Haftanın Özeti: 25

Her Pazar saat 10:00’da yayımlanan özetler haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri 5 ana başlık altında sıralar. Diğer kategorilerin bağlantılarını yazının sonunda bulabilirsiniz.

İnternet / Girişimler

 • Fransa Meclisi internet trafiğinin takip edilmesini mümkün kılacak tasarıyı onayladı.
 • 320 bin üyeye ulaşan FreelyShout hizmetinin Kurucuları Gebzeli (lise mezunu) Ertan Aktaş ile (ilkokul mezunu) Yasin Ersoy üniversite mezunu olmadıkları için devlet desteği alamıyor.

FreelyShout Kurucuları Ertan Aktaş ve Yasin Ersoy.

FreelyShout Kurucuları Ertan Aktaş ve Yasin Ersoy.

 • ABD, ağırlıklı olarak bilişim uzmanlarının başvurduğu H-1B vize başvurularında bu yıl bir rekora imza atarak dünyanın dört bir yanından 233 bin kişi kabul etti. 233 bin hırslı beynin bir şeyler başarma adına toplandığı bir yapıyla rekabet etmek her yiğidin harcı olmasa gerek.
 • Facebook, cookie’lerini silen kullanıcıları dahi takip etmeye devam ettiğini kabul etti. Bizi ne kadar düşünüyor, bize ne kadar değer veriyorlar, değil mi?
 • Lokasyon tabanlı mobil sosyal ağ uygulaması Foursquare’in Türkiye’deki pazarlamasını yürüten Publik’in verilerine göre Türkiye’de 7,2 milyon kişi Foursquare (ve Swarm) kullanıyor.
 • Spor yaparak sağlığınızı koruyabilir, düzgün bir vücuda sahip olabilirsiniz. Peki para; daha doğrusu Bitcoin kazanabilir misiniz? Fitcoin ile evet (gerçi rakipleri düşününce epey ter dökmenizin gerekeği kesin ama olsu). Dur bakalım daha neler göreceğiz?

 • Milyonlarca (üye olmayan) ziyaretçisini daha ana sayfada kaybeden Twitter yeni bir düzenlemeyle üye olmayanların da gelişmeleri takip edebileceği kategorik bir yapıya geçti. Biraz kurcalayınca Twitter’ın kendisinden dahi daha rafine ve takip edilesi olmuş diyebilirim (Teknoloji kategorisine bakalım mesela).
 • Twitter’dan canlı yayın salgınını başlatan Meerkat ve Periscope şimdilik sadece iPhone kullanıcılarına hizmet veriyor. Çok daha büyük bir kitleyi temsil eden Android cephesine ilk girecekse –resmi açıklamasına göre– Meerkat gibi görünüyor (Periscope da geliyoruz dedi ama öyle kaldı?).
 • İçini hevesle boşaltmaya baş koyduğumuz yeni akım: growth hacking. Buyrun bu da Yakup Bayrak elinden hoşuma giden bir reddiye (bir de yeni başlayacaklar için şöyle bir İngilizce metin var).

 • Hiçbir işletme bilgisi olmayan Bill Gates, Andy Grove ve Steve Jobs’un yönetim sırları neydi dersiniz? Kendini bilmek, detaylara olağanüstü dikkat etmek, büyük resimden gözü kaçırmamak ve bilgili insanlara yetki vermek olarak özetlemişler. Devamı yazıda.

3044952-poster-p-1-how-bill-gates-andy-grove-and-steve-jobs-found-success-without-busine

 • Esselio: Sosyal medyada ya da kendi web sitenizde dilediğiniz her şeyi kolayca listeleyip, satıp, tahsilat yapabileceğiniz yüzde 5 komisyonla çalışan bir aracı web hizmeti. Henüz deneme safhasında ve bence Türkçesi de iş yapabilir.
 • İnternetten bir şey sipariş ettiniz ama teslimat günü evde olamayabilirsiniz. Teknolojinin yarattığı bu derdi yine başka bir teknoloji çözüyor: Boxillion! Garip.

 • Leanflix internetteki popüler -ve yasal- video izleme platformlarının binlerce film içeren kataloğundan sizin arayışınıza uygun olanları filtrelemeye yarayan bir site. Türkiye’den izlemek mümkün değil ama “(bir şekilde) ne izleyeyim?” sorusunun cevabını bulmak için iyi bir başlangıç noktası. Arayüzü de çok hoşuma gitti (seneler önce üstünde çalıştığım ama hayata geçirmekten vazgeçtiğim bir eşleştirme sitesini andırdığı için de olabilir belki).

leanlix

 • Yüzlerce şehirde evini turistlere kiralayanlarla ziyaretçileri buluşturan Airbnb‘nin Küba’da hizmete girmesinden daha önceki özetlerde bahsetmiştim. Haberi paylaşırken kredi kartı olmayan, doğru dürüst internet bağlantısı bile bulunmayan bir ülkede Airbnb’nin nasıl işleyeceğini sormuştum. Fast Company de merak etmiş ve cevabını bulmuş. Sistemin temelini internet kafeler ve teknolojiye yatkın aracılar oluşturuyor. Detaylarını yazıda okuyacağınız bu yapı pekala her sektörün bu şekilde internete entegre olmasını sağlayabilir.
 • GoPro’nun 29 yaşındaki kurucusu Nick Woodman bu hafta açıklanan kurum bilançosuna göre 2014 yılında toplam 284,5 milyon dolar maaş aldı (aya bölmedim ki üzülmeyesiniz). 2013 yılında da 281 milyon dolar prim alan Woodman böylece dünyanın en yüksek gelire sahip Yönetim Kurulu Başkanı olarak tarihe geçti.
 • Selfie çağını iyi okuyan Everyday adlı mobil uygulama her gün sizi uyararak kendi fotoğrafınızı çektiriyor. Ve bunu sonra bir zaman atlatmalı (timelapse) video olarak paylaşabilmenizi sağlıyor. Olmasa olur mu? Elbette olur ama bu soruyu sorduğunuz anda sosyal medya toptan üstünüze çöker!

 • İnternetin yeni bir televizyona dönüştüğünün hepimiz farkındayız. Storygami adlı yeni bir girişim merkezine videoyu koyarak onu sosyal içeriklerle zenginleştiriyor. Youtube ve Vimeo ile entegre çalışıyor. Hoşuma gitti.

 • İş dünyasının yeni çılgınlığı mesajlaşma uygulaması Slack. Daha 1 yaşını yeni doldurmuş olmasına rağmen bu hafta aldığı 160 milyon dolar yatırımda 2,8 milyar dolardan değerlendirildi. Kurucusu Stewart Butterfield kendisiyle yapılan röportajda “bugün herhangi bir iş için para toplamak, yatırım almak için tarihteki en iyi zaman” diyor. Kendi tarafından bakınca kesinlikle haksız sayılmaz. Ben teker patlamak üzere diyorum ama bazıları aksine epey umutlu.
 • Fotoğrafları kelimelere döken bir kamera. Çok acayip.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

30 Responses to Haftanın Özeti: 25

 1. Anıl Güler 19/04/2015 at 11:19 #

  Devlet Su İşleri’nin verilerine göre ufak bir matematik hesabı yaparsak;
  Dışarıdan aldığımız 0.5 Litrelik pet şişedeki suya ortalama 50 kuruş ödüyoruz.
  Aslında olması gereken maliyeti (yani çeşmeden 0.5 Litrelik pet şişeyi doldursaydık) 0.003 kuruş olacaktı. Çevre Mühendisliğine Giriş dersinde yaptırırlar bu hesabı ilk derste. #AcıGerçekler

  • Anıl Güler 19/04/2015 at 11:24 #

   Yukarıda yazdıklarıma bir ufak ek daha yapacak olursam;
   Ayda ortalama 80 liralık damacana su tüketimi olan bir aile aynı miktarda suyu çeşmeden içseydi tutarı 1 TL olacaktı

   • Hsyn 19/04/2015 at 13:54 #

    Turkiye’nin hangi bolgelerinde cesme suyu icilebiliyor?

    • Onur 19/04/2015 at 14:15 #

     Hsyn, Kocaeli’nde 2005 Yılına kadar lıkır lıkır Çeşme suyu içtik. Sonrasını bilmiyorum.

    • Anıl Güler 19/04/2015 at 14:40 #

     Yazlık bölgelerde durumun vahim olduğunu biliyorum. İstanbul ve Bursa’da yaşayan biri olarak diğer şehirler için yorum yapmam yanlış olur ancak ben İstanbul’da arıtma cihazı kullanmadan çeşme suyu içiyorum. Sağlam bir arıtma cihazı alarak hem paradan tasarruf edilmesini hem de daha sağlıklı su içilmesini tavsiye ederim.

    • Müntekim 19/04/2015 at 15:12 #

     Mersin ve Adana’da hâlâ çeşme suyu içilmekte.

    • uğur 22/04/2015 at 12:41 #

     Bursa’da biz de çeşme suyu içiyoruz.

     • serdar 04/05/2015 at 13:30 #

      kirgizistan’da en az satılan içeçek su. kimse su almıyor, bira ve votkanın satışları sudan daha fazla, herkes çeşmeden su içiyor. kirgizistan diyince aklınıza neler geliyor biliyorum, orada bile çeşmeden su içilebiliyorsa türkiye’de neden olmasın.

 2. Teoman 19/04/2015 at 11:52 #

  Güzel bir özet olmuş çok teşekkürler.

 3. abbaselmas 19/04/2015 at 12:19 #

  Mutluluğun resmini bul yazınca güzel şeyler çıkıyor amirim :D

 4. Osman Coskunoglu 19/04/2015 at 13:16 #

  Önemli bir hizmeti ücretsiz sunduğunuz Haftanın Özeti’ni yaşamınızdan kesitler vererek daha da renklendirmeniz hoş oluyor. Hatta, sadece konuşma listesi değil, hangi arada derede ne okuduğunuz gibi ayrıntılar da…

  Komploların tarih boyunca ve hala bol olduğu bu coğrafyada, Twitter’da DM ile Cumhurbaşkanı’nın kızına suikast (?!) gibi komploların yer aldığı ülkemizde, komplo teorileri hepimizin içine işlemiş. Acaba, bitly’nin sansürü kaza mıydı, hatta 6 Nisan’da sosyal ağlardaki karartma gerçekten o fotoğraflarla mı ilgiliydi, yoksa seçim öncesinde prova tatbikatları mıydı? İlginç zamanlarda ilginç sorular. Hatta: https://twitter.com/Liberationtech/status/587601323668992000

 5. ametdoruk 19/04/2015 at 13:58 #

  Abi bayılıyorum şu teknoloji ve internet yok yok hepsine

 6. goxel1989 19/04/2015 at 15:06 #

  “GoPro’nun 29 yaşındaki kurucusu Nick Woodman bu hafta açıklanan kurum bilançosuna göre 2014 yılında toplam 284,5 milyon dolar maaş aldı (aya bölmedim ki üzülmeyesiniz)”

  işte burada nedense bir gülme tuttu beni

  • gtasbasi 19/04/2015 at 17:26 #

   Haha aynen. Söylemese böleceğim yoktu ama okuyunca böldüm ve üzüldüm :)

   • Fevzi 24/04/2015 at 15:11 #

    elon musk hiç maaş almadan çalışıyor. zaten hiç anlamadım kendi şirketinde maaş alsan ne almasan ne…

 7. Elvan Yektin 19/04/2015 at 15:44 #

  Serdar Bey, elinize sağlık öncelikle..Beş bölümden oluşan “Haftanın Özeti” ne “çevre – iklim – yeşil akım” konularını içeren bir bölüm de eklemeniz konusunda naçizane önerimi paylaşmak isterim. Şimdiden iyi haftalar diliyorum.

 8. Barış 19/04/2015 at 15:45 #

  Serdar bey yine çok güzel bir özet olmuş fakat Volvo arabasındaki “tanıttı” kelimesi çalışmıyor yani link açılmıyor.

 9. contactman (@0BOB4912848) 19/04/2015 at 16:29 #

  İngiltere’yi görmeyi ben de çok isterdim, nasip…

  Bitly engellemek nedir datacenter mı bu, adamlar hangi içeriği kaldırsın, devletin internette katı kuralları var ama bizim gibi gençler için projesi yok, resmen inşaata bekçi havasındalar.

  Sony’in 173 bin 132 e-posta mesajı ve 30 bin 287 belgesini incelemektense Interwiew’i izlemek daha mantıklı:)

  Papa Francis‘i Ipad-ı, bilinçaltında kutsanan şeylerin daha değerli olması çok ilginç. aslında Türkiye’de Zemzem markalı su satışları, Pastadan yapılmış Kur’anı Kerim, Kabe satışlarını işine girmem gerektiğini düşünüyorum.

  Alüminyum kutulu içecekler, evet aslında satılan tasarım, kolanın su şişesinde olması bize pek cazip gelmez.

  The New Horizons kimbilir belki gelene kadar şimdiki mevcut çalışanlar emekliye ayrılmıştır.

  aslında o elektrikli bisikletlerden bir tane almak isterdim bir hd kalitesi yüksek biraz da yük kaldırabilen bir drone…

 10. gtasbasi 19/04/2015 at 16:50 #

  Pazar sabahi bir macar salamina bir de ozetlere doyamiyorum ;)

 11. Burçin Karslı 19/04/2015 at 18:15 #

  Emeğiniz için teşekkürler

 12. Ufuk 19/04/2015 at 18:35 #

  Everyday uygulamasının her gün yapmamız için çağırdığı şeyi Devletşah ablamız ailesi ile beraber, selfie henüz popüler değilken yapmayı başarmışlar. Bir göz atın derim.

  • Ufuk 19/04/2015 at 18:39 #

   Ha söylemeyi unutmuşum. Christopher Nolan’ın başta olmadığı Christian Bale’in canlandırmadığı Batman’in olduğu bir filmden çok şey beklemediğimi şurada dile getirdim (http://mejmua.org/batman-v-superman)

 13. Mehmet Sarkın 19/04/2015 at 22:03 #

  Kulaklık almak istiyorum lakin tester yok. Beats, Sennheiser, Parrot derken bu yeni oyuncak da iyiymiş. Siz hangisini önerirsiniz ( müzik, tel, için kablosuz olarak) ya da alacak olsanız? Bol gülücüklü an’ların ola

 14. osman 19/04/2015 at 23:17 #

  Elinize sağlık. Bu yayınlarınız tarzı itibariyle bir akıma dönüşeceğini düşünüyorum. Yağ gibi kayıp gidiyor.

 15. Omer 20/04/2015 at 00:10 #

  Bu şaşı robot 48 eksabayt veri mi kullanıyor, tek kelime ile israf :)

 16. Burak 20/04/2015 at 14:26 #

  Elinize, emeğinize sağlık!

  Bir düzeltme: Woodman 29 değil, 39 yaşındaymış.

 17. furkan 21/04/2015 at 21:40 #

  1997 yılında (sinop) memleketten ayrıldım. 2002 yılında tatil için gittiğimde su içemedim lakin memlekettekiler hala içebiliyor.

 18. Şahin KORKUTAN (@sahinkorkutan) 23/04/2015 at 21:51 #

  Amirim okunmayı bekleyen ve burada dursun dediğiniz kaç yer iminiz var?

  • mserdark 24/04/2015 at 01:48 #

   Yer imi değil de bir ömür bitiremeyeceğim kadar çok makale ve araştırma raporu var. Eritir gibi oluyorum bazen ama sürekli yenileri ekleniyor. Bu çağın salgın hastalığı da bu olsa gerek.

 19. akif 25/04/2015 at 13:52 #

  elinize sağlık, birçoğumuzun asla rastgelemeyeceği, gelse de dil problemi nedeniyle yararlanamayacağı birçok yenilikten,gelişmeden haberdar ediyorsunuz.
  Allah razı olsun :)

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim