Sosyal medyadan iş bulunur mu?

Dünyanın en yaratıcı zihinlerini en rafine haliyle bize sunan sosyal medyayı yetenek avcılığı için kullanmıyor oluşumuz düşündürücü.

Uygarlık tarihinin toplamı boyunca son birkaç yıldaki kadar ‘sosyal’ kelimesi kullanılmamıştır eminim. Bunun ana sebebi olan ‘sosyal medya’ ve ‘sosyal ağ’ terimlerinin tam anlamı bile üstünde anlaşabildiğimiz türden değil. Fakat hepimiz gayet farkındayız ki başka türden, görülmedik internet araçlarımız var ve hepimizin hayatının kesitleri birileri için enteresan (ya da öyle olması için gayret gösteriyoruz).

sosyal alem

İnternetin bir alt kümesi olan sosyal medyanın çeperi öyle genişledi ki yüz milyonlarca kullanıcı için internetin ta kendisi haline geldi. İnternete giriyorum diyerek sabahtan akşama kadar Facebook’ta gezinenler işten bile değil artık (7 milyar doları geride bırakan gelir de Facebook için sürpriz değil dolayısıyla).

Hangi ara oldu, beratını kim verdi kaçırdım ama uzmanları bile var sosyal medyanın.

Sosyalleşmenin özünde birliktelik, beşerilik var. İnternet tarihinden ayrıştırılması çok zor bir kavram. Ve sanılanın aksine yeni nesil internet insanlardan çok makinaların sosyalleşmesi için çabalıyor.

5f49d5bc6cdfe937c36d429eea8fb34bHiçbir parasal karşılığı olmayan beğenmek (Türkçesiyle: like), retweet etmek, favorilere almak ve paylaşmak gibi sosyal etkileşimler çoğumuz için paradan daha anlamlı, daha değerli. Bir şeyi paylaşırken, beğenirken ya da retweet ederken yapılan hesap kitap başka çok az şey için yapılıyor.

Üstelik bu ortamın tamamen kendine has dinamikleri var. Kuralları, şöhretleri, değer yargıları farklı. Minibüste şoföre versin diye para uzattığınız kişi pekala sosyal medyanın isimsiz süperstarı olabilir. Burada işler başka türlü işliyor (yaşım kadar mesleki tecrübesi olan Hasan Cemal ile -takipçi sayısı ekseninde- eşitlenebilmem gibi).

Sosyal medya hepimizin vaad edilmiş topraklardan bir parça alabilmemizi sağladı.

Ekmek çıkar mı?

Peki hiçbir ön koşul dayatmadan kapılarını herkese açan, mümkün olan en demokratik yapıda her birimize söz hakkı tanıyan ve bu sayede dünyanın neredeyse söyleyecek bir sözü olan bütün yaratıcılarını parmaklarımızın ucuna, gözlerimizin önüne seren sosyal medya iş bulmak adına kullanılabilir mi?

Denemeleri olmadı değil ama potansiyelini düşününce soyal medyanın gerek yeteneğini gösterme adına çabalayanlar, gerekse yetenek peşinde koşan şirketler adına deyim yerindeyse ‘israf edildiği‘ düşüncesindeyim.

Eğitim sistemimizin bizi şartladığı kriterleri bahane etmek mümkün. Ama en basitinden markanızın sosyal medyadaki varlıklarını yönetecek kişinin hangi okuldan mezun olmasını beklersiniz? İletişim ve pazarlama becerisinin her şeyin anahtarı olduğunu kabul ediyorum ama hala iletişim ya da halkla ilişkiler öğrencilerine 140 karakterde dert anlatma öğretilmiyor. Facebook’ta hedefli iletişim yürütmenin incelikleri de (bizim Next Academy‘yi istisna tutayım müsadenizle).

farkli

Yeni medya dediğimiz şey çoğu marka için sadece bir link paylaşım aracı. Mecranın mesajın ta kendisi olduğunu unutuyoruz.

Bireylerin bunca hızlı değiştiği bir çağda daha cesur, daha yaratıcı yöneticilere ve şirketlere ihtiyacımız var. ‘Kurum Kültürü’ adlı o dev bahanenin ardına sığınmayan.

Çıkar elbet.

[box type=”note”]Bir küçük ekleme: Bu yazıdan sonra iletişime geçen PepsiCo Türkiye sosyal medyasını yönetecek bir stajyer arayışında olduğunu ve bunun için en iyi ortam olacak sosyal medyayı kullanmak istediklerini belirtti. Sonuçta ortaya Yılın Stajyeri sitesi çıktı. Bu yazının sağlamasını yapmak ve kariyerinizde enteresan bir sayfa açmak isterseniz şansınızı denemenizi tavsiye ederim.[/box]Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

9 yanıt

 1. Abbas avatarı

  Aklıma direkt şu reklam kampanyası geldi http://vimeo.com/95271705

 2. Mehmet Şahinkurt avatarı

  çeşitli özel üniversitelerin (sanıyorum 3 veya 4 üniversitede var. Ayrıca bir tane de şuan öğrenci kabul etmeyen devlet üniversitesinde var. (Denizli Pamukkale Üniversitesi) Devlet üniversitesinin böyle bir atılım yapması bu mesleği geleceği açısından bir artı mıdır? Orası ayrı bir konu.) iletişim fakültelerinde “Yeni Medya” adı altında bulunan bölümlerden bu alan için kalifiye eleman çıkarmak mümkün müdür? Bu konu üzerine düşünceleriniz nelerdir çok merak ediyorum Serdar abi.

  1. Hasan avatarı
   Hasan

   Yeni medyayı, bir üniversite tarafından (2 (myo) veya 4 (lisans) yıllık bir yüksek öğrenim kurumunun müfredatı ile) öğrenilebileceğini sanmak bence komedi. Bugün o okullara girenler 2018’de nasıl bir dünyanın olacağının farkında mı? Mesela MySpace bunun en büyük örneği. Oysa iTunes U veya udemy gibi onlarca online platformdan aklınıza gelmeyecek bütün alanlardan “ders” bulmak mümkün. Hatta YouTube ve hatta Türkçe olarak Turkcell Akademi bile var. Sürekli değişen gelişen sektör olan dijitali dijitalden öğrenmek mantıklı sanırım 🙂

   Amirim hatırlatayım, Kadir Has Üniversitesi’nin de Yeni Medya-Dijital Pazarlama programları vardı ve çok iddialıydılar. Ama şimdi bilgim yok ne haldeler 🙂

 3. Sosyal Medya avatarı

  Sosyal Medya vasıtası ile iş bulmak, iş bulamamaktan daha zor olsa gerek. Özellikle LinkedIn’in doğru kullanılması sonucunda kariyeriniz için doğru firmaları takip edebilir, ilk fırsatta bünyelerine katılmak için başvuru yapabilirsiniz.

 4. bekir avatarı

  sosyal medyanın kendisinin iş olarak kabul edildiği bir dönem gerçekten araştırma konusu olacak nitelikte. üstelik iş verenin iş tanımını bilmemesi, sosyal medyacının da işin sadece paylaşmak olduğunu zannetmesi durumun trajikomik yanı. sosyal medya uzmanını geçin, “sosyal medya prodüktörü” tanımını duyduktan sonra şaşırmıyorum arık. uzman kelimesi eskiyince kim bilir daha ne tanımlamalar türetilecek.

 5. Saç avatarı

  Tüm olay insanların kendilerini popüler hissetmesi.

 6. Sosyal Medya avatarı

  Sosyal Medya artık o kadar önemli hale geldi ki ve önemi günden güne artarak devam etmekte.Doğru stratejileri olan biri sosyal medyadan ekmek te yer iş te bulur.Yazınız için Teşekkürler

 7. Ogreniyoruz avatarı
  Ogreniyoruz

  Sosyal Medya etkili ve bilinçli kullanıldığı takdirde işte bulunur, üründe satılır. Akılcı taktiklerle ve profesyonel paylaşımlarla binlerce gerçek kişiyi aynı anda bir web sitesine çekebilmeniz mümkün. Bu şu demek köşe başındaki sakin dükkanınıza aynı anda 1000 lerce kişinin girmesi. Etkisini düşünebiliyormusunuz?. İnternet ve sosyal medya günümüzde hayatın her alanına giren müthiş bir nimet MaşaAllah. Müthiş şeyler yapılabilir.

Görüşlerinizi paylaşın: