Haftanın Özeti: 26

Her Pazar saat 10:00’da yayımlanan özetler haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri 5 ana başlık altında sıralar. Diğer kategorilerin bağlantılarını yazının sonunda bulabilirsiniz.

Kendi adıma hasret kaldığım, dinlendirici bir hafta oldu. Ne yazık ki elime geçen zaman kredimi bloga bir şeyler yazmak yerine kitap ve makale okumaya harcadım. Önümüzdeki döneme dair kendimce planlar yaptım. 2016’ya dair ilk hedefimi ‘daha fazla hayır diyebilmek’ olarak belirledim.

Haftayı böyle hoşluklarla kapatıyordum ki Cuma akşamı amcamı kaybettik (böylece haftalardır her özette neden kanser tedavisiyle ilgili gelişmelere odaklandığım da anlaşılmıştır sanıyorum). Dolayısıyla haftasonuna dair güncel konularda boşluklar olabilir. Acı haberi aldıktan sonra elim bir şeyler yazmaya varmadı.

Taksiratı affola.

Genel Gündem

 • Fantastik bir Türkiye haberiyle başlayalım.

 • Nazi dönemi SS Muhafızı Oskar Groening 93 yaşında mahkemede hakim karşısına çıktı. Suçu Macaristan’dan getirilen 400 binden fazla Yahudinin 300 bininin toplama kamplarında ölümüne alet olmak. Groening 21 yaşındayken görev aldığı kampta toplu ölümlere şahitlik ettiğini kabul etmekle birlikte bu süreçte doğrudan bir rolünün olmadığını iddia ediyor.Onun görevi kampa getirilenlerin para ve mallarını kayda geçirmek. Af dilediği duruşmada suçlu bulunursa 3 ile 15 yıl arası hapis yatması bekleniyor.

_82452368_026848265-1

 • Sony Pictures’ın başındaki isim Amy Pascal, şirketin hack edilmesi sonucu başlayan olaylar zinciri sonunda günah keçisi rolünün hakkını verdi ve işinden oldu. Sızan on binlerce belge arasında yer alan Pascal’a ait e-posta mesajları büyük sorun yaratmıştı.

 • Pepsi, artık ‘diet’ olarak anılan içeceklerinde aspartam kullanmayacağını açıkladı. Yeni yapay tatlandıcının adı ‘splenda’. Gerekçe aspartama olan güvensizliğin satışları %5 düşürmesi.

pepsi-cans_40cc564c00a9fd13f5640928f6d54e5a

 • Coca-Cola ise dünya genelinde sessiz sedasız yeni ambalaj ve tasarımlarını deniyor. İspanya’da denenen yeni tasarımlar Coca-Cola’nın en büyük gücünün kırmızı-beyaz renkleri olduğunu şirkete hatırlatmışa benziyor.

detail_TU170DH5lwFMWpBRzVOCxhdbLtSq9g

 • Her gün ne giysem derdine düşmektense bir tarz belirleyip aynı şekilde giyinme kolaycılığı Barack Obama, Steve Jobs Albert Einstein ve Mark Zuckerberg gibi erkeklere has değil. Sanat Direktörü Matihda Kahl da 3 senedir bunu uyguluyor. Bir kadın için hiç de kolay bir karar olmasa gerek. Bence fazlasıyla güzel ve kimsenin bıkmasına fırsat tanımayacak kadar hoş. Bizimlasın.

1428072621-hbz-article-embed-uniform-1

 • Sinema için Oscar ödülleri neyse habercilik için de Pulitzer o. Longreads sitesi bu yılın ödül sahibi makalelerini derledi (elbette İngilizce).
 • 1970 yılından bu yana her 22 Nisan ‘Dünya Günü’ olarak kutlanıyor. Pek de iyi davranmadığımız bu yaşlı gezegene bu vesileyle farklı gözlerden bir bakalım.

Çin'in Başkenti Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda hava kirliliği yüzünden gökyüzü ve güneş görünmediği için 'normalde' görünmesi gerekenler LED ekranlarla insanlara yansıtılıyor.

Çin’in Başkenti Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda hava kirliliği yüzünden gökyüzü ve güneş görünmediği için ‘normalde’ görünmesi gerekenler LED ekranlarla insanlara yansıtılıyor.

 • Medyanın telif haklarına dair sıkça tekrarladığı 5 tema olduğunu savunan Yazar John Degen buna karşı çok güzel bir reddiye kaleme almış. Sanatçıları kısıtlıyor mu, kamunun içeriğe erişimini engelliyor mu, özgürlüğe bir saldırı mı, tüketicilere ek maliyet getirir mi, hayrı sadece şirketlere mi… Okuyun.
 • Bloomberg dergisi Fury 325 kodlu dünyanın en yüksek roller-coaster’ını tecrübe etmiş ve nasıl delirtici bir şey olduğunu keyifli bir dille anlatmış. Merak edip videolarına bakayım dedim de; cidden yürek istiyor. Space Mountain falan palavraymış meğer. 81 derece dik açıyla 100 metre yükseklikten serbest düşüşle başlayan sürüş videosunda bile insanın içini ürpertiyor.

 • Vit Jedlicka adlı bir Çek vatandaşı Bosna ve Sırbistan arasındaki ‘sahipsiz’ bir toprak parçasında Liberland adlı bir devlet kurdu.

 • İşte süper bir soru: kilo verdiğimiz zaman kilolarımız nereye gidiyor? Buna verilen en genel ‘yanlış’ cevap kakamızla çıktıkları ve enerjiye dönüştükleriymiş. Oysa Mitch Kirby ağzımızdan çıkıp havaya karıştığını söylüyor. Okuyalım, öğrenelim.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

13 Responses to Haftanın Özeti: 26

 1. bilgi 26/04/2015 at 10:35 #

  Tek bir satır kod yazmadan yılda 450 bin dolar kazanan uygulama geliştiricisiyle tanıştınız mı? Bu haberin linki başka bir habere gidiyor.

 2. sametmacit 26/04/2015 at 11:28 #

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun

 3. Fevzi 26/04/2015 at 15:14 #

  Amirim 2016 da daha çok “hayır” diyeceğim demişsimiz ama bu benim inanışıma çok ters düşen bir düşünce. Tamam mutsuzluğu önlüyor ama mutluluk da getirmiyor. Deneyimlerinizin sonuçlarını bir yerde not olarak paylaşırsanız çok sevinirim. Ben de anahtar kelimelerimi güncellerim.

  Bir de hep merak ederim, bu kadar okuyor araştırıyorsunuz, aklınıza TR’de yapılabilecek iş fikri gelmiyor mu? Okurken bile ilham alıyor insan. Tşkrler.

 4. hunkarir 26/04/2015 at 19:06 #

  Amirim, periscope’a benzer android için yapılmış bir uygulama var. http://colissa.com/ bundan da takipçilerine bahsetsen. Hazır Türkiyeli girişimciler yapmışken.

 5. contactman (@0BOB4912848) 26/04/2015 at 21:40 #

  amcan için başın sağolsun, mekanı cennet olsun amirim, hepimiz sıradayız bir tek bu sırada herkes geriye doğru gitmek istiyor, ayrıcalık ya da vip istemiyor, mesele inanmak da değil zaten buna rağmen yazmanız büyük özveri. Böyle bir kazanımın bende olduğunu pek sanmıyorum.

  yazmış olduğunuz diğer linksiz videolarınıza gözattm gerçekten görülmeye değerler.

  Yarın üniversite de ‘İşletmelerde İnovasyonun Önemi’ dersinin .ppt sunumunu hazırlıyorum, bloğunda alıntı yaptığım için kusura bakmazsın umarım

  zaten benden daha fazla heyecanlanan bir Allah’ın kulu daha görmedim (Demek ki mesela anlatma kabiliyetinde) şu nükte sanatına bir türlü kavuşabilmiş değilim. Şunu öğrendim ki hiçbir yazınız tek seferlik okunup geçilecek yazılacak şeyler değil, hayatımıza aktarılana kadar okumalıyız.

  bulduğum birkaç faydalı siteleri listeyen bir kaç yüz site:)
  1) http://goo.gl/4OY15z
  2) http://goo.gl/fV0H4W
  3) http://goo.gl/k1vQyN
  4) http://goo.gl/Gw3PLJ

  tabi ki faydalıdan kastım bir göz at, sıkıl kapat tarzı siteler de olabilir sonuçta medium’da 300HarikaŞey’den kaçını hala kullanıyoruz.

  bi de bu var, http://goo.gl/NkBjqe

 6. Yuksel 26/04/2015 at 22:13 #

  Serdar Bey,

  Facebook’un YouTube’u gecmesi “simdilik” pek olasi degil. Sitede izlenen video sayisi ise mobil uygulamaya getirilen “zorunlu” izleme ayarindan kaynaklaniyor.

 7. Servet 27/04/2015 at 05:09 #

  makers icin “failler” çevirisi olabilir.

 8. ametdoruk 27/04/2015 at 15:25 #

  Hastasıyım tarzıyın :)

 9. tufan 27/04/2015 at 16:05 #

  Sizin yazınızı okuyana kadar 1995 yılında ODTÜ’de basılan İngilizce hazırlık kitabındaki bir yazının 20 yıl sonrası için öngörülerinin çok aşırı olduğunu düşünüyordum. Arabaların geleceğine dair isabetli tahminlerde bulunmuşlar. Hayret ettim.

  CARS OF THE FUTURE
  What kind of cars will we be driving in the year 2015? Rather
  different ones from those that we know today. The next twenty years
  will bring greater change in car models than the past fifty years.
  Tomorrow’s cars will not look like those of today. The most important
  5 cause that will lead to a change in the design of cars will be
  environmental. That is, tomorrow’s cars will be designed not to cause
  air pollution. They will be electrically powered; in other words, they
  will run on electricity entirely and therefore, be environmentally clean.
  Besides the problem of pollution, there is also the problem of heavy
  10 traffic and traffic accidents today. The last two may also be avoided if
  computers drive the cars instead of drivers. As a passenger, all you will
  have to do will be to get in the car and say where you want to go. The
  computer will do the rest and take you there. This, however, will
  require the construction of special intelligent roads, as tomorrow’s
  15 models won’t be able to move on ordinary roads. These roads will
  contain special strips that can supply (provide) electrical power to the
  vehicles as they drive along them. The special equipment in cars will
  pick up the necessary fuel during long journeys from a power source
  which will exist in the road. As computers – not drivers – will provide
  20 safe driving, there will be fewer accidents; or, maybe, there won’t be
  any accidents at all.

 10. Yigit 27/04/2015 at 18:19 #

  Serdar Bey Selamlar, ellerinize sağlık, her hafta gerçekten keyifle bekleyip okuyorum. Amcanız için Allah rahmet eylesin

  Bir şey dikkatimi çekti yapılan yorumlarda verilen linkler yeni sayfa ya da sekmede açmıyor :)

  Sevgiyle kalın

 11. maco 28/04/2015 at 21:33 #

  Merhaba,
  Siemens muhendislerinin gelistirdigi 50kg’lik motorun elektrik motoru oldugunu da ben belirteyim :)

 12. Okan Akın 08/05/2015 at 09:44 #

  …her mümin Jedi ‘a farz kılınmış… Mümin, farz, Mekke, Hac… Bunlar değer vermeye çalıştığım şeyler, keşke başka benzetmeler yapsaydınız…. Farkındayım bu işin sonu yok, kişi sineğin sol kanadına tapınıyor da olabilir, bahsettiğiniz ya da benzetme yaptığınız başka şeyler, başka tepkilere de sebep olabilir, nasıl diyeceğimi bilemedim…

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim