Plak olayına giriş ve pikap seçim rehberi

Meraklısı için (bir çaylağın elinden) pikap / plak dünyasına girişte bilinmesi gerekenlerden oluşan bir derleme. Nedir, nasıl seçilir, kaça mal olur, vs…

Sosyal medyadan takip edenlerin malumu, bir süredir plak olayına merak sardım. Sebebini, kökenini tam olarak bilemiyorum. Ve inanın çoğunuzun aklına gelen Issız Adam filmi de değil gerekçem. Hatta seyretmedim bile (romantizm içeren her şeye mümkün olduğunca uzağım).

Heves edenler için bu tutkunun önünde aşılması gereken iki büyük engel var: pikap seçimi ve plak toplama. Günümüzde müzik dinleme olayı neredeyse tamamın taşınabilir cihazlara; özellikle de cep telefonlarına kaydı. Bilgisayar başında da genellikle online müzik hizmetlerinden faydalanılıyor. Dolayısıyla eski tabiriyle ‘müzik seti’ artık sadece meraklısının elinin altında. Daha ötesi, güncel setlerin neredeyse hiçbirinde plakları çalabileceğimiz pikap bulunmuyor. Konuyla ilgili Türkçe kaynak yok denecek kadar kıt. Özetle birçok bilinmezle karşı karşıyayız.

l_3c9dbbcb95174cb28c9f34b5f4b1bae3

Sonunda geçtiğimiz hafta vuslata erdim ve bir pikap sahibi oldum. Birkaç gündür en büyük keyfim aylardır topladığım plakları büyük bir keyifle ardı ardına dinlemek. İşin ilginci ben öyle müziğe aman aman meraklı biri değilim. En azından değildim. Şimdi plaktan bir şeyler dinlemek gerçekten meditasyon gibi geliyor.

Bu yazı pikap satın alma konusunda uzun bir ön araştırmanın sonunda toparladığım bilgileri içerecek. Mümkün olduğunca kısa, özet aktarmaya çalışacağım. Olaya heves edenler için faydalı olur umarım.

Pikap tercih ederken dikkat edilecekler

Pikap seçimi konusunda kabaca 2 ön tercihimiz var:

 1. Eski / antika bir pikap almak,
 2. Yeni bir pikap almak.

Birinci tercihin ayrıntılarıyla başlayalım.

Plak dediğimiz medya (bizdeki ismiyle) taşplak formunda 1800’lü yıllarda akustik kayıtlarla hayatımıza giriyor. 1920’lerde elektrikli kayıtlara geçiliyor. 1950’lerde taşplaklar yerini bugün plak dediğimiz yapıya bırakıyor. Kaset çağında biraz pabucu dama atılsa da 1980’lerdeki CD ile başlayan dijitalleşme dönemine kadar prestijini korumayı başarıyor. Tam cenaze namazı kılınacakken birden yeniden yükselişe geçiyor. Müzikseverler plağı ve ses kalitesini yeniden keşfederek bu kültürü bir anlamda küllerinden yeniden doğuruyor.

Özetle plaktan bir şeyler dinleme oldukça eski tarihlere dayanan bir alışkanlık ve eski pikaplar; özellikle bazı marka ve modeller bu konuda yenileri aratmayacak kadar iyi. Yani aldığınız eski bir pikap bugün üretilen ‘son teknoloji’ pek çok pikaptan daha iyi olabilir. Bir diğer belirleyici etken yaşadığınız ülke. Tercihinizi Türkiye’de popüler marka / modellerden yana yaparsanız olası arızalarda yedek parça sorunlarınızı da en aza indirgemiş olursunuz.

Türkiye’de yaşadığınızı varsayarsak ikinci el pikaplarda 1960-1980 arasında sıkça karşılaşacağınız markalar: Dual, ITT, Philips, Grundig, Panasonic olacak. Genel dağılımın Alman ve İngiliz cihazlar arasında olduğunu göreceksiniz.

Marka, model ve fiyatlar konusunda fikir edinmek için şu kaynaklar yardımcı olacaktır:

 • Sahibinden.com Pikap ve Turntable kategorileri.
 • Gittigidiyor Pikap kategorisi.
 • Yeni cihazlar için HepsiBurada ve D&R pikap kategorisi.
 • Antika ya da antikaya yakın değerde ikinci el cihazlar için: Plakevi sitesi.
 • (Varsa) şehrinizdeki bit pazarları. Örneğin İstanbul için: Bomonti Antika Pazarı, Horhor ve diğer tüm bit pazarları…
 • Dedenizin tavanarası (tozlanmakta olan nice güzel pikap var çatılarda, bodrumlarda. Sorun, soruşturun; mutlaka bir taneye rastlarsınız akrabalarda)
 • Son olarak (siz bu yazıyı okurken hala satışta olur mu bilemiyorum ama) Tchibo’nun sitesinde de gayet güzel (markasız) bir seçenek var.

Eski pikaplarda ana kategorilerimiz şöyle (yenilere ayrıca bakacağız):

Amfisiz pikaplar

Dual-701-Direct-Drive-Turntable
Dual / 701 Direct Drive

Deck (dek şeklinde okunur) olarak da anılır. Yukarıdaki fotoğrafta bir örneğini gördüğünüz bu gruptaki pikaplar amfi içermez. Bunları üstünde ses, balans, bas, tiz gibi ayar düğmeleri olmamasından da anlayabilirsiniz. Profesyonel (daha doğrusu ileride geliştirmeye açık) bir tercih peşindeyseniz böyle bir modele yönelin. Böylece ileride farklı bir amfi + hoparlör ile sisteminizi her zaman geliştirmeniz mümkün olur.

 • Bu tip bir pikabı kullanabilmek için amfinizde mutlaka ‘phono’ adlı bir giriş olmalı. Yoksa amfi ile pikap arasına ayrıca pikaplara özel bir ön-amfi (pre-amplifier) almanız gerekiyor.
 • Sıfırdan bir pikap + amfi seti alacaksanız amfinizin mutlaka phono girişi olmasına  dikkat edin!

Amfi çok daha detaylı bir konu olduğundan bu yazıda hiç girmeyeceğim. Belki ileride bakarız ayrıca. Ama şöyle şeyler de içimde uktedir mesela.

Hiçbir alet bağlamayacak olsam bile Braun CEV 510 kendi başına bile muhteşem bir tasarım!
Hiçbir alet bağlamayacak olsam bile Braun CEV 510 kendi başına bile muhteşem bir tasarım!

Bu grupta gerçekten güzel bir pikabı 200-700 lira aralığında bulmak mümkün. Uyumlu ikinci el amfiler ise 100-400TL aralığında. Hoparlör ise 100-800 aralığında değişiyor. Keyif de para da sizin.

Amfili pikaplar

Dual / HS 28 modeli.
Dual / HS 28.

Amplified / amfili olarak anılan bu tip pikapları doğrudan bir hoparlöre bağlayarak kullanabiliyorsunuz. Bu modellerde az önce değindiğim amfi düzeneğinin tamamı içindedir. Yukarıdaki fotoğraftaki HS 28’de ses, balans, bas, tiz gibi ayarlar dikkatinizi çekmiş olmalı. İşte o düğmeler bize bu cihazın ‘tak-dinle’ tarzı bir şey olduğunu söylüyor. Elbette hoparlörleri varsa.

Kompakt, yer kaplamayan, şık bir görünüm peşindekiler için bu kategori birebir. Sizi cihaza uygun amfi seçme derdi (ve elbette masrafından) da kurtarıyor. Yalnız elbette fiyatları bir parça daha yüksek ve geliştirilmeye kapalı bir yapı (bu ‘geliştirme’ olayı da ayrı bir tuzak bence :). Bu tip setlerde eğer pikabın orijinal hoparlörleri de varsa yatırım anlamında çok iyi bir tercih yapmışsınız demektir. (Temiz) kullandığınız sürece değeri yükselir. Hatta aşağıdaki gibi seçenekler bile var.

Dual KA 12.
Dual / KA 12.

Yukarıda gördüğünüz 1973 model Dual’in KA 12 kodlu pikabı amfiye ek olarak FM radyo da içeriyor. Orijinal kolonlarıyla bir örneğine geçenlerde çok temiz bir örneğine Plakhane‘de rastladım. Gerçekten keyifliydi (bir tane de Sahibinden.com’da var). Örnek oluşturması açısından KA 12’nin hoparlörleri dahil fiyatı Türkiye’de 800-1000 lira civarında. Bu aralık birkaç istisna dışında eski model pikaplar için toplam sahip olma maliyetinin üst eşiğini oluşturuyor. Yani bu kategorideki seçiminiz için harcayacağınız para en fazla bu kadar.

Amfili ve amfisiz modellerde dikkat etmeniz gereken bir konu da kasanın boyutu. Bazı modeller ‘küçük kasa’ olarak anılır. 33’lük (Longplay) plakları dinlerken kapaklarını kapatamazsınız. Ben bu tip kullanımı sevmiyorum. Alternatifi büyük kasalar (kimi de yer tasarrufu nedeniyle bu küçükleri daha çok seviyor. Tercih sizin). Yukarıdaki iki örnek de küçük kasadır mesela. Ayrıca bu küçük kasalarda üstteki pleksiglas kapağın menteşeli olmadığını, dinlerken çıkartılıp bir kenara konulduğunu unutmayın. Bunu da sevmiyorum şahsen.

Müzik setleri

Kast ettiğim şey bir dönemin meşhur hepsi bir arada cihazları. Amfili, radyo, kaset ve plakçalarlı; çoğunlukla hoparlörleri de dahil komple müzik istasyonları. Böyle bir tercihin avantajları birbiriyle uyumlu bir kombinasyon olması, tek bir ünitede her şeyi topladığı için derli toplu oluşu,  kaliteli ses çıkışı ve (bence en önemlisi) gayet şık görünmeleri.

Bu seride dikkat etmeniz gereken ayrıntılardan biri radyolarının FM bandı içerip içermediği. Türkiye’de AM bandını TRT dışında kullanan radyo yok. Dolayısıyla cihazın FM bandı yoksa, pratikte radyosuna boşa para vermiş olursunuz. Bir diğer önemli nokta bu eski cihazlarda FM bandının kimi zaman (özellikle Alman kökenli cihazlarda) UKW (Ultrakurzwelle / Ultra Kısa Dalga) olarak geçiyor oluşu. En basitinden; radyo kadranında 88-108 arası frekansları görüyorsanız FM bandı vardır, devam edin.

Bu kategorinin doğası gereği pahalı olduğunu hatırlatarak birkaç örneğe bakalım.

National Panasonic / SG 3090L.
National Panasonic / SG 3090L.

Yukarıda bir örneği görünen Japon malı Panasonic seti almama ramak kalmıştı. Ses kalitesi ve tasarımı gerçekten çok iyi (Technics’in de atası). Bir yerde denk gelirseniz mutlaka inceleyin. Türkiye’de 500 ile 1.500 lira arasında fiyatlarla satılıyor. Kaset, radyo, plak, amfi ve kolonları içeren muhteşem bir başlangıç olabilir.

WEGA / 3201.
WEGA / 3201.

Yukarıda Türkiye’de de (şu an) birkaç tanesi satışta olan 1968 yılı yapımı, 17 kiloluk ahşap kasalı tasarım mucizesi WEGA 3201 modelini görüyorsunuz. FM de içeren radyo ve pikabıyla muhteşem bir kombinasyon. Paranıza kıyacaksanız kaçırmayın. Fiyatları 1.000-1.250 lira arasında. En şık mobilyanız olmaya aday. Bunu da alma konusunda epey düşünmüştüm.

WEGA / Studio 3210.
WEGA / Studio 3210.

Bu kategorideki bir diğer başarılı örnek yukarıda gördüğünüz 1972 model WEGA’nın Studio 3210 modeli. Beyaz kasasıyla harika bir seçenek daha.

Denk gelirseniz 70’li yılların efsanesi, dönemin en orijinal tasarımlı cihazlarının markası Rosita’yı da sakın ihmal etmeyin. Nadir bulunurlar. Fiyatları 500 ile 3.000 lira arasında değişebilir. Ben aradığım dönemde ne yazık ki beğendiğim modeli bulamadım.

Konu ve örnekler uzar gider ama burada kesiyorum. Böylece eski / antika pikaplara dair temel bilgileri edinmiş oldunuz. Şimdi gelelim yenilere.

Yeni nesil pikaplar arasında seçim

Açıkçası bu alan biraz dipsiz kuyu. Genel ayrım olarak yukarıdaki amfili, amfisiz ve set olayı aynen yeni modellerde de var. Tercih yapacağınız sırada gözetecekleriniz yukarıda değindiklerimle aşağı yukarı aynı. Yeni nesillerde listeye (çok nadiren) uzaktan kumanda, sıkça USB çıkışı (plaklarınızı MP3 gibi dijital formatlara çevirip elektronik cihazlarınızda dinleyebilmek için) ve bazı kozmetik özellikler ekleniyor.

Marka olarak burada karşınıza daha çok Dual, Technics, Numark, Sony, Pioneer, Marantz, Pro-ject, Denon gibi markalar çıkacak. Bu kategorinin set modelleri kaset, FM radyo, CD çalar, pikap şeklinde kombinasyona sahip (mesela TEAC serileri). Kimilerine harici iPhone, iPod ve türevi cihazları da bağlayabilmeniz mümkün.

TEAC / GF-550USB
TEAC / GF-550USB

Yukarıdaki örnek kaset ve CD çalma / kaydetme özelliğine, pikaba, radyoya ve güçlü bir hoparlör setine sahip. Uzaktan kumandasıyla her şeyi yönetilebiliyor ve plaklarınızı CD’ye, bilgisayarınıza ya da kasete çekebiliyor. USB bağlantısıyla bilgisayarınıza da bağlanıp aktarabiliyor. Gerçekten güzel bir set. ABD satış fiyatı 260 dolar.

Bu kategoride seçim yaparken paranızın gerçekten ihtiyaç duyduğunuz şeye gidip gitmediğine dikkat edin. Örneğin kaset ile işiniz yoksa kasetle uğraşmayın. İleride sistemi büyütme gibi bir niyetiniz yoksa amfili pikaptan şaşmayın, vs. Her ekstra özellik cazip gelebilir ama gerçekten gerekli olmayabilir! Teknoloji meraklıları tuzağa düşürülmesi en kolay tüketici grubudur. Siz de istisna değilsiniz! Uyanık olun.

Benim gibi hobi amaçlı müzik dinleyicisiyseniz odyofillere özel uçuk fiyatlı şeylere heves etmeyin. DJ’lik yapmayacaksanız DJ’lere özel cihazlara boşa para vermeyin (bazıları son derece tahrik edici ama epey pahalı). Amfisiz grupta gücünüz yetiyorsa Technics 1210 MK  serisinden herhangi bir şey çok lezzetli ve ömürlük bir başlangıç olabilir.

Eğer “Paraya kıyacağım, rüya gibi bir başlangıç yapacağım” diyorsanız size iki kombinasyon (KDV dahil):

 • Pikap: Pro-ject Debut Carbon (300 euro).
 • Amfi: Marantz PM 7004 (975 euro) ya da SR 5023 (610 euro).
 • Hoparlör: Focal 806V (850 euro) ya da 807V (1.100 euro).

Hiçbiri ilginizi çekmediyse gözü karartıp kendiniz de bir tane yapabilirsiniz elbette. Namınız yürür hem!

Bazı genel bilgiler

Tercih sırasında aklınızda bulunmasında fayda olduğunu düşündüğüm birkaç noktayı da paylaşayım:

 • Pikap teknolojisi indirimli fiyatı 16 bin dolar olan dünyadaki tek markanın iki modeli dışında tamamen analog / mekanik olarak çalışır. Yerleştireceğiniz yerin sarsıntıdan ve sarsıntı ihtimalinden uzak olduğuna emin olun. Çarpma sonucu orta şiddet bir titreme büyük bir ihtimalle plağınızı, küçük bir ihtimalle de iğnenizi heba eder.
 • Pikabınızın temelde bileşenleri şunlardır: gövde (body), kafa (cartridge / kartuş), iğne (pickup / needle), tabla (plağın yerleştiği yüzey) ve kol (tone arm / kafa ve iğneyi taşıyan çubuk). Detaylarına bakalım.
Bir pikabın iç kesiti. (tıklayıp büyütebilirsiniz)
Bir pikabın iç kesiti. (tıklayıp büyütebilirsiniz)
 • Pikapların (ve plakların) en büyük düşmanı sarsıntıdır. Dolayısıyla pikabın; hele hele tablanın ağır olması iyi bir şeydir. Hatta bazı modellerde bu ağırlıklar harici olarak dekoratif bir şekilde tasarıma yedirilmiştir. Ağırlığı önemsiz kılan bir diğer sarsıntı önleyici teknoloji ise iç titreşim önleyici düzeneklerdir. tablayı döndüren motorun titreşimini de bunlar emer.
Bu tasarım harikası Avid modelini büyüterek inceleyebilirsiniz. Altındaki ağır yüzeye ve üç ayağındaki silindirik ağırlık bloklarına dikkatinizi çekerim.
Bu tasarım harikası Avid modelini büyüterek inceleyebilirsiniz. Altındaki ağır yüzeye ve üç ayağındaki silindirik ağırlık bloklarına dikkatinizi çekerim.
 • Eski pikaplarda manyetik ve seramik kartuşlara denk geleceksiniz. Bunların hangisinin daha iyi olduğu gerçekten muamma. Ama yüksek kalitedeki (hi-fi) ürünler hep manyetik sistem kullanır. Güncel modellerin de neredeyse tamamı manyetik kafalıdır.
 • Satın aldığnız pikabın kafa / iğne fiyatlarını mutlaka sorun. Kimi modellerde yenilemek istediğinizde orta karar bir pikap parası kadar maliyet çıkabilir (kullanımınıza bağlı olmakla birlikte genellikle ÇOK uzun bir süre değiştirmeye ihtiyaç duymazsınız) Yine sadece üst düzey modellerde karşınıza çıkacak MM (Moving Magnet), MC (Moving Coil) konusu da vardır ama girmiyorum.
 • Seçenekleriniz arasındaysa tablasında alüminyum kullanan modelleri tercih edin. Daha ağır ve kararlıdır. Plağın titreşimini engeller.
 • Önemli bir ayrım tablayı döndürme teknolojisinde yatar. Burada iki seçeneğiniz var: doğrudan (direct-drive) ve kayışlı (belt-drive). Adlarından da anlaşılacağı gibi motorun doğrudan tablayı çevirdiği sistem direct-drive; motorun tablayı bir kayış üstünden döndürdüğü sistemse belt-drive olarak anılır. Uzmanlar aracıları ortadan kaldırdığı için direct-drive teknolojisinin tercihinden yana. Üst düzey hi-fi modeller ise genelde kayış sistem kullanıyor. Tercih sizin (ÇOK eski bazı modellerde çarklı sisteme de denk gelmeniz mümkün. Bana hiç denk gelmedi).
Pro-ject / RPM 1.3 GENIE: Normalde kasa içinde kalan kayış kısmı bu modelde dekoratif amaçlı dışarıda kullanılmış. Motorun tablayı çevirme şekli aşağı yukarı her modelde böyledir. Ancak genellikle kasa içinde yer aldığından görünmez. Yani bir pikabın hangi mekanizmayı kullandığını anlamak için tablayı kaldırıp içine bakmanız gerekir.
Pro-ject / RPM 1.3 GENIE: Normalde kasa içinde kalan kayış kısmı bu modelde dekoratif amaçlı dışarıda kullanılmış. Motorun tablayı çevirme şekli aşağı yukarı her modelde böyledir. Ancak genellikle kasa içinde yer aldığından görünmez. Yani bir pikabın hangi mekanizmayı kullandığını anlamak için tablayı kaldırıp içine bakmanız gerekir.
 • Pikabın kolu en önemli  bileşenlerden biri. Sonuçta incecik bir iğnenin plağa oturup ses aktardığı bir yapıdan söz ediyoruz. Kol çok ağırlık yaparsa plağı zedeler. Hafif kalırsa atlar. Eski modellerde düz kol ve S kol şeklinde iki seçenek var. S tipi kolun plağa baktığı açı itibariyle daha iyi olduğu kabul edilir.
S tipi kollu Reloop marka RP4000 model pikap. Profesyonel DJ pikaplarının tamamı kararlı bir denge için bu sistemi kullanır.
S tipi kollu Reloop marka RP4000 model pikap. Profesyonel DJ pikaplarının tamamı kararlı bir denge için bu sistemi kullanır.
 • Klasik kol sistemine bir alternatif de linear denen yapıdır. Burada geleneksel bir kol yerine plağın izini motor ya da yeni serilerde elektronik devre desteğiyle yatay olarak takip eden bir mekanizma bulunur. Böylece yanlış açı, hatalı baskı gibi dertler ortadan kalkar. Ancak bu pahalı ve zahmetli bir teknoloji olduğundan çok az modelde kullanılmıştır. Denk gelirseniz ne ala.
 • Güncel pikaplar genellikle 33 (Longplay) ve 45’lik (Single) plakları çalar. Bu rakamlar plağın dönerken dakikada attığı tur sayısıdır. 33’lük büyük boylar 10 ya da 12 inç; başka bir deyişle 25 ya da 30 cm çapındadır. Küçük boy 45’liklerse 7 inç; başka bir deyişle yaklaşık 18 cm çapındadır. Bir de 78 devirlik taşplaklar vardır (bunlar vinyl olarak da bilinen plaklardan farklıdır. Çok eski kayıtlar genelde taşplaklarda kayıtlıdır). Taşplak olayına girmeyecekseniz bu devire kafa yormayın. Yani tercihinizde öncelik oluşturmasın. Örneğin benim hiç ilgim yok, muhtemelen olmayacak da.
 • Yukarıdaki Reloop pikabının kolunun ardında (sağ üstte) gördüğünüz silindir biçimli ağırlık önemli bir ayrıntı. İğnenin plağa uygulayacağı baskıyı kaldıraç etkisiyle oradan ayarlıyorsunuz. Kimi üst modellerde (bu açıdan göremeyeceğiniz) anti-skate ağırlığı denen bir şey var. Bu da sürekli plağın göbeğine doğru hareket etme eğilimindeki kola ters baskı uygulayarak gergin durmasını, böylece müziği dinlerken atlama, zıplama olmamasını sağlıyor. Tercih ettiğinzde bunlar varsa iyidir.
 • Yine yukarıdaki modelin sol tarafında gördüğünüz kırmızı ışık ile sağ tarafındaki dikey kontrol pitch ayarı. Genellikle DJ setlerinde bulunuyor. Yaptığı şey plağın gerçekten tam olarak 45 ya da 33 devir hızında dönmesini sağlamak. Kırmızı ışığın tablanın kenarındaki siyah noktalara yansımasına bakarak pitch’i yukarı / aşağı oynatarak devri hızlandırıp yavaşlatabiliyorsunuz. Elbette DJ’lik yapıyorsanız bu sistem geçiş yapacağınız şarkının temposuna uymak için de çok önemli.
 • Tam otomatik / full automatic diye bir şeye denk gelebilirsiniz. Anlamı plağı koyup devir seçimini yaptıktan sonra tek düğmeye bastığınızda her şeyin kendiliğinden gerçekleşmesidir. Kol otomatik olarak kalkar, plağın en uygun yerine yerleşir, iner, plağa oturur ve çalmaya başlar. Plak bitince de tekrar kalkar, geri döner ve yuvasına oturur. Kesinlikle pratik ve emniyetli!
 • Plak çıtırdamak zorunda değildir. Bir sistem aşırı çıtırdıyorsa kafasında / iğnesinde ya da hoparlörlerinde bir sorun olabilir. Nostalji sarhoşluğuna kapılıp hata yapmamaya dikkat edin. Farklı cihazlar arasında aynı plağı deneyerek seçenekleri eleyin.
 • Özellikle eski / antika pikapların üst pleksiglas kapağı kırık / çatlak olabilir. Bunları çok dert etmeyin. Pleksiciler / tabelacılar 50-100 liraya milimetrik hassasiyetle aynısını yapabiliyor.

Peki ben ne aldım?

Bu kadar yazınca merak eden olabilir. Paylaşmıştım gerçi ama tekrarlayayım. Uzun arayış ve düşünceden sonra tercihim şu sistem oldu:

Pikapta tercih ettiğim Pro-ject, tamamen bu işe odaklanmış Avusturya kökenli çok seçkin bir marka. Malzeme kalitesi ve işçiliği kusursuz. Fiyat / performans oranı da mükemmele yakın. Enerji tüketimi ve gürültü seviyesi mevcutlar içinde en düşük değerlerden birine sahip.

Debut modeli serinin orta karar seçeneklerinden. Kolu karbon-fiber. Yani neredeyse tüy kadar hafif. Anti-skate mekanizması var. Kayış sistemli ve TAMAMEN manuel bir yapı. O kadar manuel ki 33 ile 45 devir arasında değişim yapmak için bile tablayı kaldırıp lastiği elle başka bir yuvaya yerleştirmeniz gerekiyor. Plak dinlerken kolu gerekli konuma elle getirmelisiniz. Plak bittiğinde otomatik durma yok. Kol da kendiliğinden yerine dönmüyor. Hepsini kalkıp sizin yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla bir pikap için ne kadar mümkünse o kadar zahmetli. Dinlemeye devam ederken kalkıp değiştirmek dert değil ama dinlemeyi bırakmak için bile kalkıp cihazı durdurmak zorunda olmak biraz yoruyor. Buna katlanırım diyorsanız tercih edebilirsiniz.

Debut hakkında fikir sahibi olmak isterseniz:

Bu pikap bir deck sistem olduğundan pre-amfiye ihtiyaç duyuyor. Aynı markanın tercih ettiğim Phono Box pre-amfisi doğal olarak gayet iyi bir eşleşme sağladı.

Triangle_Color_1_2_3_Bild_Top_670

Fransız markası Triangle’ın amfili ve harici girişli Color 123 serisi ise resmen bir ses mucizesi. İkili monitörün ve subwoofer’ın hem önünde hem de altında hoparlörü bulunuyor. Dolayısıyla sesi yüzeye de yayıyor. Bu sayede çalışma odamın ahşap parke ve masasında inanılmaz bir ses dağılımı yakaladım. Uzaktan kumandasıyla ses ve bas / tiz ayarlarını yapmak ve kaynak değiştirmek mümkün. Arkasındaki 3,5 mm ekstra ses girişine DealExtreme’den aldığım bluetooth ses alıcısını taktım. Böylece istersem aynı sistem üstünden bilgisayar ya da cep telefonumdan da MP3 şarkılarımı da dinleyebiliyorum (gerçi plağın ses kalitesinden sonra MP3 -inanın- hiç çekilmiyor).

Özetle: hoparlörlerden çıkan ses tarifsiz. Hele boyutunu düşününce cidden şaşırtıcı. Hemen her hifi testinden de tam puana yakın almış bir set bu.

Tek sorunu: bir gösterge paneli yok. Dolayısıyla ses yüksekliği, bas / tiz seviyesi nerede göremiyorsunuz. Dinleyerek ayarlamanız gerekiyor her seferinde. Olsa güzel olurdu. Yok ama çok da dert etmiyorum. Uzaktan kumandasından birkaç saniyede ayarlamak mümkün.

Keyfin maliyeti

Pikap ve ses sistemim pakette yer almayan ve ihtiyacım olan bir ek ses kablosuyla beraber toplamda bana 1.040 euroya mal oldu. Her kuruşuna helal olsun çünkü gerçekten beklentimin çok üstünde bir sisteme sahip oldum. Ürünü satın aldığım Actual Power şirketi Pro-ject’in temsilciliğini bıraktığı için elindeki stokları eritiyordu. Bu sayede gayet makul bir fiyata çıkmış oldum. Yoksa normalde sadece aldığım 2+1 hoparlör setinin fiyatı 890 euro.

Yazı aldı başını gidiyor ama bu kadar çok değişkeni olan bir konunun özetlenmesi de kolay değil. Ama sanıyorum giriş yapacaklara yeterli bir bilgi yığını oldu. Yazacak daha çok şey var ama bunun ötesi sadece kafa karıştırır. Unutmadan: ben bu konuda uzman değilim. Satın alma sürecinde  araştırarak edindiğim bilgileri paylaştım. Yanlışlar olabilir, lütfen yorumlarınızla düzeltin. Ekleyecekleriniz varsa aynı yöntemle katkılarınızı beklerim.

Bir dahaki fırsatta plağın hala hayatta kalmasını sağlayan eşsiz ses kalitesinin sırrını, İstanbul (ve gittiğim birkaç ülkede denk geldiğim) plak dükkanlarını ve plak alırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşmaya çalışacağım.


Yorumlar

106 yanıt

 1. kul ahmet avatarı
  kul ahmet

  çok güzelmiş başgan. biz de alırız umarım bir gün paramız olursa

 2. Utku avatarı
  Utku

  Bana babamın hediye ettiği plağım JVC NIVICO model. Basit ama gürültüsüz,arızasız ve temiz müzik dinliyorum. Söylediğine göre Karaköy civarı bir yerlerden gayet makul bir fiyata almış,yanında da 30 civarı plakla birlikte hemde.Tabii 20 yıldan fazla olmuş o alalı. En başta plağımla ilgili en sevdiğim şey yeni ve teknolojik olmaması .Artık bi yerden sonra boğulduğumu düşünüyorum bu kadar teknolojik ürünün arasında.Bu noktada plak dinlemek (hele ki eski albümleri) bana müthiş keyif veriyor.
  Dediğim gibi bende ki JVC NIVICO,internetten araştırdığım kadarıyla sık bulunan modellerden ve fiyatı 200-400 TL civarı. Yanlız şöyle bir şey var bende ki modelde 33’lük,45’lik okunabildiği gibi 78’lik te okunabiliyor. Plağımın,internette gördüğüm modellerin de hepsi okunmuyordu,bende ki biraz farklı. (Bu arada 78’lik ile Taş plağın okunabildiğini bilmiyordum,sizden öğrendim.Benimde hiç taş plağım yok ama tecrube etmek adına 1 tane de olsa almak en yakın zamanda ki hedeflerimden. )

  Plak bana geldğin de elektrik aksamında ki bir sorundan dolayı,elektrik almıyordu ve her elektrikçiye emanet edebileceğim bir şey olmadığından aşağı-yukarı 2 ay gibi eş-dost-arkadaş yardımıyla bulduğum bir elektrikçiye tamir ettirdim.Taksim civarında satan ve tamir yapan yerler vardı,biliyordum ama gerzek bir iş yoğunluğum vardı ve haftanın 7 günü günde 12 saat çalıştığımdan gidemedim.Yaklaşık tamir süresi garip bir şekilde 40 günü buldu ve gerçekten sabrımı zorlayan günlerdi.Bir an evvel alıp dinleme merakı bir yana,içinden herhangi bir parçanın söküleceğinden yada asla tamir olamayacağından korkuyordum.(Günahını almışım adamın) Neyse ki sorunsuz geldi geri.
  Bende ki kalıp olarak küçük bir şey ama ses’i çok temiz çıkarıyor.Ayrıca bir hoparlöre ihtiyaç duymadım bu sebeple. Bunda da JVC olmasının payı vardır diye düşünüyorum. 45’lik ve 33’lük geçişleriyle ilgili küçük bir tuşu var.Gereken plak değişimini de yapıp zaman makinemi çalıştırıyorum. Şu kesin ki,beni muazzam dinlendirip,sakinleştiriyor.Dışarıda ki kaos hayat,olumsuz herşey siliniyor. Artık bunu çok az şey de yakalayabiliyoruz. Huyum kurusun bazı şeylerin yeri ve zamanının önemine fazlasıyla da inandığımdan,plak dinlerken çalışmıyorum yada ev işi yapmıyorum yada yemekte yemiyorum.Sadece dinliyorum. Yazı müthiş olmuş,tam arşivlik..Değişik modelleri de edinmek istediğimde artık nereye bakacağımı biliyorum.Plağınız hayırlı olsun Serdar Bey.. Teşekkürler..

  1. Zeynep Guven avatarı
   Zeynep Guven

   Yurtdisinda 7 ay depoda durduktan sonra gemiyle getirdigim bir kac kutum icinde nihayet kavustugum pikabimi calismaz halde bulunca aglayasim geldi. Su itinali elektrikci kimdir, nasil ulasilir ve tamir parasi ne kadardir diye merak ettim… Cok tsk.

   1. Recai Okur avatarı
    Recai Okur

    Size yardımcı olmak babından adres vermek isterim.
    Ankarada Peker elektronik (Mehmet Peker) gönül rahatlığıyla cihazınızı emanet edebilirsiniz telefon No:0312 362 33 09 görüşün mutlaka cihazınızı yapacaktır…Saygılar..

   2. plak avatarı
    plak

    ankara da kalede samanpazarinda senol usta var plak radyo pikap gramofon tamiri yapiyor, telefonu 0505 461 93 34 adres: atpazari sok. 15-a

 3. Osman avatarı

  Plak, pikap ve müzik denince akla gelen, gelmesi gereken belki de en mükemmel adres

  http://stereomecmuasi.com

 4. pitas666 avatarı
  pitas666

  Yazinizi bastan sona sabirla ve inatla okudum. En sonunda hatalar varsa duzeltin demissiniz ancak bu yaziyi duzeltmek icin kullandiginiz karakter sayisi x2 bir yazi hazirlamak gerekir. Keske arastirmalarinizi bir sure daha yapip daha temiz bir yazi yazmis olsaydiniz. Hangileri duzeltilir ornek verin deseniz, her paragrafta minimum 1 hataniz var desem yeterli olur. Project’e lafim yok ancak keske aktif bir hoparlor seti alirken stereo mantigina sadik kalarak 2.1 yerine 2 uniteden olusan bir sisteme yonelseydiniz. Size ve yazilariniza ve hatta tv programiniza karsi genelde negatif bir bakis acim var. Bazi nedenlerden tum sosyal aglardaki hesaplarinizdan sizi unfollow etmistim vakti zamaninda. Arkadasim plaklara olan ilgimden dolayi yaziyi email ile bildirince yazinizi okudum. Sevindim. Tekrarlamak isterim ki, keske stereomecmuasi forumlarina ulastiginizda orada biraz daha vakit gecirip bazi konulari daha cok anladiktan sonra bunca uzun bir yaziyi paylassaydiniz. Boylelikle cogu insan icin ilk okumada akillara yanlis fikir kazimasi yapmamis olurdunuz.
  Saygilarimla…

  1. MserdarK avatarı

   Türk yorum standartlarına göre epey uzun bir cevap yazmışsınız ama hata düzeltmeye yönelik pek bir şey paylaşmamışsınız. Yine de çok teşekkürler.

   Stereo ile 2.1 arasındaki tercihimi bu ses sistemini aynı zamanda TV’ye bağlı kullanacağımdan dolayı yaptım. Aynı markanın 2 hoparlörlü sistemiyle karşılaştırınca bu yapının ses kalitesinde bariz bir fark vardı (olumlu yönde).

   Bence sizin gibi uzmanların arada bir sürü gereksiz / ilgisiz muhabbetin döndüğü, zamanın büyük kısmını boşa harcatan forumlarda sarf ettiği emeği bu gibi derli-toplu blog yazılarında paylaşarak (benim gibi) acemilere yol göstermesi gerekir. Forumlar bugünün bilgi arayışında alabildiğine kullanışsız ve arkaik kalıyor.

   “Sizi sevmem, takip etmem, araştırmadan yazma” gibi konunun özüyle ilgisiz ve negatif enerji yüklü tavırlar da kimse için yardımcı olmuyor. İnternet kibirle değil tevazu ve karşılıksız paylaşım hevesiyle bugünkü anlamını kazandı. Bu yapıyı korumalıyız.

   Yine de zaman ayırıp yazıyı okuduğunuz ve uyardığınız için teşekkürler. Yorumunuzun ardından yazıyı yaklaşık 20 yıldır plak dünyasının içinde bir tanıdığıma okuttum, temel konularda herhangi bir hata içermediğini söyledi. Öğrendikçe düzeltir, daha güzellerini yazarım.

  2. zeki avatarı
   zeki

   pitas666 isimli yorumcu sanırım kendi yazısını okumamış (Türkçe alfabemizde ş diye bir harf var mesela ??). Önce Türkçe okuyup yazmayı öğrenseniz de, daha sonra da eksikleri tamamlasaydınız daha samimi olduğunuzu düşünebilirdim. Eksik veya hatalı yönleri varsa lütfen paylaşalım…

 5. uarpak avatarı

  Pikaba ilginize sevindim. Önceki yazıyı da okumuştum. Buraya iki katkı yapayım istedim. Siz sonuçta cihazı almışsınız ama burayı okuyup eski bir cihaz almak isteyen olabilir.

  1. Eski pikaplar içinde Sansui ya da Akai markalarını da es geçmeyin. Özellikle Akai Akai yakalayanlar mutlaka çevirme mekanizmasını sorsun. Kayışlı (belt drive) olanlar genellikle kısa sürede devir kaybı yapmaya başlar ve tamiri için özel alaka ve çok bekleme ister (Ne kadar meraklı olsanızda bir süre sonra bu sizi bıktırabilir). Bu iki markaya en iyi alternatif tabii ki Technics ve TAEC.

  2. Bazı modellerde iğne çubuğu üzerinde iğne basıncını plak yüzeyine göre belirleyebileceğiniz bir seçim manivelası bulunur (manivelayı özellikle kullandım çünkü bu ayar iğne altındaki bir yay üzerindeki tansiyonu ayarlayarak çalışır). Basit olarak gözükse de bulacağınız sıkıntılı plak yüzeylerinde adam gibi nleme imkanı sunar.

  Murası uzar ama katkı verebileceğini düşündüğüm bir iki konuyu aktarıvereyim dedim….))

 6. Muammer avatarı

  Yine çok güzel bir yazı olmuş amirim. 🙂 Özellikle benim gibi son zamanlarda bu konulara merak sarar gibi olup, nereden başlayacağı konusunda tamamen kararsız olanlar için adeta bir hazine. Sınavların yoğunluğunu atar atmaz, babaannemin evinde bir süs eşyası olarak kullanılan o eski aleti alacağım. Bir çok şeyi bozulmuştur büyük ihtimalle, ama bir yerden başlamak gerek. 😀

 7. Hüseyin Ergin avatarı
  Hüseyin Ergin

  Serdar bey,

  yazı gerçekten faydalı oldu. Zamanında forumları, sözlükleri okuyup araştırdım ama belli bir bilgiye ulaşılabiliyor. Son çıkarımım bilen bir arkadaşımla konuya girmek ve satın alma yapmak üzerine sonlanmıştı.

  bilgilendirici ve detaylı yazı için teşekkürler.

 8. Hüseyin Ergin avatarı
  Hüseyin Ergin

  Serdar bey bir soru sormak istiyorum.

  Önerdiğiniz cihazı almayı planlıyorum. amfili bir sistem. Evde 2+1 ucuz hoparlörlerden var. Aynı anda led tv (üzerinde 3 hdd ve receiver bağlı) ve bu cihaza bağlamamın bir yolu yok sanıyorum?

  Yeni hoparlör almayı da düşünmüyor değilim. Bir iki öneride bulunmanız mümkün mü?

  1. MserdarK avatarı

   Buradaki belirleyici mesele giriş-çıkış portları. Bu tip (amfili) cihazlarda bugün sıklıkla gördüğümüz 3.5mm ya da RCA dediğimiz tipte çıkışlardan olmuyor. Genellikle o döneme has yuvarlak ve çoklu iğneli (pinli) jacklara denk geleceksiniz. Dolayısıyla uyumlu bir kombinasyona yönelmekte fayda var. Bahsi geçen cihazın teknik özelliklerine bakarak bir fikir edinebilirsiniz. Satın alınan dükkan da eminim yönlendirme / tavsiye yapacaktır.

 9. Hakan Cezayirli avatarı

  Merhabalar Serdar Bey,

  Pikap sisteminiz hayırlı uğurlu olsun. Bir konuda ufak bir bilgilendirme yapmak istedim. Konuyla ilgili Türkçe kaynak yok denecek kadar az demişsiniz ama ben bu konuda sizinle aynı şekilde düşünmüyorum.. Eğer sakıncası olmayacak ise bir kaç link vermek istiyorum.

  İlk olarak şahsi bloğum olan http://hakancezhifi.stereomecmuasi.com/category/plak-koleksiyonculugu adresinden bir plak koleksiyoncusunun ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri meraklılara sunmaya çalışıyorum. Yukarıdaki linke ulaştığınız zaman en yukarıda şu an yayınlanmakta olan İleri Seviye Koleksiyoncular İçin Bilgiler bölümüne ulaşabilirsiniz. Bu şu an yazmaya devam ettiğim bir yazı dizisi. Ana hatları ile farklı plak şirketleri tarafından yayınlanan plakların nasıl tasnif edileceği ve hangi detaylara ulaşılabileceği gibi kapsamlı ve ileri seviye koleksiyonculara hitap edecek bilgiler içeriyor. Bu yazı dizisinde daha önce 2 seri yayınlandı. Konu başlıkları aşağıdaki gibidir.

  Plak Koleksiyonculuğu: İlk Seri
  Yazı 1: Yeniden Basılan Plağın Koleksiyonu Olur Mu? Bu yazıda yeniden basılan plaklar ile bir koleksiyon oluşturulup oluşturulamayacağı konusu işlenmektedir.
  Yazı 2: 45′lik Koleksiyonculuğunun Kökenleri. Bu yazıda Plak koleksiyonculuğunda önemli bir alt bölüm olan 45 lik plakların ortaya çıkışı konusu işlenmektedir.
  Yazı 3: Plak Koleksiyonculuğu: Türkiye’de Plaklar Ülkemizdeki plak piyasasına bir genel bakış.
  Yazı 4: Pikaplar Mevzuu Günümüzdeki pikaplara bir bakış.
  Yazı 5: Plak Standartları Genel olarak plak standartlarına bir bakış attığımız bir yazı.
  Yazı 6: RIAA Öncesi Plak Özellikleri Plakların tarihinde önemli bir dönüm noktası olan RIAA standartları öncesindeki plaklar ve genel karmaşa hakkında bilgiler
  Yazı 7: Pre-amp Mevzuu – Pikap sisteminde kullanılacak pre-amplileri anlamak için yazdığım bir yazı

  Plak Koleksiyoncusunun Rehberi
  Yazı 1: Planlama Konuya acemi olarak ilk kez adım atacaklar için bilgiler
  Yazı 2: Pikap Konusu Acemiler için pikap satın alma rehberi
  Yazı 3: Pikap Katı veya Phono Pre Yİne konuya ilk kez başlayanlar için pikap katı alırken dikkat edilecek konular
  Yazı 4: Lambalı Pikap Katı Mevzuu Pikap prelerinde son yıllarda yeniden gündeme gelen vakum tüplü seçeneklere bir bakış.
  Yazı 5: Plak Temizleme Konusu Olayın ABC’si diyebileceğimiz bir rehber. Plaklarımızı nasıl temizleriz.

  Yukarıdaki yazıların tamamının blog tarzı mümkün olduğunca anlaşılır şekilde olduğunu düşünüyorum. İleri Seviye Koleksiyoncular İçin Bilgiler bölümlerinde ise ister istemez daha teknik bir jargon kullanılmak zorunda kalındı

  http://stereomecmuasi.com/category/analog-kaynaklar

  Başlığı altında farklı fiyat kategorilerinde sizinde satın almış olduğunuz segmentte dahil olmak üzere ürün incelemeleri bulunmakta. İlgili sayfanın en başında ülkemizde ihmal edilmiş ve yazılı pek az kaynak bulabileceğiniz pikap ve plak konusunun temelini oluşturan makaleler mevcut.

  Özellikle ayar terimleri, iğne ayarı nasıl yapılır, plak nasıl temizlenir, plan nasıl üretilir, iğne nasıl çalışır, MM ve MC iğneler nedir gibi temel konularda anlaşılır makaleler mevcut.

  Neredeyse 1970’lerden bugünlere Türk plak meraklılarının baş tacı ettiği DUAL markası konusunda bu kadar yıldır kimsenin gerekli hassasiyeti göstermediğini düşündüğümüz için özel bir DUAL bölümü de kalem almıştık.

  http://stereomecmuasi.com/2011/10/dual-pikaplar-anasayfa.html

  Yukarıdaki linkten ulaşabileceğiniz sayfalarda DUAL firmasının tarihini, ülkemizde popüler olan modellerin ayrıntıları, DUAL pikapların nasıl tamir edileceğine dair rehberler, ayar rehberleri, iğne kod çevirim tabloları gibi onlarca önemli konuda ve tabii ki DUAL hakkında kapsamlı bilgiler mevcut.

  http://stereomecmuasi.com/2011/10/ereshkigal-pikap-bolum-i.html

  Son olarak yukarıdaki linkten ulaşabileceğiniz bir yazımızda kendi pikabınızı nasıl yapabileceğiniz konularında önemli bilgiler bulunuyor. Tabii teorik bilgilerin yanında bir pikabın nasıl adım adım yapıldığına dair kapsamlı bilgilerde mevcut. Ayrıca meraklılar için pikabın bitmiş halinin videosunu da ekledim…

  Türkçe kaynak yok denecek kadar az görüşünüz linkleri inceledikçe değişir.

  Çok uzun senelerdir bu konuda yazı yazan bir insan olarak selamlarımı iletiyorum
  HC

  1. Hakan Cezayirli avatarı

   http://muzik.stereomecmuasi.com

   Ek olarak yukarıdaki sayfalarda eski veye yeniden yayınlanmış yüzlerce plak eleştirisine, haberine ve detaylı albüm incelemelerine ulaşabilmek mümkün.

   Selamlar
   HC

  2. MserdarK avatarı

   Hakan Bey,

   Öncelikle bloguma denk geldiğinizi fark etmiş olmaktan hem mutluluk hem gurur duydum. Bu yorumu yazmanızdan önce (dün) yine buradaki yorumlar sayesinde haberdar olduğum blogunuzu neredeyse baştan sona okudum. Notlar çıkardım. Gerçekten hayret verici derecede detaylı ve işlevsel bir içerik oluşturmuşsunuz.

   Bu vesileyle başta ben olmak üzere bütün müzik(plak)severler olarak size teşekkür ederim. Sitenizi sık ziyaret ettiklerimin arasına ekledim. Her yeni yazınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim. Burada eklediğiniz bilgiler ve ayırdığınız zaman için de ayrıca teşekkür ederim. Bu vesileyle tanışmış olmaktan da çok memnun oldum. Emeklerinizin bıkmadan devamı dileğiyle.

   Keyifli, müzik dolu günler dilerim.

   1. Hakan Cezayirli avatarı

    Sayın Serdar Bey,

    Onur verici yazınız için bende size teşekkür ederim. Ben, siz ve bu hobiye daha doğrusu yaşam biçimine gönül vermiş insanlar için kaynakların genişlemesi sevindirici ve mutluluk verici bir olaydır. Sizin de yukarıda bulunan değerli yazınız bu alana daha fazla insanın merak duyması için önemli bir katkı sağlayacaktır ve her türden bu yöndeki adımı yürekten destekliyorum.

    Kendi dilimizdeki kaynaklar konusundaki düşüncelerinizi olumlu yönde değiştirebilmiş olduğumuz için ayrıca mutluyum. Emeklerimizin boşa gitmemesi ve sizler gibi değerli gönüldaşlarımızın beğenilerine mazhar olabilmek benim için en önemli mutluluktur.

    Bu vesile ile bir kez daha pikabınızla keyifle ve sağlıkla çıkacağınız müzik yolculuklarında mutluluklar diler, bu gizemli dünyanın karmaşık yollarında karşılaşacağınız sorunlar için çalabileceğimiz bir dost kapının olduğunu eklemek isterim…

    Sevgiler ve selamlar
    HC

 10. Raven avatarı
  Raven

  ‘Triangle Color 123’ dediğiniz sistem nedir bilmiyorum ama, kişisel kullanım amaçlı ses sistemlerinin şahı ‘Audioengine A5’tir… paranızı sokağa atmışsınız http://www.pennamuzik.com/audioengine-a5-bamboo-hoparlor-urun8461.html

 11. önder avatarı
  önder

  Merhaba,

  Bizimkilerde eskiden kalma PL 111-z Pioneer var. Bahsettiğiniz amfisiz pikaplar cinsinden 🙂 Önerebileceğiniz ucuzundan bir amfi ve hoparlör var mı? Şimdiden teşekkürler

 12. uğurhan avatarı
  uğurhan

  Açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkürler yardımı dokundu.

 13. Buse avatarı
  Buse

  Merhabalar, ben birşey sormak istiyorum, yeni model bir pikap alacak isek, pikap girişli amfimiz olmaması bir problem yaratır mı? Bir pre amfi almak istemiyorsak ve amfimizin pikap girişi yok ise, satın alacağımız yeni nesil pikaplar kendinden ön işlemeli bir ses iletimi gerçekleştirmiyor mu?

  Teşekkür ederim, saygılarımla…

  1. Habib ılgın avatarı

   Mrb. PHONO girişi yoksa ses alamazsınız onun çaresi var . Bende Hama marka Alman malı mini amfi var her işi çözer ucuz çisirtiyide keser.

 14. Selim avatarı
  Selim

  Buse Hanım’a ben cevap vereyim.
  1inci ve 2nci sorunuza cevap olarak: Evet, pikap girişli bir amplinizin olmaması problem yaratacaktır. Çünkü pikaptan gelen ses sinyalleri, cd ya da diğer aygıtlardan ampliye gelen ses sinyallerine göre çok ama çok düşüktür. Dolayısıyla eğer pikap girişi olmayan bir amplinin CD, DVD ya da AUX girişine pikap bağlarsanız duyacağınız ses müzik dinlemek için yeterli olamayacak kadar düşük olacaktır. Bu nedenle pikaptan gelen sinyal öncelikle bir pikap pre-amplisinde yükseltilerek TAPE, CD ya da DVD’den direkt olarak alınan sinyal seviyesine çıkartılmalı ve sonrasında amplide yer alan herhangi bir girişe (CD, TAPE, DVD ya da AUX) bağlanmalıdır. Pikap pre-amplisinin tek görevi pikap iğnesinden aldığı sinyali örneğin CD’den gelen sinyal seviyesine yükseltmek ve ampliye göndererek normal bir dinleme sağlayabilecek volume’e ulaştırmaktır.

  Diğer sorunuza cevaben ise; pro-ject markasına ait içerisinde dahili pikap pre-amplisi bulunduran bir pikap model mevcut. Diğer firmalarda da bu şekilde modeller olma ihtimali var. Ayrıca yerli üretim pikap pre-amplileri bazı internet siteleri aracılığıyla satılmakta. Bunlar genellikle odyofil insanlarca elde üretilmiş pikap pre-amplileri olup hemen hepsi çok başarılı ürünler. Tüm bunların yanında yine bazı internet sitelerinde pikap pre amplilerini ikinci el olarak bulmak da mümkün.

 15. Efe Ekren avatarı
  Efe Ekren

  BEYAZ DUAL HS 150, DUAL HS 141 , DUAL P 70, DUAL HS151 DUAL HS140. Sizce hangi model alinmali ? Not: Fiyatlar birbirine yakin (300TL lik fark var) diye fazla onemsemiyorum. Ogrenciyim. Iyi bir baslangic ile de baslamak isterim. Bu arada HS 141 ile HS 140 ya da HS 151 ile HS 150 arasinda farkedilebilir bir fark olur mu ? Tesekkur ederim.

 16. Efe Ekren avatarı
  Efe Ekren

  Mekanik olarak iyi olup olmadigini sanirim anlayamayacak duzeydeyim. Kaba taslak , nasil anlayabilirim ? Bu islerle ugrasan pikap bayisinden almak daha mi uygun olur sizce ? DUAL P 70 kendinden amfisi vs. olan bir model ancak diger modeller daha profestonel gozukuyor. Siz 1000-1500 TL araliginda bir pikap set almak isteseydiniz nasil bir arayista olurdunuz , ne alirdiniz ?

 17. Ali Enes avatarı
  Ali Enes

  http://urun.gittigidiyor.com/antika-sanat/la-musica-radyolu-pikap-tr-17wec-sifir-99102850 Amirim şu cihaz işimi görür mü ? Yeni sanatçıların plaklarını felan alıcam ne dersiniz?

  1. Berker avatarı
   Berker

   http://urun.gittigidiyor.com/antika-sanat/la-musica-ds-108-nostaljik-pikap-sifir-98414223
   ben bunu aldım çok kullanışlı 1000 tl üzeri olan pikaplarda olmayan özellikler var her türlü plağı çalıyo otomatik olarak çalışıyo (plak sonuna gelince otomatik duruyo) ayrıca indirimde yarı fiyatına düşmüş (sözde) ve sorunsuz kullanıyorum yalnız tek kötü yanı cihaz yapı bakımından çok belli bir şekilde kalitesiz ve çin malı onun dışında hoperlörü bayağı iyi bir korkum umarım plaklara zarar vermiyodur.

 18. tamer avatarı
  tamer

  Paylaşım için teşekkür ederim. Korkunç bir merakım yok ama enazından elimdeki plakları değerlendirmek için bir pikap arıyorum. Yalnız ben Yamaha’ nın rx465 model nisbeten eski ve giriş seviyesi bir amfisini kullanıyorum. Arkasında ve önünde kıyamet gibi giriş ve çıkış varsa da phono adlı özel bir giriş yok. Modern bir amfisiz pikap alsam mutlaka bir de pre almam gerekir mi?

  Teşekkür ederim

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Pikabiniz amfisizse, evet gerekir.

 19. Gökhun avatarı
  Gökhun

  Serdar Bey merhaba. Muhteşem yazınızı defalarca okumama rağmen işin içinden çıkamadım ve sizden yardım rica ediyorum. Şöyle bir pikap almayı düşünsem fikriniz ne olurdu?

  http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-siemens-rw-600-direct-drive-pikap-117503085/detay

 20. […] Bu arada ilginç bir dip not olarak bahsetmeden geçemeyeceğim. Aynı habere göre dünya genelinde plak satışları 2013 yılında yüzde 31.9 artmış. Öldü sandığımız bir müzik dinleme biçimi yeniden doğuyor.  ’Bit’ pazarına nur yağıyor! Dijital devrime rağmen insanların plağa ilgi göstermesi gerçekten çok ilginç. (Plak konusuna meraklı olanlar Serdar Kuzuloğlu’nun yazılarına göz atabilir.) […]

 21. can avatarı
  can

  adam akılı bütceme uygun pikap bulamıyorum bana bi yardımcı olun

 22. batuhan avatarı
  batuhan

  ben bu plak işine merakım yeni başladı ve benim bütçem 800 – 900 tl bana hangi pikapları önerirsiniz

 23. batuhan avatarı
  batuhan

  ben bu pikap işine yeni heves ettim yeni pikap almak istiyorum ama ne alacağımı ne marka alacağımı bilmiyorum bütçem 700-800 tl arası bana yardımcı olurmusunuz

 24. erdal avatarı
  erdal

  merhabalar sanyo linear pikap var iğnesi yok ben test ettim pikap bütün fonksiyonlarını yerine getiriyor ileri geri kartuş indirme kaldırma fakat iğne yok kartuşta şu an plak üzerine kartuş düşüyor fakat kartuşu ileri geri gezdiren motor plağın iç kısmına doğru ilerlemiyor bi sıkıntımı var yoksa iğne olmadığından ses frekansını iğneden alıp içeriye doğru hareket eden motoro yönmü veriyor

  1. erdal avatarı
   erdal

   pikap sanyo tpm 17-2 model sanyo linear pikap var iğnesi yok ben test ettim pikap bütün fonksiyonlarını yerine getiriyor ileri geri kartuş indirme kaldırma fakat iğne yok kartuşta şu an plak üzerine kartuş düşüyor fakat kartuşu ileri geri gezdiren motor plağın iç kısmına doğru ilerlemiyor bi sıkıntımı var yoksa iğne olmadığından ses frekansını iğneden alıp içeriye doğru hareket eden motoro yönmü veriyor yani iğne olmadan linear sistemi çalışmazmı acil verirseniz sevinirim iyi günler

 25. Yücel Yeşer avatarı

  Konu ile ilgilenmeye başladığımdan bu yana en derli toplu yazıydı. Zaman ayırdığınız ve hazırladığınız için teşekkür ederim. Başlangıç aşamasında okunmasında kesin fayda olduğu aşikar. Negatif yorumlara klasik adetten yapılmış herhalde. Diğer yazıları da gözden geçirmekte fayda var 🙂 Teşekkür ederim.

 26. Mustafa Güneş avatarı
  Mustafa Güneş

  Pikabımın iğnesi bozuldu hangi firmadan ve adresten sağlayabilirim?

 27. ömer günay avatarı

  Elimde Jvc L-E5 Model bi pikap var iğnesi kırık ve bunu satmak istiyorum. İğnesiz halde fiyatı ne olabilir sizce?

 28. Ozan D. Eicher avatarı
  Ozan D. Eicher

  Merhabalar,

  Yazınızın üzerinden 1 seneden uzun zaman geçmiş ancak gene de bir sormak, fikrinizi almak istiyorum. Audio-Technica AT-LP120-USB ürünü araştırmanız sırasında radarınıza girdi mi?

  3 gün önce D&R’dan 350TL’ye ION Audio Pure LP pikap aldım ancak baya pişman durumdayım. Tiz seslerde inanılmaz bir cözürdeme oluyor, sözler anlaşılmıyor, melodi anlaşılmıyor. Aslında aynı ürün arkadaşımda var ve büyük ihtimalle iğnesinden kaynaklı bir durum. Ancak ürünün karşıt ağırlının olmaması ve ne yazık ki sonradan öğrendiğim seramik iğneli olmasından dolayı başka bir pikap arayışına girdim. Bu noktada da ulaştığım optimum sonuç yazının başında ilettiğim Audio Technica marka pikap oldu.

  Bir fikriniz varsa görüşünüzü rica ederim.

  Ayrıca yazınız için çok teşekkür ederim ve de Hakan Cezayirli’nin bloguna da yorumlar sayesinde erişmek büyük keyif verdi. Elinize sağlık.

 29. saynur tozlu avatarı
  saynur tozlu

  Merhabalar,
  Oncelikle yaziniz icin tesekkur ederim. Bana en cok yardimci olan yazi oldu diyebilirim ancak ben cok tecrubesiz ve bilgisiz kaldigimi anliyorum ve bu sebeple yardimlariniza ihtiyac duyuyorum.
  Oyle entel gozukmek icin 100 tane plak almicagimi belirtmek isterim benim pikap almaktaki beklentim bir kac yerli sanatciyi dinlemek ve bunu yaparken de rahatlamak. Yazinizdan onemle dikkat edilmesi gereken bazi notlar cikardim ancak halen bazi sorularim var.

  Birincisi ve en onemlisi kisisel zevkle de baglantili oldugunu dusundugum eski pikaplarla yeni pikaplarin ayni zevki verip veremeyecegi cunku bu konu hakkinda tatmin edici bir yorum pek bulamadim. Ben her sene farkli sehirlerde yasayan biriyim bu nedenle cok tasiniyorum bu nedenle de daha cok yeni urunlere yonelmis durumdayim ancak eger yeni urunler eski urunlerdeki zevki veremiyorsa baska turlu dusunmem gerekicek. Yeni urunlere yonelmemin bir sebebi de yine cok tasindigim icin daha saglam olur ve daha kolay tamiri yapilabilir dusuncemdi.

  Yazinizdan bir cikarimim da kendinden amfili bir set urun almam gerektigi cunku benik acimdan tasimasi kurmasi kaldirmasi daha rahat olacak gibi gorunuyor. Bununla birlikte gerek sizin yaziniz gerekse baska yazilara da baktigimda cok fazla marka ismi gecmekte. Bu da benim gibi bu konuda cahil bir insan icin ayri bir kafa karisikligina neden oluyor.

  Ilk bahsettigim yeni pikaplarla eski pikaplardan alinan zevk farkliliklarina dair yorumlarla, benim yukarida anlattigim sartlarima en uygun olabilecek mark ve model onerilerinizi alabilirsem sevinirim

  herkese simdiden tesekkurler…

  1. mserdark avatarı
   mserdark

   Zevk çok göreceli bir kavram. Ama kastettiğiniz ses kalitesiyse bunun bir reçetesi yok. İğnesinden hoparlörüne kadar geniş bir değişken listesi var. Ama teknoloji olarak eski ve yeni pikaplarda -sizin şu anki düzeyinizde- hissedeceğiniz abartılı bir fark yok. Amfi işin içine girince çok değişebiliyor elbette.
   Çok gezdiğinizi düşünerek size tavsiyem mümkün olduğunca az mekanik parça ve fonksiyon içeren kendinden amfili bir modele yönelmeniz. Mühim olan plaklarınız, beklentileriniz yükseldikçe pikabınızı nasıl olsa her zaman yükseltme şansınız var.
   İmkanınız varsa Avrupa’dan da bakınabilirsiniz. Özellikle 2. el çok iyi durumda pikaplar, çok uygun fiyatlara satılıyor.
   Konuyu da gözünüzde fazla büyütmeyin derim. Bunu bir uzmanlık alanına çevirmek gerekmiyor. Keyifle müzik dinlemek derdindesiniz, bir yerden başlayın, tecrübeleriniz ışığında kendi yolunuzu bulursunuz zaten. Fazla sorunca her şey daha da karmaşık hale geliyor. Pikap iğnesi ve yapısı bile kendi içinde bir derya deniz yoksa. Otomobil alırken torkuna, subap performansına ve rüzgar sürtünme derecelerine takanlardan değilseniz pikapta da aynı yolu izleyebilirsiniz. İçinize hangisi siniyorsa, gözünüze / kulağınıza hangisi hoş geliyorsa alın gitsin.
   İyi dinlemeler.

   1. saynur tozlu avatarı
    saynur tozlu

    Vermis oldugunuz cevap icin tesekkur ederim. Sizin de soylediginiz gibi uzman olmak gibi bir hedefim yok zaten benimde. Sozlerinizi dikkate alicam ancak piyasa ve modellerle ilgili bilgilerinizden de yararlanmak isterim.
    benim durumuma uyabilecek nitelikte pikaplar icin marka, model ve bu pikaplari istanbulda satin alabilecegim yerler hakkinda da bilgi verebilirseniz cok sevinirim. Tekrar tesekkur ederim.

   2. pamucumFatoş avatarı

    Oğluma bir pikap almak istiyorum.ürün yelpazesi çok geniş..ve 400 tl..yi geçmesin istiyorum..çantalı modeller var..hepsi burada gitti gidiyor d&r da..350 tl 370 arası alsam mı. Mümkünse cevaplar mısınız

 30. […] satın alma maceramı burada aktarmıştım. Kısa sürede hoşuma gidenlerden (ve bulabildiklerimden) küçük ama güzel bir plak arşivim […]

 31. iadiguzel avatarı

  Merhaba

  Ayrıntılı yazınız için teşekkürler. Ben de yeni merak saldım plaklara bir pikap alayım diyorum da aklıma geldi; evde atıl vaziyette duran harici ses girişli bir ev sinema sistemi ve onun da 5+1 hoparlörü var, ne dersiniz sadece ses çıkışlı bir pikap alıp bu sisteme giriş olarak kullansam iş görür mü?

 32. Caglar avatarı
  Caglar

  Merhabalar; ben pikap a yeni basladigim hrr zaman istedigim ve öteledigim bir seydi ki arkadaslarim bana d&r dan d. Gunu hediyesi olarak ION / PURE pikap aldilar. Simdi plak toplayip dinliyorum. Fakat bir sorunum var ki bazi aldigim yeni plaklarda 1. Kismi veya A kismi dinliyorum fakat diger 2. Kısımi(B kısım) dinleyemiyorum. Plak in altindaki yuvarlak kisim donuyor fakat plak uzerinde donmuyor ve calamiyor. Bir kac plakta daha yapti bunu ve sorunun ne oldugunu bulamiyorum. Simdiden ilginiz ve yardigiminizdan dolayi Teşekkürler. ..

 33. birtakimyazilar avatarı

  abi nerden aldın acaba bunları ? bilgi verirsen sevinirim.

 34. ismail avatarı
  ismail

  SIEMENS tavsiye ederim. Temiz durumda bulursanız kaçırmayın. Hiç kimsenin Dikkate bile almadığı bir ucuz markadır. şahsen test ettim. Diğer tüm markalar ile özellikle ses kalitesi bakımından rahatlıkla yarışır. Aliminyum görünümlü front ile tasarımı çok şık buluyorum. Cam kapaklı, Manyetik kafalı Benytone pikap mekanizması, Semi-soft dokunmatik kaset mekanizması, iyi hassasiyetli sinyal seviye ve istasyon göstergeli analog Fm’li radyo, yüksek güçlü dahili amfisi ile beklentiyi fazlası ile karşılıyor. 5 bant equalizer ile de sesi dilediğiniz tonda ayarlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız dışarıdan yeterince büyük bir çift kabin.

 35. […] önce birkaç bahaneyle değindiğim gibi müzik dünyasında satışı artan tek medya türü plak. The Vinyl Factory 2014’te plak formatında çıkan en iyi 100 albümü listelemiş. Çok […]

 36. hvvnr avatarı

  Arkadaşıma doğum günü için bi plak almak istiyorum çok meraklı ama ben hiç anlamam bana yardımcı olabilecek varmı acaba internetten bakıyorum ama gerçek değildir bozuktur diye guvenemiyorum

 37. Fatih avatarı
  Fatih

  Merhabalar,
  Oldukça faydalı bilgiler vererek bizlere yardımcı olmuşsunuz fakat ben alana ilk kez girdiğim için kafam oldukça karıştı. Kız arkadaşıma bir pikap hediye etmek istiyorum. İnternetten araştırdığımda amfi ve diğer ses sistemlerine ihtiyaç duymadan bu pikabı kullanabileceğime dair bir kanaate vardım. Lütfen yardımcı olunuz. Selamlar…

  http://www.amazon.co.uk/Ion-Max-LP-Conversion-Turntable/dp/B00COC61LO/ref=zg_bs_407674031_2
  http://www.dr.com.tr/Elektronik/Ion-Audio-MaxLP-Speakerli-%C2%A0Acik-Renk-Ahsap-Pikap//Ev-Elektronigi/Pikaplar/urunno=0000000605964

  TR, İngiltere fiyatı da yarı yarıya eğer sizler bir sorun çıkmayacağını söylerseniz. Düşünmeden alıp geçeceğim.

 38. seray serifoglu avatarı
  seray serifoglu

  Öncelikle merhaba, amfili ve ikinci el bir pikap almak istiyorum ama nereden ve nasıl alabileceğimi yani nasıl güvenli olabilecegini bilmiyorum. Öğrenciyim ve bütcem biraz kısıtlı. Kullanıssız bir sey almak istemiyorum yani, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 39. Gökhan avatarı
  Gökhan

  National Panasonic plaklı kasetçalarlı radio bende mevcut satmayı düşünüyorum kaset çaları bozuk birde pikapın iğnesi kırık yardımcı olabilirmisiniz

 40. Salih avatarı
  Salih

  Crosley CR8005A-TU Cruiser Portable Turntable (Turquoise) bununiçin ne dersin bende bunları beğeniyorumda bi yardımcı olup bilgilendirirseniz

 41. onı avatarı
  onı

  Merhaba, Pikap ve hifi konusunda bilgim çok az olduğundan dolayı bazı konularda bilgi ve önerilerinizi rica ederim. Elimde Dual 1219 marka bir pikap mevcut.Deck bir model olması sebebi ile amfi ve hoparlör ihtiyacım var.Uygun fiyatlı ancak perf. fazla ödün vermeyecek bir amfi ve hoparlör tavsiyesinde bulunursanız çok memnun olurum( hoparlör yerimin dar olması kaynaklı centre tarzı olması gerekiyor) Son olarak İstanbul Anadolu yakasında Pikap tamiri/bakımı yapabilecek uygun bir yer arıyorum

 42. Mehmet Başkan avatarı

  Merhaba Serdar Bey,
  Benim için en önemli belirleyici unsur fiyatı. Ben Tanju Okan, Zeki Müren dinleyip rakımı içmek istiyorum. En ucuz ve kullanımı kolay sizce hangisi ? On yıldır erteliyorum ama hayat ertelemeye gelmiyor.

  Teşekkürler.

  1. Zehra avatarı
   Zehra

   İon classic LP eşine hediye almayı düşünüyorum ne dersiniz

 43. murat caliskan avatarı
  murat caliskan

  Benim bir tek sorum olacak bir vare bulamadim belki bir fikriniz vardir yillardir plak dinlerim ama bir turlu preamfinin cizirtisini kesemedim plak cizirtisi degil elektirik akimindan kaynaklanan cizirti evin topraklamasi prizin topraklamasi falan on numara hallettim ne yaparsam yapayim kesilmedi amfidendir diye amfi degistirdim gene olmadi bu elektirik cizirtisini kesmenin bir yolu yokmu bir fikir verecek varmi ?

  1. Orkun Ocal avatarı
   Orkun Ocal

   merhaba murat bey, elektrik cızırtısı eger pikapınız deck amfisi(11 V) den 220V a çevrilmiş olmasından kaynaklanıyor. Bende de aynı problem vardı kucuk bir islem sonucu cozuldu. Eger sorun hala devam ediyor ise yardımcı olabilirim.

 44. Audiophile Community avatarı

  http://www.audiophile.org
  Şu anda satılan pikap, plakçalar ve her türlü pikap malzemelerinin fiyat ve diğer bilgilerini örğenebileceğiniz adres
  https://www.audiophile.org/satilik/analog/pikap-kol-igne/

 45. Umut İnce avatarı

  Yazınız daha önceki yorumlarda da bahsedildiği üzere çok yanlışlarla dolu. Temel ansiklopedik bilgiler noktasında doğru şeyler yazıyor. İncelenen cihazlar da güzel vintage cihazlar var. Ancak pratikte gördüğüm üzere siz doğru anlamamışsınız ki okuduğunuzu; insanlara doğrusunu nasıl aktaracaksınız ? Satın aldığınız ürünler ve harcadığınız para yanlış.. Keşke bu yazının başlığı ve içeriği “evime şöyle bir sistem kurdum” olsaydı. Ya da en doğrusu, en baştan böyle bir sistem kurmayı düşünüyorum ne almalıyım? diye sorsaydınız. Biz de altına tavsiyelerimizi sıralasaydık. Yaklaşık bugünün parasıyla 3350 Türk Lirası harcayarak; hipster pikabı 🙂 (belt drive pikabın kayışını sürekli ellemek kısa süre içinde pikapta devir kararsızlığı oluşturacaktır) , 2+1 gibi kesinlikle amacın müzik dinlemek hele de plak gibi akustik kaynaktan, içerik olarak da çokça analog müzik dinlenmemesi gereken bir hoparlör seti, mecburen de pre-amfi almışsınız : ) inanılmazsınız.. Şimdi tavsiyelerime ve doğrulara gelelim. Öncelikle sağlam, ağır, metal ağırlıklı, üst seviye bir pikap, devir ayarlı olsa iyi olur. Plağın doğru devirde döndüğünden her zaman emin olursunuz. iğne olarak da audio technica vb çok kaliteli bir iğne(pikap da olay tamamen iğnededir, plak stabil ve uygun bir devirde dönerse, kol da doğru bir şekilde plağa basarsa pikabın görevi yerine gelmiş demektir. Sesi oluşturan algılayan ve aktaran tamamen iğnedir, pikap kadar iğneye yatırım yapılması gerekmektedir) Gelelim amfi ve hoparlöre. Kesinlikle “phono” girişi olan modern ya da vintage bir hi-fi amfi almanız gerekiyordu. Marantz, Denon, Yamaha, Harman Kardon, Pioneer gibi hala üretim yapan başlıca markaların özelliklerine de bakarak düşük THD’li, görece yüksek db ve watt çıkış gücü olan, review’larda vs kendini kanıtlamış bir amfi almalıydınız. Bu cihazın 6-10 adet daha girişi olacak ve evdeki tüm müzik kaynaklarınızı da buna bağlayabilirsiniz zaten. Hoparlör olarak da bir çift en basit aklıma gelen güncel model örnek: Dali Zensor 7, ya da bookshelf Zensor 5.. Ya da benzeri markaların yani; Bowers Wilkins, Kef, Klipsch, Cabasse, Definitive vb markaların bir çift stereo hoparlörünü alacaktınız amfiniz ile bunları sürecektiniz. Pikabı direk phono girişine bağlayarak Amfiyi de en pure flat çıkışına alarak modele göre değişir, direct, pure direct, tone defeat vs neyse minimum devre elemanı üzerinden maksimum detayı alacaktınız. Plak dinlediğinize değecekti… Şimdi ilk iş olarak en azından o club müziği dinlemek ya da oyun oynamak için olan subwoofer’lı minicik uydu hoparlörleri olan 2.1 seti elden çıkartın. Ve kendinize amfi+ ciddi bir hoparlör alın. Bu setten çıkan vokalleri ve tizleri duyduğunuzda kulaklarınıza inanamayacaksınız, bana güvenin.

  1. M. Serdar Kuzuloglu avatarı

   Umut Bey,

   Öncelikle yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim. Dil ve üslubu yapıcılıktan hayli uzak olsa da kişisel bir ekleme yapayım: sizin bakış açınız ‘en ideali nasıl olmalı?’ gibi bir sorunun cevabı olabilir belki. Pikap dünyasına ilk adım atanlar için saydıklarınızın çoğu bir şey ifade etmeyecek; dahası korkutup uzaklaştıracaktır.

   Hiçbir ilgi alanına bahsettiğiniz seviyeden başlanmaz. Eminim siz de öyle başlamamışsınızdır. (bu yazının başlığı o yüzden ‘giriş’ ibaresi taşıyor). Bu heveste ilerleyen ve beklentisini yükseltenler için yazdıklarınız mutlaka rehberlik edecektir. Bu açıdan faydalanacaklar adına ben şimdiden teşekkür ediyorum.

   İnsanlara faydalı olma hevesi taşıyorsanız bilgi seviyenizle üslubunuz arasında bir uyum bulmanızı tavsiye ederim. Bilgiye ve insana saygının gereği budur.

   1. Serhan Doğan avatarı

    Merhaba ,
    Serdar bey yazınız, bu konuya yeni giriş yapacaklar için gerçekten şöyle böyle bi şekilde alfabe olmuş. Tebrikler ederim. Ama bunca araştırmanın sonunda sahip olduğunuz sisteme gereksiz bir yatırım yapmışsınız. 2.1 sistem nedemek? insanda 2 kulak varsa sistemde de 2 ses kaynağı yani 2 hoparlör olması tam uyumdur. Diyelimki dinlediğiniz bir müzikte iki davulcu davul çalıyor biri sol kanal da diğeri sağ kanal da davulun BASS sesini siz ancak orta noktada duyarsınız üstelik üstüste (mutlak şekilde senkron farkı olarak) binmiş şekilde ve gerçek müziği kaybedersiniz.. istediğiniz kadar tüy gibi hafif carbon kollu en iyi iğneli en pahallı asla devir ayarı kaçmayan (tabii kaçmaz dimi TR de her evin prizinde tastamam 220 ac vardır alt yapımız mükemmel ya..) bir pikaba sahip olun..Hem de bu bir belt drive olsun!! ne biliyorsunuz devir tammı değilmi? gözünüzde Gyrascope mu var? sizin şu anda dinlediğiniz günümüzün üstün teknolojisi (sıfır maliyet bol kazanç amaçlı) ile kulak aldatmacasından başka bişey değil maalesef sizin adınıza çok üzüldüm. Oysa o parayla çok ama çok daha iyi analog sesin haz’ını alabileceğiniz bir sistem kurabilirdiniz. Hem paranıza hem araştırmaya harcadığınız zamana yazık olmuş. Müşteri varsa(?) hemen satın derim. :))Saygılar,

    1. M. Serdar Kuzuloglu avatarı

     Serhan Bey siz benim için hiç üzülmeyin. Ben gayet keyif alarak kullanıyorum sistemimi. Daha iyisi de vardır elbet ama benim öyle bir arayışım yok henüz. İlginiz için ayrıca çok teşekkür ederim.

    2. zeki avatarı
     zeki

     Cihazın motoru ac değl dc elektrikle çalışıyor, 220 volt dalgalanması önemli bir faktör değil, zira kontrollü dc motor sürücüleri için acvolt dalgalanmasının kıymeti harbiyesi yoktur, Burda basit bilgiler verilerek konu hakkında paylaşım yapılmış, kimseye “şunu alın mükemmel bunu alın mükemmel” gibi bir baskı yok, Nedense bilgi pazarlayıp kişisel içgüdünüzü tatmin etme çalışmasına girişmişsiniz. Ayrica orta kanalda böyle bir sistem için de senkron farkı oluşmaz. sağ ve sol kanallara ayırım sırasında low pass filter ek bir kanalı eş zamanlı olarak bass hoparlöre de yollar. Dinleyicinin zevkine ve beğenisine kalan bir tercih. Evimdeki 7 kanallı amfi zaten phono girişini alırken gerekli ayarı yapıyor, serdar bey de zevkine uygun olarak bass sesini kısmayı tercih edebilir veya etmeyebilir. Devir konusuna gelince de sizin düşüncenize katılırsak kullanılan plastik kayışın maddenin c değeri ( o ne diye sorarsanız onu da çok okumuşluğunuza veriyorum) de önem kazanır, Siz pikapınızın altına özel havalandırma sistemi yerleştirip sabit ısıda mı koruyorsunuz, Plağın başı ile de sonu arasında bile devir/aktarım farkı olur (ısı/sürtünmeye bağlı olarak).Sonuca gelince eksik veya yanlış bilgi yok, tercihler var. Serhan bey bence konuya hakim olun (ve ne anlatıldığı hakkında fikriniz oluşmamış) sonra eleştiri yapın.

 46. umut avatarı
  umut

  yorumumu neden yayınlamadın ?

 47. Mustafa avatarı
  Mustafa

  Çatı arasında koyde 50 tane fln plak ve lulu monde yazıyo ahşap çerçeveli biraz hasar görmüş pikap buldun plaklar çantanın içinde iyi korunmus çoğu ama pikap biraz hasarlı yaptirsam nere nasıl yaptircam cevaplarsaniz sevinirim.

 48. eda avatarı
  eda

  Merhaba
  Verto pikaplar hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Özellikleri aşağıda. Ben aslında Pro-ject Carbon Debut pikap almayı düşünüyorum. Farkları neler.Vertonun daha kullanışlı olduğu söyleniyor ses kalite farkı mı nedri fiyat farkının sebebi?.

  Verto: 33/45 DEVİR SEÇENEĞİ MP3 ÇALIMI İÇİN USB/SD BAĞLANTISIUSB/SD ÜZERİNDEN DİREKT KODLAMA ÖZELLİĞİ MAVİ IŞIKLI LCD EKRANSES PERDESİ DÜZEYİ / KOL AĞIRLIĞI AYARIOTOMATİK GERİ DÖNÜŞLÜ SES KOLU Kontroller / Teknik Özellikler:1) Güç Lambası2) Line Çıkış Soketi (RCA)3) 3.5mm Aux Giriş Jakı4) Anti-Skating Kontrolü5) Uzaktan Kumanda 6) Kaliteli Seramik İğne 7) Siyah Aynalı Ön Panel Dizaynı8) Hız Kontrolü İçin Stroboskop Işığı9) Müzik Dosyası Kodlaması Sırasında Parça Ayırma Özelliği (TS – Track Seperation)10) 33/45 Devir Seçenekli Pikap (2 Hızlı)11) Kayış Sistemli12) ÇIKART (EJECT) FonksiyonluUSB Bağlantısı:1) Oynat / Duraklat / Durdur Düğmeleri2) Öncekine / Sonrakine Atlama 3) Programlanabilir Sistem4) Tekini / Tümünü Yineleme5) Pikap / Aux-In Üzerinden Direkt Kodlama6) ID3 metinli MP3/WMA Çalımı Güç Kaynağı:AC Cihaz Boyutları:428 (U) x 376 (D) x 137 (Y) mm

 49. Metin Demir avatarı
  Metin Demir

  Merhaba,

  Bu sistemde amfi neden gerekiyor?

  Ben ofiste kullanım amaçlı bir ion Max LP model pikap aldım. Dahili streo hoparlorleri de var. Aslında zaten ofis içinde kullandığımdan bu ses benim için yeterli. Elimde kullanmadığım çok iyi bir 2+1 harman kardon var. Bunu pikaba bağlamak istiyorum. Anlamadığım konu bu amfi neden gerekiyor? Düşündüğüm sistemde bana da amfi ihtiyacı olur mu?

  Teşekkürler…

 50. Hakan avatarı
  Hakan

  Merhabalar aşağıda yazdığım hangi modelleri önerirsiniz?ilk 5 i sırası ile yazabilirmisiniz
  Dualcs 5000,dual 721TYPIII,dual1019,dualHS139,dualHS136,TurntableDD5250,dualcs 455,dualck 20 1219,dualHS136 1237,dual1224,dual1010,Grundig ps35,dual1236,dualcs 721,dual601,dual1225,dualDTS301.2

 51. Yasemin avatarı
  Yasemin

  Çok teşekkürler, Evde eski bi pikap var çalışmıyor bugün yenisine baktım tabi ki eskiciden. Yalnız çabuk bozulursa kaygım var.
  Her neyse emeğinize sağlık tam aradığım yazı oldu. ??????

  1. ali avatarı
   ali

   bu arada 5 adet link attım hepsine sizden ricam bakarsanız çok sevinirim 🙂

 52. Kerem Ulusoy avatarı

  Ben de bu işe yeni başlayanlardanım. Yaklaşık 3 aydır falan plak topluyordum şimdi ise pikap alma sırasında. TEAC TN-300 Cherry ile Audio Technics LP-120 USB modelleri arasında kalmıştım; Audio Technics’de karar kıldım. Anladığım kadarıyla evde bulunan 5.1 sistemime bağlamam mansız olacak ama şimdilik daha fazla para harcamak istemediğim için böyle idare edip siz bilgili arkadaşlardan önerileri almak istiyorum. Fiyatça da makul bir ürün ile karşılaşırsam o zaman düşünürüm. Şimdilik plak keyfini yarım yaşayacağım :/ Audio Technics LP-120 USB modeline uygun olabilecek, performası yüksek hoparlör seti ne olabilir acaba, önerileriniz nedir???

 53. alper avatarı
  alper

  Abim merhaba,

  Ben de bir genç kardeşin olarak plak koleksiyonculuğuna başlamak istiyorum. Fakat malum, çok uçuk kaçık bir bütçem yok. Bana bir önerin olabilir mi?

 54. […] Plaklar ve pikaplar ile ilgili çok ayrıntılı bilgiye girmeyeceğim. Türkçe olarak hazırlanmış en kapsamlı kaynağa, internet ekipler amiri Serdar Kuzuloğlu’nun şu yazısından erişebilirsiniz: Plak olayına giriş ve pikap seçim rehberi […]

 55. zeki avatarı
  zeki

  Yorumlar içinde kaliteli iğne konusuna değinilmiş. Konun çok ayrıntısına girmeden önemli bir noktaya da değinmek isterim. Pikapın kolunun belli bir ağırlık ve dengesi vardır. Özellikle iğne seçiminde illa ki kaliteli diye mekaniğe uymayan bir iğne seçmek kötü sonuçlara yol açabilir. İdeali aynı veya en yakın ağırlıkta ve uygun çevrime sahip bir iğne seçmek. Ben kullananlara plaklarının sağlığı ve iğnenin ömrü için orjinal veya en yakım iğne öneririm. İğnesi bozuk olsa da orjinal iğnenizi atmayın veya özellikleri hakkında kesin bilgiye sahip olun (örneğin ağırlığı). Bir diğer önemli nokta da pikap yerleştirilen zeminin düzgün olması. Cep telefonunuza indireceğiniz bir programla kontrol edebilirsiniz, Aynı zamanda telefonu dönen tablanın üstüne koyarak eksen kayması var mı görebilirsiniz (bunun için bazı markaların özel parçaları da var).
  sonuç olarak çok kaynak okuyun ve ortalama bir sistem ile başlayın. Ayrıntılarda kaybolmayın yoksa işin zevkine varamazsınız. Aldığınız pikapın ek parçalarının ( iğne kayış vs.) uygun fiyatlı ve bulunabilir olası gerektiğini de unutmayın…

 56. mulholland avatarı
  mulholland

  Merhaba ben pikap almak istiyordum ve araştırma yaparkende ilk sizin bloğunuz okuma fırsatında bulundum. Yazı sonunda da tabiki Project almak istedim ama öğrenci olduğum için bütçemi ayarlayamadım ve babam geçici bir süreliğine bana Ion Pure Lp aldı ilk başlarda bi sorun yoktu ama şuan kolu atlama yapıyor, ne yaparsam bunu düzeltebilirim veya bunun bir çözüm yolu varmı. Araştırma yapmaya çalıştım ama bunun için net bir cevap bulamadım, böyle bir şey sorduğum içinde kusura bakmayın çevremde ilgilenende olmadı için size yazmak aklıma geldi. Eğer cevap verirseniz de çok sevinirim. İyi günler 🙂

  1. zeki avatarı
   zeki

   Kullanılan iğne ve kartuşun plak üzerinde belli bir ağırlık/kuvvette olması gerekir. Eğer olması gerekenden az bir kuvvetle plak üzerinde yüzüyorsa atlama yapar çünkü iğne+kartuş kolla beraber merkeze kayma niyetindedir. (anti-scate=kayma önleme) ucuz pikaplarda anti-scate ve ağırlık dengeleme farklıdır( genellikle) iğne ve kartuş değiştirilemez olduğundan yaylı bir sistemle sabitlenmiştir. Ayar düğmesi olmaması, kayma önlemesi sistemi olmadığını göstermez. İğne kuvvetinin ölçümü ve düzeltilmesi, kayma önleme sistemizi de boş plak kullanarak kontrol etmelisiniz. İnternetten cihazınız ile ilgili araştırma yapmanızı öneririm…

 57. Elif avatarı
  Elif

  Merhaba, pikap almak istiyorum. Aşağıda linkini verdiğim bir pikap a rastladım. Özellikleri bakımından uygun geldi. Verto Professional Turntable. Pikap konusunda çok yeni olduğum için bu bahsettiğim pikap ı nasıl bir şeye bağlamalıyım bilemedim. Evimde yaklaşık 8 senelik bir Yamaha HS80M Stüdyo Referans Monitor var. Acaba Verto yu alırsam bu monitore bağlayabilir miyim? Yoksa başka bir sistem mi kurmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

  Pikap: https://www.lidyana.com/verto-pikap-verto-pikap-1
  Stüdyo Monitor: http://usa.yamaha.com/products/music-production/speakers/hs_series/hs80m/

 58. Ela avatarı
  Ela

  “Ion compact lp pikap” mesela ben bu ürünü yeni aldım ama çok pişmanım.
  Ben hoparlör vb olmadan da kullanılabiliyor sanıyordum. Ekstra ses sistemi de almanız gerekiyor. Bunun yerine hoparlör vb ye ihtiyaç duymayacağınız bir ürün alın. Yeni aldım ama çok pişmanım bunu aldığıma. Ses sistemi bu üründen çoook daha pahalı. Kutuyu açtığınız için değişim ya da İadesi de olmuyor. Kendiliğinden hoparlörü olan bir ürün tercih edin, bunu almayın. Tabi zevkiniz bu da olabilir ama brüenim gibi düşüneneler için belirteyim 🙂

 59. gencogunayGenco Günay avatarı

  Merhaba. Grundig P-250 pikabın manuel kitapçığını bulamadım. İğnenin kafada yer ayarının nasıl yapıldığını biliyor mmusunuz?

 60. serdar avatarı
  serdar

  Merhaba.Yazınızı ve yorumları okudum.Benim bütçem sınırlı.Aşağıdaki ürünü için dahili preamplifier ibaresi geçiyor.Bu ürünü alıp,doğrudan hoparlöre bağlarsam ses alabilir miyim?
  Çünkü araştırdığım kadarıyla pikap için aktif hoparlör kullanıyor.Ve fiyatları baya yüksek.Bu konuda yol gösterebilir misiniz ?
  ürün: Lenco L-3808 ürün linki: http://www.dr.com.tr/Elektronik/Lenco-L-3808-MAT-Gri-Pikap/Ev-Elektronigi/Pikaplar/urunno=0000000726684#

 61. Atilla avatarı
  Atilla

  Çok güzel bir çalışma olmuş, emeğinize sağlık..

  Sormak istediğim bir şey var yardımcı olursanız sevinirim. Dahili phono preamplisi olan bir pikabı, dahili phono girişi olan ve dahili amplisi bulunan aktif bir hoparlöre direk bağlayabilir miyim? Yani arada ayrıca amp ye ihtiyaç duymam değil mi?

 62. Uğur avatarı
  Uğur

  Merhabalar yazınızı okudum çok güzel vede açıklayıcı olmuş. Dediğiniz gibi dipsiz bir kuyu ve çok da fazla kaynak yok bu konuda. Bende Pikap almayı düşünüyorum ama pek bir bilgim yok araştırdıkça da kafam karıştı. Sizce Ion Mustang Lp pikap 33 1/3, 45 ve 78 RPM uyumlu nasıl alınır mı yada onun yerine ne almalıyım uygun fiyata bunda. Yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkürler.

 63. hakan avatarı
  hakan

  WEGA 3202 DUAL PİKAP tavsıye edermısınız

  saygılar/hakan

 64. Lady avatarı
  Lady

  Merhaba, Siemens RW 600 marka bir plakcalarim var. Hala calisiyor 80’lerden bu yana. Fakat dipses/cizirti var. Plak calmasam da bu ses kendini belli ediyor. NAD amfi var, phono girisi topraklama girisi hersey mevcut. Ne varki plakcalarin topraklama kablosu kendisinde yok. Bir arkadasim oksitlenmeden ötürü bunun olabilecegini söyledi. Kontakt 60 isimli spreyle temizledim, sorun ne yazik ki cözülmedi. Bu gibi bir deneyimi olan var mi? Calistigini bile bile yeni birsey almak istemiyorum. Yardimlariniza simdiden tesekkür ederim.

 65. cengiz avatarı
  cengiz

  pikap almak istiyorum ve kafam okadar karışık ki.2000 tl civarı usb girişli kolun ağırlık ayarı olan,yedek parçası bulunan arızalandığında yaptırabileceğim bi marka istiyorum sizden.yardımcı olursanız sevinirim.

 66. E. Deniz avatarı
  E. Deniz

  Abi eline sağlık çok güzel yazı olmuş. Sana bişey danışmak isterim; bende dual hs 150 var. Kolonlar da dual fakat kablolar çok yıpranmış ve parazit yapıyor. Kablo girişleri nevi şahsına münhasır. İlk kez gördüm. Üstten bakıldığında bir nokta ve bir çizgi şeklinde çıkışı var. Nerden bulunur bir fikrin var mı?

 67. Behsat avatarı
  Behsat

  Merhaba pikap (turntable) hakkindaki yazilari okudum güzel ama burada Lambali anfi,e gerekmezmiydi? dahadogrusu ,iyi olmazmiyi

 68. ayşe avatarı
  ayşe

  Merhaba …
  Almanya’dan eski 1960 mobilyalı Northmende , Dual pikabı olan bir cihaz buldum ve getirttim .
  Çalışıyor, fakat pek anlamadığımdan sorunun ne olduğunu çözemedim … şimdiye dek 5 plak aldım ve sadece 1’ini sorunsuz çalıyor , diğerlerini atlatarak çalıyor. Öncesinde platonun üzerindeki silikon tabladan kaynaklandığını sandım , çok yalpalıyordu , baktığımda da kenarlarının düz olmadığını gördüm , değiştirdim , daha iyi oldu ama sadece 1 plağı atlamadan çalıyor ,diğerleri halen dinlenemiyor … iğnesini gösterdim ,sorun olmadığı söylendi …
  Çok beğenerek aldım ve plak dinlemeyi’de çok sevdim , şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum , sorun ne ?atladığım bir şey mi var ? hangi plakları almalıyım , özelliği nedir , bana yardımcı olursanız çok sevinirim .2. pikap mı almalıyım ?
  Teşekkürler

 69. Zeynep avatarı
  Zeynep

  Pikap değil mi bahsettiğiniz, hep plak demişsiniz

  1. İlhan Çavdar avatarı
   İlhan Çavdar

   Pikap müziği çalan düzenek, müziğin okunduğu silindir ise plak.

 70. Selim Uslu avatarı
  Selim Uslu

  slm
  TORSAN radyolu pikap ım var pikap iğnesi bozuk bulabilirmiyiz acap

  1. Mustafa avatarı
   Mustafa

   Merhaba ben pikap almak istiyorum ama pek bilmiyorum. Şu an wega 3205 ve 3206 buldum ikisininde fiyati 3250 tl sizce iyi mi bu cihazlar ve bu parayı hak eder mi yardimci olur musunuz?

 71. Mustafa avatarı
  Mustafa

  Merhaba wega 3205 ve 3206 cihazlar hoşuma gitti almak istiyorum pek bilgili değilim yeni heves ettim bana yardımcı olur musunuz bunlar iyi mi yoksa tavsiye edeceğinz baska marka model var mı? Ikisininde fiyatı 3250 tl

  1. İlhan ÇAVDAR avatarı
   İlhan ÇAVDAR

   Mustafa bey, pikap markalarına takılmaya gerek yok. Bu sadece göz dekorasyon anlamında önem taşır. Önemli olan plaktan okuma kalitesi bu çok küçük fiyatlarla da sağlanabilir. Ben 1991 yılında Rus pazarı ortamından aldığım pkapla hala çok kaliteli ses alıyorum. Markası dersen yazamam çünkü o harfler bizim klevyelerde yok. Yedek iğnesi ve 2 tane de çift hoparlörlü kolon vermişlerdi, hepsi tıkır tıkır çalışıyor. çok eski yıllardan da kalma topladığım 200 civarında da plak var. Olunca da insan çok az dinliyor. Selamlar.

 72. Mustafa avatarı
  Mustafa

  Teşekkürler İlhan bey ilginiz alakanız ve değerli görüşlerinizi paylaştığınız için. Dikkate alıp araştırdım ve aynı markanın yani WEGA nın başka bir modeli olan 3214 hifi aldım görsel olarakta ses olarakta çok iyi allah utandırmasın🙏😊 bu arada bu cihazdan müzik dinlemek sanki kuşların kanatlarında gökyüzünde seyir ederken dinlemek kadar hafif ve etkileyici oluyor 😊

 73. Ayşe K. YAVUZ avatarı
  Ayşe K. YAVUZ

  Merhaba hocam, bir süredir ben de heyecanla pikap sahibi olmak istiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olmak çok güç. Yazınız için ne kadar teşekkür etsem az bazı bölümleri bir kaç kez okudum. Yeni nesil pikaplar tercih edilmemeli mi acaba çok arada kalıyorum. Technics, Dual ya da Pro-Ject bütçemi biraz aşıyor ve açıkcası plaklar için daha sağlam bir bütçe ayırmak istiyorum. Lenco, Ion yahut GDL gibi markalar tercih edilebilir mi sizce? Bu konuda fikir alma şansım olur mu? Şimdiden çok teşekkürler.

 74. Fatih Emlak avatarı
  Fatih Emlak

  Paylaşım için teşekkürler.
  Ben de uzun zamandır araştırıyorum ve edindiğim püf noktalar özetle şu şekilde:

  Yeni nesil plak çalarların ses kalitesi eskilere kıyasla hassasiyet farkına sahip bu nedenle eğer amaç ses kalitesi ise alt limit 2.000 TL civarı olmalı,
  Yeni nesillerin servisi yok gibi,
  2.el alınacaksa iğne başta olmak üzere parçaların orijinalliğinden emin olunmalı,
  Sony, Grundig gibi markaların haricinde hiç duymadığım ancak meraklısının takip ettiği; Dual ve Denon gibi yüzlerce marka da mevcut.
  Yeni üretim ve eski üretim olarak ayrıldığında yeni üretimlerin klasikleri ya da markaları tercih edilmeli

  TEK CÜMLE İLE ÖZET: Yeni nesil plak çalarlar bulundukları ortamdaki ambiyansı değiştirebilirler ve CD den daha kaliteli bir ses de çıkarabilirler ancak eseri seslendiren sanatçının heyecanını duymak isteyenlerin bu hassasiyet için ve teknik destek için biraz daha fazla bir bütçe ayırmaları gerekcek..

  Bilenler listeyi arttırabilirler..

 75. Oğuz Çetinol avatarı
  Oğuz Çetinol

  Değerli bilgiler için teşekkürler.

  TECHNICS SL-10 pikabım var arızalı. Nerede tamir ettirmemi önerirsiniz ?

 76. FETHI avatarı
  FETHI

  Merhabalar,

  Çok güzel ve değerli paylaşımlar bunlar. Ben de ne zamandır plak olayına girmek istiyordum.
  Babadan kalma 0 ayarında 1976-1977 model;

  SANSUI DB9090 Receiver
  SANSUI FR D4 Pikap
  Kenwood KR 2400 Reciever
  Pioneeer PL 540 Pikap

  2 pikap ve 2 receiverım var. Acaba bunlarla başlayabilir miyim?

  Saygılarımla.

 77. Gündoğan avatarı
  Gündoğan

  Bu yaşıma kadar elime geçen 3-4 pikapda da dönme sistemi kademeli, konik bir lastikten oluşuyordu ve hepsinin de sorunu zaman içinde bu lastiğin aşınma ve kuruma sonucu, olması gereken devirde plağı döndürememesiydi. Kimbilir belki de mesleğimi seçmemde bu tip sorunlar etkili olmuştur. Neyse, gıcık kaptığım bu yanlış tasarıma alternatif getirme adına, yıllar sonra bir pikap edindim ve devir ayarını sayısal olarak göstereceğim ve devir ayarını anlık olarak sürekli kontrol edip tam değerine oturtacağım bir elektronik devre yapmaya niyetlendim. Sonuç aldığımda sizi yeniden rahatsız ederim.

 78. Çetin Özkan avatarı

  Yazılarınızı büyük zevkle takip ediyorum.Ben bu tutkuya Technics ve Altec Lansing ler ile başladım.Ama bu işin sonu yok.Sonrasında Dual,Marantz ve Focal ile devam ettim.Ama hastalık daha ileryeyince şimdi Clear Audio Concept MC,Naim US Amphi ve Focal 948 lerle sonladım.Ama bu işin sonu yok…Aman fazla bulaşmayın…İşin şakası bu ama gündeminizdeki konular ve zevklerimiz aynı.Teşekkürler

Görüşlerinizi paylaşın: