Kategoriler
Genel

Haftanın Özeti: 20

9 – 15 Mart 2015 arasında denk geldiğim paylaşmaya değer uygulama, site, cihaz, video, trendler (ve biraz daha fazlası).

[nextpage title=”Genel Gündem” ]Doların inişi-çıkışı, siyasetin çalkantısı, futboldaki galibiyet ve mağlubiyetler derken koşturmacalı, nefes kesen bir hafta daha sona erdi. Peki ‘başka’ neler oldu? Onları da ben derledim (İşim gücüm budur benim, gökyüzünü boyarım. Bir bakarsınız ki mavi).

[box type=”alert”]Hatırlatma: özetler her hafta olduğu gibi 5 ana kategoriden oluşuyor ve diğer 4 sayfanın bağlantısı yazının bitiminde yer alıyor. Sadece bu ilk sayfadaki ‘Genel Gündem’e bakıp “neden bu kadar kısaldı” diye dert yanmayın ;)[/box]

Genel Gündem

 • Senelerce evlere servis korsan DVD satan ve kelimenin tam anlamıyla paraya para demeyen ‘DVD Metin’ teknoloji ve kanunlarla olan köşe kapma yarışını güzel güzel anlatmış.
 • ABD’de korsan içeriği internette tespit edip ceza kesmek için kurulan ve liderliği elinde tutan Rightscorp şirketi zarar üstüne zarar açıklıyor.
 • FBI’ın belgelerine göre Hitler sığınağında intihar etmemiş; kurmay heyetiyle beraber bir denizaltıya binip (diğer birçok Nazi gibi) Arjantin’e kaçmış. 203 sayfalık bu belgenin sansürlü kısımlarını daha fazla merak ettim (olayın kendisinden daha fazla gizlilik gerektiren ne olabilir?).
 • 15 – 18 Ağustos 1969 tarihinde düzenlenen efsanevi Woodstock Müzik Festival’inde sanatçılara ödenen bedeller Variety dergisinin arşivinde çıktı. Bugüne çevrildiğinde çiçek çocukların süperstarlarının epey mütevazı olduğu ortaya çıkıyor (büyük hali için tıklayın).

woodstockpricesfinal22222

 • Suriye’de; yani burnumuzun dibinde yaşanan drama dair İstanbul ve Kobani eksenindeki dehşet ve ibret verici karelerden oluşan bir foto galeri.

suriye

 • Nora Dunn, bir Kanadalı. 2006 yılında “yeter” deyip [highlight]her şeyini[/highlight] satarak dünyayı gezmeye başlıyor. Ve 40’tan fazla ülkeyi ayaklarının altında çiğnemeyi başarıyor. Gideceği ülkeyi, kalacağı yeri internetten seçiyor. Orada nasıl para kazanacağını da. Gerçek -ve imrendirici- bir dijital göçmen ile tanışın.
 • Fransa’nın başkenti Paris dünyanın en fazla turist çeken şehri. Şehrin en popüler mekanlarından biriyse Versailles Sarayı. Alınan son bir kararla [highlight]sağa sola çarpıp zarar verdiği gerekçesiyle[/highlight] selfie çubukları yasaklandı.
150309105053_selfie-stick_624x351_afpgettyimages_nocredit
Selfie çubuksuz bir tatile tatil denebilir mi?
 • Bakıyorum selfie çubuğu ilginizi çekti? O zaman öğrenelim hangisi iyidir, kullanımı nasıldır
 • Dünyada keşfedilmedik, ayak basılmadık bir yer kalmadı (sanıyoruz) ama neyse ki yaşlı gezegenimiz bize sürprizler yapmaya devam ediyor. Güney Pasifik’te volkanik patlama sonucu yepyeni bir ada ortaya çıktı! Ayak basılmamış, sahiplenilmemiş, bozulmamış, yepyeni, bakir bir toprak parçası. Heyecan verici, değil mi?

_81591521_tonga

 • Bu hafta ortaya çıkan şoke edici bir detay: Apple’ın Kurucusu Steve Jobs 2009 yılında bir süre ortadan kaybolmuş, ardından karaciğer nakli yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Bu hafta ortaya çıkan bir gerçeğe göre dönemin Apple’ın Başkan Yardımcısı (ve şu anki Yönetim Kurulu Başkanı) Tim Cook kendi kan grubu ve dokusunun Jobs ile uyuştuğunu öğrenince karaciğerinin bir bölümünü ona vermeyi teklif etmiş. Ancak Jobs “bunu yapmana asla izin vermem” diyerek reddetmiş. Ben de bu sayede öğrendim ki karaciğer kendini yenileyen organlardan biriymiş.

3043628-poster-p-1-tim-cook-tried-to-offer-steve-jobs-a-portion-of-his-liver

 • 14 Mart tarihi (3/14) Dünya Pi Günü olarak anılıyor. Gizemini koruyan bu mucizevi ve esrarengiz sayı dizisi üzerindeki deney ve arayışlar da sürüyor. Bir yazılımcı Google altyapısını kullanarak (32 çekirdekli işlemci, 208GB RAM, 1.2 terabayt disk) 6 saat sürede [highlight]250 milyarıncı[/highlight] haneye ulaşmayı başardı. Sonuna hala ulaşabilmiş değiliz elbet.

[/nextpage]

[nextpage title=”Bilim / Teknoloji” ]

Bilim / Teknoloji / Yazılım / Donanım

 • Rekabet Kurumu ortak ayarlama yaparak fiyatları yüksek tuttukları gerekçesiyle Türkiye’de hizmet veren 5 şirketi (Aral, Bimeks, D&R, Teknosa, Vatan) mahkemeye verdi. Bu tarz haberleri unutmuşuz, değil mi?
 • Güney Afrika’da yaşayan 21 yaşındaki bir genç 9 saat süren başarılı bir ameliyatla dünyanın penis nakli yapılan ilk hasta oldu. 2006 yılında Çin’de benzer bir operasyon gerçekleştirilmiş ancak başarısız olmuştu (başarısız penis ameliyatından sonrasındaki hayatı düşünmek bile istemiyorum).
 • İngiltere’nin TRT’si diyebileceğimiz BBC yeni kuşağı dijital teknolojilerle (işe yarar bir tarzda) buluşturmak için 25 çözüm ortağıyla beraber geliştirdiği Micro Bit adlı bir programı duyurdu. Bu kapsamda ilk etapta 1 milyon çocuk ve gence programlanabilir (Raspberry Pi benzeri) Micro Bit adlı bir mini PC platformunu ücretsiz dağıtılacak. Hedef yeni mucitler, yazılımcılar, donanımcılar yaratmak.

Micro Bit

 • Youtube’da oyun oynayanları izlemek yeni bir salgına dönüştü. Peki aynı şey kod yazma konusunda karşılık bulabilir mi? LiveCoding sitesi bunu deniyor. Seyret, öğren.
 • Merakla beklenen Apple lansmanında akıllı saat Apple Watch’un yanısıra yeni 12 inçlik MacBook serisi de tanıtıldı. (9 hafta önce ayrıntılarına değindiğim) Yeni nesil C tipi USB ile gelen tamamen metal yüzeyli MacBook telefon boyutuna inen anakart dışındaki tüm alanını pil için kullanıyor. Daha ince, daha hafif ve daha uzun pil ömürlü. Ancak ön kamera çözünürlüğü ve işlemci performansı daha düşük ve şarj dahil her şeyi tek bir USB porttan yaptığı için bir USB çoklayıcı ve port çevirici almanız gerekecek (Apple Watch’un Edition serisinin otomobil fiyatıyla yarışır seviyede; 17 bin dolar olduğunu ve pil ömrünün bir günü anca devirdiğini de kayıtlarımıza geçirelim).
Bu renk şart mıydı?
Bu renk şart mıydı?
 • Türkiye’nin ‘başka bir vesileyle’ aşina olduğu videonun yeni Macbook’a uyarlanmış halini de paylaşmadan edemedim (bu video Downfall parodilerinin yerini alacak gibi).

 • Lafı geçmişken değinelim; Apple’ın 18 ayar altını daha düşük ayarla sağlayabilen bir patenti olduğunu biliyor muydunuz? Teknolojik simya böyle bir şey olmalı.
 • Haydi bir Apple haberi daha: satılan iPhone sayısı [highlight]700 milyonu[/highlight] geçmiş!
 • Apple’ın yeni çıkaracağı ürünlerle ilgili gizlilik politikası meşhurdur. Gerçi Steve Jobs sonrası bu epey aşındı ama gizliliği sağlama adına -hala- yaptıkları gerçekten ilginç.
 • Macbook’un harala gürelesine kurban gitmiş olsa da Chromebook Pixel de Google cephesinden sağlam bir bilgisayar platformu olarak bu hafta hayatımıza girdi.

 • Akıllı saatleri bugünkü anlamıyla hayatımıza sokan Pebble olmuştu. Fakat meselenin kökü Dick Tracy çizgi romanlarına kadar dayanıyor. Peki onu kim yaratmıştı? Çok ilginç bir öykü.
1931 yılında (Superman'dan bile önce) hayatımıza giren Dedektif Dick Tracy'nin en büyük kozu bileğindeki akıllı saatiydi.
1931 yılında (Superman’dan bile önce) hayatımıza giren Dedektif Dick Tracy’nin en büyük kozu bileğindeki akıllı saatiydi.
 • Chrome tarayıcı platformunda geliştirilen 1.000 yüz akı projeyi bir sitede toparlamışlar. Ne kadar güzel bir sunum!
 • Bir diğer güzel sunum da TED kapsamında konuşan Andy Yen’den. Kripto ve şifre meselesi bu kadar güzel ve basit anlatılamazdı (sunumunda değindiği -bir başka kitle fonlama mucizesi– kriptolu e-posta hizmeti ProtonMail‘e bir hevesle üye olayım dedim ancak ne yazık ki ilk 250 bin kullanıcıdan sonra kaydı kapatmışlar).

 • Cep telefonlarının kaçınılmaz mecburiyeti pil ömrünü uzatmak. Bu konuda yakıt hücrelerini giderek daha fazla duyacağız gibi görünüyor.
 • Y Combinator sitesinde en faydalı Google Chrome tarayıcı eklentileri paylaşıldı. Aralarında ilk defa duyduğum birkaç ilginç uygulamaya denk geldim. Bir göz gezdirin derim.
 • Küçük bir hipster kitlesi dışında daktilolar artık kimse için bir şey ifade etmiyor. Peki onları hayatımıza tekrar sokmak imkansız mı? Birileri USB yardımıyla denemeler yapıyor.

turkiye-bt

 • Cambridge Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma yaşlılık ile beyin fonksiyonları arasında bildiklerimizin yanlış olduğunu ortaya koydu. Meğer beyin beden gibi yaşlanmıyor, yorulmuyormuş. Değişen şey damar sisteminin kan dolaşımında düzensizlik yaratarak beynin ihtiyaç duyduğu ‘yakıtı’ sağlayamamasıymış.
 • Windows 10’u biliyorsunuz. Belki öncekilerini de. Bir de Windows 93‘e bakın o zaman. Bir JavaScript mucizesi.
 • Bir Android kullanıcısı olarak Google’ın materyal tasarım standardını her geçen gün daha fazla benimsiyorum. Bir grup aynı tarzı Papyros adlı (Arch) Linux tabanlı bir işletim sistemine çevirme peşinde. Alfa sürümünün eli kulağında.

papyros

 • Dünyanın en büyük online stream platformu Netflix her sene HackDay adı altında bir etkinlik düzenleyerek yeni fikirler topluyor. Bu yılki buluşmanın en acayip girişimi Nintendo Entertainment System (NES) üstünde çalışan DarNES adlı versiyonu oldu.

 • Her gün yeni bir gelişmenin yaşandığı yapay gerçeklik alanında Google da Android tabanlı bir platform hazırlığında.
 • Aynı cepheden bir büyük gelişme daha: Google ilk fiziki mağazasını Londra’da açtı.

Googleshop

 • 7 bin yıl boyu bozulmadan günümüze gelmeyi başaran ve Şili’de ortaya çıkan mumya artan rutubet yüzünden kararmaya, çürümeye başladı.
 • Eric Harrell adlı Amerikalı bir 3D yazıcı heveslisi Toyota motorlarına uyumlu 5 vitesli şanzıman geliştirdi! Dileyen herkes indirip, üretip, kullanabilecek (Ocak ayında da motoru üretilmişti). Dünya gerçekten bambaşka bir noktaya doğru ilerliyor. Ve bu insanların heykelinin dikilmesi gerekiyor.

 • Blackberry, IBM ve Samsung ile ortak ‘güvenli’ bir tablet platformunu duyurdu.

[/nextpage]

[nextpage title=”İnternet / Girişimler” ]

İnternet / Girişimler

 • İnternetin kaydedilen en eski adreslerinden symbolics.com 30 yaşına girdi (ve hala bomboş duruyor).
 • IBM, Bitcoin başta olmak üzere neredeyse bütün sanal para birimlerinin ortak platformu blockchain üstünde yeni denemeler peşinde.
 • Türkiye’nin girişimcilerine dair güncel birkaç veri.
 • 2007’de kurulan ve Türkiye’de özellikle reklam ve pazarlama sektörünün yoğun kullanımıyla palazlanan Friendfeed 9 Nisan’da kapanacağını duyurdu. 2009’da Facebook tarafından 50 milyon dolara satın alınan sitenin internete en büyük hediyesi ‘like’ (beğen) tuşu olmuştu. Yüz milyonlarca kişi onu Facebook ile tanıdı ama başta Facebook olmak üzere sayısız site bunun gibi pek çok özelliğin ilhamını bu küçük girişimden almıştı.
Tarihe karışacak bir profil daha.
Tarihe karışacak bir profil daha.
 • FriendFeed’in fişini çeken Facebook aynı hafta alışveriş odaklı TheFind adlı girişimi satın aldığını duyurdu. Facebook içinde ‘satın al’ düğmesi görmeye bir adım daha yaklaştığımızın habercisi.
 • Teknoloji uzmanlarının peşinde sadece Silikon Vadisi koşmuyor. Uyuşturucu mafyası çok daha cazip koşullar sunuyor. Yine de zam ve izin konusunda fazla ısrarcı olmamakta fayda var.
 • İnternet popüler örneklere baktığımızda yeni habercilik adına hiç de iyi sınav vermiyor. Her şey bol tık getirecek yapay sansasyonlar üzerine kurulu. Coda ise inadına her gün sadece dünyanın genelini ilgilendiren en önemli gelişmeye alabildiğine odaklanmayı hedefliyor.

 • Emoji yeni evrensel alfabe olarak yayılmaya devam ediyor. Peki sizin suratınız nasıl yer alıyor? Cevabı için Facemoji‘ye buyrun (ön kamera gerektiriyor).
 • Severek takip ettiğim teknoloji haber sitelerinden (öyle bülten çevirme değil; gerçek haber) GigaOm -borçlarını ödeyemez duruma geldiği için- kapanma kararı aldığını açıkladı. Düşündürücü.
 • Meerkat adlı bir uygulama Twitter üstünden canlı video yayını yapmanızı sağlıyor. Nedense pek ses getirdi.
 • Twitter ise Meerkat ile aynı işi yapan (ve daha henüz açılmamış) Periscope adlı video girişimini 100 milyon dolara satın aldı.
 • Google bir projenin fişini daha çekiyor. Google Code önümüzdeki sene kapanıyor. Bu kaçıncı Google mağduriyeti olacak artık unuttum.
 • Bir fiş de Sony cephesinede çekiliyor: Playstation Mobile 10 Eylül 2015 itibariyle kapanıyor.

[/nextpage]

[nextpage title=”Tasarım / İnovasyon” ]

Tasarım / İnovasyon

 • Kız çocuklarının favori oyuncağı Barbie, anatomik olarak imkansız vücut oranlarıyla çocukların zihnini yanlış kodladığı gerekçesiyle sürekli eleştiriliyor. Bu rahatsızlık Lammly adlı ‘gerçekçi’ bir emsaline ilham kaynağı bile olmuştu. Fakat aynı anatomik mantıksızlık süper kahramanlar için de geçerli. Bir sanatçı o kadar da süper olmasalar ne olurdu diye kafa yormuş. Ortaya ilginç sonuçlar çıkmış. Buyrun ‘gerçekçi’ süper kahramanlar dünyasına.

PoisonIvy

 • Kusursuzluk konusunda amansız bir yarış içinde olan bir diğer kesimse popüler kültür ikonları. İspanyol Sanatçı David Lopera buna dur demiş ve onları obez kuşağa ‘ayarlamış‘.
 • Dünyanın en büyük hava aracı Airlander adını taşıyor. Uzun zaman önce –talihsiz bir olayın ardından– hayatımızdan çıkan zeplin formunda. [highlight]55 ton yükle 30 saat yol alabilen[/highlight] bu aracı ABD Hava Kuvvetleri istihbarat ve kargo taşıma amaçlı kullanmayı planlıyor. Görüntüsü bana Command&Conquer oyununu hatırlattı.

Airlander

 • Okullarımızı akıllı tahtalarla donatmak adına milyarlarca lira harcadığımız bu dönemde Smartmarker bizim için ayrı bir anlam taşıyabilir. Çünkü her tahtayı, her yüzeyi alabildiğine akıllı hale dönüştürme yeteneğine sahip. Hem de epey düşük maliyetle. Geç mi kaldık dersiniz? Sanmıyorum.

 • İsviçreli 50 mühendis ve 80 teknoloji destekçisinin işbirliğiyle 12 yıllık bir çaba sonucu geliştirilen hava aracı Solar Impulse 2, enerjisini güneşten alan 15 beygirlik 4 motosiklet motoruna bağlı pervaneyle ilerliyor. Maksimum hızı saatte 140 kilometre. Amacı dünyanın çevresini turlayarak havacılıkta yeni -ve görkemli- bir sayfa açmak. Solar Impulse 2, bu hafta Abu Dhabi’den havalanarak seferine başladı. Hedef 25 günde yolculuğu tamamlamak. Meraklısı için seferi Youtube kanalından canlı yayınlanıyor. Sitesi de son derece ayrıntılı bilgilerle bezeli. Böyle şeylerin varlığı ve bunlara şahit olabilmek bana inanılmaz heyecan veriyor!

 • Londra iki yakasını bir araya getirme adına (bisikletliler ve yayalar için) yeni bir köprü daha inşa etme kararı aldı. Süreci (demokratik ülkelere yakışır tarzda) tasarımcılar arasında bir yarışmaya çevirerek yürütüyor. Başvurular insanı hayran bırakan cinsten. Bir göz atın.

londra-kopru

 • Mısır ise başkent Kahire’yi mevcut yerleşimin daha ötesine taşıyarak yepyeni bir başkent kurma hazırlığında. 7 yıl sürecek inşaatın tahmini maliyeti 45 milyar dolar.
 • Geçen hafta KFC’nin (yenilenebilir değil!) ‘yenilebilir’ kahve bardaklarından söz etmiştim. Bu hafta duyrulan Plant Trash‘in girişimi ise toprağa gömüldüğünde bitki olarak büyüyen ‘tohumlu bardaklara’ odaklanıyor.
 • Almanya’nın en turistik şehirlerinden Hamburg doğal yansıma olarak gece hayatının da hareketli olduğu bölgelerden. Akşam vakti içilenlerin etkisiyle oluşan ‘işeme’ ihtiyacı erkeklerin yüzünü duvara çeviriyor. Sokaklardaki idrar kokusundan illalah diyenlere çözümse teknolojiyle gelmiş. Çok işenen duvarlara su tutmayan özel boya süren belediye ‘sektirme’ yöntemiyle karşı mücadele yürütüyor. İlginç ve komik!

 • Dünyanın en abartılı ürün tasarımlarının listesi hazmı zor objeler içeriyor (Eames Lounge’a nasıl kıydınız beyler?).
 • Yeni bir müzik enstrumanına daha yer var mı? Tasarım ve inovasyon tutkunları olduğunu düşünüyor: Artiphon Instrument 1 ile tanışalım.
 • Yerka çok şık bir bisiklet. Ama en büyük özelliği yenilikçi tasarımıyla çalınması en zor bisiklet olması.

 • Bisikletinizden memnun ancak yine de çalınmasından tedirginseniz akıllı kilit sistemi Noke‘ye göz atabilirsiniz. Özelliklerine ve sorunlara getirdiği çözümlere hayran kaldım.

[/nextpage]

[nextpage title=”Kültür / Sanat / Sinema / TV” ]

Kültür / Sanat / Sinema / TV

 • İhsan Oktay Anar en sevdiğim romancılardan. Kendine has tarzının en popüler ürünü Puslu Kıtalar Atlası’nı kaç defa okudum unuttum. Birkaç hafta önce bu şaheserin İlban Ertem elinden çıkma çizgi romanının Mart ortasında çıkacağını hatırlatmıştım. Sonunda hayaller gerçek oldu ve 13 Mart itibariyle Puslu Kıtalar Atlası görsel formuyla hayatımıza girdi (Bizzat İhsan Oktay Anar’ın da illüstrasyon konsunda gayet başarılı olduğunu hatırlamakta fayda var).

 • Çizgi Roman Yolculuğu güzel bir zamanlamayla gitmiş Bodrum’da İlban Ertem ile bir röportaj yaparak hikayeyi bir de onun ağzından dinlemiş (ve elbette güzel bir kurguyla paylaşmış).

 • Bu konuyla bağlantılı bir önemli ayrıntıyı paylaşmak isterim. Puslu Kıtalar Atlası’nı almayı unutmamak için 13 Mart tarihini ajandama işaretlemiştim. Ancak e-posta bülteninde D&R’ın (%25 indirimle) ön sipariş aldığını fark edince hafta başında ödemeyi yapıp beklemeye koyuldum. Fakat bir şey kafamı kurcalıyordu: kitap 13 Mart’ta mı elimde olacaktı yoksa o gün kargoya mı verilecekti. 13 Mart sabahı kapıma gelen kuryeyi görünce keyfim yerine geldi. Ön sipariş toplayan her e-girişimin kulağına küpe olsun (gerçi kitap İdefix’te daha ucuzmuş ama o siteyle bağlarımı -incinerek- koparalı çok olmuştu).
 • Dünyanın korsan olarak en çok izlenen dizisi Game of Thrones’un beşinci sezonu HBO Now adlı siteden -ayda 15 dolara- bütün dünyada aynı anda yayınlanacak. Fragmanından tadına bakalım.

 • Bir diğer ilginç çalışma ise Christoph Niemann imzasını taşıyor. Gündelik objelerle tamamlanmış eskizler. Birkaçını sizin için derledim.

 • Benzer bir mantığa sahip Fransız Fotoğraf Sanatçısı François Dourlen‘nin film karelerini gerçek mekanlara yerleştirerek ortaya çıkardığı kareler de incelemeye değer.
 • Arjantinli Sanatçı Raul Lemesoff 5 Mart Dünya Kitap Günü için tasarladığı gezici kütüphane fikrini izleyelim. İsmi: Kitle Eğitim Silahı (Weapons of Mass Instruction).

 • VinylHub dünyadaki tüm plak dükkanlarını listeliyor. Bir de Türkiye sayfası var.

[box type=”info”]Bu derleme hoşunuza gittiyse hemen altta yer alan sosyal medya düğmeleri aracılığıyla paylaşarak ilgilenebilecek diğer arkadaşlarınızı haberdar edebilirsiniz. Yeni yazılardan öncelikli haberdar olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikirlerinizi, katkılarınızı ve gözümden kaçan gelişmeleri yorumlarınızda beklerim.[/box]
Hepinize iyi Pazarlar.[/nextpage]

“Haftanın Özeti: 20” için 28 yanıt

Hem her pazar sabırsızlıkla bekliyorum, sonra da bütün günümü aldı diye dert yanıyorum. İnsanoğlum! Ahirete kadar böyle olacak, o yüzden amirim; her şey yolunda merkez… Elinize sağlık.

Bir bana mı öyle geliyor yoksa gündem çok mu çabuk bitiyor 🙂 Emeğiniz ve sabrınız için çok teşekkür ediyorum amirim. Pazar günlerinin vazgeçilmezleri arasında önemli bir yerdesiniz. Gündemi takip etmek ve bağış yapmakla birlikte başka ne tür bir katkı sağlayabileceğimi düşünüyorum. Eğer “şu olursa daha iyi olur” derseniz (sıradan bir okuyucuyum) böyle bir çaba sarfının daha da uzun sürmesi adına üzerime düşeni yapmak isterim.
Teşekkürler..

Daha önce sosyal deney amaçlı olduğunu söylediğiniz “bağış” özelliği için yatırılan paralara yönelik vergilendirme işlemi nasıl oluyor?
Örneğin biz de bir blog açsak, “bağış” olarak topladığımız meblaların nasıl faturalandırılması gerekiyor? Siz bunu nasıl yapıyorsunuz?

İnsanların soluk pembeyle yazdığınız uyarı kısmını okumamasının sebebi (tembellik hariç) o soluk pembenin önemsiz etkisi oluşturması ve yazıdan ayrı, okunmayacak, atlanması gereken bir yer gibi durması. En azından bende böyle oldu; tüm yazınızı okumama rağmen orayı atlamam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Daha doygun (canlı kırmızı gibi) bir renk oranın atlanmasını engelleyebilir.

Hep, tam kapitalistleşmiş ülkelerle ilgili gelişmeler. Az kapitalistlesmiş ve ya kapitalistleşememiş ülkelerle ilgili normal haber bültenlerinde ki haberlerden bi tık fazla bir şeyler olmalı bence. Yani en azından teknolojinin onlarda ki seyri ve oluşturduğu farklılıklar… Bunun dışında Hindistan, Çin, Japonya vb. ülkelerle ilgili gelişmeler de biraz gözardı ediliyor sanki. Bu yüzden bazı bazı tekrara düşmüş hissi ( tekrara düşmediğiniz halde 🙂 ) geliyor, gibi. 🙂

19. ve 20. özetleri 1 hafta içinde ve sonunda okumuş oldum, neyse sonu da içi zaten 🙂 Bir yazınızda okumuştum 1 yıl boyunca 1 planınızı sürdürün diye, hala ona kafa yoruyorum. pragmatik bir şey arıyorum.

bir okuyucu yorumun da okumuştum kısacık da olsa bir videonuzu biz okuyucularınız için çalışmalarınız sırasında yayınlar mısınız?

19. özette “Rockefeller, Rothschild” ailelerine değinmiştiniz biraz araştırdım, ailenin gücünü çok iyi kullanmış yahudiler. Avrupalı hristiyanlar yüzyıllar sonra bunun farkına varıyorlar. macera bununla da bitmiyor, neyse devamını 5. sezonda anlatırım.

mısırın yeni başkente ihtiyacı var mıydı bak yine Ak Saray geldi aklıma!

kitap tankı subliminal bir mesaj olarak yine aklıma savaş şiddeti getirmedi değil, ama etki oranı yüksek

bisiklet mevzusuna daha önce değinmiş gibisin sevgili amirim hiç olmazsa eskisini bana gönder:)

20. özet 140 güne denk geliyor. iyi bir ilişkimiz var:))

hocam herkes gibi bende takipçinizim. Türkçe hassasiyetinizin olduğunu biliyorum fakat bazen gözden kaçan kelimeler olabiliyor. Birde bazı kelimelerin cuk diye oturan halihazırda muadilleri var. En azından bu konuda biraz daha hassasiyet göstermeliyiz diye düşünüyorum.
Misal: selfie = özçekim, obje = nesne

Bunlar gözüme çarptı.

Kaleminize sağlık. İyi çalışmalar.

Pazar günlerimin en keyifli halim yazılarınızı okuduğum anlardır sevgili Serdar…hatta yetinmeyip hemen dostlarıma mailliyorum..türkçede kelimelerin istemediğimiz kadar muadili var diye türk dil kurumu tadında olmak zorunlu değildir.. Arkadaşa katılmıyorum.. Herşey çoook tadında ve keyifli.. Emeğe , elinize, beyninize sağlıkkk

Artiphon Instrument 1 pek de yeni enstrüman sayılmaz. İlk olarak NAMM 2013 fuarında ahşaptan yapılma versiyonu tanıtılmıştı. O yılın baharında da satışlar başlayacaktı. Zamanında almak isteyen birkaç arkadaşa sordum, halen ortalıkta tek bir gerçek ürün bile görebilen olmamış.

Hitlerin ölümüyle ilgili kesin bulgu var, dişlerinden tespit edildi cesedi Berlin’de. Yani kısacası, hiç bir yere kaçmadı Hitler.

Biliyorum ama bu delil bile başlı başına o kadar istismara / aldatmaya yatkın ki aklımın yarısı komplo teorilerine açık kalmaya devam ediyor. Adolf Hitler’in son anları kadar ölüm şekli ve imhası en az Üsame bin Ladin’in cesedinin okyanusa atılmış olması kadar akıl dışı geliyor bana.

Blogger o kadar kolay vazgeçecekleri bir platform değil çünkü hem içerik (SEO) hem de Adwords için platform yaratma adına halen gayet kıymetli. Youtube ile ilgili paylaştığınız konuya ise geçen hafta değinmiştim.

idefix ile d&r aynı kişiye ait 🙂
güvenli mail olayı nefis, gerçekten aslında biz mail değil kart gönderiyoruz, vay be.. iyiydi.

dejavular vardı okurken, sanki bir bot derlemeye yardım etmiş gibiydi bu hafta.

İdefix ile D&R o olayları yaşadığım zamanlarda aynı şirkete ait olmak üzereydi. Yaşananlar da depo birleştirmesinin yan etkileriydi.

Markaları sahipliğiyle değerlendirmek hatalıdır. O hesapla yola çıkınca piyasada (Türkiye ve dünyada) karşınıza çıkan şampuan, krem, deterjan gibi hızlı tüketim ürünlerinin %90’ı 2 şirkete (Unilever ve P&G) aittir. Oysa tüketici hepsini ayrı değerlendirir / zanneder. Markalaşma da özünde budur. Sahipleri aynı olsa da hepsinden ayrı kalite ve hizmet beklenir.

Kitaplar konusunda yıllar boyu tercihim İdefix’ti, birleşme sırasında yaşattıklarından dolayı artık değil. Seçeneğim olduğu sürece de olmayacak.

ihsan oktay anar.ın hayal dünyasına biraz daha odaklanırsa neler çıkar kim bilir. misal “amat” kitabının büyük bir bütçeyle filmi çekilse “karayip korsanları” halt etmiş kalır yanında.kitabı kaç defa okusam da çizgi romanını da ilk fırsatta alacağım.umarım romana yakışır bir çalışma olmuştur.

Bu hafta heybemizden çıkanlar. Mitsubishi Heavy Industries Ltd. (MHI) 10 kilowatt enerjiyi 500 metre uzaklığa aktardı. Kablosuz güç iletim teknolojisi, elektriği iletmek için gerekli ve geleneksel olan kablo bağlantılarını yok etmeyi amaçlıyor.
http://nextbigfuture.com/2015/03/ten-kilowatts-beamed-500-meters-in.html?m=1
Jüpiter’in en büyük ve doğal uydusu
Ganymede’in buzla kaplı yüzeyinin altında büyük bir okyanus olabileceğine dair yeni bulgular ortaya çıktı. http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/03/150313_jupiter_ganymede
Yüksek yerlerde çalışanlar için Omni-Guard Airbag Suit http://www.tuvie.com/omni-guard-airbag-suit-a-protection-suit-for-high-altitude-workers/
Gerçek bir odadan kaçış deneyimi arıyorsanız Kadıköy’de bunu gerçekleştirilebileceğiniz bir adres http://escape34.com/
Antik Yunan Vazosu Sanatını Birde Animasyon Olarak İzleyin http://arkeolojihaber.net/2015/03/14/antik-yunan-vazosu-sanatini-animasyon-olarak-izleyin/
Hurdadan sanata http://www.johnlopezstudio.com/

Yine herşey çok güzel. İlginç, faydalı, ürkütücü ve bazen de heyecanlandırıcı bilgiler. Hep devamını izlemek için 1 hafta daha sabretmek gerektiği hissiyle bitiyor. Ev yapımı bir havan mermisinin atışa ipad kullanarak hazırlandığını bile görmüş olduk, dünyada neler neler oluyor. İnsanlık ölürken, bir taraftan da insanlık ölmedi, ölmez dedirten dünya.
Gökyüzün boyayan adama saygılar, selamlar.
Derleme için elinize sağlık.

Her hafta ayrı bir heyecan verici serüven bu, yorumları okumak bile ayrı bir dünyanın kapılarını aralamak adına eşsiz bir kaynak. Hayallerine inanan insanların hayatımıza kattıklarını görünce insan varlığını sorguluyor. Emeğinize sağlık.

Görüşlerinizi paylaşın: