Kategoriler
Web Dünyası

Türkiye’de internet girişimcisi olmak

Yakın geçmişin ortak kariyer hedefi Bodrum’da bar açmaktı. Bugünse herkes bir internet projesiyle ateşi harlıyor. Hangisi daha mümkün dersiniz?

Türk internet girişimcilerinin hepsinin kulağına en az bir kere çalınan eTohum oluşumunun bendeki yeri ayrıdır. (O zamanlar kendisi de startup dönemini yaşayan) MYK Medya adlı küçük şirketimin mutfağında, Kurucusu Burak Büyükdemir‘in ağzından heyecanla anlatışı hafızamda hala diri. Gün oldu devran döndü, eTohum filiz verdi, yaprak, çiçek açtı; gübresini bile buldu.

Burak’ın bu konuda ne çok emek verdiğini az/çok biliyorum. Ben de gururla, yakından takip ettim. Arada sağolsun birkaç etkinliğine davet etti, görüşlerimi paylaşma fırsatı da buldum. Ancak konuşmacı ajansımın şartları gereği hiçbirini kaydedip internetten paylaşamadık (bu herkesten çok beni üzdü. Bir fikir paylaşırken mümkün olan en fazla sayıda kişinin duymasını istiyorsunuz çünkü).

20 Şubat 2014 tarihli Startup Turkey etkinliği ise bu konuda bir istisna oldu. Aşağıda tamamını izleyebileceğiniz ‘Çok çeken bir hekimden notlar’ başlıklı sunumumda Türkiye ve dünyadaki girişimcilik öyküleri adına yeterince değinilmediğini düşündüğüm ayrıntıları derlemeye çalıştım (kendimi o salonda birbirini çok yakından tanıyan, halinden anlayan bir aile ortamında hissettiğim için üslubum zaman zaman fazla samimi kaçmış olabilir. Affola).

Sunumda değindiğim bağlantılar şöyle:

Eğer ilginizi çektiyse blogda bu konularla örtüşen iki yazım daha olduğunu hatırlatayım:

Bütün girişimci ruhlara yürekten başarılar!

“Türkiye’de internet girişimcisi olmak” için 32 yanıt

Sunum ve paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Her zaman olduğu gibi akıcı, özenle araştırması yapılmış ve dinleyenler için ‘geldiğime/dinlediğime/izlediğime değdi’ dedirten bir sunum olmuş.

Harika bir sunum, canli yayin olarak izleme firsatim oldu ve simdi tekrar izledim. Kafamdaki startup fikri tam sizin anlattiginiz duzlemde oldugu icin yalniz olmadigima memnun oldum.

Harika bir sunum… Bir itirazım var: başlık 🙂 Bu sunumu tüm profesyonel hayatta başarılı olmak isteyenlere önerirdim – çoğu bu başlığı görünce tıklamazdı. Başarının tanımını sorgulatıyorsunuz, Türk kültürünü çok güzel analiz edip ona göre strateji geliştirmeye yönlendiriyorsunuz, kutunun dışında düşünmenin atla deve değil aslında gözümüzün önünde olduğunu gösteriyorsunuz, neredeyse ölüm kadar büyüttüğümüz başarısızlığı normalleştiriyor düştüğümüz yerden kalkma konusunda ilham veriyorsunuz… Daha ne olsun. (Tek tek başlıkları da merak edip o kitleden neden seyredeyim diyen olursa diye yazdım :))

Yalnız sunumdaki bazı slaytlardaki resimler videoda yok, ona biraz üzüldük. =)

İzlerken hem keyif aldım hemde güldüm.Merak ettiğim yer ise süre kısıtlamasımı vardı,çünkü bazı yerlerde çok hızlı hızlı geçtiniz biran evvel bitirmek istermiş gibi.Birde bazı yerlerde telaşlı bir anlatım vardı sanki süre yetmeyecek endişesi var gibiydi.

Mükemmeldi abi, mutlu iştahlıydın her zamanki gibi seni her yerse her zaman izleyip dinleme gibi bir istek doğuyor içimde . Bir gün tanışabilme imkanıyla inşaallah

52.40′ taki muhabbete bir yöreden bir atasözü: “sen ağa ben ağa, bu ineği kim saga…” ahahaaha…

Bugün izledim ve çok beğendim ama asıl beğendiğim bu startup Cem Yılmaz’ın standup ları gibi olmuş ve bir saatlik sunumunuz 10 dakika gibi aktı gitti. Ağzınıza sağlık Serdar abi

Baştan sona keyif verici, iştahlandırıcı bir sunum, izlerken bayağı bir not aldım.
Üslubuna hayran olduğumu söylemeliyim abi, çoğu noktada örnek aldığım, görüşlerini benimsediğim nadide insanlardansın, saygılar..

hocam tespitler şahane ya, ayrıca konusmanız ses tonlamanız hayran bırakıcı bu sunumu izledikten hemen sonra yukarda özgeçmişinize bakıverdim, kusura bakmayın sizi yeri tanıdım 🙂 yer imlerimdesiniz, takipimdesiniz, varsa skypede alabilirm..

amirim 29. dakika daki ortak kap yeme verisi araştırınca 1977 çıkıyor
sizin alıntı yaptığınız yer nedir ?
Ulusal düzeyde %63,9 oranında ailede yemekler sofraya konan bir kaptan ortaklaşa olarak yenilmektedir. Sofrada herkese ayrı tabak içinde yemek servisi yapan aile oranı %36,1 dir (Köksal 1977’) Büyük kentlerde ayrı tabak içinde yemek servisi yapılan aile oranı %70,8 dir.

en az 7-8 kez baştan sona izlediğim harika bir sunumdu. Tebrik ederim.

Görüşlerinizi paylaşın: