deotak önerisini gözden geçirmeniz gerekiyor Serdar hocam. Deotak yüzünden koltukaltı ve göğüs kısmında acı veren kitleler oluştu ve hastaneye düştüm. Deotak çok sıkıntılı bir ürün…

 40. Serkan Tekbaş avatarı
  Serkan Tekbaş

  Mrb sermodron kullaniyormusun hala

 41. Serkan Tekbaş avatarı
  Serkan Tekbaş

  Sermodron kullaniyormusun hala

 42. Hayat avatarı
  Hayat

  Valla aynı sorunu bende yaşıyorum acayip terlemem var elimden dolayı ameliyat olmuştum şimdi çok pişmanım elim geçti ama şuan tüm vucudum terliyo çok rahatsız oluyorum ve klips 2 yıldır takılı çıkartmadım

 43. Emirhan Akmaz avatarı
  Emirhan Akmaz

  El ve ayakta etkili mi gercekten.oglumda var.ergen cocuk inanilmaz kafaya takiyor

Görüşlerinizi paylaşın: