Kategoriler
Donanım

iPad Air’in hatırlattığı keriz vergisi

iPad2’den iPad Air’e zorunlu terfi ederken akla gelmeyen ayrıntılara dair bir ara özet.

Hayatıma dair pek çok şey elektronik cihaz ve hizmetlerde kayıtlı. Bazen onları kurup yönettiğim hissine kapılıyorum ama aslında onların beni yönettiğinin gayet farkındayım.

İşimin ve günlük akışımın kontrolü neredeyse tamamen Google hizmetlerinin elinde. Google olmasaydı yaptığım işin yarısını bile yapamazdım. Kendisiyle belgelerim, sunumlarım, ajandam, rehberim, epostalarım şeklinde uzayıp giden bir ilişki ağımız var. Bazen sunduklarıyla şaşırtmıyor, ürkütmüyor desem yalan olur ama yine de beraberliğimizden memnunum.

Gün boyu en çok baktığım şey Google Chrome ekranı. Sunumlarımı hazırladığım Keynote‘u hariç tutarsak başka hiçbir uygulama kullanmıyorum  diyebilirim. Dolayısıyla işletim sistemi giderek şeffaf bir katmana dönüşüyor benim için. Ne olduğu çok önemli değil; tarayıcımı açsın yeter. Fakat geçenlerde denediğim Windows tabanlı bir Dell tablette çok zorlandığımı itiraf etmeliyim. Bir ürün ya masaüstü ya da mobil sisteme sahip olmalı. Yoksa ne deve ne de kuş olabilen bir devekuşu çıkıyor ortaya.

Kullandığım cihazlarda önem verdiğim şeylerin başında pil ömrü, tasarımı ve kullanışlılık geliyor. Bu kategorilerin hepsinde de Apple imzalı ürünler rakiplerinden birkaç adım önde. Birebir taklit etmeye çalışanlar bile aynı tadı vermekten çok uzak (henüz). Başardıkları zaman daha uygun bir fiyatla karşıma çıkarlarsa hemen geçerim. Marka aşıklarından değilim. Para verip satın aldığım bir şeye aşık olmam zaten mümkün değil. Hatırlarsak; özünde aşk da öyle bir şey değil (eyvah, konu dağılıyor!).

Kişisel envantere bakalım

Telefonum Android tabanlı LG G2 (bu gidişle bir ömür kullanabilirim). Gün boyu neredeyse her işimi onunla yapıyorum. Sağ kolum telefonum dersek, sol kolum iPad2 tabletim. Etrafımda benim kadar tablet kullanan birine denk gelmedim henüz.

Piyasaya çıktığı ilk günlerde getirtip tanıttığım ilk nesil iPad’i birkaç senedir çocuklarım kullanıyor. El koydular desek daha doğru olur. (Eskiden çocuklar televizyona emanet edilirdi. Şimdi tablet ve cep telefonlarına teslim ediliyorlar).

Ben de bu yüzden çıktığı günlerde aldığım bir iPad2 kullanıyorum (çok da memnunum). Beraberinde kullandığım Logitech K760 klavyesiyle birlikte mükemmel bir sisteme dönüştü. Bilgisayar aramaz oldum.

iPad2’yi klavyeyle birleştirmeden önce kullandığım dizüstü bilgisayarım Macbook Air’i sadece TV programlarımda kullandım. Sonrasında düğmesine basıp açmadım bile (sebebi belleğinin sadece 2GB olması ve değiştirilememesi. Allah seni bildiği gibi etsin Apple).

Evdeyse (ev-ofis düzeninde çalışıyorum) 2010 yılında aldığım 27 inçlik bir iMac kullanıyorum ve gayet memnunum. Daha senelerce kullanmaya devam ederim sanıyorum (RAM ve SSD desteğiyle o da canavara dönüştü).

Beklenmeyen gelişme

Mutlu mesut süregiden bu düzenim, Apple sayesinde darmadağın oldu.

Önce ufaklıklardan isyan sesleri duyulmaya başladı. İstedikleri oyunları yükleyemiyorlardı. Sonrasında fark ettim ki kullandıkları birinci nesil iPad’in işletim sistemi 5.1.1 sürümünde kalmış ve güncelleme yapmıyor (oysa bu yazıyı yazdığım sıradaki güncel iOS sürümü 7.0.4’tü). Dolayısıyla yeni oyun ve uygulamalardan mahrum kalıyorlar. Ne büyük bir mahrumiyet ama, değil mi?

Bu da Ali Bey'in çalışma ortamı. O iPad olmadan olmuyor!
Bu da Ali Bey’in çalışma ortamı. O iPad olmadan olmuyor!

Elbette herkesin gözü benim iPad2’ye cevrildi. Bir süre direndim ama sonunda iPad Air‘e geçmeye karar verdim. ABD’yi ziyaret eden bir arkadaşım sayesinde (yeni nesil bir macbook pro ve Apple TV ile beraber) işlemi gerçekleştirdim. Bu geçişin tek derdinin ABD tarzı fiş ucu sebebiyle adaptör kısmında olacağını sanıyordum. Ama sonra aklıma gelmeyen ayrıntılarla yüzleştim (bu yazıda sadece iPad tarafında yaşadıklarıma değineceğim).

Gazetede haberini yazarken bile kaç defa değindiğim halde Apple’ın yeni nesil lightning bağlantı standardı nedense hiç aklıma gelmemişti. Bu yüzden DealExtreme’den aldığım 3 metrelik şarj kabloları başta olmak üzere tüm yuvalar, şarj standları, aksesuar bağlantıları çöp olmuştu. Çakal Apple bunu da bir iş fırsatına dönüştürmeyi bilmişti elbet. Neyse ki sattıklarının aynısı (hatta microUSB kablosu destekleyen daha maharetlileri) yine DX’te onda birinden de ucuz muadillere sahipti (gerçi lightning içindeki güvenlik çipi her an bir sürpriz çıkartabilir ama bekleyip göreceğiz).

Bunları sineye çekerek benim için esas meseleyi korka korka kontrol etmeye karar verdim: klavyem çalışacak mıydı?

Cevap gecikmedi: ELBETTE HAYIR !

Klavyenin üstünü tamamen kapatan iPad2'nin aksine iPad Air iki parmağa yakın boşluk bıraktı.
Klavyenin üstünü tamamen kapatan iPad2’nin aksine iPad Air iki parmağa yakın boşluk bıraktı.

Kahroldum desem yeridir. Kısa bir karşılaştırmaya bakıp sebeplerini görelim.

iPad2 (Wifi)iPad Air (Wifi)
Ekran9,7 inç9,7 inç (Retina)
Ağırlık601 gram469 gram
En185,7 mm169,5 mm
Boy241,2 mm240 mm
Derinlik8,8 mm7,5 mm

Gördüğünüz gibi iki cihazın değerleri arasında ciddi fark var (bu kategoride her bir milimetre bile büyük bir mühendislik başarısına işaret). Neredeyse herkes bu cihazı bu farklar adına alıyor zaten.

Allta iPad2, üstte iPad Air. Aralarındaki farkı açıkça görebiliyorsunuz. (tıklayarak büyütebilirsiniz)
Altta iPad2, üstte iPad Air. Aralarındaki farkı açıkça görebiliyorsunuz. (tıklayarak büyütebilirsiniz)

Bu mühendislik başarısının bana yansıması ise satın aldığım iPad klavyelerinin anlamsızlaşması oldu. Evdeyken işim kolay. Klavyelerle ilgili yazımda değindiğim Logitech’in K760 kodlu modelini kullanabiliyorum ama dışarı çıkınca bir başıma kalıyorum (sürekli bir şeyler yazmam gerektiği için sanal klavye vakit kaybı ve işkenceden başka bir şey değil).

Şimdi DX’ten sırasıyla bir lightning adaptörü ve bir klavye siparişi veriyorum. Bu da yaklaşık 30 dolarlık bir ek masraf ve birkaç hafta postacı yolu gözleme anlamına geliyor. Teknolojiye ayak uydurayım derken katlanmak zorunda kaldığımız keriz vergilerine bir emsal olarak dursun burada.

Peki değdi mi?

Bütün bunları bir kenara bırakıp birkaç saatlik iPad Air tecrübemle yazıyı noktalayayım: iPad Air kesinlikle muhteşem bir tablet. Önceki serilere ait bir iPad kullanıyor ve değiştirmek istiyorsanız ya da bu dünyaya ilk defa adım atacaksanız ve iOS sizin için dert değilse Air, bu kategoride ulaşabileceğiniz en iyi seçenek.

Şimdi müsadenizle kurcalamaya devam ediyorum.

“iPad Air’in hatırlattığı keriz vergisi” için 44 yanıt

iPad klavyesi, iPad Air’in sadece ebatlarından ötürü mü çalışmıyor, yoksa başka bir sebebi mi var? Lightning adaptörü ve klavye siparişi verdim demişsiniz ama teknik açıdan ne gibi bir problem var?

Yazıda değindiğim gibi klavyedeki sorun boyutlardan kaynaklanıyor. Oturmuyor ve mıknatıs yerleşimleri birbirini karşılamıyor. Adaptörleri de önceki aksesuar ve kablolardan dolayı alıyorum. Buna da yazıda değinmiştim.

Klavye konusunda mükemmele ulaşmayı bu kadar hedeflemiş ve isteğinize bu kadar uygun bir klavye bulmuşken şimdi dealextreme’den 20€’luk klavye sipariş etmeniz size kaderinizin bir oyunu sanırım Amirim.

Klavye elinize ulaştığında birkaç satır yorum ekler misiniz? Aynı yolu izliyoruz. iPad2’den iPad air’e geçiş yapıyorum. benimde klavye arayışım var.

İpad air alıp kitap okuma gibi bir planım var. Yoksa Kindle a devam mı etsem

Twitter ‘den iletmiş olduğum hayırlı olsun dileğimi yenileyerek söze başlayayım. Güzel olana erişmek için biraz zorlandığınız zaman tadı ayrı çıkıyor. Verdiklerinize, katlandıklarınıza, beklediğinize değiyorsa sorun yok demektir. Apple için de zaten herzaman böyle olur 😉

DXextreme’den aldığınız klavye hakkında hiçbir yorum yok. Nasıl güvenip aldığınız? Oradan kablo ve şarj aleti dışında ne aldıysam zaman içinde bozuldu.

Bu arada lightning kablo ve adaptörlerinin iOS 7’de bir hata verdigi dogru ama şarjı engellemiyor.

genel anlamda jobs ‘tan sonra apple ‘da ciddi bir gerileme var ben uzun yıllardan beridir bir imac kullanıcısıyım bugünün imacleriyle geçmişi kıyasladığımda bile farklar görüyorum… silkelen ve uyan apple..

Iwork de yapilan dokumanlarin, MS Office formatina cevirilmesi konusunda epey sikintilar var. Bircok kisinin ev ve isinde de Mac kullanmadigini eger dusunecek olursak, sizce Ipad genel olarak uretkenlik ve office programlari konusunda yeterli mi ? Bilindigi uzere muadil uygulamalarin sayisi artiyor (Quick office, Documents to go, Office 2 HD, Smart Office vb.) , fakat bunlarda da genel olarak benzer sorunlar ortaya cikiyor. Sizin bu konuda onerebileceginiz daha iyi bir secenek var mi?

Benim bütün kişisel sunumlarım Keynote formatında. Karşıya bir kopya yollamam gerektiğinde MS Office formatına çeviriyorum ve şu ana kadar sıkıntı çıkmadı. Ben de MS dosyalarını açarken bir sıkıntı yaşamadım hiç. Ama benim sunumlarım genellikle bende kaldığı için bahsettiğiniz konuyu çok sınama şansım da olmaı açıkçası. Genellikle PDF kopyasını yolladığım da oluyor.

Excel ve Word muadili işler içinse neredeyse her zaman Google Docs kullanıyorum. Etrafımdaki neredeyse herkes Google tabanlı yapılarda zaten, hiç sorun olmuyor. Hatta sırf bu sayede şahit olduğu Google Docs fonksiyonları yüzünden etrafımdaki birçok kişi bu yapıya geçti.

Windows kullandığım dönemlerde de tercihim her zaman Open Office olmuştu. Neredeyse hiçbir zaman MS Office kullanmadım diyebilirim.

MS Office ailesinden Onenote’un bir de iOS uygulaması var. Onu kullanıyor musunuz? Hayır ise cevap, hangi çözümü kullanıyorsunuz not tutma işi için? Evernote?

iPad Air ile çok sıradışı, özel bir deneyim yaşamıyorum. Sonuçta ince, hafif bir iPad. Üstünde uzun uzadıya yazacak pek bir şey yok. Ama klavye gelince ortaya çıkan kombinasyonla ilgili görüşlerimi paylaşacağım.

Peki, ipad 2 den geçtiğin için “selefi ile ipad air’in yaşattığı deneyim arasındaki farkları yazar mısın acaba ?” diye düşündüğüm için sordum. Yanıt için teşekkür ederim.

KEYNOTE KULLANARAK HAZIRLADIGINIZ PRESENTATION ILE POWERPOINT KULLANARAK HAZIRLANAN ARASINDA NE FARKLAR GORUYORSUNUZ? TEMPLATE SECENEGIMI USER FRIENDLY MI? EBAT OLARAK MI DAHA KUCUK? NEDIR?

Abi forumlarda dedikleri gibi ekran naylon gibi bir maddeden mi yapılmış ? Yani tek düşmeden tuz buz olayı var mı sence ?

Bu tip sitelerden alınan lightning güvenliğine çok bel bağlamamak lazım. Bunu İki gün önce yaşadığım tecrübeme dayanarak söylüyorum. Şarj halindeyken adaptör yandı (büyük düşünmeyin) ve sigortayı attırdı. Yangın bile çıkarabilirdi.

Bazi arkadaslar hemen forum formatina sokmuslar 🙂 (sorularrrrr sorular)

Benim elestirim kombinlere degil ( bilakis Android phone – ipad tablet en mantikli kombin ) fakat daha portable olmasi acisindan Ipad Mini Retinayi kullanacaginizi dusunurdum.

PS: Ipad mini kullanmaya alistiktan sonra normal tablet boyutlari gercekten gereksiz geliyor insana. (Y a da en azindan ben boyle dusunuyorum.)

PS2: Eski ipad cablelarini lightning uca ceviren connectorlar ile de eski kablolari islevde tutarsiniz ustad.

iPad Air ile klavye kombinasyonu ile ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız?

güzel bir değerlendirme sayfası olmuş.
peki ipad air için olan logitech klavyeleri alabileceğimiz bir yer var mı şu anda,bilen var mı?

Amirim, Ipad icin cok klavye denedim ama onerim acik ara zagg marka olanlar. Isim geregi surekli sahadayim, Ipad 3’um icin bircok denemeden sonra zagg profolio’yu aldim ve laptop desktop oldu. Pil omru ve kullanislilik olarak bence rakipsiz. Siddetle oneririm.

Serdar Bey,

Aynı klavyeden dx den sipariş vermek üzereyim. Fiziksel olarak İngilizce klavye olmasına rağmen Türkçe karakterler yazılabiliyor değil mi?

Birde sizden, notlarınızı Evernote’ da tutarken nasıl bir sistem (etiket yapısı vs.) kullandığınıza dair bir yazı bekliyorum. (Bir zamanlar bu konuda yazacağınızı belirtmiştiniz.)

Görüşlerinizi paylaşın: