Kategoriler
Podcast

Zihnimin Kıvrımları – 12: Öngörü Tuzakları

Bir küçük malumat uğruna gözlerimizi kahvenin telvesine, iskambilin destesine, göklerin haresine döndüren şey nedir?

Bölüm Başlıkları

01:12 Açılış.
04:24 Kaynaklar.
08:02 Temel Değer ve Kavramlar.
14:21 Bilmek Arzusu.
32:07 Aklımıza güvenebilir miyiz?
41:53 Fikrimize güvenebilir miyiz?
01:01:36 Öngörülebilirlik Cehennemi.
01:11:56 Cevap Arayan Sorular.
01:17:08 Kapanış.

Kaynaklar

“Zihnimin Kıvrımları – 12: Öngörü Tuzakları” için 8 yanıt

Mükemmel kitaplar ve o kitaplardan oluşturulan enteresan ve bir o kadar da harika tesbitler,bağlantılar….Zihninizin kıvrımlarından bizim zihinlere akan her bölüm için ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim sayın Amirim…

Çinliler Almanya’da Amazon satışlarında büyük bir atılım yaptılar. Yüzlerce WhatsApp, Telegram grupları kurup, oralarda insanlara bedava ürün yolluyorlar. Bunun karşılığında Amazonda ürünlerine 5 yıldızlı ve olumlu değerlendirme bekliyorlar. Amazon şüphelendigi satıcıları ve alıcıları anında blokluyor.

https://reviewmeta.com/ adlı sayfa buna karşılık bir algoritma yazdı. Algoritma sahte değerlendirmeleri filtreleyip ürünün gerçek değerlemdirmesini gösteriyor.

Bernays’in “kahvaltı” manüpülasyonu olmasaydı da sabahları aç hissetmem değişir miydi acaba?
Şu an acaba nelere inandırılarak yaşıyoruz? İzlediğimden beri kafamda bu sorularla kahvaltı yapmaya devam ediyorum.
Müthiş bir yayındı yine, çok teşekkürler.
Geçen gün (17/06/2020) twiterda bir takipçinize yazdığınızdan yola çıkarak, 12 yıllık süreçte orta ölçekli bir köyü intihara sürükleyebilecek etkiyle başa çıkmış birine: “Her seferinde kuru bir teşekkür etmekten öte gidemeyen bu satırlar, umarım gelecek yayınlarınıza motivasyon (Motivasyon nedir kardeşim demiştiniz sanırım) olur” demek ne kadar anlamlı olur tahmin edemiyorum.

Bu arada, videolara alt yazı yazacak vaktim yok ama yapabileceğim başka konular var ise “gönüllü” olarak yardım etmek isterim. Belki o zaman teşekkürüm benim için daha anlamlı olur, hem de iktidarınıza giden yolda yükünüzü biraz hafifletmiş olurum.

Amirim,
İlk turu bitirdim şu an tur bindiriyorum 🙂
Her kitabın yayın evini ve çevirmenini belirttiğiniz için minnettarım.
Zihnimin kıvrımlarını teker teker tutup salladığınız için teşekkür ederim.
Neslihan Evin.

Her bölüm ayrı güzel ayrı özel ama bu bölüm daha da bi düşündürdü felsefe sınırlarında bol bol gezdirdi zihni. Elinize emeğinize sağlık. Her bölümün beni tekrar üniversitede en sevdiğim dersleri dinlediğim günlere yıllar öncesine döndürmesi de cabası 😍 Ya da anlatıcının alametifarikası 😎

Görüşlerinizi paylaşın: