İçeriğe geç

1998’den bir belgesel ve hatırlattıkları

Sitesini ve yaptıklarını imrenerek takip ettiğim ABD’li Teknoloji Yazarı Robert Cringely, PBS’te harika işler çıkarmaya devam ediyor.

Robert Cringely

Geçen bir arkadaşa Cringely’nin imzasını taşıyan teknoloji belgesellerinden (1996 yapımı) Triumph of the Nerds belgeselini tavsiye ettim. Beğendiğini görünce 1998’de çektiği 3 bölümlük devamını; ‘Nerds 2.0.01‘i verdim.

Andından düşündüm; bugün kendini internet çalışanı, web girişimcisi gibi payelerle taçlandıranların kaçı acaba ‘ekmek yedikleri’ bu sektörün önünü – ardını biliyor? Kuşaklar değiştikçe bu bilinirliğin giderek daha da soluklaşacağına eminim. Oysa bu heyecan verici dünyanın ne heveslerle ortaya çıktığını, bugünlere nasıl geldiğini anlamak, geleceğin nelere gebe olduğunu kestirebilmek için oldukça yardımcı.

Bugün ceplere girecek kadar küçülen bilgisayarlar nereden çıktı? Kimler sayesinde gelişti, aradan sıyrılanların sırrı neydi?

İnternet Facebook ve Twitter ile başlamadı elbet. İşin sıfır noktasını iyi bellemek gerek.

O zaman hem teknoloji tutkunlarına, hem de sektör emekçilerine hatırlatma olsun; buyrun tekmili birden Triumph of the Nerds ve Nerds 2.0.1 belgeselleri. Arkanıza yaslanın ve izleyin!

6 saatte dev bir tarih! YAŞASIN İNTERNET!

Triumph of the Nerds

https://www.youtube.com/watch?v=c1yzXkH5Pfo

Nerds 2.0.1

Türkiye için de böyle bir şey yapılmalı kesinlikle.

Kategori:DonanımVideo / SesWeb DünyasıYazılım

14 Yorum

 1. Bunlara “Pirates of the Silicon Valley” i de eklemek gerekir.

  Nerds serisinin üstüne pek bir şey koymasa da daha kolay tüketilebilir olduğundan daha geniş bir kitlenin ilgisini çekebilir.

  http://www.imdb.com/title/tt0168122/

 2. Lyz Lyz

  Bilgisayarla ilgili eğitim veren her türlü kurum ve kuruluşun müfredatında olması lazım bunlar..Dos, windows, Apple Mic kapışması vs daha bir çok konuda çok aydınlatıcı..

 3. Hayatta en büyük isyanım ingilizceyi genç yaşta öğrenememek oldu bu isyanda haklı olduğumu bir kez daha anladım.

 4. Sadece İnternet hakkında biraz bilgilisin.Bloguna bakarsak donanım vs. hakkında sıfır olduğunu düşünüyorum…

 5. Hayo Hayo

  Teşekkürler, sayenizde haftasonum bayağı güzel geçti. İki belgeseli de zevkle izledim. Interneti, e-postayı, pc’yi, gui’yi icat etmiş insanları kanlı canlı görmek gerçekten çok ilginçti. Xerox A4 boyutunda ve dikey olarak tasarladığı ekranı ile bilgisayarı sadece ofisteki yazı yazma ve onu basma işini kolaylaştıracak bir alet olarak görürken Steve Jobs’un ve diğerlerinin onu nasıl dönüştürdüğünü görmek çok etkileyici oldu.

 6. […] en meşhur belgesellerden biri. Robert Cringelyimzalı bu yapımı geçen sene bloguma konuk etmiştim. Cringely’nin bu belgesel için konuştuğu onlarca kişiden biri de Steve Jobs’tur.  Sadece […]

 7. İsimsiz İsimsiz

  videoların linkleri ölmüş amir bey

 8. mmm mmm

  linkler ölü

Görüşlerinizi paylaşın: