İçeriğe geç

Türkiye’de internet girişimcisi olmak

Türk internet girişimcilerinin hepsinin kulağına en az bir kere çalınan eTohum oluşumunun bendeki yeri ayrıdır. (O zamanlar kendisi de startup dönemini yaşayan) MYK Medya adlı küçük şirketimin mutfağında, Kurucusu Burak Büyükdemir‘in ağzından heyecanla anlatışı hafızamda hala diri. Gün oldu devran döndü, eTohum filiz verdi, yaprak, çiçek açtı; gübresini bile buldu.

Burak’ın bu konuda ne çok emek verdiğini az/çok biliyorum. Ben de gururla, yakından takip ettim. Arada sağolsun birkaç etkinliğine davet etti, görüşlerimi paylaşma fırsatı da buldum. Ancak konuşmacı ajansımın şartları gereği hiçbirini kaydedip internetten paylaşamadık (bu herkesten çok beni üzdü. Bir fikir paylaşırken mümkün olan en fazla sayıda kişinin duymasını istiyorsunuz çünkü).

20 Şubat 2014 tarihli Startup Turkey etkinliği ise bu konuda bir istisna oldu. Aşağıda tamamını izleyebileceğiniz ‘Çok çeken bir hekimden notlar’ başlıklı sunumumda Türkiye ve dünyadaki girişimcilik öyküleri adına yeterince değinilmediğini düşündüğüm ayrıntıları derlemeye çalıştım (kendimi o salonda birbirini çok yakından tanıyan, halinden anlayan bir aile ortamında hissettiğim için üslubum zaman zaman fazla samimi kaçmış olabilir. Affola).

Sunumda değindiğim bağlantılar şöyle:

Eğer ilginizi çektiyse blogda bu konularla örtüşen iki yazım daha olduğunu hatırlatayım:

Bütün girişimci ruhlara yürekten başarılar!

Kategori:Web Dünyası

32 Yorum

 1. Sunum ve paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Her zaman olduğu gibi akıcı, özenle araştırması yapılmış ve dinleyenler için ‘geldiğime/dinlediğime/izlediğime değdi’ dedirten bir sunum olmuş.

 2. Merhaba,
  Bu sunumda kullandığın iphone & ipad applikasyonlarının ne olduğunu merak ettim. Bunla ilgili de bir yazı olsa fena olmaz 🙂

 3. Fikirlerinizi paylaşırkenki mutluluğunuzu izlerken hissetmemek mümkün değil. Çok güzel bir sunumdu, Bodrum’dan selamlar, teşekkürler.

 4. Harika bir sunum, canli yayin olarak izleme firsatim oldu ve simdi tekrar izledim. Kafamdaki startup fikri tam sizin anlattiginiz duzlemde oldugu icin yalniz olmadigima memnun oldum.

 5. Serdar ağabey tespitlerin için çok sağol. Yol açıcı tespitler. Canlı izledim, buradan tekrar izledim. T.A.Z okunacaklar listeme alındı.

 6. Serdar Bey zavallı çevirmenlere yapmayın ama böyle şeyler 🙂

  İmza, bir çevirmen.

 7. Harika bir sunum… Bir itirazım var: başlık 🙂 Bu sunumu tüm profesyonel hayatta başarılı olmak isteyenlere önerirdim – çoğu bu başlığı görünce tıklamazdı. Başarının tanımını sorgulatıyorsunuz, Türk kültürünü çok güzel analiz edip ona göre strateji geliştirmeye yönlendiriyorsunuz, kutunun dışında düşünmenin atla deve değil aslında gözümüzün önünde olduğunu gösteriyorsunuz, neredeyse ölüm kadar büyüttüğümüz başarısızlığı normalleştiriyor düştüğümüz yerden kalkma konusunda ilham veriyorsunuz… Daha ne olsun. (Tek tek başlıkları da merak edip o kitleden neden seyredeyim diyen olursa diye yazdım :))

 8. Hakan Hakan

  Yalnız sunumdaki bazı slaytlardaki resimler videoda yok, ona biraz üzüldük. =)

 9. İzlerken hem keyif aldım hemde güldüm.Merak ettiğim yer ise süre kısıtlamasımı vardı,çünkü bazı yerlerde çok hızlı hızlı geçtiniz biran evvel bitirmek istermiş gibi.Birde bazı yerlerde telaşlı bir anlatım vardı sanki süre yetmeyecek endişesi var gibiydi.

 10. Mükemmeldi abi, mutlu iştahlıydın her zamanki gibi seni her yerse her zaman izleyip dinleme gibi bir istek doğuyor içimde . Bir gün tanışabilme imkanıyla inşaallah

 11. bir adam bir adam

  52.40′ taki muhabbete bir yöreden bir atasözü: “sen ağa ben ağa, bu ineği kim saga…” ahahaaha…

 12. Levend Levend

  Bugün izledim ve çok beğendim ama asıl beğendiğim bu startup Cem Yılmaz’ın standup ları gibi olmuş ve bir saatlik sunumunuz 10 dakika gibi aktı gitti. Ağzınıza sağlık Serdar abi

 13. Baştan sona keyif verici, iştahlandırıcı bir sunum, izlerken bayağı bir not aldım.
  Üslubuna hayran olduğumu söylemeliyim abi, çoğu noktada örnek aldığım, görüşlerini benimsediğim nadide insanlardansın, saygılar..

 14. […] bir şeyin var olduğunu bilmek lazım. Limonata nereden aklıma geldi onuda hemen söyleyeyim; şu videoda bahsedilen limonata konusu ve ilgili […]

 15. Ne zaman moralim bozulsa açıp izliyorum. Moralim hemen yerine geliyor. Teşekkür ediyorum size bu güzel konferansınız için 🙂

 16. hocam tespitler şahane ya, ayrıca konusmanız ses tonlamanız hayran bırakıcı bu sunumu izledikten hemen sonra yukarda özgeçmişinize bakıverdim, kusura bakmayın sizi yeri tanıdım 🙂 yer imlerimdesiniz, takipimdesiniz, varsa skypede alabilirm..

 17. murat cihan murat cihan

  amirim 29. dakika daki ortak kap yeme verisi araştırınca 1977 çıkıyor
  sizin alıntı yaptığınız yer nedir ?
  Ulusal düzeyde %63,9 oranında ailede yemekler sofraya konan bir kaptan ortaklaşa olarak yenilmektedir. Sofrada herkese ayrı tabak içinde yemek servisi yapan aile oranı %36,1 dir (Köksal 1977’) Büyük kentlerde ayrı tabak içinde yemek servisi yapılan aile oranı %70,8 dir.

 18. […] School: İnternet girişiminin dışı sizi içi girişeni yakıyor ama genelde alevlerin pırıltısına odaklanıyoruz. Bu sitede hekimlerden değil, çekenlerden notlar var. Harika bir arayüzle […]

 19. […] School: İnternet girişiminin dışı sizi içi girişeni yakıyor ama genelde alevlerin pırıltısına odaklanıyoruz. Bu sitede hekimlerden değil, çekenlerden notlar var. Harika bir arayüzle […]

 20. indirim kuponu indirim kuponu

  en az 7-8 kez baştan sona izlediğim harika bir sunumdu. Tebrik ederim.

 21. […] konuda benim bilgim, tecrübem tabii ki soğanın cücüğü kadar. Ama Serdar Kuzuloğlu’nun konu hakkındaki konuşmasını dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bir saatim yok derseniz sadece […]

 22. sohbet sohbet

  sen harika bir adamsın yolun açık olsun ustad

Görüşlerinizi paylaşın: