Kategoriler
Genel

Bir virüsün ettikleri

2020 yılına yayılan zincirleme felaketlerin zirvesine CoronaVirus oturdu. Bu küresel salgınının olası ‘yan etkilerine’ bakalım.

Youtube hesabımı açmamın üstünden 14 sene geçmiş. Ve nedense bu süre içinde yüzlerce video üretmiş olmama rağmen Youtube’a bir (1) tane bile içerik yüklememişim.

Bu ihmal zincirini kıran CoronaVirus’ün karantina günleri oldu. Bu blogda hastalığın kendisi ve sosyal yaşama olası etkilerine yönelik bir şeyler yazmıştım. Video sürümünde konuları biraz daha derinleştirdim. (İtiraf edeyim, yazmak bana hala çok daha işlevsel ve keyif verici geliyor.)

Serinin ilk bölümünde virüsün tarihinden başlayarak genel detaylarıyla CoronaVirus’e bakıyorum. (Tercih edecekler için bütün bölümlerin ses dosyalarını da videoların altına ekliyorum)

CoronaVirus Dosyası – 1: Nereden çıktı bu virüs?

İkinci bölümde bu salgına dair en çok kafa yorduğum konuya değiniyorum. Dünyanın egemen ekonomik ve siyasi sistemi kapitalizm, CoronaVirus’ün gizli öznesi.

Dünyanın düzenini altüst eden bu salgının aynı sebepten ötürü kapitalizmi (ve onun doğurduğu yaşam / çalışma düzenini) sorgulatması; hatta dönüştürmesi kaçınılmaz. Ama nasıl?

CoronaVirus Dosyası – 2: Kapitalizmin sonuna mı geldik?

Serinin son bölümündeyse yarı gönüllü, yarı mecburi değişen yaşam tarzımızın biraz ekonomik ama çokça sosyal hayattaki kalıcı etkilerine bakıyorum.

Kapandığımız evlerden nasıl çıkacağız? Eski hayata geri dönebilmek mümkün olacak mı?

CoronaVirus Dosyası – 3: Bundan sonra ne olacak?

“Bir virüsün ettikleri” için 13 yanıt

Keske podcast yapsaydiniz. Youtube oldugunda tekefonda baska bisi yapamiyoruz, arka planda youtube -ucretsiz versiyonda- calismiyor. Feedly de read it later yaptim, zaman bulunca dinleyecegim.

Merhaba,

Serdar Bey, eğer imkanınız varsa zahmet olmazsa Spotify ve/veya Apple Podcast’e de yayınları yükler misiniz?

Teşekkürler.

Aksam ilk videoyu açtığımda ah keşke ses dosyaları olsaydı bunların diye düşünmüştüm ki birçok kişinin iç sesini duymussunuz. Emeğinize sağlık..

Üç videoyuda bir solukta izledim, cok bilgilendim, tespilerin hepsine katiliyorum. Tebrikler

Güvenilir bilgi çok değerli. tr’de kaynağı neymiş diye endişe etmeden -ki hep kaynak verirsiniz- takip ettiğim ve çok öğrendiğim birkaç insandan birisiniz. Henüz 1,5 bölüm izledim ve baya bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. sağ olun, var olun.

Her içeriğiniz gibi, 1 saniye bile sıkılmadan pür dikkat dinledim . Her içeriğiniz bizim için altın değerinde. Hep devam etmeniz ümidiyle. Yüreğinize, emeğinize sağlık.

İlk videoyu izlerken ben de videoyu durdurup tek kaşımı kaldırmaya çalışmıştım, beceremedim. Geçmiş olsun.

Serdar Abi Çok iyi bir seri olmuş emeğine aklına çabana teşekkür ediyorum. Başka konularda da bekliyorum.
(Abi dememin sebebi yanlış anlaşılmasın tanıştıığımdan değil chaster fm deki ilk seni dinlediğim günden bugüne kadar her bir yayınını defalarca izlediğimden.)

selamlar, keşke haftalık gündeme dair podcastlere başlasak serdar bey. spotify üzerinden yayınlasanız süper olur.

Siz de görüşlerinizi paylaşın: