Yeni bir web tecrübesi: Gozimo!

Küçük, ücretsiz bir eklentiyle web kullanımınızı çok farklı bir noktaya taşımaya hazırlanıyoruz. Ucundan bakmak ister misiniz?

Bu yazı bir aksilik olmazsa önümüzdeki hafta herkesin kullanımına açacağımız bir girişimi konu alacak. Ama öncesinde girişimcilik meselesiyle söylemek istediğim bir şeyler var. Onları okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayın. Yoksa aynen devam!

[toggle title_open=”Girişimcilik meselesine dair” title_closed=”Girişimcilik meselesine dair” hide=”yes” border=”yes” style=”default” excerpt_length=”0″ read_more_text=”Read More” read_less_text=”Read Less” include_excerpt_html=”no”]Kimilerinin artık duymaya bile tahammül edemediği girişimcilik tenceresinin altının her dem kaynaması boşuna değil. Nüfusun bu kadar kalabalık, gençlerin bu kadar fazla, üniversitelerin bu kadar yetersiz ve işsizliğin bu kadar yaygın olduğu bir ülkede gayet normal bir sonuç bu.

Yıllık ücretleri el yakan özel anaokulların bile özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul ettiği bir dönemde girişimcilik de şekil değiştiriyor. Doğu ve Batı’nın müreffeh (refah içindeki) girişimcilerinin yola çıkarken önceliği ‘dünyayı değiştirme‘, ‘hayallerini gerçekleştirme‘ gibi ideallerdir. Bizdeyse sürekli sırtta patlayan ‘başarmak zorundasın!’ kırbacının yeşerttiği bir umuttur girişimcilik.

En iyi okullarda okudun ve büyük bir şans eseri bir iş buldun diyelim. Başladığın işte üniversiteye hazırlık kursunun aylık taksidi kadar maaş alırlsan öp başına koy. Bu çağın profilinden sabır beklemek yeni bir dünya kurmak kadar güç. Dişini sıkanın kazanacağına ikna etmek çok zor. Girişimcilik kaçma ve yırtma planlarının sihirli değneği gibi görünüyor bu yüzden.

Her gün internette bir şeyler yapmak için kolları sıvayan en az birkaç gençle konuşuyor, yazışıyorum. Sohbetin genelinde esas hayallerinin köşeyi dönmek olduğu ortaya çıkıyor. Çok para kazanacak, çok yatırım alacak fikirler peşindeler. Şirketlere yapılan yatırım haberleriyle heyecanlanıyorlar. Yorumlarda en güzel yatırımı kendilerinin hak ettiğini söyleyip, alanların beş para etmez girişimler olduğundan dert yanıyorlar. İdolleri etrafa en çok para saçanlar (ve kapanlardan) oluşuyor. Onların masalarına oturacakları günün hayalini kuruyorlar. Ama o paraların karşılığında nelerin verildiğine, hangi potansiyellerin kaçırıldığına kafa yoran yok. Girişimcilik bir nefes tutma yarışıdır oysa.

Bu açıdan bakınca BAZI web girişimcileri hiçbir hayrı olmayacak üç-beş kuruş uğruna bayram boyu kapı kapı dolaşıp palavradan el öpen çocuklara benziyor.

Bir girişimin başarısını aldığı yatırımla ölçen bir zihniyet var. Öyle olsaydı ‘risk sermayesi’ diye bir terim olmazdı. Yatırım kumardır. Çoğunlukla para batar, buhar olur. Ama arada kazanır, acısını çıkarırsın. Amerikan yatırım fonlarının bilançolarını incelerseniz bunun rakamsal açıklamalarını da görürsünüz.

Girişimcilik kaybetmek de dahil her şeyi göze alarak yola çıkmaktır. Hiçbir halta yaramasa da denemiş olursun. Hep daha parlak bir hedef vardır. Bir dahakine daha iyi yenilirsin![/toggle]

gozimoGozimo, ortaklarım Devrim Altaylı ve Ercan Balcı ile 2012’nin ilk çeyreğinden bu yana üstünde kafa yorduğumuz bir proje. Teknik anlamda bu kadar zaman alacak bir şey değildi ama hepimizin yoğun ve farklı işleri olması, aklımıza sürekli sisteme ekleyecek yeni bir şeyler gelmesi ve (belki de en önemlisi) hayatımızın Gozimo’ya bağlı olmaması gibi gerekçelerle gecikti.

Tam açalım dediğimizde patlayan Gezi Parkı olayları yüzünden tekrar uykuya yattı. Ama neredeyse her gün aklımıza gelen yeni bir fikir sayesinde biraz daha gelişti, güçlendi.

Ama artık hepimiz bu bitmeyen geliştirme sürecinden sıkıldık ve açmaya karar verdik.

[box type=”info”]Gozimo nedir?: Gozimo üyelik gerektirmeyen, ücretsiz bir web tarayıcı eklentisi. Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Safari’de çalışacak. Tıklayıp yükledikten sonra yapmanız gereken ekstra bir şey yok.

Gozimo  aradığınız şeylere yönelik en uygun kaynakları, tamamlayıcı içerikleri, hatta satın almak istediğiniz bir ürünün en uygun fiyatlı olduğu siteyi size söyleyecek. Daha da keyiflisi popüler birçok sitede eksikliğini duyduğunuz özellikleri otomatik olarak kullanımınıza açacak.

Üstelik bunun için ziyaret ettiğiniz sitenin Gozimo ile anlaşmalı olması gerekmiyor. Web tarayıcınızın içinde açılan bütün siteler, bütün sayfalar Gozimo tarafından zenginleştirilebilir durumda olacak. Kimseye bağlı değiliz. Ne siz, ne biz. Hiçbir kişiye, kuruma eyvallahımız yok. Doğrusu, dürüstü, en iyisi, faydalısı neyse; neredeyse biz de oradayız! Özetle bütün internet Gozimo’nun bir mecrası olacak. Ve sitelerin Gozimo’yu engellemesi, müdahale etmesi de mümkün değil.

Bunları yaparken sizi asla rahatsız etmeyecek, hangi sitelere girdiğiniz / girmediğinizle ilgilenmeyecek, üyelik şartı koşmayacak, size dair bir kayıt tutmayacak.[/box]

Fiyat karşılaştırmasına yönelik bir örneğe bakalım mesela (tam ekran seyretmek daha iyi fikir verebilir).

https://vimeo.com/65336046

Birkaç popüler örnek daha vereyim. Örneğin iki firma arasında yaşanan bir anlaşmazlık yüzünden uzun bir süredir Instagram fotoğraflarının önizlemesinin artık Twitter’da çıkmadığını biliyoruz. Gozimo bu dargınları sihirli bir şekilde barıştırıyor.

Gozimo’yu kullanmaya başladıktan sonra Twitter’daki akışa bakarken Instagram linklerinin yanında Gozimo logosunu göreceksiniz (kırmızı daire içine aldım).

Screen Shot 2013-07-15 at 5.49.23 PMBu ikona tıkladığınızda sayfayı terk etmeden (aynen eskiden olduğu gibi) Twitter içinde Instagram fotoğraf ve videolarını görebileceksiniz.

Screen Shot 2013-07-15 at 5.49.32 PMGüzel, değil mi? Sadece Twitter içinde bile daha birçok ilginç sürpriz sizi bekliyor olacak. Örneğin biri Fizy linki mi verdi? Altında Fizy müzikçaları otomatik olarak belirecek. Facebook’ta sadece ‘beğen’ tuşu sizi kesmiyor mu? Bakarsınız bir gün ‘Nefret ediyorum!’ düğmesi de belirmiş hemen yanında 😉

Gozimo gerçekten çok heyecanlandığım, devrimsel bir proje. Eğer hayal ve planlarımızı gerçekleştirebilirsek interneti baştan sona değiştirebilecek bir fikir olduğunu düşünüyorum.

Denemek ya da içinde yer almak isteyen?

Buraya kadar okuduğunuza göre Gozimo ile ilgili olduğunuzu düşünebilirim. O zaman size iki teklif:

 1. Eğer Gozimo’yu herkesten önce deneyenler arasında yer almak isterseniz [email protected] adresine ‘Denemek istiyorum’ yazan bir mesaj atmanız yeterli.
 2. Gozimo ekibinde yer almak ve heyecanımızı daha yakından paylaşmak isterseniz, sizin için de bir teklifimiz var.

Diğer detaylara açıldıktan sonra yeniden bakarız.

Sloganımızla kapatayım: Tavşanı takip et!Yayın Tarihi:


Yorumlar

46 yanıt

 1. wolkanca avatarı

  orta vadede #ifttt tavsiye ederim twitter ile instagram entegrasyonu için. çünkü aralarındaki savaş asla bitmeyecek uzun bir süre daha ve en büyük onlar.

  en sevdiğim girişim yemeğe girişmek :p

 2. fatihizm avatarı

  “Bitmek bilmeyen geliştirme süreci” demişsiniz. Kullanım esnasında gelişmeye devam edecek mi?

  1. MserdarK avatarı

   Elbette. Her an geliştirilmek zorunda hatta. Ağırlıklı olarak insan gücüyle çalışan bir sistem bu. Otomatik bir şey yok. Sürekli kaynak tanımlamak gerekiyor.

 3. […] Küçük, ücretsiz bir eklentiyle web kullanımınızı çok farklı bir noktaya taşımaya hazırlanıyoruz. Ucundan bakmak ister misiniz?  […]

 4. Furkan avatarı
  Furkan

  Harika! Mail attım heycanla bekliyorum.

 5. yosi avatarı
  yosi

  veriler satılmayacak ve yönlendirmeden para kazanılmayacaksa nasıl para kazanacaksınız? yoksa Allah rızası için mi yapıyorsunuz 😀

 6. Eren avatarı
  Eren

  Amirim, senin de dediğin gibi devrim yaratacak bir proje. Bizi tembelliğe daha fazla alıştırsa da karmaşıklıktan kurtarmış olacak. Özellikle beni şaşırtan şey; Vikipedi’de Tesla’nın biyografisini okurken biyografi kitabının linkinin çıkması oldu. Meraklı ve araştırmacı insanlar için daha kapsamlı bilgilere ulaşmak açısından güzel bir şey. Bu makaleden sonra Gozimo beni daha da heyecanlandırmaya başladı. Sevgi ve saygıyla…

 7. Hakan avatarı
  Hakan

  Gezinti’den farkı nedir?

  1. MserdarK avatarı

   Gezinti reklam yayıncılarına yönelik hizmet veren bir profilleme uygulaması. Gozimo ise kişisel bir web asistanı. Kimi zaman site tavsiye ediyor, kimi zaman eksik fonksiyonları tamamlıyor (örneğin Twitter’da kazara karşınıza çıkan bir sahte hesaba karşı sizi uyarıp gerçek hesabının linkini hatırlatmak gibi. Böyle yüzlerce irili ufaklı özelliğe sahip).

   Sistemde üyelik, cookie / çerez, profilleme gibi hiçbir şey yok. Tamamen kullanıcı tarafında çalışan bir sistem.

   Arada bayağı fark var anlayacağınız. Biri otomobil, diğeri mutfak robotu.

 8. Ruhsuz Atmaca avatarı

  Harika bir girişim. Ucunda geliştirme olan her şey yararlıdır. Umarım başarılı olur. İsim ve tasarlanan logo çok hoşuma gitti.

 9. yasin avatarı

  Eklenti olarak mükemmel bir şey. İnternet dünyası ile ilgili herkesin kullanacağı şüphesiz. Ancak benim insanların bu eklentiyi indireceği konusunda şüphelerim var. Artık yedikleri virüslerden, bütün bilgilerinin toplandığı tokenlardan korkan insanlar acaba alışveriş için böyle bir eklenti indirirler mi?

 10. nordstern avatarı
  nordstern

  Henüz denemedim ama açıkçası userscipts’e çok benzettim. Çalışma mantığı ve düşünce açısından. Userscripts’in Opera’nın “Keşfet” özelliği ile birleştirilmiş hali gibi bir servis canlandı gözümde. Çoğunlukla yerel içeriği etkileyeceği için farklılaşacağını ve kullanıcıların web deneyimini zenginleştireceğini düşünüyorum. Umarım hak ettiği başarıya ulaşır. userscripts’ten tek farkı site üzerinde çalışacak eklentilerin yöneticiler tarafından belirlenmiş olması mı ?

 11. yosi avatarı
  yosi

  nasıl para kazanacaksınız amirim onu gerçekten merak ediyorum 🙂

 12. Mehmet Perk avatarı

  Bana daha çok Pirates of the Amazon eklentisini hatırlattı: http://fffff.at/pirates/ fakat çok daha işlevsel olduğu kesin.

 13. RSO avatarı

  Merakımı mazur gör hocam bodoslama soracağım.
  Gelir modeli nasıl olacak?

  1. yosi avatarı
   yosi

   bende sordum ama yanıt vermedi 🙂

 14. Mithat AKTEL avatarı

  Serdar bey eklenti iyi görünüyor ancak iki durum takıldı kafama,birincisi arama yapılan keywords eğerki sef linkte yer alıyorsa sistem işler ama sef link yapmamış bir tasarımda bu eşleşmeler yapılabilirmi ? İkincisi ise ilk keywords sorgusundan sonraki çıkan öneri ok ancan öneriden sonra sistem tekrar geriyemi önerme yapıyor yoksa yenisinide sunabiliyormu ?
  neyin kısatmasıdır açılımı anlamı nedir birilerine önerceğizde küfürmü ediyorsun diye fırça yemiyelim amir 🙂

  1. MserdarK avatarı

   Gozimo her sitede, her durumda çalışabiliyor. Nadiren sorun çıkan sitelerde de araştırıp düzeltiyor ve tekrarlanmasını engelliyoruz. Önerileri de sürekli güncel tutmaya çalışıyoruz. Detayların kalanını sistem resmi olarak açıldıktan sonra yine tartışırız.

 15. Samed KANDEMİR (@SamedKandemir) avatarı

  Açıkçası Türkiye şartlarında silikon vadisi zekasında iş olmuş başarılı olmasını canı gönülden dilerim. Heyecanlı bir proje. Geçenlerde Marketing Türkiye’de ki röportajı okuduğumda benim bir e-ticaret sitem olsa bu uygulamayı engellemeye çalışırım diye düşündüm ama bugün cevabımı aldım. Zaten e-ticaret sitemde yok :). Sonra aklıma şu takıldı o halde internette serbest salınım yaparken klickler ve görüntülemelerle ilgili veri toplayıp işi bir sadakat kart veya crm tarzına dönüştürebilir mi diye düşündüm onunda olmayacağının teminatı verilmiş. Bonus çalışmalarda ayrı bir heyecan verici olmuş. Gelişmeye müsait görünen bir yapısı var daha bir çok şey sunacak gibi. Normal bir blog yazısı vb. türde bir içerikte bile bilinçli (gömülü reklam vs.) veya bilinçsiz kullanılacak anahtar kelime ve içerikle gozimo’yu harekete geçirecektir. Bu anlamda yeni bir reklam olgusu bile oluşturulabilir (seo’lar bu işe ayrıca kafa yormalı buradan iş çıkar gibi). Yazıdaki twitter örnekleri bunun mikro boyuttaki durumunu özetlemiş. Tekrar bol şans ve başarılar dilerim. Bahtı açık olsun.

  1. MserdarK avatarı

   Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için.

 16. Mithat AKTEL avatarı

  Beyinde ampüller tek tek yanmaya başladı, umarım hedeflenen başarıya ulaşır,samimice fikirler iletip dediğiniz gibi gelişim için paylaşımlar yapılabilir,saygı sevgi ile…

 17. Mithat AKTEL avatarı

  Samed KANDEMİR e-ticaret uygulamaları için bayılınacak bir eklenti,heleki Google tarafında yeniden pazarlamayı ( Remarketing ) iyi yönetiyorsanız, rakipleri öfkelendirecek bir fırsat olabilir !

 18. bartol avatarı

  Başarılar… bir web developer olarak destekleyebilirim projenizi…otomatik tanımlama yapan bot yazılabilir gibi geliyor ama denemek lazım tabiki…

  herneyse birşeye ihtiyac olursa bana ulaşabilirsiniz….

 19. Nilgun Yilmaz avatarı
  Nilgun Yilmaz

  Huylu bir internet kullanıcısı olarak, durmadan bir şeyler sunan/ /söyleyen/gösteren (personal assist) uygulamaları kullanmayı ancak kapatılabilir olma (on/off) özelliğini taşıyor olması halinde deneyebiliyorum. Başlangıçta avantajlı gibi gördüğüm uygulamaları kullanmıyor ya da kaldırıyor oluşum bu tip hizmete zaman zaman ihtiyaç duyuyor oluşumla ilgiliydi.
  Farklı kullanım tercihlerine örnek olması açısından bunu paylaşmak istedim.

  Kolaylıklar…

 20. Haci ziya Püskevitci avatarı

  Her tiklama yada linking icin size para yatmasi gibi bir durum söz konusu yani aslindi gizliden ücretli ama bizim ödemedigimiz bir ücret. Daha faydali seyler yapmaniz temennisi ile. iyi yayinlar. Bu arada umarim Devlet su tivitir feysbuk gibi benzeri portallari yasaklarda millet Adam gibi isini gücünü yapar sözde demokrasi adi altinda Terörizme yönelmez

 21. Sefa GENÇ avatarı

  Güzel bir tarayıcı eklentisi olacak :).

 22. Utku Kaplan G. avatarı
  Utku Kaplan G.

  Çok heyecanlandım yaw..
  Bekliyorum Gozimo’yu..

 23. Muharrem Taç avatarı

  Hayırlı olsun, başarılar dilerim.
  (ilk yorumum gitmedi, blogda bir sorun olabilir)

 24. darkweather avatarı
  darkweather

  internet hızınız kaç mbit? öyle, siteleri çatır çutur açınca apışıp kaldım, olaya konsantre olamadım.

 25. Selçuk avatarı
  Selçuk

  Proje başarılı ben eğer ingilizce olarakda geliştirilirse uluslararası anlamda büyük değerler oluşturacağına inanıyorum, tebrikler. Yalnız birşey sormak istiyorum ,her yazınızda neden illa bu ülkeye laf sokma çabası var ? “işsizliğin bu kadar yaygın olduğu bir ülkede” dediğiniz ülke bugün avrupadaki ülkelerle benzer işsizlik oranlarına sahip, ki onlarda artma eğiliminde bizde azalma eğiliminde… Bir çok sanayi ilimizde işçi bulamayan işverenlerin olduğu haberlerine internetten bakabilirsin…

 26. Şuayip C. Ormanyaran avatarı

  Mesela tavşanımız fake profillerin yanında belirse ve orijinal sayfayı gösterse güzel olmaz mı? varsa affola daha test için dönüş yapmadılar 🙂

 27. limonlusoda avatarı

  kimse hala nasıl bahsetmemiş. devrim yaratacak fikir bilmem ne bir dur yavaş. bak burda ne var “greasemonkey”. şimdi dağılabilirsiniz.

  1. MserdarK avatarı

   Gozimo’dan anladiginiz buysa ya da bizim Greasemonkey diye bir seyi bilmedigimizi dusunuyorsaniz uzulurum.

 28. M. Karabalgasunlu avatarı
  M. Karabalgasunlu

  slogan hariç fena deil, başarılar serdarcım

 29. Doğan Akdağ avatarı

  E-ticaret’te kullanım oranı iş planı oluştururken konan hedeflere gelebilecek midir? Gelirse de kaç sene gecikmeli gelecektir? Bence Gozimo’nun para kazanma yöntemi olarak düşündüğü e-ticaret atılımının kullanıcılar tarafından kullanılabilir olması uzun süre alacaktır ancak Twitter’da Instagram fotoğraflarını gösterme ya da buna benzer ihtiyaçları “problem solver-life saver” olarak çözecekse, çok fazla kullanılabilir.

  Bunu dışında @SamedKandemir in bahsettiği SEO’cuların çok işine yarayabileceğini iddia ettiği anahtar kelimelere reklamlar vs. gibi şeyler ise siteye değil, Gozimo’ya fayda sağlayacağından bir SEO profesyoneli olarak hiçbir fayda göremiyorum. Gezindiğim sitede onlarca reklam varken bir de üstüne Gozimo reklam koyarsa birçok kullanıcının extension’ı yüklemekten vazgeçeceğine eminim.

  1. MserdarK avatarı

   Gozimo’nun ticaret modelinde reklam yok. SEO tabanlı reklam gösterme gibi bir niyetimiz hiç yok. Açıkçası şu an son düşündüğümüz şey para kazanmak. Gozimo’nun hedefi web tarayıcınız içinde çıkan içeriği zenginleştirmek ve daha kullanışlı hale getirmek. Bunu yaparken kullanıcıyı rahatsız edecek (reklam gibi) modellerden kaçınmaya çalışıyoruz.

 30. […] bir bakış açısı görmek isterseniz girişimin ortaklarından Serdar Kuzuloğlu’nun yazısını okuyabilirsiniz. Gozimo’nun internet sitesine e-postanızı bırakıp, yenilik ve […]

 31. […] ilgili sunduğu ekstra özellikten faydalanabiliyorsunuz. Üstelik Serdar Kuzuloğlu‘nun aktardığı bilgiye göre internet siteleri Gozimo’yu […]

 32. […] ilgili sunduğu ekstra özellikten faydalanabiliyorsunuz. Üstelik Serdar Kuzuloğlu‘nun aktardığı bilgiye göre internet siteleri Gozimo’yu […]

 33. […] ilgili sunduğu ekstra özellikten faydalanabiliyorsunuz. Üstelik Serdar Kuzuloğlu‘nun aktardığı bilgiye göre internet siteleri Gozimo’yu […]

 34. […] ilgili sunduğu ekstra özellikten faydalanabiliyorsunuz. Üstelik Serdar Kuzuloğlu‘nun aktardığı bilgiye göre internet siteleri Gozimo’yu […]

 35. […] başlayan proje Gozimo’yu “kişisel web asistanı” olarak tanımlayan Kuzuloğlu, 15 Temmuz 2013 tarihli blog yazısında da Gozimo hakkında detaylar vermişti. Beta sürümünün ardından bütün kullanıcılara […]

 36. […] Şimdiden katılmak isterseniz bekleriz (ne olduğu sitesinde de yazıyor ama ben de burada biraz anlatmıştım […]

 37. […] Şimdiden katılmak isterseniz bekleriz (ne olduğu sitesinde de yazıyor ama ben de burada biraz anlatmıştım […]

 38. Ali avatarı
  Ali

  Ne oldu bu projenin akıbeti? Hayata geçti mi?

 39. […] ilgili sunduğu ekstra özellikten faydalanabiliyorsunuz. Üstelik Serdar Kuzuloğlu‘nun aktardığı bilgiye göre internet siteleri Gozimo’yu […]

Görüşlerinizi paylaşın: