FriendFeed’in ‘en’leri

Türkiye’nin en popüler sosyal ağlarından biri haline gelen FriendFeed’e ait veriler (ve kişisel karnem).

Türkiye’nin en fazla kullanan ülkeler arasında yer aldığı FriendFeed sitesini ben de aktif olarak kullananlardan biriyim. Konunun özeti, herkesin takip ettiği şeyi başkalarıyla paylaşması. Bu sayede siz de ilgili olduğunuz kişi ve arkadaşlarınızın nelerle ilgilendiğini, internette ne yaptığını takip edebiliyorsunuz (benim ettiklerim).

Uyuşturucu gibi bir şey. 5 sene önce anlatsak ‘teşhircilik’ denecek bir şey bugün ‘sosyalleşme’ oldu 🙂

Yazmadan önce Arda’nın da yazdığını fark ettim ama ben yeni keşfettim, yazayım dedim. FFholic isimli (çok zor / yanlış bir alan adına sahip) bir site var. Arda Kutsal’ın da ortağı olduğu uluslararası bir girişim. Takip sitesinin takip sitesi diyebiliriz. FriendFeed’in sunmadığı bazı hizmetleri sunarak tamamlıyorlar. İnceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Orada ilginç listeler var. Mesela Türkiye’deki FF camiası hakkında bilgi edinmek için şu linkleri kullanabilirsiniz:

Bu listeler son 24 saati içeriyor. Daha uzun ölçekli var mı bilmiyorum / bulamadım ama fikir veriyor. (Siz baktığınızda durum değişmiş olabilir ama benim en yanlış anlaşılan başlığım şu an en tartışılanlar arasında ilk sıraya yerleşmiş. Kader işte…)

FriendFeed dedim durdum, bu kadar link verdim ama Türkiye’den toplasanız 1000 üyesi vardır, yoktur. Ama en ‘kaymak’ 1000 kişi olacak ki bu kadar lafı geçiyor.

İki toplantı arası girilen blog başlıklarımdan biri daha…


Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

3 yanıt

  1. Simto Alev avatarı

    Biraz zahmetli olsa da, aslında linkleri yeni pencerede açtırsan süper olacak. Sürekli geri dönüyorum. Impression manyağı edeceğim seni. 😀

  2. Serkan Cura avatarı

    Simto’ya katılıyorum Serdar hocam 🙂 biraz uğraştırıcı oluyor ama hem de sitenizde kalma süresini arttırması bakımındna da yararlı olduğunu düşünüyorum 🙂

  3. Koç Blog avatarı

    Yazık oldu Friendfeed’e. Facebook satın alıp atıla attı, keşke Google’da kalsaydı, belki Google hiç denemez Friendfeed’i çok daha ilerlere geitirirdi. Seviyorum Friendfeed’i ama pek kullanan birileri kalmadı, kendim çalış kendim oynuyormuşum gibi oluyor.

Görüşlerinizi paylaşın: