MYK’nın ilk site alımının hikayesi

MYK‘dan çok söz ediyor olabilirim ama hayatımın büyük bir bölümünü de bu firma oluşturduğu için doğal olarak böyle bir sonuç çıkıyor. Bu seferki meseleyse paylaşmak için birkaç gündür sabırsızlandığım bir konuyla ilgili. Çok uzun yazmak istediğim bu konuda çok kısa bir paylaşım yapmak zorundayım şimdilik (ne yazık ki).

Video ile ilgili olduğumuz için işimiz gücümüz internetteki benzer kaynakları takip etmek. Bunların birçoğu birbirinin aynısı ve açıkçası YouTube, Vimeo ve Google Video, izlesene varken gerisine temelde ne gerek var bilemiyorum. Diğerlerinde tüketici olarak eksikliğini hissettiğim bir şeye rastlamıyorum.

Bu pazarda ciddi bir sıradanlık söz konusu. Hep aynı videolar, aynı tasarımlar, aynı hizmetler…

Ama Türkiye özelinde bir farkla…

O istisna siteyi ilk olarak Saan Kezyum‘un bana ishal edasıyla yolladığı linklerden tanıdım. Sonra televidyon‘da çok hayrını gördük (en son bayramda mesela).

Kim yapıyor, nerelidir derken öğrendik ki sitenin kurucusu de Televidyon izlermiş. İki gün sonra ‘Ben de yapsam‘ bölümüne bir başvuru düştü kendisinden. Sonra Facebook’tan bir mesaj attı (Mesut Bahtiyar). Sonra e-posta adresine ulaştım. Salı günü telefonumu verdim, Çarşamba günü aradı ve Cuma günü İzmir’e gidip kendisiyle buluşmaya karar verdim. Cuma sabahı uçağa atladım, akşam uçağıyla dönerken ikimizin de hayatında yeni bir sayfa açılmıştı.

Konak Pier’deki Home Store’da oturup konuşmaya başladık bu harikulede siteyi.

Alkışlarla Yaşıyorum‘u dolaşırken hep böyle benzersiz bir içeriğin nasıl olup da böyle kullanışsız bir arayüzle yansıtılabileceğini düşünüp dururdum. Giderken de niyetim “şu işi verin bize bir el atalım birlikte bakalım neler olacağına” demekti. Lafı dolandırmadan bunu söyledim. Fatih’in de meğer aklında buna benzer bir şey varmış.

Günün özeti şu: alkislarlayasiyorum.com MYK’nın satın aldığı ilk site oldu.

Şimdi çok hızlı bir şekilde sitenin önünü ardını; içeriği hariç HER ŞEYİNİ derleyip toplayacağız. İçerik ayağı yine Fatih Aker ve ekibinde olacak. Biz iş geliştirme, pazarlama, PR, kodlama, tasarım, SEO, hukuksal süreçler ve fonksiyonlar gibi meselelere yoğunlaşacağız. İçerik alanında benim de elimin boş duracağını söylemem mümkün değil 🙂

Ön çalışmalara başladık, yeni logoyu, paletleri ve ana hatları neredeyse tamamladık bile. En geç Mart 2009’da yepyeni ve çok daha keyifli bir alkışlarla yaşıyorum sitesine hazır olun. Türkiye’nin en iddialı dikey video community’sini yaratmak için sıvadık kolları. Taslakları paylaşabilmeyi çok isterdim ama henüz çok erken. Fakat pop-art ve retro’nun tadına doyacağınıza eminim 😉

Alkışlarla Yaşıyorum benchmark ve audit süreci

2009’a dair daha güzel ne olabilirdi düşünemiyorum… Dualarım kabul oldu desem yeridir.

İnternet alemine, vatana, millete hayırlı, uğurlu olsun.

(2008 bombaları bitmedi. Beklemeye devam edin. Bu konuyla ilgili buradakinin ötesinde bir detay da sormayın; cevap yok!)