UYAN dostum; ölüm yakın!

Ne zaman öleceğinizi bilseydiniz daha farklı bir hayat mı yaşardınız? İşe gider miydiniz mesela? Peki ya uzun, miskin uykular?

Kendimi bildim bileli uyku ile sorunlarım var. Daha doğrusu uyuma fikriyle (yoksa uyumayı ÇOK seviyorum ve deliksiz uyuyorum). Ama uyanıkken yapabildiklerimi düşününce, uyku büyük bir zaman kaybı geliyor. Ayrıca kronik bir sosyal jetlag hastasıyım. Bu konuda özel bir yazım var; dileyen ayrıntıları oradan takip edebilir.

Modern yaşam köleleri olarak çoğumuz bir alarm ile uyanıyoruz. Genellikle cep telefonu, kimi zaman bir saat ya da benzeri bir cihaz en beklemediğimiz ve istemediğimiz anda tatlı uykumuzu bölüyor. Şahsen en büyük sorunum ‘kestirme’ tuşu. Snooze olarak da geçen ve alarmı 5-10 dakika erteleyen o özellik yüzünden 2 saat yataktan kalkamadığımı bilirim (abartmıyorum). O tedirgin, keyifsiz, vicdan azabıyla bezeli uyku da hiçbir şeye benzemez aksi gibi.

Alarmlı saatler konusunda birçok enteresan girişime denk geldim. Uzun süre kullandığım ve gerçekten işe yarayan Sleeptracker, susmak için sizi yataktan çıkmaya zorlayan Clocky tarzı ürünler ya da uykuyu iyice kaçırmak için gösterdiği matematik problemini çözene kadar susmayan türlü çeşit ürün satışta. Mobil uygulamalar da istisna değil elbette.

figalarmclock

Birkaç gün önce denk geldiğim Fig marka çalarsaat ise hiç denenmemiş bir fikirden yola çıkarak uykuyu seveni de sevmeyeni de can evinden vuruyor.

Fig’i kullanmadan önce yaşınız, cinsiyetiniz, ülkeniz, banka ve sosyal medya hesaplarınız gibi bir dizi kişisel veriyi mobil uygulaması üstünden girmeniz gerekiyor. Bir kere girilen bu bilgilerin ardından artık yapmanız gereken tek şey uyanmak istediğiniz saati belirtmek.

Fig AlarmClock’un ön yüzeyindeki retro LED ekran sabah keyifle uyanmanız için her alarm çaldığında ‘uyarıcı’ bir bilgi yansıtıyor. Bankada para durumunuz ne, sosyal medyada kaç arkadaş eklendi / eksildi… Ama ekrana yansıyan bilgilerden biri cidden çok ayrı ve kesinlikle sarsıcı bir uyanışı tetikliyor. Bu saat sabah sizi uyandırırken kaç günlük ömrünüz kaldığını da gösteriyor. Elbette bunu bir tahmine dayandırıyor. Yaşadığınız ülkenin ortalama yaşam süresi ve sizin  verdiğiniz kişisel bilgilerin harmanına dayanan bir öngörü bu (bir dönem epey popülerleşen benzer bir site de vardı).

http://www.youtube.com/watch?v=3B2jurPSHIQ

Elbette ekranda hangi bilgilerin görünüp görünmeyeceğini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ama sabah çalan saatin ekranında ‘X günlük ömrün kaldı’ yazısını okuyunca tekrar uykuya dalmak kolay değildir eminim!

Hayata geçmek için 7 bin dolar sermayeye ihtiyaç duyan Fig ALARMclock konsepti Kickstarter‘da sadece 1 haftada 26 bin 349 dolar destek toplayarak üretime geçti. 2014’ün ilk çeyreğinde raflardaki yerini alacak.

Ve bir tanesi kesinlikle benim başucumda olacak!

İyi uykular Türkiye.


Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

18 yanıt

 1. Taner Tuncer avatarı

  annem sağolasun en iyi çalarsaatten daha iyi uyandırıyor.
  ama fig alarm clock iymiş

 2. Rıdvan avatarı

  Aslına bana kalırsa önemli olan sizi neyin uyandırdı değil. Gozlerinizi açtığınızda nasil bir güne, nasıl bir işe, nasil bir eşe kısacası nasıl bir hayata uyandiginiz. Mesela bunlarin hepsi berbatsa, su kadar gün sonra oleceksiniz diyen alete “artik o lanet gün gelsin” diye haykirabilirsiniz. Bunların tumunun mukemmel olma olasiligida düşük tabii ki. O yüzden insanın hayalleri olmalı hiç değilse, gözlerinizi açtığınızda gözünüzün önünde canlanan, bir gün gerceklestigini dusuneceginiz… yoksa alarmın uyarisi ile güne uyanmak zor iş 🙂

 3. harbikolay avatarı
  harbikolay

  fig alarm’ın tahmine dayalı ne kadar yaşayacağınız hakkında bildiride bulunması çoğu kullanıcı tarafından uzun süre kullanılacağını düşünmüyorum. Düşünsene 1 yıl boyunca her gün şu kadar ömrün kaldı ey mahluk tarzında bir uyarının her sabah sana hatırlatılmasına dayanabilecekmisin.

 4. abdullah4372 avatarı

  Vallağa kestirme olacak ama istisnalar hariç genelde işine gelen işine geldiği şekilde yatar, kalkar ve uyanır..

 5. milkers avatarı
  milkers

  Tam bu zamanlarda bu konuda kafa yorarken soyle bir videoya denk geldim paylasmak isterim http://www.youtube.com/watch?v=T3JzcCviNDk .

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Bunu izlememistim. Cok tesekkur ederim.

 6. Tuncay avatarı
  Tuncay

  Evdekiler sağolsun alarmı aratmıyor hocam.

 7. zeynepbilgi avatarı
  zeynepbilgi

  yazıyı keyifle okudum. Ancak bence fig alarm clock pek tutmayacak.

 8. fatih yılmaz avatarı

  Sabah kalktigimızda yaptığımız ilk iş, sosyal medya hesaplarımıza facebook ve twitter ile başlıyorduk. Fig clock ya da benzeri bir ürün hayatımıza girdiğinde (bence iyi bir fikir) sosyal medya hesabımız güne bizden önce başlayacak. Sanal profilimiz belki de gerçeğin önüne geçiyordur.

 9. bekir (@bkrsln) avatarı

  ölüm ve uykuyu bir arada değerlendiren diğer yazılarınızı da hatırlıyorum, bu güzel. farkında olmak en azından. çok şükür sabah kalkmak için saat sesi yerine ezan sesi duyarak uyanıyorum. ve sabah ezanındaki ölümü hatırlatan “essalatü hayrun minen nevm” (namaz uykudan daha hayırlıdır) sözü ne güzel hatırlatıcıdır. sabahın bereketini içinde barındıran o saatler güzel saatlerdir. ölüm yakın. son cümlem hz.ali’nin bir sözü olsun: “insanlar uykudadır, ancak ölünce uyanırlar.”

  iyi günler.

 10. arman avatarı
  arman

  banka hesap bilgisi mi?
  abi senin bu korkmadan bilgilerini paylaşman ve herşeyin online olması bir gün uzuuun bir yazına mal olacak gibi 🙂

 11. Recep Satır avatarı
  Recep Satır

  Ahh Serdar bey, ben de bu saatten istiyorum fakat taa Amerikaya gidip alma imkanım yok. Bana da alabilir misiniz ?

 12. Gamze avatarı
  Gamze

  Insan güne güzel hissederek başlamak ister. Böyle öleceğini bilerek (zaten biliyoruz da) uyanmak hiç hoş bir fikir degil.

 13. Osman avatarı

  Merhaba, yazınızı okuduğum günden beri sleeptracker ı araştırıyorum. Sizden başka kullanan bulamadım tabii ki. Rica etsem biraz deneyimlerinizi paylaşır mısınız ? Çat diye bilmeden 300 lira vermek zor, biraz deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

 14. […] Uykuya yönelik merakım hayatım boyunca sürecek gibi. Kolay değil; hayatımın büyük bir bölümünü ne işe yaradığını bilmediğim ve israf olarak gördüğüm bir eyleme ayırıyorum. Hepiniz gibi. Vicdan azabına dönüştüğü için bir yandan da katlanılabilir bir hale getirmek için çabalıyorum. […]

 15. […] rahatlıktan dolayı seviyor fakat o aralıkta beni mahrum bıraktığı şeylerden dolayı sevmiyorum. Bir de kişiden kişiye değişen vücut saati dediğimiz mesele var (biyolojik saat de deniyor). […]

 16. Merve avatarı

  Bu olum meselesine bir yaklasim da kol saatinde gosterip sizi her an “mutlu” kilmak:) – Adi Tikker Happiness Watch. Bende var bir tane (an itibariyle 45 yil 10 ay 15 saat 17 dakikam kalmis:)) – Biraz kullandim ama sonra activity tracker daha eglenceli geldi biraktim:) – isterseniz Istanbul’a gelince size vereyim bir deneyin:) – Bence hos bir fikir:)

 17. […] rahatlıktan dolayı seviyor fakat o aralıkta beni mahrum bıraktığı şeylerden dolayı sevmiyorum. Bir de kişiden kişiye değişen vücut saati dediğimiz mesele var (biyolojik saat de deniyor). […]

Görüşlerinizi paylaşın: