İçeriğe geç

Güçlülerle savaşmanın kıvancı

Yıkılmayan Adam filminin meşhur tiratını hatırlayalım:

Parayı bulmak da yeterli değil. Onu işletmek, paraya para doğurtmaktır marifet. İnsan yakaladığı fırsatı değerlendirmezse, ona ulaşmak için en yakınını bile çiğnemezse hiçbir zaman üne servete kavuşamaz!
Beni şimdi iyi dinle delikanlı. Benim dünya görüşüm paraya dayalı bir işadamının dünya görüşüdür. İktisat adlı ilmin yapıcıları biziz. Sen sanıyor musun ki devletleri bir takım devlet adamları yönetir? Devlet bir sembol; o sembolü simgeleyen adamlar birer göstermeliktir.
Aslında söz sahibi benim, ben, BEN!
Ben istediğim için o umum müdür oradadır. Ben böyle istediğimden bilmem kim Mebus, bilmem kim Bakan olmuştur. Ben istedim mi birden altüst olur ekonomi dünyası. Mort olur bütün iş hayatı!
Doğrusu şudur: değişme imkanı olmayan şeyi değiştirmek deliliktir.
Zengin zengindir, fakir fakirdir!

Sosyete güzellerini düşünürken aklıma geldi.

Kategori:Memleket HalleriVideo / Ses

3 Yorum

  1. sermayenin silahı görünce ellerini kaldırma sahnesi hariç harika olmuş.

  2. Orhan Gencebay’ın bir filminin bir sahnesinde de böyle bir dialog vardı. İsmi şuan hatrımda değil, hani şu genç kızların içkisine ilaç atıp kötü yola sürükleyen kişi 🙂

    Yeni dünya düzeninden bahsediliyordu. Globalleşmenin, sanayileşmenin onlar adına doğuracağı olumlu sonuçlardan söz ediliyordu. Sanırım filmin ismi “Batsın bu Dünya” yanılıyor da olabilirim.

Görüşlerinizi paylaşın: