Zihnimin Kıvrımları – 11: Zamanın Keşfi

İnsanın icat ettiği zaman, onun sahip olduğu en değerli şeye dönüşmüş durumda. Peki bu kadar önem ve kıymet verdiğimiz bu kavram hakkında ne biliyoruz?

Bölüm Başlıkları

1:13 Açılış.
2:25 Kaynaklar.
6:57 Temel Değer ve Kavramlar.
21:18 Zamanın kısa tarihi.
46:43 Zamanın etkileri.
1:00:53 Zamanla değişen zaman.
1:06:42 Cevap arayan sorular.
1:17:11 Kapanış.

Kaynaklar


Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

14 yanıt

 1. Tugrul DEVECI avatarı
  Tugrul DEVECI

  Iyiki sizi tanimisim sevgiler saygilar…
  Merakla izlemeye ve takipetmeye devam ediyorum.Basarilar diliyorum…

 2. Yavuz Selim Kuyumcu avatarı
  Yavuz Selim Kuyumcu

  Amirim zamanın ölçümlenme ihtiyacının bir nedeni de her şeyin bir sonunun olması değil midir? Mesela bir yemeğin belli bir süre sonra bozulması. Ya da ölümün varlığı. Toplam süre her insana göre değişiyor ve bir bilinmez ancak sonunun olduğu birçoğumuzun bildiği bir durum. Ve ne kadar geçtiğini görece olarak zaman kavramıyla anlamlandırabiliyoruz. Yani bir ölçü birimiyle gencim, yaşlandım gibi kavramlar çıkıyor. Hissettiğimiz yaş değil zamansal olarak olduğumuz yaş değer olaral kabul edilir. Daha önce bahsettiğiniz “kaç?” sorusunun cevap arayışıyla da benzerlik gösteriyor. Zaman kavramı üzerine günlerce konuşulabilir. Zaman kavramı değil midir bu paylaşımı 1 saat 18 dakika ile sınırlandırtan? 🙂

  Keyifle zihninizin kıvrımlarına misafir oldum.Yine çok yararlı olduğunu düşündüğüm bir paylaşım oldu. Zihninizin kıvrımlarına sağlık.

 3. Elvan avatarı
  Elvan

  M.SERDAR KUZULOĞLU benim için;
  “Mihneti kendine zevk etmedir âlemde hüner,
  Gam ü şâdi-i felek böyle gelir, böyle gider!”
  -Enderunlu Vasıf, demektir.

 4. MÜDÜR ÇELİKBAŞ avatarı
  MÜDÜR ÇELİKBAŞ

  Serdar bey podcastlerinizde belli aralıklarla insanın ruhuna iyi gelen müzikler yerleştirme şansınız olabilir mi. Hakkari/ Şemdinli’nin bir dağ köyünden sizi severek dinliyorum her defasında. Çok teşekkürler güzel bilgileriniz için.🙏🙏

 5. Kani Fatih Turhan avatarı

  Hocam uzayda zaman konusuna da değinirsiniz diye ummuştum ama vakit yetmedi sanırım 😁 Uzayda zaman ve teknolojide insan evrimi merkezli bir bölüm yapmayı düşünürseniz çok mutlu olurum. Gerçi tüm bölümlerde mutlu oluyorum. Harikasınız. ❤🤗

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Bu bölümün sonunda epey bahsi geçmişti ancak süresi çok uzadığı için kısalttım. Zaman, hız ve kütle kavramlarına değinmiştim fakat epey uzun tutmuşum. Kısaltmak yerine komple attım. Belki ileride başka bir vesileyle değinirim.

 6. Canan avatarı
  Canan

  Emeginiz için tesekkurler. Keyifle izledim, ogrendim. Sevgiler, Saygilar.

 7. Furkan tan avatarı
  Furkan tan

  Diğer yazılarında da sürekli zamanının göreceliliğine değişmiştiniz. Ancak çağımızın getirdiği ayrılmaz ve inkar edilemez bir gerçeklik halini aldı. Ayrıca podcastte bu saat işinin ekonomik yönüne de değinmek faydalı olabilirdi. Burada var ama erişilebilirliği denk olsa da tercih edilmiyor pek takdir edersiniz.

 8. armag k avatarı
  armag k

  Ahmet rustem bilinski.yi unutmuşum, cok acayip bir hayat hikayesi, ada, istanbul,Londra, abd, isvicre, misir, sivas, tbmm vekilligi, ataturkun maas baglamasi.Başım döndü.benim ingilizim işini bilir. Kitaplarını yazılarını toplu halde bassalar da okusak.
  1884 toplantisinda (tutanaklari okumak lazim) Greenwichin secilmesini arastirmistim, tabi ki siyasi sebep, olay şu, yil basinda gunes tam tepedeyken saatin 12 olmasi.. günden en fazla verimi böyle alirsin.. Güneşlenme süren de azsa, Greenwich tam da bu noktadir.. Paris de yararlanir bu işten..
  Dedim ya benim ingilizim isini bilir 🙂
  Sosyal jetlag ne dogru bir kavrammis.. Peki hep bir geckalmislik hissine, hep bir asenkronize hayata nasil bir isim bulundu?
  Genel olarak ise vakit zaman mevsim süre gibi kavramlarin insanlik tarihince her dönem önemli olduğunu düşünüyorum.

 9. Mücahit avatarı
  Mücahit

  Aylardan bahsedince çocukluğumdan beri müthiş ilgimi çeken bizim orada kullanılan, tahminimce anadolunun çoğu yerinde aşağı yukarı bilinen ayları iletmek istedim. Özelden iletmek için bir yol bulamadım.

  Zemheri
  Gücük
  Dert
  Abrul (En ilginç bulduğum)
  Mayıs
  Kiraz
  Orak
  Harman
  Hac
  Koç
  Avara (En hoşuma giden)
  Karaağaç

 10. […] bölüm, Telaş Çağı ve Zamanın Keşfi bölümlerini de kapsayan bir üçlemenin son parçası olduğundan ilgili bölümlerin […]

 11. […] Zamanın Keşfi — Zihnimin Kıvrımları […]

 12. Hamza avatarı
  Hamza

  Emeğiniz için teşekkür ederim.
  Dinleyicelere Momo romanını/masalını önermek istiyorum.
  Zaman ve algısı üzerine yazılmış çok etkili bir roman.

Görüşlerinizi paylaşın: