Sansürün yeni kılıfı: buzlama!

Twitter bugünden itibaren Türkiye’nin sakıncalı bulduğu hesapları ve yazdıklarını Türkiye’den bağlananlara göstermemeye başladı. Peki ya şimdi?

Türkiye Cumhuriyeti’nin internet ile savaşı kıran kırana sürüyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelerek üst düzey temaslarda bulunan Twitter yönetimi bugünden itibaren bazı hesaplara Türkiye’den erişimi engellemeye başladı. Olayın önünü ardını merak etmiyorsanız aşağıdaki özeti atlayıp devam edebilirsiniz.

[toggle title_open=”Hızlandırılmış 17 Aralık ve sonrası sosyal medya özeti” title_closed=”Hızlandırılmış 17 Aralık ve sonrası sosyal medya özeti” hide=”yes” border=”yes” excerpt_length=”0″ read_more_text=”Read More” read_less_text=”Read Less” include_excerpt_html=”no”]Bugünlerde Türkiye’de demokrasi ‘dik durma’ gibi terimlerle tanımlanıyor. Tarafların uzlaşması ya da hakça temsil edilmesinden çok bir düello mantığı hakim. Bir tarafın mutlaka kazanması, diğerinin mutlaka kaybetmesi gerekiyor. Bir taraf mutlak iyi, diğeri mutlak kötü. Kazanan her şeye yönelik tam yetki sahibi.

Ve elbette böyle bir dönemde her fikrin, herkesin aynı anda bir arada yer alabildiği sosyal medya tahammül edilemez bir ortama dönüşüyor.

2014 yerel seçimleri öncesi patlayan 17 Aralık operasyonunun ardından sosyal medya karşıtı alerjik reaksiyon zirve yaptı. Bu süreçte Youtube ve Twitter TİB (hükümet) tarafından yeni internet yasasının verdiği yetkiye dahi aykırı olarak tamamen sansürlenmişti. Ardından duruma yönelik kişisel bir itirazı haklı bulan Anayasa Mahkemesi’nin engellemeyi kaldırma kararı bile duymazdan gelinmiş, muteber karşılanmamıştı. Yetmez gibi bu tip başvuruların bir daha yapılmasını engellemek için hükümet tarafından girişim başlatılmıştı.

Sosyal medyanın kökünü kazımaya and içen; hatta bunun uğruna paralel internet kurmayı bile göze alan yöneticiler geçtiğimiz hafta Twitter’ın üst düzey yöneticisi Colin Crowell‘ı ülkeye çağırıp fırçalamış, Türkiye’de bir ofis açmalarını istemiş ancak istediğini alamamıştı. Aynı dönemde ABD gazetesi The New York Times, Twitter’a bir çağrıda bulunarak boyun eğmemesini talep etmişti. Yine de ilginç bir ayrıntı olarak yeni bir ‘ara çözüm‘ gündeme geldi. Twitter sakıncalı hesapları Türkiye’den bağlanan kullanıcılara göstermemeye başladı (teknik tabiriyle sansür).

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay bu gelişmeyi Twitter’ın sonunda hizaya gelmesi şeklinde özetledi.[/toggle]

Türkiye’nin hükümet / adalet eliyle yaptığı engellemeleri VPN ile aşmak mümkün. Ancak bizzat suyun başını tutan vanayı kısınca seçeneklerimiz azalıyor. Ne mutlu ki Twitter’ın bu yeni sansür metodu sadece Türkiye’den bağlanan ve ülkesini Türkiye olarak belirleyen kullanıcıları bağlıyor (dünya duysun; yeter ki biz duymayalım zihniyetini biz çok ama çok iyi biliriz).

Örneğin Haramzadeler isimli hesap bu kapsamda engelli ve Türkiye’den bağlanmaya çalıştığınızda karşınıza şöyle bir ekran çıkıyor.

haramzadeler

Meraklısı için Twitter’ın bu uygulamayla ilgili kapsamlı bir açıklama sayfası bulunuyor. Sonuç olarak Twitter ayarlarında ülkenizi Türkiye dışında bir ülkeye ayarlayarak (ve elbette VPN kullanarak) sansürü aşmak mümkün (Dijital Göçmen dedikleri bu muydu yoksa?).

twitter-ulke-ayari

Diğer bir açıdan bakınca bu tip çözümlerin esas vuracağı alan Türkiyeli kullanıcıları hedefleyen Twitter reklamları. Onu da Twitter düşünsün artık.


Yorumlar

11 yanıt

 1. Kayhan avatarı

  İnternetle savaşımız yeni başladı. Ulaştırma Bakanı’nın, ‘www’ den çıkar ‘ttt’yi kurarız sözleri üzerinden sonra…

 2. Ömer avatarı

  Vay arkadaş! Ne günlere kaldık…

  Anlaşılan twitter’ın derdi özgürlüklerden daha çok genç ve dinamik Türk pazarıymış. Herkes kendini koruma ya da daha doğru bir tabirle g.tü kurtarma peşinde.

  Biri çıkıp “ttt”ye geçeriz diyor, diğeri ne şiş yansın ne kebap!

  Yaşadığımız olaylardan daha çok yaşayacaklarımızdan endişe ediyorum.(Sözde) Kendini korumak adına tarihi hataların yapıldığı günler yaşıyoruz.

  Serdar Bey, kişilerin yasakları delip nasıl sitelere gireceğinin yanında, yaşadığımız çıkmaz hakkında bir analiz ve çıkış yolu hakkında yazı yazarsanız, belki aklı selim bir kişi görür de bir şeyler yapar diye umuyorum 🙂

  Biraz fazla mı iyimserim?

 3. Suat avatarı
  Suat

  Türkiyeli diye bir kelime yok, kısaca Türk diyebilirsiniz

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Bu mümkün. Ama eksik bir tanım olurdu. Argüman sunmama gerek yok sanıyorum. Son 30 yıl buna dair saptamalarla dolu. Yazının ana konusu içinde de bir anlamı yok. Buradaki mesele çok başka. Odağı dağıtmayalım.

   1. Suat avatarı
    Suat

    Yoo, yazının odağıyla ilgili bir problem yok, severek takip ediyoruz, sadece düzeltme amaçlı bir tespitti.

 4. korhan avatarı
  korhan

  Tarihten öğrendiğim tek şey kimsenin tarihten birşey öğrenmediği. Cam fanusun içinden bakınca balıklara herşey eğri büğrü gözükür ama dışarıda da aslında aynı fizik kuralları işler. Akışına bırakın….

 5. kenan avatarı
  kenan

  serdar bey görüdüğüm kadarıyla siz de “internete özgürlük” mottosu altında ticari bir ABD şirketinin çifte standartlarını savunanlar kervanına katılmışsınız
  .Merak ettiğim bunu gönüllü mü, yoksa duygusal(!) olarak mı yapıyosunuz?

 6. idris baş avatarı

  kusura bakmada abicim biri çıkıp benim ülkemin cumhurbaşkanına , başbakanına bayrağına kurucusuna hakaret edecek ben susucam yok öyle.. twitter başka ülkelerde nasıl o ülkenin kurallarına uyuyorsa bizim kurallarımızda uyacakk burası türkiye.. benim internetim elimden alındı demesin kimse hakaret özgürlükse buraya her gelen size hakaret etsin serdar bey bunun adı özgürlükmü olacak?..

 7. idris baş avatarı

  merak ettiğimiz için sormak istiyorum ; bu zaman zarfında cumhurbaşkanımızla bulunduğunuz ortamlar oldu (örnek; silikon vadisi ) kendisine bu konuda ki fikirlerinizi sundunuzmu yada ortak bir görüş varmı mutlaka bu konuda bir bilginiz vardır.

 8. Yiğit Semiz avatarı
  Yiğit Semiz

  Gerçekten Youtube’a, Last.fm’e, Hulu’ya girme ihtiyacım yok. Gerçekten onlarsız yaşayabilirim. Ama PureVPN üyeliği satın alırken tek aklımdan geçen şey, bir nebze de olsa bu ülkenin internete olan nefretinden arınmış, bilgi çağının bilgi akıntılarından mahrum kalmayan bir insan rolüne bürünmekti. “www” yerine “ttt” lafları kadar korkutucu lafları hayatımda duymadım. Ölümle tehtid etseler bu kadar tüylerim ürpermezdi.

 9. kids avatarı
  kids

  Çocuk kandırıyorlar sanki.

Görüşlerinizi paylaşın: