UYAN dostum; ölüm yakın!

Kendimi bildim bileli uyku ile sorunlarım var. Daha doğrusu uyuma fikriyle (yoksa uyumayı ÇOK seviyorum ve deliksiz uyuyorum). Ama uyanıkken yapabildiklerimi düşününce, uyku büyük bir zaman kaybı geliyor. Ayrıca kronik bir sosyal jetlag hastasıyım. Bu konuda özel bir yazım var; dileyen ayrıntıları oradan takip edebilir.

Modern yaşam köleleri olarak çoğumuz bir alarm ile uyanıyoruz. Genellikle cep telefonu, kimi zaman bir saat ya da benzeri bir cihaz en beklemediğimiz ve istemediğimiz anda tatlı uykumuzu bölüyor. Şahsen en büyük sorunum ‘kestirme’ tuşu. Snooze olarak da geçen ve alarmı 5-10 dakika erteleyen o özellik yüzünden 2 saat yataktan kalkamadığımı bilirim (abartmıyorum). O tedirgin, keyifsiz, vicdan azabıyla bezeli uyku da hiçbir şeye benzemez aksi gibi.

Alarmlı saatler konusunda birçok enteresan girişime denk geldim. Uzun süre kullandığım ve gerçekten işe yarayan Sleeptracker, susmak için sizi yataktan çıkmaya zorlayan Clocky tarzı ürünler ya da uykuyu iyice kaçırmak için gösterdiği matematik problemini çözene kadar susmayan türlü çeşit ürün satışta. Mobil uygulamalar da istisna değil elbette.

figalarmclock

Birkaç gün önce denk geldiğim Fig marka çalarsaat ise hiç denenmemiş bir fikirden yola çıkarak uykuyu seveni de sevmeyeni de can evinden vuruyor.

Fig’i kullanmadan önce yaşınız, cinsiyetiniz, ülkeniz, banka ve sosyal medya hesaplarınız gibi bir dizi kişisel veriyi mobil uygulaması üstünden girmeniz gerekiyor. Bir kere girilen bu bilgilerin ardından artık yapmanız gereken tek şey uyanmak istediğiniz saati belirtmek.

Fig AlarmClock’un ön yüzeyindeki retro LED ekran sabah keyifle uyanmanız için her alarm çaldığında ‘uyarıcı’ bir bilgi yansıtıyor. Bankada para durumunuz ne, sosyal medyada kaç arkadaş eklendi / eksildi… Ama ekrana yansıyan bilgilerden biri cidden çok ayrı ve kesinlikle sarsıcı bir uyanışı tetikliyor. Bu saat sabah sizi uyandırırken kaç günlük ömrünüz kaldığını da gösteriyor. Elbette bunu bir tahmine dayandırıyor. Yaşadığınız ülkenin ortalama yaşam süresi ve sizin  verdiğiniz kişisel bilgilerin harmanına dayanan bir öngörü bu (bir dönem epey popülerleşen benzer bir site de vardı).

Elbette ekranda hangi bilgilerin görünüp görünmeyeceğini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ama sabah çalan saatin ekranında ‘X günlük ömrün kaldı’ yazısını okuyunca tekrar uykuya dalmak kolay değildir eminim!

Hayata geçmek için 7 bin dolar sermayeye ihtiyaç duyan Fig ALARMclock konsepti Kickstarter‘da sadece 1 haftada 26 bin 349 dolar destek toplayarak üretime geçti. 2014’ün ilk çeyreğinde raflardaki yerini alacak.

Ve bir tanesi kesinlikle benim başucumda olacak!

İyi uykular Türkiye.