Haftanın Özeti: 39

Tasarım / İnovasyon

 • Sadece 25 bin adet kalan gergedanlar yok olma tehlikesiyle yüzyüze (her 6 saatte bir 1 tane daha eksiliyorlar). Sebebi doğal düşmanları ya da ecel değil; boynuzlarının peşindeki avcılar. Karşı mücadele için geliştirilen son fikir boynuzlarına casus kamera yerleştirmekTanesi 300 bin dolara kadar alıcı bulan gergedan boynuzunun erkekliği güçlendirdiği, kanseri tedavi ettiğine inanılıyor. İşin garibi hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmış da değil.

gergedan

 • UC Berkeley tarafından geliştirilen ve 3D yazıcılarla bastırılabilen akıllı kapaklar kutudaki sütün bozulup bozulmadığı hakkında bilgi veriyor.
 • Daha çok cep telefonlarıyla adından söz ettiren Çinli Xiaomi (şoğmi şeklinde okunuyor) 30 dolarlık akıllı ayakkabısını tanıttı. Tahmin edileceği gibi ayakkabılar bluetooth ile (yine aynı markaya ait) aktivite uygulaması Mi Fit’e bağlanarak attığınız adım, harcadığınız kalori gibi bilgileri kaydediyor.

Xiaomi-unveils-smart-running-shoes-with-Li-Ning-photo-1

 • Ayakkabı demişken es geçmeyelim: Converse 100 yıl sonra All Star modelinin tasarımını Chuck II adıyla ilk defa değiştirdi.

 • Konteynır tabanlı birçok yaşama alanı örneğine yer verdim. Bu hafta karşıma çıkan Hollanda kökenli Sustainer Homes ise gayet ilgi çekici olan işlev ve tasarımının ötesinde tamamen kendine yeten (sürdürülebilir) yapısıyla diğer tüm benzerlerinden ayrılıyor. 30m2 alanda sunduğu 2 kişilik ortamda kendi suyu ve elektriğini üreten; ısıtm ve soğutmayı sağlayan konutun tek sıkıntısı 75 bin euro’dan başlayan fiyatı (karavan ve Hollanda kelimeleri birleşince birbirinden ilginç konseptler ortaya çıkıyor).

sustainer

 • Mimari eksenin tam zıt kutbuna geçelim. İnsanlık tarihinin en pahalı binası olacak yeni Apple Genel Merkezi’nin bu hafta yayınlanan havadan çekilmiş görüntüleri yapının heybetine yönelik ipuçları barındırıyor.

 • Teknoloji dünyasının yeni kuşak tutkularından insansız hava araçları (drone) çoğalan seçenekleri ve ucuzlayan fiyatlarıyla meraklılarını arttırmaya devam ediyor. Ancak her teknolojik yenilik gibi kendi sorunlarıyla geliyor. En büyük endişe elbette güvenlik. Yasak bölgelerde uçabilmeleri, tespit ve imhasının zorluğu, fotoğraf ve video çekebilme yetenekleri bir yana hassas bir bölgeye yönelik kimyasal / biyolojik saldırı aracı olarak kullanılması dahi mümkün (ve kimse böyle bir şeye hazırlıklı değil). Youtube’da paylaşılan bir video işin daha ötesini ortaya koydu: silahla donatılmış dronelar! (videonun sahte olabilme ihtimalini de WIRED çürüttü)

 • ABD / California’da itfaiye memurlarına drone’ları vurarak düşürme yetkisi vermek isteniyor.
 • Pek yakında göklerde Sony logolu dronelar da göreceğiz. Tasarımı hoşuma gitti.

snydrn0987

 • Lexus’un yeni modeli RC F, sürücüsünün kalp atışlarını etrafa yansıtacak. Bana gereksiz gibi geldi ama bir de siz bakın (şunu bizim oğlanlar sanayide yaptırsa demediğinizi bırakmazsınız).

 • Almanyalı Volker Wessels kullanılmış plastik ve PET şişelerinden yol ve altyapı üretiyor. Bu sayede asfalt ve betona kıyasla çok daha ucuz, hafif, işlemesi kolay ve uzun ömürlü bir yapı ortaya çıkıyor.

PlasticRoad1

 • Dünyanın sanal gerçeklik tabanlı ilk eğlence parkı The Void adıyla ABD / Utah’ta açıldı. Sistem tamamen kendine has uygulamalarla çalışan kask, eldiven ve giysilerle çalışıyor. Yapılabileceklerin -teknolojisi itibariyle- sonu yok gibi.

 • Vanderbilt Üniversitesi tarafından geliştirilen kürdan inceliğindeki robotik aygıt ameliyatları çok daha tutarlı, az hasarlı ve başarılı hale getirmeyi hedefliyor.

 • Ikea’nın Stinning adlı yeni masa örtüsü üstündeki özel kılıflarıyla yemek sırasında cihazlarla oynaşmayı engellemek istiyor.

Sittning

 • Sürücüsüz araçların yeni rotası Avustralya. Volvo ile yürütülen ortak programda başarılı sonuçlar alınırsa yasal düzenlemeler yapılacak.
 • Bu arada Michigan Üniversitesi sürücüsüz araçların geliştirilmesinde kullanılmak üzere sahte bir mahalle inşa etti!

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

17 Responses to Haftanın Özeti: 39

 1. Cemal Meritci 26/07/2015 at 10:26 #

  Toky’nin emoji olaylarını pek anlamadım ama numarayı bilmeden aranabilme özelliği zaten abouto da var ve ben kullanıyorum. Hatta artık insanlara kartvizit vermek yerine abouto adresimi veriyorum ve benle iş yapmak istediklerinde siteden arama randevusu alıp, müsait zamanımda telefonumu bilmeden arıyorlar. Gerçi mobil desteği yok. Ama beleş.

  • giybetci 27/07/2015 at 01:48 #

   abouto and-app store. dayok, nerede?

 2. IpekAG 26/07/2015 at 11:58 #

  Buddy/Jibo vb janjanli big brother edevatlarini bulamadim? Tanitimda resim gorup geldim ama..

 3. ozkan 26/07/2015 at 12:05 #

  dun fark ettim facebook lite diye bisey cikmis. uzun suredir iki uygulama kullanmaktan rahatsiz oluyordum messenger ve normal facebook u uninstall edip lite kurdum mutluyum :) foursquare de aynini yapar umarim

 4. Tülay Şubatlı 26/07/2015 at 12:49 #

  Serdar Bey, Haftanın Özetleri’ne yeni abone oldum. Ben email kutuma beklerken özetlerin monitörde bir pencere olarak ortaya çıkması tam bir süpriz oldu bana. Hiç haberdar olmadığım, kaçırdığım pek çok konudan sizin sayenizde böyle hap şeklinde haberdar olmak harika. Çok teşekkürler, keyifle takip ediyorum. Ve çoook merak ediyorum, emaile kutusuna gitmediği halde nasıl oluyor da ekranda kutu çıkıyor, bu uygulamayı hangi siteden edinebiliriz?

 5. yapan adam 26/07/2015 at 13:06 #

  Kepler-452b bize 1.400 isik yili mi uzakta? Nasil gormusler? Kullandiklari telefon kac megapiksel?

 6. Ertuğrul 26/07/2015 at 17:18 #

  Windows/Linux üzerinde Firefox’ta sayfalar arası geçişi sağlayan çabuk sağa sola gitmiyor. 5. sayfaya adres çubuğunda sona 4 yerine 5 yazarak giriyorum. Android Firefox’ta sorun yok.

 7. Erdem Akcıl (@Fikriharika) 26/07/2015 at 17:25 #

  Serdar Bey

  Emeğinize sağlık.

  Akıllı Şehirler konusuna da değinebilir misiniz?

 8. kerem 26/07/2015 at 18:33 #

  https://www.bobiler.org/monte/zaman-kaymasi–94911

  Şu sondaki videoyu izleyince aklıma bobiler geldi.
  Gündem için teşekkürler amirim.

 9. Üzgün vatandaş 27/07/2015 at 15:18 #

  Serdar Bey,

  Filistin de, Irak’ta, Çin’de, Çeçenistan’da, Myanmar’da, Yemen’de, Türkiye’deki polis asker ve diğer sivillerin ölümlerinde ve dünyanın dört bir yanında ölen öncelikle dindaşlarınız, ardından masum olan her insan için aynı üzüntüyü duyduğunuzu görmeyi isterdim açıkçası.

  Ama nedense Suruç’taki ölenler için yas tutmak insanlık vazifesi olmakta diğer ölen insanlar için 3 maymun oynanmakta, geçmiş paylaşımlarınız da ben mi göremedim dünya insanları için duyduğunuz üzüntülerinizi acaba yoksa bu türden bir açıklama mı yok ?
  Ama inanıyorum onlar için de üzülüyorsunuzdur, inanıyorum, sadece paylaşma gereği duymamış olabilirsiniz.

  Toplum olarak ( popüleriteden uzak kalarak ) üzülmeyi öğreten anne ve baba ve öğrenen birey olmamız dileğiyle…

 10. Mustafa Furkan 27/07/2015 at 18:43 #

  Serdar Abi,

  Sizin gibi yaşayarak öğrenen abilerimiz gençlere öğrenebilecekleri yeni becerilerin olduğu küçük küçük linkler de verse. yani donanımlı olmalarına katkı babından. ne dersiniz?

 11. onur çetinkaya 29/07/2015 at 21:04 #

  amirim,özetler dışındaki gerçek blog yazılarınızı keyifle ne zaman okuyabileceğiz?

  • M. Serdar Kuzuloglu 29/07/2015 at 22:27 #

   Vakit bulabildiğim ilk fırsatta. Kafamda konular birikti ama ne yazık ki yazacak zamanım yok.

 12. gökmen 30/07/2015 at 12:37 #

  Abicim ilk önce özellikle özetlerini hiç kaçırmadan okuyorum. Çok iyiler. Gözüme küçük bir hata takıldı onu belirtmek istedim. “Bu vesileyle böyle vahşice, kalleşçe hayatını kaybedenlere dahi…” cümlesinde hayatını kalleşçe kaybetmek yanlış olmuş gibi. ygs ye girenlere saygılar. :)

 13. osman seyhan 31/07/2015 at 00:47 #

  Amirim. Blog yazılarını ve haftanın özetlerini sürekli takip ediyorum. hatta ilk keşfettiğim zaman geriye doğru hemen hemen tüm blog yazılarını ve haftanın özetlerini okudum (teknolojik alet inceleme yazıları hariç.) Takip etmeye de devam edeceğim elbette. Yalnız sizden bir ricam var. Yazıları daha sık yazmanız. Bir de özellikle verdiğiniz linkler İngilizce ve sürekli dil öğrenmenin öneminden bahsediyorsun. Sizden ricam dil öğrenme konusunda ( özellikle İngilizce) bir blog yazısı yazmanız. Hatta varsa daha önce yararlandığınız kaynakları ( kitap,link, program) belirtirseniz ve öğrenirken nasıl bir yol izlenebileceğini yazarsanız ok ama ok memnun olurum. Bunu yaparsan minnettar kalırım. Sağlıcakla

 14. rıdvan 31/07/2015 at 01:34 #

  bende basit bi harf hatasını göstereyim “Firme son üç aylık dönemde 49,6 milyar dolar ciroya imza attı. Kasasındaki nakit 202 milyar doları geçti”

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim