Sosyal ağ yönetim ipuçları

Kişi ya da kurumlar için sosyal medya hizmetleri, blog eklentileri, web hizmetleri ve ipuçları.

Sosyal ağları işim gereği mi kullanıyorum yoksa işim haline mi getiriyorum emin değilim. Ama aktif olarak işime yarayan her parçasını kullanmaya çalıştığımı söyleyebilirim.

Takip eden kişi ve kurumlardan sıkça gelen bir soru televizyon programımın ardından patlama yaptı. Birçok kişi bütün bunları nasıl yönettiğimi soruyor. Tek tek anlatmaktan yorulunca mümkün olduğu kadar kısa, öz bir şekilde bloga aktarıp herkesle paylaşmak istedim.

En aktif olduğum ağ ve hizmetler:

 • FriendFeed: Facebook tarafından ekibini transfer etmek için satın alınan ve kendi haline bırakılan bir paylaşım sitesi. Türkiye dışında ciddi bir kitlesi yok. Toplam kullanıcı sayısı da bir avuçtan ibaret. Ancak etkin ve seçkin bir kitleyi barındırıyor. http://friendfeed.com/mserdark
 • Twitter: Herkesin ismine aşina olduğu bir iletişim platformu. Konuşma ve dinleme üstüne kurulu ama zamanla karşılıklı iletişim için de kullanılıyor. Bu anlamda çok kullanışlı olmasa da havaya konuşma ve havada uçuşan seslere kulak kabartma için birebir. http://twitter.com/#!/mserdark
 • Facebook: Sanıyorum açıklama yapmaya gerek yok. Bu ağda sadece çok yakın arkadaşlarım ve aileme açtığım bir kişisel profilim var. Ancak itiraf edeyim neredeyse HİÇ girmiyorum. Ama herkesle iletişim kurmak için açtığım bir sayfam var. Orada gayet aktifim. Sosyal iletişim adına öncelikli olarak ele alınması gereken mecra aslında burası. http://www.facebook.com/serdarkuzuloglu
 • LinkedIN: İş amaçlı sosyal ağ. Aradığınız personeli bulmaktan iletişime geçmek istediğiniz yöneticilere kadar herkesi bulabileceğiniz küresel bir iş ağı. http://www.linkedin.com/in/mserdark
 • Picasa: Google’ın fotoğraf saklama ve paylaşım hizmeti. http://picasaweb.google.com/m.serdar.kuzuloglu

FriendFeed’de beğenilerimi, ürettiklerimi, keşfettiklerimi paylaştığım 23 hizmet var. Bana abone olan 6 bini aşkın kullanıcı burada anlık akışı takip ediyor. Nerede ne yaptığıma dair asıl özeti oradan takip edebilirsiniz.

Diğer parçalara gelirsek…

Twitter yönetimi

Twitter ana paylaşım merkezim. Çok basit bir arayüzle, çok basit bir mantıkla hizmet verdiğinden daha rafine bir metod sunuyor (benim için). Elbette bir Facebook değil. Yine de paylaşımların yarattığı etki açısından Facebook’tan ölçülebilir olarak daha güçlü.

Burada asıl @mserdark hesabım dışında 6 tane ek hesap yönetiyorum:

 • @msk_tekno : Genel teknoloji haber ve gelişmeleri.
 • @msk_trend: Trendler, yeni akımlar.
 • @msk_web: Farklı, yenilikçi, dikkat çekici web siteleri.
 • @msk_video: İlginç, etkileyici, komik, sıradışı videolar.
 • @msk_guncel: Konu bağımsız, güncel gelişmeler.
 • @msk_firsat: Dönemsel fırsatlar, kampanyalar ve haberler.

Bu hesapları yönetmek içinse TweetDeck’in masaüstü uygulamasıyla başladığım serüveni Google Chrome içinde çalışan uygulamasıyla sürdürdüm. Ancak son aşamada yine Chrome içinde çalışan arayüzüyle Seesmic‘te karar kıldım. (Hepsini uzun süre denemiş biri olarak web tarayıcısı olarak Google Chrome‘u öncelikli tercih olarak tavsiye etmiş olayım)

Seesmic sayesinde bütün hesaplarımı tek bir noktadan yönetebiliyor, hepsine gelen yanıtları (mention) görebiliyor, cevaplayabiliyor ve ilgi alanlarıma yönelik anahtar kelimeler girip Twitter’da canlı akışını takip edebiliyorum.

Arayüz aşağıdaki gibi (tıklayarak büyütebilirsiniz)

Seesmic ana ekranı

Açıklamalara gelirsek

 1. Yönettiğim hesapların listesi. Burada her tıkladığınız alan açılarak alt menüleri getirecek. Tıkladığınız her başlık sağ tarafta yeni bir kolon olarak belirecektir.
 2. Twitter ve Facebook girişlerinizi yaptığınız ekran. Burada yer alan ikonları seçerek toplu gönderim yapabilirsiniz. Örneğin ben bir video yollarken hem mserdark hem de msk_video hesabını seçiyorum. Burada istediğiniz kadar hesap oluşturup ekleyebilir, yönetibilirsiniz.
 3. Burada yukarıda değindiğim anahtar kelimeleri girerek o konuda Twitter’da yazılanları canlı olarak takip edebilirsiniz. Örneğin temsil ettiğiniz markanın varyasyonları ya da rakiplerinizi burada tanımlayarak anlık akışı koklayabilir, gerektiği yerde müdahale edebilirsiniz.

Twitter’da yakın geçmişte Türkiye için de aktif olan ve ortamda en çok konuşulan konuların yer aldığı Trending Topics bölümünü de arada yoklamayı unutmayın. Gündemden kopmamak için faydalı olacaktır. Ayrıca TwitTurk gibi hizmetler de yerel kişi ve konulara yönelik bilgi verir. Kimi hizmetler çok sağlıklı olmasa da şehir bazlı sonuçlar da içerebiliyor. Resmi arama fonksiyonunun da ÇOK detaylı parametreler içerdiğini unutmayın.

Facebook yönetimi

Hem dünyanın hem de Türkiye’nin en yoğun kullandığı sosyal ağ olan Facebook, yukarıda değindiğim gibi benim daha çok sayfamla yer aldığım bir ortam. Grup yerine sayfa olmasının avantajı uygulamalar ekleyebilmek ve üye sayısı sınırlamalarından kurtulmak.

Bu sayfayı 4 ana başlıkta paylaşım için kullanıyorum:

Ayrıca bu sayfada yer alan YouTube tabı uygulamasıyla Youtube sitesinde izleyip favorilerime eklediğim videoları otomatik olarak ilgili tab içinde paylaşıyorum.

Bir tavsiye olarak Facebook sayfanız için (FBML bilginiz yoksa) TabFusion sitesindeki editörü kullanarak özel bir açılış sayfası yapmanız iyi olur. Böylece takip etmek için gelen kullanıcılar Facebook’un yavan tabları yerine size özel bir açılış sayfasıyla karşılanır. Kesinlikle daha iyi.

Tabı hazırladıktan sonra sayfa yönetiminden aşağıdaki bölümden ayarlamayı yapabilirsiniz.

Facebook, yakın zamana kadar 10 bin takipçiyi geçinceye kadar paylaşmadığı istatistikleri bu rakama ulaşılmamış olsa da sayfa yöneticileriyle paylaşmaya başladı. Hangi içeriğin ilgi çektiğini, hangisinin çekmediğini buradan takip edebilirsiniz.

Ancak verilerin anlık güncellenmediğini, sonuçları görmek için bazen uzun süre beklemek gerekiyor.

Detaylarını WordPress açıklamalarında paylaşacağım ancak sayfanıza Selective Tweets uygulamasını da mutlaka ekleyin.

Facebook adına paylaşabilecek çok şey var ama bu yazının konusu yönetim olduğundan çok da detaya girmiyorum.

Son olarak Facebook yönetimimi kimi zaman cep telefonumun Faecbook uygulamasından kimi zaman kendi arayüzünden, çok nadiren de Seesmic üstünden güncellediğimi ekleyeyim.

LinkedIN yönetimi

İş ağı olarak özetleyebileceğimiz LinkedIN’in temel amacı sosyalleşme ancak kullanımı Facebook’tan farklı. Ben bu hizmeti SADECE iş ile ilgili bilgilerim için kullanıyorum.

Paylaşım yelpazem şöyle:

 • Twitter’dan seçtiğim özel girişler. (detaylarını ilerde anlatacağım).
 • Konu seçiminde titiz davrandığımı düşündüğüm bu blogumdaki yeni yazılarım.
 • İş seyahatlerim. (gittiğim şehirlerde buluşabileceğim bağlantılarımı bilgilendirme ve İstanbul’da görüşmek isteyebilecek kişilere şehir dışında olduğumu belirtme amacıyla)

LinkedIN’de kilit nokta profilinizi eksiksiz olarak oluşturmak, size referans olabilecek kişilere tavsiye mektupları (endorsement) yazdırmak ve ilgi alanlarınızdaki gruplara abone olmak.

Link paylaşımını kontrol etmek

Sosyal ağlarda ölçüm her zaman için önemli. Nabzı tutmak ve / veya kitleyi tanıma açısından ipuçları sunan en önemli konu. Ayrıca Twitter ve ona dokunan her hizmette karşınıza çıkacak 140 karakter sınırlaması için uzun web adreslerinin kısalması da şart.

Bu konuda Twitter’ın t.co adresinde resmi bir hizmeti bulunsa da bu alandaki en iyi seçeneğiniz: bit.ly. Ücretsiz üye olacağınız bu hizmet sunduğu API ile birlikte onlarca farklı hizmette linklerinizi kısaltma ve kaç defa tıklandığını raporlama yeteneğine sahip.

Aşağıda benim güncel bit.ly ekranımı görebilirsiniz (tıklayarak büyütebilirsiniz):

Açıklamalara gelirsek:

 1. O ana kadar sisteme eklediğiniz linkler arasında arama yapabileceğiniz bölüm.
 2. Kısaltmak istediğiniz adresi yapıştıracağınız bölüm.
 3. Adresi ekledikten sonra ‘shorten’ tuşuna bastığınızda kısaltır, share tuşuna bastığınızda Twitter ve / veya Facebook’ta paylaşır.
 4. Girdiğiniz adreslerin tıklama raporu. Üstteki rakam sizin kısa linkinizden kaç defa tıklandığı, alttakiyse bütün o adresi kısaltanların toplam tıklamasını gösterir. (o adresi binlerce kişi bit.ly üstünde kısaltmış olabilir)
 5. Girdiğiniz linklerin detaylı tıklama istatistiği ve detayları.

WordPress blogunuz için tavsiyeler

Okumuş olduğunuz bu blog WordPress altyapısını kullanıyor. Bu seçimin en büyük avantajı binlerce uygulama arasından seçip eklediklerinizle blogunuzu çok daha işlevsel hale getirebilmeniz. Ben şu an 31 eklenti kullanıyorum. Sosyal medyayı ilgilendiren kısmıysa şöyle:

 • All In One SEO Pack: Doğrudan sosyal ağlarla ilgili değilse de genel anlamda blogunuzda yazdıklarınızı arama motorlarının daha iyi anlayabilmesi ve arama sonuçlarında yer alma ihtimalinizi arttırır. Yükleyin.
 • Google XML Sitemaps: Yine doğrudan sosyal ağlarla ilgili değil ancak içeriğinizi Google’a tanıtmanızı ve  Google Webmaster hizmetinden kullanım raporları toplamanızı sağlayan bir araç.
 • WordPress Related Posts: Yine doğrudan ilgili değil ama kesinlikle tavsiye ederim. Blogunuzda yazdığınız yazılarla ilgili eski yazılarınızı sayfa sonunda sıralayan eklenti.
 • Facebook Like Button: Bu eklenti her girişinizde istediğiniz alana ziyaretçilerinize yazıyı Facebook içinde tavsiye etme veya beğenme imkanı sağlar. Böylece arkadaşlarınızın arkadaşları da yazılarınızdan haberdar olarak blogunuza gelir. Çok ciddi bir trafik kaynağı olduğunu belirtmem gerek. Sakın ihmal etmeyin.
 • Google Analytics for WordPress: Blog sayfanıza Google Analytics kodlarını eklemenizi ve böylece ziyaretçi istatistiklerinizi inceleyebilmenizi sağlar. Sosyal medyaya yönelik bölümünü ayrıca aşağıda anlatacağım.
 • SexyBookmarks: Yarattığınız blog içeriğini seçeceğiniz farklı sosyal ağlarda kolayca paylaştıran ekleme. Sayfanın sonundaki sosyal medya ikonlarını çıkaran uygulama bu. (Türkiye’de popüler olmayan ağları ayarlar sayfasından çıkartmanızı tavsiye ederim)
 • WordTwit: Blog girişlerinizi otomatik olarak Twitter’a yollayan eklenti. Ayarlarında Twitter mesajının başında ve sonunda ne yazacağı, nelerin paylaşılacağını, bit.ly kullanıcı bilgilerinizi tanımlayabilirsiniz. Şimdi önemli kısmına gelelim: benim otomatik paylaşım kalıbım şöyle: Yeni blog yazım: [title] – [link] #in #fb . Yani her blog yazımın yayınlanmasının ardından bu eklenti otomatik olarak Twitter’a ‘Yeni blog yazım: Sosyal ağ yönetim ipuçları http://bit.ly/eeeeee #in #fb’ şeklinde bir mesaj yollayacak. Böylece sizi Twitter’dan takip edenler haberdar olacak ve tıklayacak. Peki sonundaki #in ve #fb nedir? İşte kilit nokta orası. Facebook yönetimi bölümünde size ‘Selective Tweets’ diye bir uygulama yükletmiştim. İşte bu uygulama Twitter’da sizin bu girişinizde #in kelimesini görünce LinkedIN profilinize, #fb görünce de Facebook sayfanıza linki otamatik olarak yolluyor. Kesinlikle pratik!
 • WP Tweet Button: Blog yazılarınıza otomatik olarak ‘Twitter’da paylaş’ düğmesi yerleştirir. Re-tweet etmek isteyenler için büyük kolaylık. Ciddi bir trafik kaynağı. Ayarlarıyla oynayarak çok daha verimli hale getirebilirsiniz.
 • WPtouch: Son tavsiyem. Birçok kişinin sosyal ağları cep telefonundan takip ettiğini hatırlayacak olursak bu eklenti vazgeçilmez bir bileşen hale geliyor. Yaptığı şey, cep telefonuyla sitenize bağlanan kişiler için içerik ve tasarımınızı otomatik olarak cep telefonu ekranlarına uygun hale getirmek.

Trafik ayrıntılarını ölçmek

Google Analytics web içeriğini ölçmek için en iyi seçeneklerden biri. Ücretsiz ve Google’ın pek çok hizmetiyle entegre çalışıyor. Genel trafiği yukarıda yüklediğimiz Google Analytics for WordPress sayesinde ölçebileceğiz. Ama önemli bir ayrıntı da trafiğin ne kadarının sosyal medyadan geldiği.

Bunun için genel trafiği sosyal medyadan kaynaklanan trafikten ayrıştırabilmek gerekiyor. Örneğin bu blogun raporu şöyle:

Gördüğünüz gibi mavi hat toplam ziyareti, turuncu hat ise sosyal medyadan geleni gösteriyor. Bu ayrımı yapabilmek için Analytics’te ‘Manage Advanced Segments’ (Türkçesini bilmiyorum) başlığı altında aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde trafik kaynaklarını OR (veya) bağlacıyla gruplayarak filtreliyoruz.

Böylece sosyal ağ performansını ayrıca ölçmüş oluyoruz. Bu analizleri çok daha detaylı hale getirmek mümkün ama kafa karıştırmaması için girmiyorum.

Mutlaka unuttuğum, atladığım şeyler vardır ancak benim sosyal medya yönetimim aşağı yukarı bu şekilde ilerliyor. Aklıma gelen şeyler olursa yine eklemeye çalışacağım.

Bu konular ilgilinizi çekiyorsa şu yazılarımı da tavsiye ederim:

Kolay gelsin!


Yorumlar

28 yanıt

 1. Ali Tokalak avatarı

  Çok gerekli ve güzel bir yazı, teşekkürler. Sosyal ağ yönetiminden bu kadar uzak kalmış birisi olarak hoşuma gitti 🙂

 2. Onur Gözüpek avatarı

  WordPress eklentilerine ekleme yapmak istiyorum. All in One Seo Pack yerine Platinium SEO kullanılabilir. Daha fazla özelleştirilebiliyor. Ayrıca WordTwit yerine WP to Twitter diye bir eklenti var ki bana göre daha kullanışlı. Bir de SimpleTags eklentisi, yazılarınızı etiketlendirmenizi kolaylaştırıyor…

 3. Can Topcu avatarı

  Yazılarınız için teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

  All In One Seo Pack bazı WordPress temalarında yazı ve/veya sayfanın title tagı ile çakışabiliyor. Böyle durumlarda All In One Seo Pack bölümünden yazılan title web sayfasında gözükmeyebiliyor. Kod kısmından tek tek değiştirmek gerekiyor.
  Kullananlar buna dikkat etmelidir.

 4. Rıza avatarı

  Çok güzel bir makale olmuş. Teşekkürler. Ancak ben de WP to Twitter’ın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Webmaster Tools Denetimi için KB Robots.txt de çok güzel bir eklenti. Ben de eklentileri kendi blogumda değerlendirmiştim. İncelemek isteyenler için adresi : http://www.rizasirman.com/web_tasarim/wordpress/en-iyi-wordpress-eklentileri/

 5. Adnan Saykı avatarı

  Öncelikle bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Meslekdaşlarımın yazılarını okumak her zaman keyif veriyor bana.

 6. Atilla Minikbalina avatarı

  ansiklopedik bir yazı olmuş. evernote’a alınıp başucu eseri yapılasıca.

 7. Bekir Cem avatarı

  All In One SEO Pack eklentisi, Mystique gibi SEO’lu WordPress temalarıyla birlikte kullanıldığında ters tepki yaratabilir. Buna dikkat etmek gerek. Mystique temasını kullanırken panelden temanın SEO özelliğini pasifleştirdikten sonra bu eklentiyi kullanıyordum.

  Yazı çok bilgilendirici olmuş. Ben de fazlasıyla yararlandım. Teşekkürler.

 8. Cem Ceminay avatarı

  Çok güzel bir yazı

 9. […] gelenler dahil değil. O tarafları içerik üretmek için nasıl yönettiğimi ayrı bir yazıda anlatmıştım, bir gün de nasıl takip edip okuduğumu […]

 10. […] “Sosyal ağ yönetim ipuçları” – Serdar Kuzuloğlu […]

 11. İsminiz (gerekli) avatarı

  Sadece İnternet hakkında biraz bilgilisin.Bloguna bakarsak donanım vs. hakkında sıfır olduğunu düşünüyorum…

 12. adem uysalümkünse öğrenebilirmiyim tekrardan avatarı

  merhaba serdar bey twitter da bi link yayınlamıştınız bu facebook ve gmail falan gibi sitelerden üyeliğimizi tamamen silme işlemi için onu bulamıyorum mümkünse onu gönderirimisiniz teşekkür ederim saolun..2 gündür eski twitleriniz içinde arıyorum başım döndü

 13. […] TRT Haber’de Sosyal Medya TV izleyen arkadaşlar bu eklentiyi gördüler aslında. Mehmet Serdar Kuzuluoğlu bu eklentiyi canlı yayında sizlere sunuyor. Eklentiyi incelemek ve yüklemek için […]

 14. […] TRT Haber’de Sosyal Medya TV izleyen arkadaşlar bu eklentiyi gördüler aslında. Mehmet Serdar Kuzuluoğlu bu eklentiyi canlı yayında sizlere sunuyor. Eklentiyi incelemek ve yüklemek […]

 15. […] TRT Haber’de Sosyal Medya TV izleyen arkadaşlar bu eklentiyi gördüler aslında. Mehmet Serdar Kuzuluoğlu bu eklentiyi canlı yayında sizlere sunuyor. Eklentiyi incelemek ve yüklemek […]

 16. […] benzeri adlarla hizmet veriyor.Şu ana kadar firmaların ya da harici uygulamaların takip etmeye çalıştığı bu iletişim artık Twitter’ın resmi (dolayısıyla en güvenilir) aracı Twitter Analytics […]

 17. […] ana kadar firmaların ya da harici uygulamaların takip etmeye çalıştığı bu iletişim artık Twitter’ın resmi (dolayısıyla en güvenilir) aracı Twitter […]

 18. […] ana kadar firmaların ya da harici uygulamaların takip etmeye çalıştığı bu iletişim artık Twitter’ın resmi (dolayısıyla en güvenilir) aracı Twitter […]

 19. Twitter Türkiye avatarı

  Merhaba, ben Erkan. Cok iyi bir yazi. Ben Almanya da Online Marketing ile ilgileniyorum.

 20. Deniz Kayahan avatarı

  Çok faydalı bir yazı oldu, kendi web sayfamı düzenlerken çok sık başvurdum, teşekkürler

 21. tamseo avatarı

  Çok açıklayıcı ve bilgilendiren bir makale olmuş. Değinmiş olduğunuz All in One Seo Pack eklentisi de wordpress tabanlı blog sahiplerinin kullanması ve dikkat etmesi gereken bir eklentidir.

 22. Seo Uzmanı avatarı

  Sosyal ağ yönetimi adına gerçekten etkili bir makale olmuş. Ancak her geçen gün gelişen ve büyüyen bu reklam sektöründe etkin olabilmenin hızı hızla düşmektedir. Ve bu nedenle bir kaç sosyal ağ sistemi dışına çıkmadan orda en iyisi olma yoluna gidilmelidir.

 23. dijidiji avatarı

  Açıklayıcı ve bilgilendirici makale için teşekkürler.

 24. duyguudurmaz avatarı

  Rakipleri kadar güçlü %100 Türk yapımı olan https://www.reachpod.com ile tüm sosyal ağları canlı takip edebilir, ileri tarihli haber yayınlayabilir, anahtar kelimeleri takip edebilir ve takipçilerinle iletişime geçebilirsin.Kısacası Sosyal Medya hesaplarını kolaylıkla ve güvenle yöneterek öne çıkartabilirsin.En önemlisi %100 Türk yapımı sadece bu yüzden bile destek vermeli ve mutlaka denemelisin…

 25. sohbet avatarı
  sohbet

  Oldukça faydalı bir yazı olmuş. Önerilerinizi dikkate alacağım.

Görüşlerinizi paylaşın: