Kor alevler için bir küçük kıvılcım

1 Temmuz 2019 tarihinde İTÜ mezuniyet törenindeki konuşmamın metni ve videosu.

19 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nden bir  mesaj geldi. Benden 1 Temmuz’da gerçekleştirilecek mezuniyet töreninde yarım saatlik bir konuşma yapmamı istiyorlardı.

İnsanların karşısına çıkıp konuşmak ilk defa gerçekleştireceğim bir şey olmasa da bu, belki de en önemsediğim, en özendiğim ve en çok heyecanlandığım davet oldu. Günlerce kafamda bir şeyler kurguladım, düşündüm, yazdım, sildim, yazdım, sildim. Zihnimden ve elimden kaç farklı taslak geçti bilmiyorum.

Çocuklarının (ve şüphesiz kendilerinin de) belki de o ana kadarki en mutlu gününe şahitlik edecek veliler, çileli bir süreci geride bırakmak üzere olan (muhtemelen heyecanlı, sabırsız ve fazlasıyla sıkılmış) öğrenciler ve bu iki grup arasında kimbilir neler yaşayan akademisyenlerden oluşan 10 bin kişiyi aşkın bir izleyici grubuna hitap edecektim. İşin en dertli yanıysa bu üç farklı grubun her birinin önceliğinin, hassasiyetlerin; dolayısıyla bir konuşmadan beklentisinin farklı olmasıydı.

Muhtemelen heyecanımdan; hayatımın en şiddetli baş ağrılarından biriyle çıktığım sahnede, hayatımda ilk defa metne bağlı bir konuşma yapmanın acemiliğiyle derdimi anlattım.

Konuşma sonrasında İTÜ’den hocaların bir kısmı konuşma metnimi istedi, gönderdim. Geçen gün de video kaydı geldi; onu da Youtube kanalımda ayrıca paylaştım. Burada da bir kopyası dursun istedim. Derdime daha tutarlı bir şekilde vakıf olmak isteyenler için (bir yığın müdahale ile çorbaya çevirdiğim) konuşma metnimi de PDF formatında ekliyorum.

Bu vesileyle bir kere daha bütün gençlere ideallere sahip, başarılı ve mutlu bir hayat dilerim.


Yorumlar

19 yanıt

 1. ABDULMELİK GENÇ avatarı
  ABDULMELİK GENÇ

  Merak,azim,gayret … ellerinize sağlık amirim

 2. Murat avatarı
  Murat

  Tüylerim diken diken oldu, orada canlı dinlediğimi düşünemiyorum bile. Ne büyük keyif sizi dinlemek.
  Başarılarınızın devamını diliyorum.

 3. Safa avatarı
  Safa

  Merak ve gayret edin ama itaat etmeyin sorgulayın güzel bir motto olmuş:)

  Harika bir konuşma yapmışsın Serdar, tebrikler!

  Söylediklerinin hepsine kelime kelime katılıyorum.

 4. Alaaddin avatarı
  Alaaddin

  Adolf Eichmann Nürnberg’te değilde İsrailde yargılanmıştı sanırım.

 5. Mehmet Ortaç avatarı

  Uzun zamandır dinlediğim en iyi konuşmalardan bir tanesiydi. Eline sağlık amirim. Konuşmaya espri ile başlamanız ve yüzünüzdeki sürekli muzip tavır konuşmayı dinletiyor. Aynı metni başkası konuşsa muhtemelen yarısında konuşmadan kopardık.

 6. Notdefteri avatarı

  Evet İsrail’de yargılandı ve İsrail’de idam edildi. Cellat, Shalom Nagar tarafından infaz edildi. İnfaz edilmesinden sonra cesedi özel olarak tasarlanmış bir fırında yakılıp külleri İsrail Deniz Kuvvetleri devriye botu tarafından İsrail’in karasularının ötesinde, Akdeniz’e dağıtıldı

 7. onaremre avatarı

  İlham veren, çok güzel bir mezuniyet konuşması olmuş, tebrikler!

 8. Korhan SARIZEYBEK avatarı
  Korhan SARIZEYBEK

  Çok başarılı ve etkileyici bir konuşma olmuş. Tebrik ederim

 9. Koral Evler avatarı
  Koral Evler

  Pdf eklentini okudum, özellikle Halil Cibran”ın şiiri çok güzel, karşılığında iyi bir para alamadıysan yine de yeni yetmelere katlanmak akıl karı değil! (muhtemelen herkesten daha zekidirler, güneşin ışığı seni ısıtmıyorsa, çokta büyülenmemek gerekir!)

 10. Korhan Kor avatarı
  Korhan Kor

  Bir İTÜ’lü olarak sizleri orada canlı olarak izlemek isterdim. Güzel düşünceleriniz ve sözleriniz için gerçekten çok teşekkürler.

 11. Kürşat avatarı
  Kürşat

  Bir türlü tutuşamamış bir kıvılcım ve 33 yaşında bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak 11L otobüsünde giderken bu videoyu izlemeye başladım, o kadar çok ağladım ki güneş gözlüğüm gözyaşlarımı kapatamadı, insanlar telaşlanıp su, kolonya falan verdiler, “dert etme” “her şeyin çaresi vardır” “gençsin ne olacak” dediler. Neyse, çok güzel konuşmaydı amirim, teşekkürler!

 12. Sercan avatarı
  Sercan

  Kendimi sırada duran öğrencilerin duygularına hayran bir şekilde dinledim serdar abi büyüksün değerlisin iyi ki varsın 🙂 çok selamlar abi…

 13. Fatih Güneş avatarı

  Efsane bir konuşma olmuş. Bir Steve Jobs’ın Standford mezuniyet konuşması vardı tarihe geçen, dönüp dönüp tekrar dinlediğim, şimdi bir de bizim Serdar’ın İTÜ konuşması var. Sanıyorum ki o törende kameraya el sallayan ve cep telefonuna bakan gençler günün heyecanından ne kaçırdıklarının farkında değiller. Tüm gençler ve genç kalanlar için; sıkıldıkça, sıradanlıktan bunaldıkça ve kendini kaybettikçe, dönüp dönüp tekrar okunması ve dinlenmesi gereken harika bir konuşma olmuş.
  Kalemine ve emeğine sağlık.

 14. Sıradanlaşmış biri avatarı
  Sıradanlaşmış biri

  Bir inşaat işçisiyim yaşım 18 çok erken dönemlerde hayat ile tanıştım . Yeni yeni kararlarımı uygulayacak yaşa geldiğimin farkındayım ama ns yazık ki ailem bunun farkında değil daha 7 sınıf öğrencisiydim 1. Dönemin ilk haftalarydı abimin (o zaman 19 ) yanında gittim ona okullu bırakma kararı aldığımı söyledim verdiği cevap ise tamam bırak gel sana bir iş bulayım oldu babam çok üzülmüştü okulu bırakıyor olmama aklıma gelince babamın sözleri oturur ağlarım . Murat okuyacak diyordu abim ise benim okumayacağımı gereksiz masarf yatıklarını soylüyordu okullu bırakalı yıllar oldu onlarca iş değiştirdim binlerce insanla tanıştım hatrı sayılır arkadaşlıklarım oldu ama hiç bir şey eskisi gibi de olmadı babamı üzdüğüm için çok pişmanın keşke babamın dediklerini yapsaydım çünkü aynı yerde çalışıyoruz yaşının sıkıntılarına aldırmadan abimin düğünü için inşaatlarda çalışıyoruz. Şu an bile çalışmak için istanbuldan erzuruma geldik gurbet hayattı işte evimizden uzak bir yerde hayattın zorluklarını diğer insanların katlandığı gibi bir şeyler kazanıp abimin geleceğinine katkıda bulunmaya çabalıyoruz . Özür dilerim baba seni çok seviyorum sana bunları itiraf edemediğim için belkide buraya yazıyorum seni çok seviyorum senin o ağır demirleri kaldırdiğıni görünce mahvoluyorum herşey daha farklı olabilirdi okusaydım . Belkide seni daha erken çekerdim bizi yaşatmak için maruz kaldığın hayattan baba beni affet seni çok seviyorum …😢

 15. Gürkan avatarı

  Çok değerli mesajlar içeren harika bir konuşma. Tebrik ederim…

 16. H.A. avatarı
  H.A.

  Cok fazla “sallamasyon bilgi” iceriyor ama sanirim insanlari ateslemek icin de bu tarz seylere ihtiyac duyuluyor…

 17. Ali SAYGISEVERl avatarı

  Serdar Bey, çok başarılı bir konuşma daha, emeğinize sağlık.

 18. akın tekin avatarı

  Okusan da hayatının daha iyi olacağını bilmezdin bu sadece bi tahmin. Herşey gönlünce olsun kardeşim.

 19. GÖKÇENUR TİMİNCİOĞLU avatarı
  GÖKÇENUR TİMİNCİOĞLU

  ben sağlık açısından biraz dezavantajlıyım çölyak hastasıyım, astımım var, disleksi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan biriyim. ilkokulda disleksi olduğum anlaşılana kadar eğitim sisteminde okadar feci hırpalandım ki, eğitim hayatım berbattı açıkcası. kimse benden üniversite okumamı beklemiyordu. sonra bir rehberlik öğretmeni beni fark etti, tedavi olduğum ilk sene sonunda Anadolu lisesi kazandım, bu 2020 haziran sonunda ise tezimi teslim edip makine mühendisliği bölümünü bitireceğim. mesleğimi çok sevdim, bölümü okurken abartısız herkesten 3 kat fazla çalıştım, ama yine de bu beni üzmedi okurken işte çalıştım 6 kez gönüllü staj yaptım ve mesleğime tutundum. hep tembel salak azimsiz hedefi olmayan biri olarak görülmekten gına gelmişçesine azimle hırsla çalıştım. kendimi kanıtlamak için çalıştım çabaladım. bir müzik aleti çalmak, keman çalmak istedim, babam muhasebeci ve annem evhanımıydı ve okuyan bir de ablam vardı. ücretsiz halk eğitim kursuna yazıldım haftada bir gün 45 dk 20 kişilik sınıfta eğitim aldım, disleksi sağolsun notaları okurken satırlar karıştı, yine aşırı çok çalıştım ve şuan keman özel dersi verebilecek seviyeye geldim. bunlar, bu yazdıklarım benim hayattaki tek başarılarım ve bunları yaparken okadar çalıştım ki,ders çalışmaktan, nota okumaya çalışmaktan, yazım hatası yapmadan yazı yazmaya çalışmaktan artık gözlerim doluyordu yumruklarımı sıkıyordum. insanlara bir şey kanıtlamaya çalışmaktan çok kendi kendime değersiz olmadığımı kanıtlamaya çalıştığımı fark ettim sonra. meğer geçmişteki hor görülme ruhuma işlemiş ben kendi kendimi değersiz görmeye başlamışım. size gıpta ediyorum rol model olarak alıyorum çünkü benim düşünceme göre ” başarısızlık(?)” sayılan birçok şey yaşadığınız halde hiçbir zaman kendinizi hor görmemiş, değersiz hissetmemiş yenilmemişsiniz. şuan 23 yaşımdayım umarım her hatam sonrası kendimi değersiz saygısız hissetme durumumu aşabilir karakterimi doğru yöne geliştirebilirim.

Görüşlerinizi paylaşın: