En büyük derdim yeni bir iş yarattı!

Sürekli kaybolan, yerini-yönünü şaşıran halimden yola çıkarak Nokia için bir web hizmeti geliştirdik. Lokasyon tabanlı hizmetlere bir Türk girişimi daha: Kaybolduk.biz

Ben kaybolurum. Hep.

Timur bunun efemine bir özellik olduğunu söyleyerek yaramı kaşıyıp durur ama ne yazık ki bu kontrol edilebilir, değiştirilebilir bir şey değil. Tam terimi nedir bilemiyorum ama ciddi bir yer/yön yerleştirme sıkıntım var. Üstelik çok da kötü bir şey…

Bir pasaja girerim. Çıktığımda sağa mı sola mı gideceğimi bilemem. Geldiğim yönü kestirmek benim için ciddi bir endişe olur. Tatil köyü gibi büyük bir mekana gideriz; kaldığımız yeri bulana kadar tatil biter. Sözlü tarifle bir yol bulamam, yazılıyla da belki…

Bundan dolayı GPS ve navigasyon konusu oldum olası ilgimi çekmiştir. Benim adıma bu yükü sırtlanan bir mucize. İlginç de bir tesadüfle bizim gibi en çok ihtiyaç duyulan bir ülkeye girişini de bayağı bekledik. Bunun sebeplerinden birinin sürekli değişen sokak isimleri ve tamamlanmamış yerleşimler olduğu biliyorum.

Ülkenin en eski ve en büyük şehirlerinden İstanbul bile her yıl ciddi anlamda değişiyor. Sokak isimleri bir yana, yeni yollar, viyadükler, yeni toplu taşıma rotaları, sürekli değişen trafik yönleri gibi ayrıntılarla elinizdeki haritalar bir yana, navigasyon haritaları bile anlamsızlaşıyor.

Nokia N95
Nokia N95

Daha önceleri üretici firmaların yolladığı birkaç araç tipi özel GPS cihazıyla denemiş olsam da navigasyon kavramıyla gerçek anlamda tanışmam Nokia’nın N95 modeliyle oldu. Kimi zaman hayatımı kurtardı, kimi zaman kelimenin gerçek anlamıyla bataklıklara soktu (İstinye Park inşaatı) ama yine de benim gibi tabelasız, yönlendirmesiz bir metropolde yaşayıp hep kaybolan, kaybolduğu zaman gururuna yedirip etrafa soramayan, sorduğu zaman illa ki bilmeyenlere ya da yanlış tarifler vereceklere rastlayanlar için resmen can simidi oldu.

Nokia GPS destekli yaşam konusuna kafayı o kadar takmıştı ki; sırf bunun için Avrupa’nın en büyük satın alımlarından biri olarak tarihe geçen Navteq birleşmesi için 2007 yılında 8,1 milyar dolar ödedi. Amacı cep telefonlarına navigasyonu yerleştirmekti. İnsanların cep telefonu dışında yanında sürekli taşıdığı fotoğraf makinesi, kamera, müzikçalar gibi unsurların tamamı telefon için entegre olmuştu ve geride sadece araçlardaki GPS’ler kalmıştı.

Firma bunun için Navteq altyapısı ve bilgi birikimini kullanarak Nokia Maps adını verdiği bir uygulamayla navigasyon kavramını olabilecek en optimum düzeyde cebe soktu. Bu ‘optimum’ detayını anlamak için bir Sony Ericsson ya da Blackberry üstünde GPS deneyimini yaşamanız gerekiyor. Nokia cidden yanlarında ayrı bir yere oturuyor; göz var, izan var.

Nokia Maps sadece otomobille değil yaya olarak da size destek oluyordu. İkinci sürümünde arayüzünü de iyice geliştirdiler. Geçtiğimiz hafta Barcelona’da benim de katılma fırsatı bulduğum Nokia World 2008 ile birlikte firmanın N97‘den sonraki bombası Nokia Maps 3.0‘dı. Bu yeni sürüm harita kavramının ötesine geçip arazi bilgileriyle birlikte Google Street View tarzı bir deneyim sunuyor. Daha da ileri giderek örneğin fotoğrafını çektiğiniz bir müzenin bilgilerini ekrana taşıyor ya da afişini çektiğiniz bir filmin fragmanını internetten çekip gösteriyor.

Aşağıdaki video olayı özetlemek için birebir (youtube’a erişebiliyorsanız)

http://www.youtube.com/watch?v=nrJ45g1xbPY

Dördüncü sürümü düşünmek bile istemiyorum.

Bütün bu merakın sonunda MYK olarak aklımızda hep bu kavrama yönelik bir site yapma fikri vardı. Ama bu benzer örneklerde olduğu gibi mekanlara bağlı bir şey olmamalıydı. Zaten o işi mekanist ve dobişko gibi siteler gayet iyi yapıyordu. Benim derdim örneğin yunuslarla yüzmek istediğimde nerede bulabileceğimi gösteren bir yerdi. Ya da meraklısı için ‘Taksim’in en ucuz bira mekanları’nı, ‘İzmir’in en güzel müzelerini’, ‘Öyküleriyle birlikte Boğaz’ın en güzel yalılarını’ ‘Londra’nın en iyi suşi restoranlarını’ bulabileceğimiz bir yer yaratmaktı. Üstelik bunun için kimseden bir kuruş para istememeliydik. Her şeyiyle herkes için ücretsiz olmalıydı.

Ayrıca içinde benim gibi kaybolan insanların öyküleri yer almalıydı. Çünkü kaybolmanın da bir dillendirilmeyen tarihi vardı. Hep gizlenen ama pek can yakan…

Elimizde yerli olarak mekanist ve dobişko, yurtdışındaysa hemen hepsine ilham kaynağı olan yelp gibi örnekler vardı. Ama bizde bu tip sitelere yönelik çok büyük bir eksiklik olduğunu da biliyordum: kullanıcı içeriği (user generated content).

İlk olarak 25 Mayıs 2008’de adresini aldık: kaybolduk.biz!

Nokia 6210 Navigator
Nokia 6210 Navigator

Antalya’da sunum yapmak üzere davetli bir Nokia etkinliğinde sohbet sırasında Nokia yöneticilerine MYK olarak yakın gelecekte yapmayı planladıklarımızı sıralıyordum. Sıra kaybolduk.biz’e gelince yakında piyasaya sürecekleri 6210 Navigator adlı telefon için böyle ‘bakir’ bir proje aradıklarını söylediler (bu telefonu Şubat ayında size Teknosohbet’te tanıtmıştım . Çok yakında bir videolu incelemesini de televidyon ekranlarında Kafa Kafaya programında izleyebilirsiniz).

O sohbetten sonra iş hızla gelişti ve kaybolduk.biz’in, Nokia’nın 6210 Navigator için resmi site olmasına karar verildi. Bütün reklam kampanyalarında bu site kullanılacaktı ve uzun vadede firmanın navigasyon destekli bütün telefonlarının tanıtım ve pazarlama kampanyaları yine bu site üstünden yürüyecekti.

Bu bizim için hayal bile edemeyeceğimiz kadar harika bir gelişmeydi.

Bu heyecanla oturduk siteyi 4-5 haftada tasarladık, kodladık, bitirdik ve Nokia’yı beklemeye koyulduk. Sözleşmeler, revizeler, ertelemeler derken sonunda 1 Aralık’ta yayına girdik. İrili ufaklı dergi / gazete ilanları belirmeye başladı, yakında billboardlarda, otobüslerde de göreceğiz ilanlarını.

Kaybolduk.biz Anasayfa

Çok yakında online-offline bacaklarıyla (navisafari) aktiviteleri de başlayacak. En güzeli, tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan, uzun bir ön eleme sürecinin ardından seçilmiş 120 kişilik bir editör kadrosu da sürekli içerik girişi yapıyor olacak. Sonradan katılanlar da cabası…

Sonuçta bizim (MYK) için keyifli bir hayal olarak başlayan kaybolduk.biz, bu alandaki olabilecek en iyi markayla birleşerek gelecek vaad eden bir varlık haline geldi.

Kaybolduk.biz dergi ilanlarından birisi
Kaybolduk.biz dergi ilanlarından birisi

Bir inceleyip görüşlerinizi bildirmeniz beni çok mutlu eder.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

8 yanıt

 1. Ozgur Alaz avatarı

  Tasarımı ve Nokia nın konumlaması gayet güzel. Tebrik ederim yeni girişim için.

  Üye olup siteyi inceledim. Gruplar kısmı (hem içerik geliştirme hem de kullanıcı etkileşimi için) çok kritik gördüm. Mekan içeriği geliştirmek için insanlara “istanbulun en iyi köftecisi kimdir?” diye sormak “mekan ekle” demekten daha güçlü. Gruplarla iÇeriği çok daha kolay geliştirebilirsin. Yanı sıra kullanıcılar için de ilginç. “Murat Belgenin gözünden istanbul” gibi gruplar daha ilgi çekici olacaktır.

 2. Vadi Efe avatarı

  tebrikler
  öncelikle tasarım çok şık olmuş
  ilk aşamada sitenin tam olarak ne sunduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda biraz karışıklık var gibi. bir tur atın seçeneği veya yeni gelen kullanıcıları en kritik ilk birkaç adım konusunda yönlendirmek faydalı olacaktır
  bir de kayboldukbiz.com domaini de sizde fakat kaybolduk.biz adresine yönlenmemiş. onu da bir an önce yönlendirirseniz muhtemelen trafik kayıpları oluşmayacaktır
  kolay gelsin

 3. Omer Ekinci avatarı

  Bence başarı budur! Artık eskisi gibi gidip fikir anlatmak, şunu bunu yaparız demek pek mümkün değil. MYK Medya’nın yaptığı gibi “önce başarmak, sonra da markanın bu projeye destek vermekten başka seçeneğinin kalmaması”..Projeyi yapmayı önerirseniz patron müşteridir, yapıp da “bak ben yaptım, gel yanıma istersen” dersen patron sensin!

  Çok güzel olmuş! Proje geliştirmek konusunda ders olarak okutulmalı!

 4. Elif Yılmaz avatarı

  Kaybolduk.biz projesi elbet bu pastadan payını alacaktır, biz paylaşmaya hazırız.
  Umarım istediğiniz başarıyı elde edersiniz.

 5. abdullah4372 avatarı

  Bence çekingenliğiniz ve eve bağımlılığınız var bu yön konusunda. Sıkıntı ondan oluyordur. Mesela bende böyle sıkıntılar çekebiliyorum. Ama benimkinin sizden farkı var. Mesela bir işi halledip çıkacağım yerler genelde sevmediğim yerler oluyor. Yani hemen çıkasım. O yüzden nerde ne var bakmadan gidiyorum. Mesela okuduğum okullarda müdür odası, tuvalet gibi yerlerin yerini ve öğretmenlerin isimlerini işim düşmedikçe öğrenmezdim. Çünkü müdürle işim olacak kadar haylaz değildim. Eve kadar tuvaletimi tutardım. Öğretmenlerle de muhatap olmazdım. 🙂

  Bence sizin sıkıntınızın kaynağı bu olabilir. Sadece ilgilendiğiniz kısımlarla uğraştığınız için diğer detayları öğrenmiyorsunuzdur. Mesela başıma geldi. (Mesleki açık) Liseye gidiyorum hemen dersler bitsin gideyim havasında olduğum için sınıfımız nerdeydi sıkıntısı çektim. Fakat bir telefon görüşmesinden sonra sıkıntım gitti, rahatladım bu sefer hiç bir sıkıntı çekmedim. Dediğim gibi çekingen olmak, yer hakkında hemen çıkma isteği ve sıkıntı bu konuyu tetikler. Sizde de bu olmuştur. Bende bir ara kendimi manyak gibi hissetmiştim arkadaş niye bulamıyım diye. Fakat sorunun bendeki sebebini buldum ve çözdüm.

 6. abdullah4372 avatarı

  Kısacası sorununuz şu (bence): (Kendime söylediğim de buydu onu aktarıyorum üslup bana bilgi size yani.) “Ulan herkes bir yere girip çıkarken bi bakar etrafına ne nerde diye bi bakar sonra da gider. Sen bakıp etmeden direk çıkış nerdeydi diyon. Normalde milletin ilk yaptığı iş çıkış nerde demesi ve araması. Benim yaptığım ilk iş aha bulamadım, -aramadan.-”

  Ben bunu söyleyip işi çözdüm. Zaten sizin ki gibi olmadı bende. 17-18.5 arası oldu ve bitti. Sizinki niye kalıcı oldu ki?

  1. Abdullah4372 avatarı
   Abdullah4372

   Gerçi alakası yokmuş ama neyse.. Geçmiş olsun size..

 7. Nihal Dizdar avatarı
  Nihal Dizdar

  Nasıl ya.. Başladığından nasıl haberim olmadı ve hatta bittiginden de haberim olmamış…. Yazık, oysaki ben de o yıllarımı GPS aşkı ile yanıp tutuşur bir şekilde geçiriyordum ama telefonum farklıydı…
  Şimdi kayboılduk.biz adresinde olan bitene inanamadım.. Bence proje fısssslasa bile o adres kaybedilmemeliydi… wah wah… hakikaten üzüldüm…

Görüşlerinizi paylaşın: