Zenginlerin başarı sırları

Her gün Vimeo ve Youtube’dan bir – iki belgesel izlemeye çalışıyorum. Hatta bunun için özel bir listem dahi var. Çoğu zaman denk geldiklerim yüzünden o listeye bakmaya fırsat bile kalmıyor gerçi.

Bugün denk geldiğim BBC belgeseli (bir dönem bizde de yayınlanan) girişimci – yatırımcı temalı ünlü şov programı Dragon’s Den‘in Birleşik Krallık sürümünden Peter Jones‘un imzasını taşıyordu. Jones, tam bir mavi kanlı İngiliz zengini. Yani bizim ‘Sakıp Ağa‘ formatından çok farklı. Belgesel ülkenin yeni nesil zenginlerinin başarı sırlarına odaklanıyor. Daha özetle köşeyi nasıl dönüp, kefeni nasıl yırttıklarına bakıyor.

Yapıma konu olan Richard Reed ve Michelle Mone orta halli ailelerden, sıkıntılı şartlardan ve neredeyse yok denecek kadar az sermayeden bugünlere gelmiş. Fakat birbirleriyle taban tabana zıt iki kişilik.

Richard Reed
Richard Reed

Reed, kısa sürede Birleşik Krallık’ın taze sıkılmış meyve suyu pazarının yüzde 75’ini ele geçiren, 165 milyon paund cirolu Innocent adlı bir içecek şirketinin kurucusu. Mone ise Ultimo adlı bir kadın iç çamaşır markasının yaratıcısı.

Masum hayaller, saf ürünler

Richard Reed, üniversiteyi hemşirelik yapan annesinin gece vardiyasında da çalışması sayesinde özel bir okulda tamamlar. Pek başarılı bir öğrenci olmasa da ailesi ondan desteğini ve inancını esirgemez. İş hayatına 16 yaşında saati 2 paunda köpek pisliği temizleyerek başlar. Burada maruz kaldığı bir aşağılama yüzünden kendi -tahammül edilebilir- işini kurmaya karar verir. Üniversitenin bodrumunda kullanılmayan bir küçük odada arkadaşlarıyla Innocent’ın fikri temellerini atarken en büyük hayali ailesinin bu fedakarlığının karşılığını verebilmektir.

Innocent, temelini sürdürülebilirlik üstüne kurmuş bir marka. Üretimden tüketime kadar doğaya ve döngü zincirine zarar vermeden hayatta kalmayı görev edinmiş. Kendi adına kurulu bir yardım vakfı var. 2008’de iflasın eşiğine geldiyse de kendini toparlamayı başarır. Şirketi Innocent bugün haftada 2 milyon şişe taze meyve suyu satan bir dev. Reed ise bir İngiliz milyoner (1998’den bugüne hikayesini sitesinden takip edebilirsiniz).

Sıkı sütyenden doğan marka

Ultimo’nun kurucusu Michelle Mone’un hikayesi küçük bir mahalleden başlıyor. Hayali kurulan mesleğin süpermarket kasiyerliği olduğu bir yerde girişimciliğe heves ettiğinde konuyu açtığı öğretmeni “girişimcilik ne demek?” diye cevap verir.

Michelle Mone.
Michelle Mone.

Seneler sonra erkek arkadaşıyla çıktığı bir akşam uzun süre dans ettikten sonra bara döndüğünde sütyeninin ne kadar sıkıp rahatsız ettiğini fark edince bir iç çamaşırı serisi yapmaya karar verir. Çevresindeki herkesin şevkini kırmasına rağmen (sadece 500 paund sermayeyle) işe atılır. En büyük korkusunu ‘çocukluk şartlarına geri dönmek’ olarak tanımlayan Mone bugün Victoria’s Secret‘in rakiplerinden biri.

Takıntı derecesenide düzenli olan Mone’nin cüzdanındaki para sırasından askılarının baktığı yöne kadar katı bir disiplini var. Şirketinde çalışanların ofis ve çekmecelerinin bile kusursuz derecede düzenli olması gerekiyor. Mone evde çocuklarına bile KPI odaklı hedefler koymuş!

Gelelim tavsiyelerine.

Michelle Mone’dan girişimcilere tavsiyeler:

 • Çalışanlarına iyi bakarsan onlar da sana iyi bakar.
 • Basının ilgisini çekecek PR odaklı faaliyetler bedava reklamdır. Bu fırsatları iyi kullanın.
 • ‘Hayır’ kelimesini kabul etmeyin. Sürekli ‘neden?’ diye sorun.
 • İş felsefem: Yapabileceğinin en iyisini yap. En iyisini yapmadıysan boşa çalışmışsın demektir.

Richard Reed’den girişimcilere tavsiyeler:

 • Çalışanlar mutluysa verim -ve kazanç- yükselir. Onların mutlu ve rahat olacağı ortamlar yaratın.
 • Çalışanlarınızın giyimlerine, mekanlarına karışmayın. (örneğin Innocent Genel Merkezi’nin döşemeleri çim saha halısından ve Ultimo’nun aksine ofis alanı darmadağınık)
 • Kimsenin kendine ait bir ‘kapalı’ alana ihtiyacı yok. Herkesin bir masası olsun ama istediği yerde de çalışabilsin.
 • Toplantı yapmaktansa yüzyüze, kısa sohbetleri tercih edin.
 • Dağınıklığın yarattığı kaos yaratıcılığı körükler.
 • Çalışanlara karşı dürüstlük önemli. İyiye iyi, kötüye kötü diyebilmelisin.
 • Tek hedefi para olarak belirlemek anlamlı değil.
 • Toplumdan aldığının en azından bir kısmını topluma geri vermen gerekiyor. Biz kar odaklı, kapitalist zihniyetli girişimcileriz. Ancak kazandıklarımızı paylaşmayı asla ihmal etmiyoruz.
 • İş dünyasında değişime ve evrime inanman gerek.
 • Dünyanın en başarılı işleri kendisine bir misyon belirleyenlerdir.
 • İş felsefem: sevdiğin insanların seveceği, gurur duyacağı, sahici şeyler yap. Dünyayı daha iyi hale getirecek şeyler.

Belgeselin tamamını izlemek isterseniz, buyrun.