Kategoriler
Web Dünyası

İyi bir Google Reader alternatifi: Feedly

Google Reader kapanıyor. Uzun zamandır kullandığım Feedly, RSS takibinden kopmaya niyeti olmayanlar için en iyi alternatiflerden birini oluşturuyor.

Adreslerin başına koyduğumuz www ön eki ne kadar saçma ve gereksizse RSS protokolü o kadar anlamlı ve gerekli. Web sitelerinin içeriğini takip etme ve içeriğin (podcastler de dahil olmak üzere) farklı hizmetler arasında dolaşımını sağlama konusunda yıllardır kusursuz hizmet veriyor.

Blogger hizmetini 2003 yılında satın alarak platform sağlayıcılığına soyunan Google, ardından RSS konusunda en ilerici hizmeti veren Feedburner‘ı 2007 yılında satın alarak konumunu güçlendirmişti. Böylece içeriği üreten ve dağıtan hizmetlere (ve bunların yarattığı dev reklam pazarı ve istatistik bilgisine) sahip olmuştu. Bütün bunlar olurken 2005 yılında da web tabanlı RSS okuyucusu Reader hizmetini sunarak neredeyse piyasadaki bütün rakipleri ortadan kaldıran düzgün, temiz ve güncel bir ürün ortaya koymuştu (ondan önceki tercihim FeedDemon‘dı). Böylece Google webde oluşturulan içeriğin dağılım ve okunma istatistiklerine de sahip olmuştu.

Reader hizmeti açıklanan bir kararla Google Mezarlığı‘ndaki yerini hazırladı. Buna göre 1 Temmuz 2013 itibariyle bu servis kapanacak. Peki ne olacak? Elbette hayat devam edecek, belki o zamana kadar pek çok alternatif türeyecek. Ama sıkı bir Reader kullanıcısı olarak bir süredir kullandığım bir alternatifi paylaşmak istedim.

Feedly adlı ücretsiz hizmet iPhone, iPad, Android cihazlar ve Kindle e-kitap okuyucularda hizmet veriyor. Elbette web tabanlı bir sürümü de var. SafariFirefox ve Chrome için tarayıcı eklentilerini yüklerseniz sistemle entegre de çalışıyor.

feedly today
Tıklayarak büyütebilirsiniz.

Kullanım arayüzü neredeyse Flipboard benzeri bir kullanım sunuyor. Mobil uygulamaları son derece kullanışlı ve özenli tasarıma sahip. En güzeli, Google Reader’ı kullandığınız hesapla giriş yaptığınızda abone olduğunuz bütün siteleri (kullanıyorsanız klasör ve etiket sistemleriyle beraber) kendi içine bir saniyede aktarıyor. Yani geçişte hiçbir sorun yaşamanız söz konusu değil.

Elbette hemen her Google hizmetinde olduğu gibi verilerinizin tamamını Reader için de alıp dilediğiniz diğer bir hizmete de taşımanız mümkün.

Aklınızda bulunsun.

“İyi bir Google Reader alternatifi: Feedly” için 23 yanıt

Serdar Bey.
Az önce feedly’e google reader’daki aboneliklerimi aktardım. Şöyle bir şeyi farkettim. Google Reader’da okuduğum bir öge feedly’de de okunmuş olarak işaretleniyor. Ya da feedly’de okuduğum google reader’da okunmuş oluyor. Çok geniş bilgim yok bu konuda fakat birbirlerinden bağımsız olmaları gerekmez mi?

Feedly i iPhone ve iPad’te ana RSS okuyucum olarak kullanıyordum. Mac Appstore’a baktım OS X için bir uygulaması henüz yok (Eminim bu gelişmeler üzerine yakında çıkacaktır). Fakat Chrome eklentisi olarak artık bilgisayarımda da kullanmaya başladım.

Google Reader ı feedly ye bağladım ama feedly e yeni bir RSS bağlantısını nasıl ekleyeceğim onu çözemedim. Yandaki keşif çubuğunda bazı önerilerde bulunuyor ama her hangi bir sitede gezerken onu nasıl feedly ye ekleyeceğim bir bilen var mı acaba?

google reader’ı çok aktif kullanıyordum. servisin sonlanacak olması üzücü. digg çok yakında reader servisi hazırlaaycağını duyurdu. bende herkes gibi feedly ve flipboard deneyeyim dedim ama beklentilerimi karşılamadılar. şu anda http://theoldreader.com/ kullanıyorum. ama talep çok olunca import ettiğiniz reader listenizin eklenmesi zaman alıyor. mailbox gibi bir yapı oluşturmuş adeta 🙂

Merhaba,
Google reader’ın ortadan kalkacak olmasına içim kan ağlıyor. Şirkette kullandığımız ilgisayarlarda explorer yüklü ve diğer rss okuyucular explorer desteklemiyor. Neyse, bu gerçeği kabullendim ve iphone’uma Feedly yükledim. Yalnız bu Feedly, Kindle’da nasıl hizmet veriyor acaba ben bulamadım? Google reader’ı feedly’a bağladım, şimdi feedly’daki RSS’leri kindle’a göndermenin bir yolu var mı?

Amirim herşeye detaylı link vermenizi çok takdir ediyorum.Kendi adıma da çok tembel olduğumu hissediyorum,aynı google-hafıza ilişkisi gibi ama teşekkürler

Inoreader’ı tavsiye ederim.

Feedly’yi Google Reader kapaninca kullanmıştım. Sonradan Inoreader’ı keşfettim ve uzun süredir kullanıyorum. Web arayüzü ve Android uygulaması başarılı. Full içerik olmayan feedleri Readability integrasyonuyla okuma imkani var (ücretsiz). Ayarları çok kapsamlı, istediğiniz gibi ozellestirebiliyorsunuz. Arama ve filtreleme kabiliyetleri yüksek. İçerikleri paylaşma seçenekleri çok ve özelleştirilebilir. Son zamanlarda reklam göstermeye başladı, fakat adblock ile engellenebilir, Android’deki reklamları rahatsız edici değil. Okuma alanına saygılı. (Dikey içerik alanını kisitlayacak gereksiz bar’lar butonlar yok. Android uygulamasında çift dokunmayla içerikleri tam ekran goruntuleyebiliyorsunuz.)

merhaba, bir sorum olacak.
Feedlyde blogumuzu takip edenlerin sayısını görebiliyoruz bildiğiniz gibi. Peki bu takipçilerin kimler olduğunu görmek mümkün mü?

Görüşlerinizi paylaşın: