Haftanın Özeti: 37

Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan özetler haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri 5 ana başlık altında sıralar. Diğer kategorilerin bağlantılarını yazının sonunda bulabilirsiniz.

İnternet / Girişimler

 • Hanımefendilere özel bir uygulamayla başlayalım. iOS ve Android sürümlerine sahip TryItOn sayesinde satın alacağınız makyaj malzemesinin yüzünüzde nasıl duracağını görebiliyorsunuz. Doğru anlatamadığımın farkındayım ama anladığınızı da biliyorum.

 • Kadınlara yönelik bir diğer mobil girişimle devam edelim. Aşka dair ruh ikizini bulmak kolay değil ancak giyim zevki konusunda işler biraz daha kolay. Android cihazlara yönelik Bluepick tarzınıza uygun diğer kişileri bulup sizi eşleştiriyor ve fikirleri paylaştırıyor.

Facebook Friends Logo

 • Japon teknoloji devi Sony, yeni ürünlerini First Flight adını verdiği bir kitle fonlama sitesi üzerinden hayata geçirecek. Sitede karşıma çıkan Huis adlı bir uzaktan kumandayı da tanıtmadan geçemedim.

 • İngiltere’nin başkenti Londra teknoloji girişimleri için dünyanın en cazip şehirlerinden biri haline geldi. Açıklanan resmi rakamlara göre yılın ilk yarısında sadece finans teknolojileri alanındaki internet girişimlerinin aldığı yatırım 472 milyon doları geçti (ama kimileri de dikkatimizi Hollanda’ya çekiyor).
 • Aynı malın farklı ambalajla elli bin kılıkta karşımıza çıktığı sektörlerin başında online müzik hizmetleri geliyor. Microsoft bu hafta aldığı bir kararla Xbox Music hizmetinin adını Groove olarak değiştirdi, elini yüzünü düzeltti.
 • Microsoft yapar da Facebook durur mu? Hemen yapıştırıvermiş cevabı.
 • Apple’ın mobil cihazlarına yönelik yeni nesil işletim sistemi iOS9 beta sürümünü gönüllülere yükletmeye başladı. Ana telefonunuza yüklemeyin uyarısına pek kimsenin kulak asmayacağı kesin.
 • Şablonlar güzelleşti ve işlevleri arttı, otomasyon ve yapay zeka botları içerik oluşturmada epey yol kat etti, yüz binlerce şirket iletişimini Facebook sayfasından yürütüyor, mobil cihazlar birçok kişinin öncelikli cihazına dönüştü… Peki ne oldu? WEB TASARIMI ÖLDÜ! İlginç bir tartışma.
 • Türkiye’de de hizmet veren kısa süreli konut kiralama hizmeti airbnb‘ye karşı ABD’de bir kampanya başlatıldı. Bu sistemin emlak zenginlerini daha da zenginleştirmeye yaradığını savunan Share Better adlı grup Youtube’da -yoruma kapalı- bir videoyla yayına geçti.

 • 7 kıtadan 50’den fazla ülkeyi web tarayıcımız üstünden sokak sokak gezebilmemizi sağlayan Google Street View hizmetini biliyoruz. Peki ya Sheep View? Biraz da kuzucuklara bakalım.

tumblr_nr0jyfDdfH1uveg1do1_1280

 • Hitch Radio: Dünyanın farklı bölgelerinden 20 bin online radyoyla entegre çalışan mobil uygulama dinlemek istediğiniz şarkıyı çalmakta olan istasyonu bulup dinletmeye başlıyor. Stream müziği ücretsiz takip etmek adına iyi -fakat biraz zahmetli- bir yöntem. Girişimcilerin hayal gücünün sınırsızlığına dair bir belge olarak düşünelim.
 • Pek çok şeyi ekranlar üstünde hallettiğimiz bu zamanda kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı denen konu hayati önem taşıyor. Medium’da denk geldiğim bir yazı kredi kartı tahsilatı yapan sayfalarda nelere dikkat edilmesi gerektiğine, genel hatalara ve doğrulara değinmiş. Hizmet sunan herkes mutlaka okumalı. Altın değerinde bilgiler.

1-xwVm5p5vidUBXwdCanwnrA

 • 10 dev web sitesinden edinilen dersler. Tasarımcılar mutlaka bakmalı.
 • Materyal tasarım akımını başta Android işletim sistemi olmak üzere bütün uygulama ve sitelerine uyarlayan Google bu hafta bütün web siteleri için kullanılabilecek Material Design Lite adlı girişimini tanıtı. Böylece dileyen her site bütün cihaz ve ekranlarla daha uyumlu ve daha hızlı hizmet veren bir yapıya kavuşacak. İnceleyin derim.
 • Brezilya’da bir grup radikal Hristiyan küfür ve erotik içerik barındırmayan Facegloria adlı ‘Helal Facebook’ kurdu. Beğen yerine Amin düğmesi var :) Müslümanlar da benzer bir hevesle 2013’te (Türkiye merkezli) Salamworld diye bir benzerini kurmuş hatta bir zirve bile düzenlemişti ama olmadı elbette.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

16 Responses to Haftanın Özeti: 37

 1. Alican KIRICI 12/07/2015 at 10:19 #

  Merhaba Serdar Bey,

  Bu haftaki yazınızı okurken aklıma belki de sizinde daha önce gelmiş olan bir fikir geldi. Yazdığınız her maddenin yanında ufak bir alan olsa, insanlar gerçekten ilgi çekici/faydalı/eğlenceli vs. olduğunu düşündüğü maddenin yanında ona bir tik koysa. Böylelikle yayın sonrasında okurlar arasında yazdığınız maddelerden en çok hangisinin ilgisini çektiğine dair rakamlar hem genel okurlar hem de sizin içinde enteresan bir veri olabilir. Bir blog/web tasarımcısı değilim, yapılması gerçekten zor ya da imkansız olabilir ama yine de değişik olacağı kanısındayım. Yazılarınızı her pazar keyifle okuyorum. Şimdiden keyfli tatiller, iyi pazarlar.

 2. muhtar 12/07/2015 at 12:19 #

  Pozitif ayrımcılığın da bir ayrımcılık türü olduğunu idrak etmekte zorlanmak, ülkemize has bir şey değilmiş demek! Teşekkürler Mark!

 3. Emrah ŞANLI 12/07/2015 at 13:22 #

  Elektronik para birimlerine ilgiliyim, dünyanın ekonomik eksenini değiştireceğine eminim.

 4. Gizem Hançer 12/07/2015 at 14:10 #

  ‘Tatil modu’nuzda bile böyle bir özet :) Teşekkürler amirim. Ayrıca her daim söylediğim gibi, ‘gönüllü asistanlık’ yapabilirim seve seve. Size de güzel bir hafta ve bol dinlenmeli tatiller dilerim.

 5. yskiyakiyak 12/07/2015 at 14:53 #

  Ses ile “görme” tarzındaki çarpıcı gelişmelerin anlatıldığı şu sunumu -izlemediyseniz- mutlaka izlemelisiniz. David Eagleman – Can We Create New Senses For Humans: http://www.ted.com/talks/david_eagleman_can_we_create_new_senses_for_humans

 6. Onur 12/07/2015 at 15:31 #

  Haftanın özetleri ile ilgili güzel gelişmeleri çıtlatmaktan bahsedince şöyle bir domain araması yapayım dedim de.. yeni site ve proje şimdiden hayırlı olsun Serdar bey, sabırsızlıkla bekliyoruz. :)

 7. Hüseyin Karahasan 12/07/2015 at 15:43 #

  Amirim, Ai Weiwei Japon değil Çinlidir. Çin devleti ile olan maceraları için Ai Weiwei: Never Sorry isimli belgeseli öneririm.

 8. Yasin K. 12/07/2015 at 17:46 #

  mutlaka daha önce farketmişsinizdir… küçük bir katkı http://what3words.com addressing the world

 9. Eray 12/07/2015 at 18:56 #

  Honda’nin Guiness’e giren tüketimi 2.34 lt/km gibi sanki. Ben mi yanlis hesapladim acaba?

 10. talha 12/07/2015 at 19:00 #

  çok ilgili olmayacak belki ama projectseen tr desteği yok.

 11. Alper 13/07/2015 at 00:11 #

  Merhabalar, “müşteri deneyimi” kategorisi ekleseniz ve bazı yazıları bu kategoride paylaşsanız faydalı olacağını düşünüyorum.

 12. Barış Ünver 13/07/2015 at 05:39 #

  “Portfolyo” kelimesini (doğrusu “portföy”) görünce şöyle oldum: http://i.imgur.com/6xkOj.jpg Şaka şaka, öyle olmadım. Ama asıl yıkıldığım an, sitede bir arama yapıp defalarca “itibariyle” kelimesinin (doğrusu “itibarıyla”) kullanıldığını görmem oldu.

  Gramer hassasiyeti olan kişilere dünyada “ukala” ve hatta “faşist” yakıştırmaları yapıldığını biliyorum ama elimde değil.

 13. Mehmet KARA 13/07/2015 at 16:30 #

  500 gb lık torrent yalan olmuş. Açan varsa bi adres bir şey versin şuradan.

 14. Ogun 18/07/2015 at 13:50 #

  BattleBot savaşlarını aradaki hikayeler olmadan izlemek istiyorsanız:
  http://dailymotion.com/user/BattleBotsRaw/

 15. Fazıl Güler 23/07/2015 at 10:17 #

  MSK – 21/11/2012: Microsoft şimdi en azından Symbian’ın katli için Nokia’ya verdiği 1 milyar doları çıkarma derdinde. Aksi takdirde (eski Microsoft çalışanı) Nokia CEO’su Steven Elop‘un koltuğunda kalması kolay görünmüyor. http://www.mserdark.com/iki-devin-sirat-koprusu-nokia-lumia-920/

  MSK – 12/07/2015: Nokia ve Microsoft’tan tatsız kokular geliyor. Nokia CEO’su Stephen Elop’u görevinden alan Microsoft CEO’su Satya Nadella…

  Amirim, ne dersen oluyor :)

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim