En muhafazakar grup: bilgisayar kullanıcıları

Diğer sektörlerin tamamından daha hızlı dönüşen bilişim dünyası ilginç bir ironi olarak en tutucu, muhafazakar ve fanatik kitleye sahip. Detaylara bakalım.

Ben meraklı bir adamım. Bebekliğim de böyleymiş söylendiği kadarıyla; çocukluğum ve yetişkinliğim de benim bildiğim kadarıyla öyle. Meraklılık çok genel bir huy ama her şeye merak duyanlardan da değildim. Hatta içimde aksi ve muhalif bir taraf genellikle hep popülere ve genel merak alanlarına uzak tuttu beni.

Bu nadir olana tutku da beraberinde yalnızlığı getirdi. Çoğunluğun izlemediği filmler, okumadığı kitaplar, ilgilenmediği hobiler gibi listeler çerçevesinin içinde elde kala kala yalnızlık kalıyor. Üstelik bu alt grubun hepsi muhalif olduğu için kendi aralarında da kaynaşamaz.

Örneğin Yeşilköy Havacılık Müzesi içinde toplanan maketçi heyetinin birbirinden boyama ve yapıştırma tekniklerini nasıl gizlediklerini dün gibi hatırlatım (hala da toplanırlar keşke bir gidip görseniz). Size komik gelebilir ama bir de gidip orada seyredin; sanki Coca Cola formülü.

Konuya geleyim.

Gözlemlediğim kadarıyla bilgisayar kullanıcılarının da kendi içinde garip bir muhafazakarlığı (koruyuculuk / tutuculuk diyelim) var. Üstelik bu uzmanlık derecesine göre de artıyor. Nedenini çözebilmiş değilim ama şöyle özetleyebiliriz:

 • İşletim sistemi fanatikleri: Windows, Linux, Apple hiç farketmez. Kendi kullandığını evladıymışçasına sahiplenir, ötekileri yerden yere vurur. Kendi cephesini savunur. Konuyla ilgisiz bir insanın gözünde onları Ürün Müdürü sanabilirsiniz.
 • Yazılım fanatikleri: En çok web tarayıcısı cephesinde görünür. Firefox, Safari, Opera, İnternet Explorer (şimdi bir de Chrome). Bir de diğer gruplar var. Örneğin benim en sık gözlemlediğim Photoshop tutkunları. Yaptığı bir resmin boyutunu değiştirmek ya da basitçe iki tane efekt uygulamak olsa bile illa ki kopya olarak o hantal Photoshop’u yüklemek olacaktır.
 • Donanım fanatikleri: Fotoğrafçıysa bahsettiğimiz Nikon / Fuji, grafik kartı için ATI / Nvidia, oyun konsolunda PS3 / Xbox, DS / PSP, Mac / PC, iPhone / Blackberry, Nokia / Samsung… Muhtemelen hepimiz bu cephelerden biri içinde yer aldık. Hala da alıyor olabiliriz üstelik.
 • Site fanatikleri: Bu grup daha yeni yeni oluşmaya başlamakla birlikte en ilginç ortak paydalarından biri de kullandıkları sitenin üye sayısı arttıkça ‘bozuludu’ gibi bir yafta yapıştırmaları. Oysa bu sitelerin kategorisi genellikle sosyal paylaşım siteleri. Sosyal
 • Lisan fanatikleri: PHP / .net kavgası biter mi dersiniz? Gerçi Türkiye dışında Ruby on Rails, Phyton gibi konu başlıkları da var ama bizim toprakları Microsoft parsellediği için çoğu web yazılımcısı diye geçinenin haberi bile yok. Peki sizin Microsoft platformunda geliştirilmiş başarılı bir uluslararası web girişimi geliyor mu aklınıza? Bizdeki fanatikler MS tarafında yoğunlaştığı için yazma gereği duydum.

Listeyi daha epey uzatabilirim ama şunları sormak da gerek tadını kaçırmadan: Alternatif diye bir şeyin varlığı bilgisayar ortamı kadar ucuz ve ulaşılabilirken denemek bir yana direnmek neden? Bu zihinsel tutuculuğun sebebi ne olabilir?

Derya içre deryadan habersiz balık

Ama düşünüyorum da; bir Steve Jobs ya da Bill Gates olmak ve yarattığım bu kampların benim adıma birbiriyle böyle kapışmasını izlemek isterdim. İnsan kendini Tanrı zanneder herhalde…

Öte yandan yıllardır bilgisayar kullanıp bir kere bile Linux kullanmamış, Office yerine Open Office denememiş, Mac başına oturmamış, farklı yazılımlar denememiş bir insanın bilgisayar kullanıcısı olduğundan söz edebilir miyiz? Ben zorlanıyorum…

On yılı aşkın süredir Windows kullanıp içindeki hazır uygulamlardan bile haberdar olmayanlar biliyorum. Evden işe gidip gelirken sürekli aynı yolu kullanmak gibi bir şey bu. Aynı saatte kalkmak, aynı saatte yatmak, aynı tarz kıyafetleri giymek, aynı insanlarla muhabbet etmek.

Rahmetli anneannem hayatının son günlerinde mecburen yattığı yatağından bana hep “gez, dolaş, insanlar tanı, yeni yerler gör” deyip durmuştu. Aklıma hep o laflar geliyor. Hayat ne kadar kısa ve biz ne kadar küçük bir kısmına hapsediyoruz kendimizi.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

10 yanıt

 1. kutsi avatarı
  kutsi

  Amirim, sosyal bağlantısı patlamış. “Arama sonuçlarına ulaşmak için ilişimleri kullanınız.” diye bir yazı çıkıyor. İlişemiyoruz.

  Ayrıca firefox, Explorer’ı döver.

 2. Orhan avatarı
  Orhan

  iyi günler, Size katılıyorum, özellikle yazınızdaki yalnızlik konusuna. ama değistme isteyimiz bile yok bu gidişi, ama pek hoşlanıyoruz da denemez..

 3. mutombo avatarı
  mutombo

  .net ile geliştirilmiş uluslararası başarıya sahip aklıma gelen tek proje orkut, fakat bu konuda ilerleyen dönemlerde gelişmeler olacağını düşünüyorum microsoft bu duruma seyirci kalmayacaktır(iyi geliştiricileri kendine çekmek adına). ayrıca programlama dili fanatikliği bence yersiz bir fanatiklik. programlama programlamadır, fırsatınız varsa seçenekleri gözden geçirmelisiniz, tek bir dile körü körüne bağlanmak iyi bir programcının yapacağı iş değildir. hepsini biliyorum en çok şunu seviyorum diyenler varsa ozaman “eyvallah”.

 4. […] bir yazımda da değindiğim gibi kimse muhafazakarlık ve bağnazlık konusunda teknoloji tutkunlarının eline su dökemez. […]

 5. […] uzak (henüz). Başardıkları zaman daha uygun bir fiyatla karşıma çıkarlarsa hemen geçerim. Marka aşıklarından değilim. Para verip satın aldığım bir şeye aşık olmam zaten mümkün değil. Hatırlarsak; […]

 6. sedataym avatarı
  sedataym

  Bilişim dünyası fanatikliğini futbol fanatikliğinden kat kat iyidir. Keşke herkesin bir bilişim fanatikliği olsa…

 7. […] Sürekli yenilenen, güncellenen oyuncaklarına inat şaşırtıcı derecede tutucudurlar. […]

 8. […] bir işletim sisteminden yenisine geçmek istemiyorlar. Bu konuyla ucundan ilgili olan şu yazıyı da okumanızı tavsiye […]

 9. […] de denemenizi tavsiye ederim. Teknoloji tuhaf bir şekilde insanı bağnaz, tutucu (muhafazakar) hale getirir. Siz onlardan olmayın. Seçeneklerinizi bilin ve […]

Görüşlerinizi paylaşın: