Haftanın Özeti: 20

Doların inişi-çıkışı, siyasetin çalkantısı, futboldaki galibiyet ve mağlubiyetler derken koşturmacalı, nefes kesen bir hafta daha sona erdi. Peki ‘başka’ neler oldu? Onları da ben derledim (İşim gücüm budur benim, gökyüzünü boyarım. Bir bakarsınız ki mavi).

Hatırlatma: özetler her hafta olduğu gibi 5 ana kategoriden oluşuyor ve diğer 4 sayfanın bağlantısı yazının bitiminde yer alıyor. Sadece bu ilk sayfadaki ‘Genel Gündem’e bakıp “neden bu kadar kısaldı” diye dert yanmayın ;)

Genel Gündem

 • Senelerce evlere servis korsan DVD satan ve kelimenin tam anlamıyla paraya para demeyen ‘DVD Metin’ teknoloji ve kanunlarla olan köşe kapma yarışını güzel güzel anlatmış.
 • ABD’de korsan içeriği internette tespit edip ceza kesmek için kurulan ve liderliği elinde tutan Rightscorp şirketi zarar üstüne zarar açıklıyor.
 • FBI’ın belgelerine göre Hitler sığınağında intihar etmemiş; kurmay heyetiyle beraber bir denizaltıya binip (diğer birçok Nazi gibi) Arjantin’e kaçmış. 203 sayfalık bu belgenin sansürlü kısımlarını daha fazla merak ettim (olayın kendisinden daha fazla gizlilik gerektiren ne olabilir?).
 • 15 – 18 Ağustos 1969 tarihinde düzenlenen efsanevi Woodstock Müzik Festival’inde sanatçılara ödenen bedeller Variety dergisinin arşivinde çıktı. Bugüne çevrildiğinde çiçek çocukların süperstarlarının epey mütevazı olduğu ortaya çıkıyor (büyük hali için tıklayın).

woodstockpricesfinal22222

 • Suriye’de; yani burnumuzun dibinde yaşanan drama dair İstanbul ve Kobani eksenindeki dehşet ve ibret verici karelerden oluşan bir foto galeri.

suriye

 • Nora Dunn, bir Kanadalı. 2006 yılında “yeter” deyip her şeyini satarak dünyayı gezmeye başlıyor. Ve 40’tan fazla ülkeyi ayaklarının altında çiğnemeyi başarıyor. Gideceği ülkeyi, kalacağı yeri internetten seçiyor. Orada nasıl para kazanacağını da. Gerçek -ve imrendirici- bir dijital göçmen ile tanışın.
 • Fransa’nın başkenti Paris dünyanın en fazla turist çeken şehri. Şehrin en popüler mekanlarından biriyse Versailles Sarayı. Alınan son bir kararla sağa sola çarpıp zarar verdiği gerekçesiyle selfie çubukları yasaklandı.

150309105053_selfie-stick_624x351_afpgettyimages_nocredit

Selfie çubuksuz bir tatile tatil denebilir mi?

 • Bakıyorum selfie çubuğu ilginizi çekti? O zaman öğrenelim hangisi iyidir, kullanımı nasıldır
 • Dünyada keşfedilmedik, ayak basılmadık bir yer kalmadı (sanıyoruz) ama neyse ki yaşlı gezegenimiz bize sürprizler yapmaya devam ediyor. Güney Pasifik’te volkanik patlama sonucu yepyeni bir ada ortaya çıktı! Ayak basılmamış, sahiplenilmemiş, bozulmamış, yepyeni, bakir bir toprak parçası. Heyecan verici, değil mi?

_81591521_tonga

 • Bu hafta ortaya çıkan şoke edici bir detay: Apple’ın Kurucusu Steve Jobs 2009 yılında bir süre ortadan kaybolmuş, ardından karaciğer nakli yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Bu hafta ortaya çıkan bir gerçeğe göre dönemin Apple’ın Başkan Yardımcısı (ve şu anki Yönetim Kurulu Başkanı) Tim Cook kendi kan grubu ve dokusunun Jobs ile uyuştuğunu öğrenince karaciğerinin bir bölümünü ona vermeyi teklif etmiş. Ancak Jobs “bunu yapmana asla izin vermem” diyerek reddetmiş. Ben de bu sayede öğrendim ki karaciğer kendini yenileyen organlardan biriymiş.

3043628-poster-p-1-tim-cook-tried-to-offer-steve-jobs-a-portion-of-his-liver

 • 14 Mart tarihi (3/14) Dünya Pi Günü olarak anılıyor. Gizemini koruyan bu mucizevi ve esrarengiz sayı dizisi üzerindeki deney ve arayışlar da sürüyor. Bir yazılımcı Google altyapısını kullanarak (32 çekirdekli işlemci, 208GB RAM, 1.2 terabayt disk) 6 saat sürede 250 milyarıncı haneye ulaşmayı başardı. Sonuna hala ulaşabilmiş değiliz elbet.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

28 Responses to Haftanın Özeti: 20

 1. Ayhan 15/03/2015 at 10:10 #

  Hem her pazar sabırsızlıkla bekliyorum, sonra da bütün günümü aldı diye dert yanıyorum. İnsanoğlum! Ahirete kadar böyle olacak, o yüzden amirim; her şey yolunda merkez… Elinize sağlık.

 2. Çağrı 15/03/2015 at 11:02 #

  Katkı: IronMan’i canlandıran Robert Downey, doğuştan kolu olmayan 7 yaşındaki bir çocuğa 3D Printer’da yazdırılmış, tasarımı IronMan’in aynısı olan bir kol verdi.

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2992275/Touching-moment-Robert-Downey-Jr-gives-bionic-Iron-Man-arm-young-boy-7-born-missing-limb.html

 3. mucakaleyn 15/03/2015 at 11:56 #

  Bir bana mı öyle geliyor yoksa gündem çok mu çabuk bitiyor :) Emeğiniz ve sabrınız için çok teşekkür ediyorum amirim. Pazar günlerinin vazgeçilmezleri arasında önemli bir yerdesiniz. Gündemi takip etmek ve bağış yapmakla birlikte başka ne tür bir katkı sağlayabileceğimi düşünüyorum. Eğer “şu olursa daha iyi olur” derseniz (sıradan bir okuyucuyum) böyle bir çaba sarfının daha da uzun sürmesi adına üzerime düşeni yapmak isterim.
  Teşekkürler..

 4. Ubeyd Gencer 15/03/2015 at 12:19 #

  Bu arada iBeacon pazarında küresel bir vizyon izleyen Pushmote.com, ABD’nin en önemli girişim hızlandırma programlarından* biri olan Techstars‘a kabul edilen ilk Türk girişimi oldu. http://webrazzi.com/2015/03/12/ibeacon-pushmote-techstars/

 5. Haftanın Sorusu 15/03/2015 at 12:51 #

  Daha önce sosyal deney amaçlı olduğunu söylediğiniz “bağış” özelliği için yatırılan paralara yönelik vergilendirme işlemi nasıl oluyor?
  Örneğin biz de bir blog açsak, “bağış” olarak topladığımız meblaların nasıl faturalandırılması gerekiyor? Siz bunu nasıl yapıyorsunuz?

 6. Onur ÜLGEN 15/03/2015 at 13:08 #

  İnsanların soluk pembeyle yazdığınız uyarı kısmını okumamasının sebebi (tembellik hariç) o soluk pembenin önemsiz etkisi oluşturması ve yazıdan ayrı, okunmayacak, atlanması gereken bir yer gibi durması. En azından bende böyle oldu; tüm yazınızı okumama rağmen orayı atlamam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Daha doygun (canlı kırmızı gibi) bir renk oranın atlanmasını engelleyebilir.

 7. dll 15/03/2015 at 13:32 #

  Hep, tam kapitalistleşmiş ülkelerle ilgili gelişmeler. Az kapitalistlesmiş ve ya kapitalistleşememiş ülkelerle ilgili normal haber bültenlerinde ki haberlerden bi tık fazla bir şeyler olmalı bence. Yani en azından teknolojinin onlarda ki seyri ve oluşturduğu farklılıklar… Bunun dışında Hindistan, Çin, Japonya vb. ülkelerle ilgili gelişmeler de biraz gözardı ediliyor sanki. Bu yüzden bazı bazı tekrara düşmüş hissi ( tekrara düşmediğiniz halde :) ) geliyor, gibi. :)

 8. fatihkumrulu 15/03/2015 at 13:40 #

  Kanadalı Nora Dunn gibi benzer şekilde dünyayı gezen bir başka gezgin: http://www.rotasizseyyah.com/

 9. Abdullah 15/03/2015 at 17:09 #

  Selfie çubuğunun yasaklanması saçma olmuş. Bu fransızların kafası hiç çalışmıyo, selfie çubuğunu yasaklıyacağına kullanım alanını kısıtla. Türkiye ‘de ilk japon turistlerde görüp heveslenmiş sonra bende bi tane aldım baya işe yarıyo açıkcası wireless özelliği olanlar özellikle şunun gibi bir şey: http://imajticaret.com/wireless-bluetooth-destekli-selfie-monopod

 10. Abdullah Yüksel 15/03/2015 at 19:22 #

  Hitler’in yapılan diş testlerinde yandığı belirlenmemiş miydi? Yoksa ben yanlış mı hatırladım.

 11. freezaza (@maperyeno) 15/03/2015 at 19:43 #

  19. ve 20. özetleri 1 hafta içinde ve sonunda okumuş oldum, neyse sonu da içi zaten :) Bir yazınızda okumuştum 1 yıl boyunca 1 planınızı sürdürün diye, hala ona kafa yoruyorum. pragmatik bir şey arıyorum.

  bir okuyucu yorumun da okumuştum kısacık da olsa bir videonuzu biz okuyucularınız için çalışmalarınız sırasında yayınlar mısınız?

  19. özette “Rockefeller, Rothschild” ailelerine değinmiştiniz biraz araştırdım, ailenin gücünü çok iyi kullanmış yahudiler. Avrupalı hristiyanlar yüzyıllar sonra bunun farkına varıyorlar. macera bununla da bitmiyor, neyse devamını 5. sezonda anlatırım.

  mısırın yeni başkente ihtiyacı var mıydı bak yine Ak Saray geldi aklıma!

  kitap tankı subliminal bir mesaj olarak yine aklıma savaş şiddeti getirmedi değil, ama etki oranı yüksek

  bisiklet mevzusuna daha önce değinmiş gibisin sevgili amirim hiç olmazsa eskisini bana gönder:)

  20. özet 140 güne denk geliyor. iyi bir ilişkimiz var:))

 12. hacı 15/03/2015 at 19:46 #

  hocam herkes gibi bende takipçinizim. Türkçe hassasiyetinizin olduğunu biliyorum fakat bazen gözden kaçan kelimeler olabiliyor. Birde bazı kelimelerin cuk diye oturan halihazırda muadilleri var. En azından bu konuda biraz daha hassasiyet göstermeliyiz diye düşünüyorum.
  Misal: selfie = özçekim, obje = nesne

  Bunlar gözüme çarptı.

  Kaleminize sağlık. İyi çalışmalar.

  • Gamze 15/03/2015 at 23:23 #

   Pazar günlerimin en keyifli halim yazılarınızı okuduğum anlardır sevgili Serdar…hatta yetinmeyip hemen dostlarıma mailliyorum..türkçede kelimelerin istemediğimiz kadar muadili var diye türk dil kurumu tadında olmak zorunlu değildir.. Arkadaşa katılmıyorum.. Herşey çoook tadında ve keyifli.. Emeğe , elinize, beyninize sağlıkkk

 13. spidervis 15/03/2015 at 20:23 #

  Artiphon Instrument 1 pek de yeni enstrüman sayılmaz. İlk olarak NAMM 2013 fuarında ahşaptan yapılma versiyonu tanıtılmıştı. O yılın baharında da satışlar başlayacaktı. Zamanında almak isteyen birkaç arkadaşa sordum, halen ortalıkta tek bir gerçek ürün bile görebilen olmamış.

 14. lobaba 15/03/2015 at 22:00 #

  Hitlerin ölümüyle ilgili kesin bulgu var, dişlerinden tespit edildi cesedi Berlin’de. Yani kısacası, hiç bir yere kaçmadı Hitler.

  • mserdark 15/03/2015 at 23:46 #

   Biliyorum ama bu delil bile başlı başına o kadar istismara / aldatmaya yatkın ki aklımın yarısı komplo teorilerine açık kalmaya devam ediyor. Adolf Hitler’in son anları kadar ölüm şekli ve imhası en az Üsame bin Ladin’in cesedinin okyanusa atılmış olması kadar akıl dışı geliyor bana.

 15. Ufuk 15/03/2015 at 22:02 #

  Google’ın, Blogger’ı bile ansızın kapatmasını bekliyorum 5 yıl içerisinde. Siz ne düşünüyorsunuz?

  Bir de bu bilgi ne kadar doğru? (https://twitter.com/evrengunlugu/status/576626670981017600)

  • mserdark 15/03/2015 at 23:42 #

   Blogger o kadar kolay vazgeçecekleri bir platform değil çünkü hem içerik (SEO) hem de Adwords için platform yaratma adına halen gayet kıymetli. Youtube ile ilgili paylaştığınız konuya ise geçen hafta değinmiştim.

  • abdullah4372 24/03/2015 at 20:22 #

   O da doğru.

 16. giybetci 16/03/2015 at 03:24 #

  idefix ile d&r aynı kişiye ait :)
  güvenli mail olayı nefis, gerçekten aslında biz mail değil kart gönderiyoruz, vay be.. iyiydi.

  dejavular vardı okurken, sanki bir bot derlemeye yardım etmiş gibiydi bu hafta.

  • mserdark 16/03/2015 at 10:54 #

   İdefix ile D&R o olayları yaşadığım zamanlarda aynı şirkete ait olmak üzereydi. Yaşananlar da depo birleştirmesinin yan etkileriydi.

   Markaları sahipliğiyle değerlendirmek hatalıdır. O hesapla yola çıkınca piyasada (Türkiye ve dünyada) karşınıza çıkan şampuan, krem, deterjan gibi hızlı tüketim ürünlerinin %90’ı 2 şirkete (Unilever ve P&G) aittir. Oysa tüketici hepsini ayrı değerlendirir / zanneder. Markalaşma da özünde budur. Sahipleri aynı olsa da hepsinden ayrı kalite ve hizmet beklenir.

   Kitaplar konusunda yıllar boyu tercihim İdefix’ti, birleşme sırasında yaşattıklarından dolayı artık değil. Seçeneğim olduğu sürece de olmayacak.

 17. akif 16/03/2015 at 13:01 #

  ihsan oktay anar.ın hayal dünyasına biraz daha odaklanırsa neler çıkar kim bilir. misal “amat” kitabının büyük bir bütçeyle filmi çekilse “karayip korsanları” halt etmiş kalır yanında.kitabı kaç defa okusam da çizgi romanını da ilk fırsatta alacağım.umarım romana yakışır bir çalışma olmuştur.

 18. Osman TURAN 16/03/2015 at 14:01 #

  Bu hafta heybemizden çıkanlar. Mitsubishi Heavy Industries Ltd. (MHI) 10 kilowatt enerjiyi 500 metre uzaklığa aktardı. Kablosuz güç iletim teknolojisi, elektriği iletmek için gerekli ve geleneksel olan kablo bağlantılarını yok etmeyi amaçlıyor.
  http://nextbigfuture.com/2015/03/ten-kilowatts-beamed-500-meters-in.html?m=1
  Jüpiter’in en büyük ve doğal uydusu
  Ganymede’in buzla kaplı yüzeyinin altında büyük bir okyanus olabileceğine dair yeni bulgular ortaya çıktı. http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/03/150313_jupiter_ganymede
  Yüksek yerlerde çalışanlar için Omni-Guard Airbag Suit http://www.tuvie.com/omni-guard-airbag-suit-a-protection-suit-for-high-altitude-workers/
  Gerçek bir odadan kaçış deneyimi arıyorsanız Kadıköy’de bunu gerçekleştirilebileceğiniz bir adres http://escape34.com/
  Antik Yunan Vazosu Sanatını Birde Animasyon Olarak İzleyin http://arkeolojihaber.net/2015/03/14/antik-yunan-vazosu-sanatini-animasyon-olarak-izleyin/
  Hurdadan sanata http://www.johnlopezstudio.com/

 19. Cafer 16/03/2015 at 15:42 #

  Gigaom’un durumu ile ilgili güzel ayrıntılı bir yazı geldi. http://eticaretmag.com/icerik-pazarlamada-bir-basari-ve-basarisizlik-hikayesi-gigaom/

 20. atilla oğuzhan Durgun 16/03/2015 at 17:21 #

  Yine herşey çok güzel. İlginç, faydalı, ürkütücü ve bazen de heyecanlandırıcı bilgiler. Hep devamını izlemek için 1 hafta daha sabretmek gerektiği hissiyle bitiyor. Ev yapımı bir havan mermisinin atışa ipad kullanarak hazırlandığını bile görmüş olduk, dünyada neler neler oluyor. İnsanlık ölürken, bir taraftan da insanlık ölmedi, ölmez dedirten dünya.
  Gökyüzün boyayan adama saygılar, selamlar.
  Derleme için elinize sağlık.

 21. Metalik Ali 17/03/2015 at 08:20 #

  Her hafta ayrı bir heyecan verici serüven bu, yorumları okumak bile ayrı bir dünyanın kapılarını aralamak adına eşsiz bir kaynak. Hayallerine inanan insanların hayatımıza kattıklarını görünce insan varlığını sorguluyor. Emeğinize sağlık.

 22. Cihat Bıldırcın 17/03/2015 at 11:00 #

  O akıllı kilitler hoş güzel de şarjın bitince yolda kalırsın.

 23. mustafa 17/03/2015 at 19:00 #

  Hitler’in öldüğü kesin olarak kanıtlandı.

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim