Uyku ne işe yarar?

Uykuya yönelik merakım hayatım boyunca sürecek gibi. Kolay değil; hayatımın büyük bir bölümünü ne işe yaradığını bilmediğim ve israf olarak gördüğüm bir eyleme ayırıyorum. Hepiniz gibi. Vicdan azabına dönüştüğü için bir yandan da katlanılabilir bir hale getirmek için çabalıyorum.

sleep-cover

Bu konuda bilgi derlerken güzel bir yazıya denk gelince burada da bulunmasını istedim. Sizin de aklınızda bulunsun.

  • Sağlık: Pennsylvania Üniversitesi Uyku Merkezi’nden Michael Grandner’ın araştırmasına göre az uyumak yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı) ve bazı kanser türlerini tetikliyor.
  • Bağışıklık sistemi: Günde 7 saatten az uyuyanlar soğuk algınlığına 3 kat daha fazla açık hale geliyor. Az uyku tedaviye yönelik aşı ve ilaçların etkisini de azaltıyor.
  • Kilo: Az uyumanın obeziteyle doğrudan ilişkisi var. Uykusuz yapılan diyetlerde vücut yağ yerine kasları eritiyor. İştahı dengeleyen hormonlar da düzenli uykuyla sağlıklı seviyeye geliyor.
  • Akıl sağlığı: Uykusuzluk çekenlerin ruhsal (akli) sorunlara yatkınlığı da artıyor.
  • Uzun ömür: 2010’da yapılan bir araştırmada günde 6 saatten az uyuyan insanlar hayata gözlerini daha erken yumuyor.
  • Kondisyon: Yapılan deneylere göre günde 10 saatten fazla uyuyan sporcular yüzde 9 daha başarılı oluyor.
  • Güvenlik: Uykusuz araç kullanmak alkollü araç kullanmaya denk. Uyanık kaldığımız her an reflekslerimiz o ölçüde zayıflıyor.

Özetle uykusuz kaldıkça şişmanlıyor, hastalanıyor ve aptallaşıyoruz!

horrrrr

Yazıyı yazdıktan 1 hafta sonra BuzzFeed sitesinde denk geldiğim ‘kestirmeye’ yönelik bir makale de ilgi çekici bazı ayrıntılarla denklemi tamamlıyor:

Hatta bugün (24 Ocak 2014) okuduğum bir makaleye göre zihni kandırmaya yönelik plasebo uykusu diye bir şey de varmış. (Plasebo terimi tedavi sürecinde hastaya verilen sahte ilaçların psikolojik olarak onları iyileştirme fenomeni için kullanılıyor).

Yapılan bu deneyde beyin dalgalarını ölçen (oysa aslında hiçbir işe yaramayan) aletler bağlanan denekler uyandıktan sonra kendilerine söylenen değerlere göre yapılan gerçek testlerde farklı sonuçlar vermiş. Türkçesiyle “çok iyi uyudun koçum, helal” denenlerin beyni ve vücudu gerçekten çok iyi uyumuş gibi tepkiler vermiş. Tersi söylenenler de uykusuz kalan beden ve beynin tepkisini vermiş.

Biz ne garip yaratıklarız böyle?

Haydi Allah rahatlık versin.