1998’den bir belgesel ve hatırlattıkları

Bilgisayar ve internetin çıkış noktası, gelişimi ve hayatımıza etkilerine yönelik eski ama etkili 2 harika belgesel.

Sitesini ve yaptıklarını imrenerek takip ettiğim ABD’li Teknoloji Yazarı Robert Cringely, PBS’te harika işler çıkarmaya devam ediyor.

Robert Cringely

Geçen bir arkadaşa Cringely’nin imzasını taşıyan teknoloji belgesellerinden (1996 yapımı) Triumph of the Nerds belgeselini tavsiye ettim. Beğendiğini görünce 1998’de çektiği 3 bölümlük devamını; ‘Nerds 2.0.01‘i verdim.

Andından düşündüm; bugün kendini internet çalışanı, web girişimcisi gibi payelerle taçlandıranların kaçı acaba ‘ekmek yedikleri’ bu sektörün önünü – ardını biliyor? Kuşaklar değiştikçe bu bilinirliğin giderek daha da soluklaşacağına eminim. Oysa bu heyecan verici dünyanın ne heveslerle ortaya çıktığını, bugünlere nasıl geldiğini anlamak, geleceğin nelere gebe olduğunu kestirebilmek için oldukça yardımcı.

Bugün ceplere girecek kadar küçülen bilgisayarlar nereden çıktı? Kimler sayesinde gelişti, aradan sıyrılanların sırrı neydi?

İnternet Facebook ve Twitter ile başlamadı elbet. İşin sıfır noktasını iyi bellemek gerek.

O zaman hem teknoloji tutkunlarına, hem de sektör emekçilerine hatırlatma olsun; buyrun tekmili birden Triumph of the Nerds ve Nerds 2.0.1 belgeselleri. Arkanıza yaslanın ve izleyin!

6 saatte dev bir tarih! YAŞASIN İNTERNET!

Triumph of the Nerds

https://www.youtube.com/watch?v=c1yzXkH5Pfo

Nerds 2.0.1

Türkiye için de böyle bir şey yapılmalı kesinlikle.


Yorumlar

14 yanıt

 1. aHMET Y. avatarı

  Bunlara “Pirates of the Silicon Valley” i de eklemek gerekir.

  Nerds serisinin üstüne pek bir şey koymasa da daha kolay tüketilebilir olduğundan daha geniş bir kitlenin ilgisini çekebilir.

  http://www.imdb.com/title/tt0168122/

 2. Lyz avatarı

  Bilgisayarla ilgili eğitim veren her türlü kurum ve kuruluşun müfredatında olması lazım bunlar..Dos, windows, Apple Mic kapışması vs daha bir çok konuda çok aydınlatıcı..

 3. Fatih avatarı

  Hayatta en büyük isyanım ingilizceyi genç yaşta öğrenememek oldu bu isyanda haklı olduğumu bir kez daha anladım.

 4. alp güneysel avatarı

  Cringely hastası bir vatan evladı olarak, kitabını da herkese ısrarla tavsiye ediyorum. İçerisinde çok güzel anektodlar var.

  Accidental Empires: How the Boys of Silicon Valley Make Their Millions, Battle Foreign Competition, and Still Can’t Get a Date [Paperback]

  http://www.amazon.com/Accidental-Empires-Silicon-Millions-Competition/dp/0887308554/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1297947561&sr=1-1

 5. lyz avatarı

  Bütün bunların üstüne bir de bunu (http://www.amazon.com/Startup-Silicon-Adventure-Jerry-Kaplan/dp/0140257314) okuyun, tam olsun.

  2-3 defa keyifle okuduğum, bu günün teknolojileri akla geldikçe (ipad) gülümsediğim, bill gate$’ten hoşlanmamakta ne kadar haklı olduğumu tekrar tekrar gördüğüm bir kitap.

 6. İsminiz (gerekli) avatarı

  Sadece İnternet hakkında biraz bilgilisin.Bloguna bakarsak donanım vs. hakkında sıfır olduğunu düşünüyorum…

 7. Hayo avatarı
  Hayo

  Teşekkürler, sayenizde haftasonum bayağı güzel geçti. İki belgeseli de zevkle izledim. Interneti, e-postayı, pc’yi, gui’yi icat etmiş insanları kanlı canlı görmek gerçekten çok ilginçti. Xerox A4 boyutunda ve dikey olarak tasarladığı ekranı ile bilgisayarı sadece ofisteki yazı yazma ve onu basma işini kolaylaştıracak bir alet olarak görürken Steve Jobs’un ve diğerlerinin onu nasıl dönüştürdüğünü görmek çok etkileyici oldu.

 8. […] en meşhur belgesellerden biri. Robert Cringelyimzalı bu yapımı geçen sene bloguma konuk etmiştim. Cringely’nin bu belgesel için konuştuğu onlarca kişiden biri de Steve Jobs’tur.  Sadece […]

 9. İsimsiz avatarı
  İsimsiz

  videoların linkleri ölmüş amir bey

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Düzelttim, uyarı için teşekkürler.

 10. […] ana ekseni var. İlk kısmı için tarihte biraz geriye gitmek gerekiyor. Robert Cringely imzalı Triumph of the Nerds belgeselinde de ayrıntılarıyla anlatılan IBM’in PC pazarına giriş öyküsüyle […]

 11. mmm avatarı
  mmm

  linkler ölü

Görüşlerinizi paylaşın: