Sosyete güzelleri, yeriz biz sizi

Ben mum ışığında ders çalışırken sen mum ışığında ıstakoz yiyip kırmızı şarapla geceyi kucaklıyordun belki.

Fakir ama mutlu, ezik olmayan, sevgi dolu ailelere ne oldu?
Fakir ama mutlu, ezik olmayan, sevgi dolu ailelere ne oldu?

Zengin-fakir ilişkisinin Hulusi Kentmen – Münir Özkul tadında yaşandığı günler geride kaldı. Helalleşmeden paylaşılan refahın faturası sistemden çok zengine kesiliyor malesef. Zaman intikam zamanı.

Klişelerle bezeli algılar zihinlere öyle derin kök salmış ki izlerini şarkı sözlerinde bile bulmak mümkün.

Fakat bazıları gerçekten algı ve kabul sınırları zorluyor. Geçenlerde denk geldiğim iki örneği burada da paylaşmak istedim. Aklıma geldikçe, yeni bir şeyler buldukça yazıya ekleyeceğim.

İlk olarak İbo Show’da kayıtlara geçen Mekin’den güzel bir örneğe kulak verelim. Eserimizin adı Sosyete Kızı. Anlattığı şeyleri az-çok tahmin edebilirsiniz. Ama sözleri cidden sıradışı.

Başlayalım:

http://www.youtube.com/watch?v=VFlLDbn9nMw

5 dakika 40 saniyenin ardından doğrudan parçalayacak zengin arayışına giriyorsunuz ister istemez.

Yetmediyse sözlerini de ekleyelim (bir forumdan aynen kopyaladım. İmla hatalarını da olduğu gibi bıraktım):

[toggle title_open=”Sosyete Kızı / Mekin” title_closed=”Sosyete Kızı / Mekin” hide=”yes” border=”yes” style=”default” include_excerpt_html=”no”]Ne kadar büyüksün, ne kadar yüce… Ne Kadar Sosyetesin Söylesene… Anlat Hadi Seni Dinliyorum…Yükseklerdemi Tutuyosun Kendini Hee…Yoksa Sen Kendini İnsanlardan Yüce Bir Yaratıkmı Görüyosun…Tutturmuşsun Bir Seviyedir Gidiyor…Ne Olmuş Yani Geceleri Dadın Sana Ninniler Söylemişse…Ne Olmuş Yani Parlak Takılar Takıp Özel Arabalara Binmişsen…Benden Çokmu Nefes Alıyorsun… Benden Çokmu Görüyorsun…Çok mu Duyuyorsun… İkimizde İnsanız… Sende Benim Kadar Görüyor Benim Kadar Duyuyorsun…Ve Benim Gibi Nefes Alıyorsın…Ama Sen Benim Hissettiklerimi Hissedemiyorsun…Çünkü Sen Kendini Özel Sanan Zavallı Bir Şımarıksın…Sana Gerçeklerden Hatta En Gerçeğinden Söz Etmemi İstermisin…Belki Braz Korkacaksın Ama Bu Gerçekleri Bilmelisin…Birgün Sende Öleceksin…Hakka Geri Döneceksin…Dalgalı Saçların Solacak…Yüzün Gözün Buz Tutacak…Seni Cicili Bicili Şampuanlarınla Değil Saf Suyla Yıkayacaklar…Parıltılı Ve Gösterişli Elbiselerinin Yerine Boyunca Beyaz Bir Kefen Giydirecekler…Söylesene Sosyete Kızı Yanında Neler Götüreceksin…Parlak Takılatını mı Kuş Tüyü Yastığını mı…Kendini Fazla Yükseklerde Tutma Köşk Kızı…Hepimiz Topraktık Yine Toprak Olacağız…Emsallerine Gelince Sosyete Kızı…Hani Önemsemeyip Benimsemediklerin…Onlar Daha Çocukken Kışın Yolda Bulduğu Tahtaları Kasaları Yakmak İçin Evine Götüren Annelerin Elinden…Sen İse Kayak Pistinde Kayak Hocanın Elinden Tutardın…Onlar Yazın Çay Tarlalarında Pamuk Tarlalarında Çalışır Ter Akıtırlar…Sen İse Tatile Çıktığın Uçaklardan Bozkırları İzlersin…Ve Onlar İçin Öyle Bir Gerçek Varki…Senin Basit Gördüğün Öpüşmeler Onların Açılmamış Çeyizidir…Sen Çeyizi Bilirmisin Sosyete Kızı…Kına Gecelerini Töreleri Nereden Bileceksinki…Kusura Bakma Seni Üzmek İstemem…Ama Bir Gerçek Varsa Onuda Gizlemem…Şimdi İstediğin Yere Git İnanki Özlemem…Geldi Gelecek Deseler Yollarını Gözlemem…Dünyanın Yalan Renklerine Kandım Aldanmam Birdaha…Bir Gülüşüne Kurban Olamam Sevdiğim Ben Kurbanım Allaha…Garip Geldi Kelimeler Belki Önceleri…İşte Garip Dünyanın Acı Gerçekleri.[/toggle]

Ama olayın nirvanası Muzaffer Badıllı’nın eseri. Dramamızın ikinci bölümünü hep birlikte izliyoruz:

Youtube erişiminiz yoksa (yani yukarıda bir video göremediyseniz), buyrun sözleri de şöyle (şuradan kopyaladım. İmla falan yine hak getire. Bir de onunla uğraşamadım):

[toggle title_open=”Sosyete Güzeli / Muzaffer Badıllı” title_closed=”Sosyete Güzeli / Muzaffer Badıllı” hide=”yes” border=”yes” style=”default” include_excerpt_html=”no”]Ben Seni Sevemem Sosyete Güzeli…Yaşayamam Dilediğin Sevginin Çevresinde…Önce Sever Gibi Görünüp Sonra Arkamdan Kahkahalarla Güldürtmem Seni…

Hem! Söylermisin Sen Ne Zamandan Beri Aşka İnanır Oldun..Hangi Diskoteklerde Unuttun Sevgililerini? Okul Yoluna Alışabildinmi? Annen Son Verebildimi Konken Partilerine? Baban; Sakın Aşık Olma Haa! Diyormu Hala….
Hadi Yine Dik Başlı Ol İlk Günkü Gibi, Yine Söyle Saf Bir Köylü Çocuğu Olduğumu…Hem Haksızda Deilsinki Bu Sözlerinde….Sen Kuşaların Cıvıltıları Arasında Bembeyaz Bir Villada Çiçeklerin Ortasında Şeref Verdin Dünayaya…Ben İse Bahtım Gibi Kapkara Bir Kış Gecesi Sokaklara Çamurların Aktığı Kerpicli Bir Damda Yetmişlik Bir Emin’in Kollarında Geldim Dünaya ya Sosyete Güzeli…

Benim Anam Bana Çüss Demedi…Demedi Kızım…Evden Çıkarken Babam Bay Bay Demezdi Bana Allaha Emanet Ol Oğul Derdi…Dedem Hızır (a.s) Yoldaşın Ola Derdi…
Benim Vaktimi Geçireceğim Bir Süs Köpeğim Olmadı Yoktu! Ama Dağlarda Arkadaşım Karabaşımzı Vardı.. Mertti Üstelik…

Biz Sevincimizden Kahkaha Yerine Dişimizin Görünmeyeceği Bir Şekilde Yanağımızı Yukarı Çekerek Gözümüzü Kısıp Tebessüm Ederdik AKızım…Yani Sosyete Güzeli Bizim Evden Kesik Çakal Uluması Gibi Kahkaha Hiç Yükselmedi…Yani Yürek Yaralıydı Bizde..Yani Can Son Nefesine Kadar Asi Bir Savaşçıydı…
Biz Yüeğimizin Güzelliğinden Biz Merhametimizin Güzelliğinden Hiç Birşey Kaybetmedik…Biz Kokteyllerde Kanepe Yemedik…Anamın Kara Fırın Dediği Sobamızda Yaptığı Ekmekleri Yerdik AKızım…Bazen, Bazen Namerdin Düşüncesine Bile Malzeme Olmamak İçin Simit Yerdik..Sonrada Kürdanla Uğraşırken Keçi Etide Pek Sertmiş Derdik…Simit Yerdik Ama Gururlu Ve Namusluydu Gözlerimiz….

Sen Hiç Sekiz Kilometreyi Sevda Türküleri Okuyarak Yürüdünmü Sosyete Güzeli…Sen Hiç Olmayan Çoraplarının Yırtığı Görünmesin Die Yırtık Ayayakkabında Ayak Parmaklarını Yumup Gurunu Korudunmu….
Söylesene Sosyete Güzeli Ben Mum Işığında Ders Çalışırken Sen Mum Işığında Istakoz Yiyip Kırmızı Şarapla Geceyi Kucaklıyordun Belki..Boşver Be Sosyete Güzeli Ben Zaten Seni Sevememkii…!!
Senin Dünyaya Gelişini Şampanya Patlatarak Benim Dünyaya Gelişimi İse Silah Patlatarak Kutlarlardı Töremizce…Dedimya Neyime Gerek Senin Gibi Sevgili…!!

Senin Modeli Geçmiş Diye Binmediğin Arabalarının Ben Arkasından Bakarak Giderirdim Hasretimi…Senin Giymeyip Sokağa Attın Elbiseler Benim En Yeni En Güzel Elbiselerimdi…Dedim Ya!!! Neyime Gerek Senin Gibi Sevgili…Senin Çevrende Bukadar Entellektüel Ve Dazlaklar Dururken..Ben Seni Sevemem Sosyete Güzeli…
Ben Anadolu Çocuğuyam Oğlum![/toggle]

Bu nasıl ezik bir ruh, BU NE NEFRET?

Ortak bir düşman (totem) yaratarak her derdi ona yüklemek; kendimizi aklamak en büyük zaafımız. Doğal bir sakinleştirici, uyuşturucu.

Sosyete kızına adadığı şarkıyı ‘oğlum’ diye bitirmek de ayrı bir güzellik.


Yorumlar

3 yanıt

 1. […] Sosyete güzellerini düşünürken aklıma geldi. […]

 2. wime77 avatarı
  wime77

  İşte ülkenin ruh hali.

  Birde ortadoğunun delikanlısı var.
  O yazmıyor gerçi, yazılmışı okuyor.

 3. Ali avatarı
  Ali

  Çizilen tablo “fakir ama gururlu VS zengin ama umursamaz”..

Görüşlerinizi paylaşın: