Güncel Kindle içeriği için bir çözüm (daha)

Birkaç gün önce Kindle e-kitap okuyucum için güncel içerik oluşturmaya yönelik Calibre uygulamasını kullanan bir yöntemden bahsetmiştim. Gelen bazı e-postalar işlemin zorluğundan dert yanınca alternatiflere bakayım dedim. Harika bir tanesine denk gelince paylaşamadan edemedim.

Kindle Paperwhite

Kindle Paperwhite

Google Reader kapanırken burada tanıttığım Feedly adlı bir alternatif vardı. Keşfettiğim günden beri aşkla kullanıyorum. Sanıyorum Google Reader’ın kapanmasından en çok fayda gören (ve buna tek sevinen) hizmet oldu. O günden beri kendini geliştiriyor ve kusursuz bir RSS okuyucu olarak yoluna devam ediyor.

Kindle ile günlük güncel gelişmeleri takip etmek isteyen Feedly kullanıcılarına özel çok basit, çok temiz ve ücretsiz bir hizmet var: FabReadly. Sitesine girip ‘Sign with Feedly’ düğmesine bastığınız anda Feedly’de tanımlı RSS listeniz geliyor. Kindle’a günlük aktarılmasını istediklerinizi işaretliyorsunuz ve sistem tıkır tıkır işliyor. Bu kadar!

Son bir hatırlatma olarak bu sistemi kullanabilmeniz için gerekenler:

 • Bir Kindle cihazı.
 • Bir Amazon hesabı.
 • Feedly üyeliği.
 • Önceden tanımlanmış RSS kaynakları.

Kimileri için karışık gelebilecek ayarları ekran görüntüleriyle açıklamaya çalışayım (görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz).

Birinci sekme

İlk sayfada genel sistem ayarlarını yapıyoruz:

Screen Shot 2014-02-08 at 22.36.57

 1. Eğer kullandığınız cihaz Kindle ise burada değiştirmeniz gereken bir şey yok.
 2. Bu bölüme bir önceki yazımda değindiğim gibi Amazon sitesinde Personal Document Settings sayfasında bulacağınız sonu @kindle.com şeklinde biten size özel adresi yapıştırmanız gerekiyor.
 3. Aynı sayfada göreceğiniz ‘Approved Personal Document E-mail List’ başlığı altındaki alanda ‘Add a new approved e-mail address’ linkine tıklayarak [email protected]fabreadly.com adresini eklemeniz gerek (FabReadly sitesi bu adresten gönderim yapıyor. Bu şekilde yetkilendirmiş oluyoruz).
 4. Bu bölümde gönderimin (Kindle güncellemesinin) saat kaçta yapılacağını belirliyorsunuz.
 5. Bu bölümde saat diliminizi giriyorsunuz. Türkiye +2:00 saat diliminde yer alıyor.
 6. Eğer Evernote kullanıyorsanız (ki bence kullanın) Kindle’dan Evernote’a belge aktarımını yapabilmek için buradaki linke tıklayarak bir yetkilendirme yapnazı gerekiyor.
 7. Eğer Pocket kullanıyorsanız (ki bence kullanın) Kindle’dan Evernote’a belge aktarımını yapabilmek için yine buradaki linke tıklayarak bir yetkilendirme yapnazı gerekiyor.
 8. Burayı işaretlerseniz Kindle’a gönderilen belgeler Feedly’de okundu olarak işaretlenir. Böylece bir tarafta okuduğunuz diğer tarafta okunmamış kalmaz (mantıklı).

İkinci sekme

Ekranımızda Feedly’deki RSS kaynaklarımızın listesi sıralanıyor. Seçimlerimizi yapıyoruz.

Screen Shot 2014-02-08 at 22.49.13

İşlevlerine gelirsek:

 1. Bu kaynağı Kindle’a aktarılacaklar listesine eklemek isterseniz işaretleyin.
 2. Eğer sadece RSS’te yer alan kısmı değil; sitesindeki içeriğin tamamını aktarmak isterseniz işaretleyin (benim blogum gibi bazı siteler RSS içine sadece yazının özetini koyuyor. Burayı işaretlerseniz siteden metnin tamamını toplayıp gönderiyor. Gayet mantıklı)
 3. Metnin içindeki görsellerin (resim, fotoğraf, vs) de eklenmesini istiyorsanız işaretleyin.

Bu ayarları yaptıktan sonra en altta yer alan ‘save’ tuşuna basmayı unutmayın.

Üçüncü sekme

(Periodic Delivery) başlıklı üçüncü sekmede bu uygulama tarafından Kindle’a yapılan gönderimlerin tarih, saat ve durumlarını takip edebilirsiniz. Bir sorun yoksa burada işiniz de olmayacaktır. Ama bir sebeple gönderimin durmasını isterseniz ilgili ayar da o sayfada yer alıyor.

Unutmadan iki not:

 1. Bir önceki yazıma gelen yorumlarda bir ziyaretçinin hatırlattığı, benim de kullandığım güzel bir uygulama var: send to Kindle. Örneğin tarayıcı eklentisi olarak kurduğunuzda webde karşınıza çıkan yazıları sonradan okumak için otomatik Kindle’a aktarmanızı sağlıyor. O da aklınızda bulunsun.
 2. Yine bir önceki yazıda Cenk Karataş’ın yorumuyla uyardığı gibi bu webden gönderim işleri için Amazon’da toplam 5GB limitiniz var ve sonradan boşaltmak biraz usandırıcı olabiliyor.

, , , , , ,

17 Responses to Güncel Kindle içeriği için bir çözüm (daha)

 1. Baran Bingol 08/02/2014 at 23:23 #

  Amirim fabrss.com çok daha pratiktir, tavsiye ederim.

  • M. Serdar Kuzuloğlu 08/02/2014 at 23:42 #

   Bahsettiğiniz sistem aynı uygulama zaten :) Benimki Feedly kullanıyor, sizin yolladığınız sürüm her türlü RSS’i tanıyor. Bilgilendirme için teşekkürler.

   • Baran Bingöl 09/02/2014 at 10:46 #

    Bu arada bilginiz olsun. fabreadly ve fabrss, blogunuzdan (mserdark.com) makaleleri alamıyor ve 403 forbidden hatası döndürüyor

 2. Saygın Burak Sevinç 09/02/2014 at 00:02 #

  Kindle Library’deki gönderileri kolaylıkla silmek için şu yöntem kullanılabilir.
  http://pepa.info/check-and-delete/
  Check&Delete yazan linki yer imlerine ekleyin kindle library sayfasında bu yer imine basın. İstediğiniz gönderileri seçerek silebileceğiniz bir arayüz sağlıyor.

 3. Demir 10/02/2014 at 17:06 #

  Merhaba, Gayet basit işlemler bunları gerçekleştirdim ama kindle’a gelen doysa boş. ‘Table of Contents sayfası açılıyor ama bom boş acaba nerede hata yapmış olabilirim?

 4. ynsymnr 11/02/2014 at 10:12 #

  Ben de yaptım ama aynı şekilde boş bir FabReadly dosyası geliyor. 5 kere denedim sadece gelen 1 dosyada tek sitenin 2 başlığı cihaza düştü ki ben Feedly da 6 farklı besleme seçmiştim…

 5. Demir 13/02/2014 at 21:03 #

  Daha önce içeriklerin boş şekilde geldiğini belirtmiştim ne olduysa artık günlük olarak yazılarımı okuyorum. Problem kendiliğinden halloldu.

 6. emirhan avcı 20/02/2014 at 14:34 #

  zaman zaman türkçe karakter hataları meydana gelebiliyor onları çözmenin bir yolu var mı acaba ?

 7. ahmet polatkan 27/02/2014 at 12:18 #

  2. sekme açılmdığı zaman rss ler gözükmüyor amirim

 8. cem 01/06/2014 at 15:49 #

  Serdar Bey faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Köşe yazarlarında metnin tamamını alamıyorum. Bir öneriniz olur mu acaba?

 9. onur çetinkaya 16/06/2014 at 15:41 #

  amirim, feedly ve alternatif olarak kullandığım feedreader sitelerdeki haber/yazı vb güncellemelerini ciddi gecikme ile alıyor ya da hiç almıyor.(rss kodları ile eklememe rağmen)
  RSS için normal gecikme ne kadardır? Saatleri aşıyor çünkü bende güncelleme sorunu.(yenile dememe rağmen.)

 10. no name required 08/08/2014 at 13:39 #

  Abi senin ‘ekşi sözlük e-kitap servisi meritokrasi’ girişiminden haberin var mı?

 11. Gokhan 06/11/2014 at 13:41 #

  Paralı olmuş bu uygulama. Yuksek bir bedel değil tabi. Veirlebilir. Ancak calibre’ye bir ayar yapınca’da oluyormuş. İlgilelenenler için http://help.getpocket.com/customer/portal/articles/361724-how-to-configure-calibre-with-pocket

 12. Mehmet Güneş 03/02/2015 at 18:31 #

  Teşekkürler, gayet güzel bir anlatım olmuş. Kindle gerçekten kullanışlı bir cihaz. Fiyat olarak da uygun artık. Ayrıca e-kitap indirmek için belgeindir isimli bir program varmış. Pdf okuyucu olarak da SumatraPDF’yi tavsiye ederim.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Calibre ile Kindle içeriği oluşturmak - M. Serdar Kuzuloğlu - 08/02/2014

  […] Güncel Kindle içeriği için bir çözüm (daha) […]

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim