Senkronizasyon yolcuğuna devam

Birçok farklı cihazı kullanmak zorunda olduğumuz bir dönemde bu cihazları birbiriyle uyumlu ve konuşur hale getirmek en büyük sıkıntılardan biri.

Oldukça yoğun bir randevu trafiğim var ve teknik olarak bunları sürekli yanımda bulundurmak zorundayım. Cep telefonu, dizüstü bilgisayar ya da evdeki genel amaçlı masaüstü bilgisayarımda ajandam ve adres defterim sürekli yanımda bulunmalı.

Bunun için Outlook, Evolution ya da benzeri sadece yüklendiği bilgisayarda işe yarayan hantal ve çağdışı yazılımlar yerine web tabanlı örnekleri kullanıyorum (bunların da web desteği var ama tam bahsettiğim tarzda değil).

Çok gönüllü olmamakla birlikte bunun için tercihim şimdilik Google. Takvim, not defteri, e-posta ve adres defteri, belgeler gibi bir dizi uygulaması ve hepsinin web ve özel mobil sürümü olması beni ister istemez kendine çekiyor. Hem iş hem kişisel amaçlar için kullandığım kuzuloglu.com alan adı Google altyapısı üstünde çalışıyor ve tamamen ücretsiz olarak aldığım hizmet ve kaliteden gayet memnunum.

Bütün bu verileri webe taşıyınca hırsızlık, virüs, vs gibi dertlerle veri kaybı stresinden kurtulmanın yanısıra, senkronizasyon da kolaylaşıyor. Şimdiye kadar kullandığım SyncML tabanlı scheduleworld hizmetini genel hatlarıyla anlatmıştım. Araya giren iPhone maceramda da fena sonuç vermedi.

Esas olay bundan sonra başladı…

Telefon koleksiyonumdaki bir diğer model Blackberry Bold‘da ise senkronizasyonda SyncML standart olarak sunulmadığı için scheduleworld’deki bilgilerimi Funambol tabanlı MyFunambol ile birleştirdim (of bu ne yahu?). Bunun için MyFunambol’un uygulamasını yüklemeniz gerekli (site de uygulama da ücretsiz). Böylece Google Takvim bilgilerinizi ve Gmail adres defterinizi scheduleworld sunucusu üstünden cep telefonunuzla senkronize edebiliyorsunuz. Ama sıfırdan başlıyorsanız bence sadece MyFunambol ile devam edin, araya bir şey eklemeyin boşuna. Benimkisi kulağı tersten göstermek.

Blackberry Bold
Blackberry Bold

Böyle hafif sallantıda bir yapıyla mutluluğu ararken aslında bizzat Google’ın Blackberry için tam da bu işi yapan bir hizmeti olduğunu keşfettim. Gerçi Google bu konuda fazlasıyla sabıkalı. Zira bilgisayarlarım arasında Firefox bilgilerimi (bookmarklar, gezinti geçmişi, vs) senkronize etmemi sağlayan hizmetini doğru dürüst bir sebep göstermeden çat diye kapatarak ben dahil yüz binlerce kişiyi mağdur etmişti. (bu konuda alternatif olarak Firefox için Foxmarks eklentisini ŞİDDETLE tavsiye ederim. Yeni sürümü şifreleri bile eşleştiriyor)

Neyse; Google’ın Blackberry senkronizasyon uygulaması takvim bilgilerini Google takvimden, adres defterini de Gmail’den alarak (tavsiye ettiklerini değil sadece sizin girdiğiniz adresleri) her iki yönde gayet güzel çalışıyor. Telefondan girdiğiniz yeni kontaktlar otomatik olarak Gmail’e de (ya da onun altyapısını kullandığınız herhangi bir alan adına) yerleşiyor. Özetle; muhteşem.

Ama nedense Blackberry Bold için bu yazılım yüklenemiyor. Yüklemek isteyince “bu cihazı desteklemiyoruz” diyor. Uzun araştırmalardan sonra özel bir web adresine bağlanarak bunu ‘zorla’ da olsa başarmanın mümkün olduğunu keşfettim. Blackberry’den kolayca ulaşmak için: getir.net/cpd adresini yazarak doğrudan yüklemeye başlayabilirsiniz.

Gerçi ben aradan ScheduleWorld ve Funambol’u çıkartmak için bir gecemi tamamen Gmail’deki adres defterime gerçek rehberimdekileri elle girmek zorunda kaldım ama sonuçta şu an otomatik olarak güncellenen kusursuz bir sistemim var. Tek bir takvim, tek bir rehber…

Unutmadan ekleyeyim; Google Sync’i yükledikten sonra elle ya da periyodik güncelleme yapmanıza gerek yok. Telefonda ya da webde bir değişiklik olduğu anda arka tarafta o bütün işi yapıyor. Kendisine buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Şu Blackberry Bold’da bir de FM radyo olsaydı belki de hayat boyu başka telefon aramazdım.


Yorumlar

8 yanıt

 1. Hakan avatarı
  Hakan

  Ben bir iphone kullanicisi olarak apple in mobilme hizmetini kullaniorum ki aynen senin anlattigin gibi mail takvim ve adres bilgilerim tek yerde, istedigim yerden ulasabiliyorum ve ister webden ister iphonumdan herhangi bi degisiklik yapayim, bu degisiklik es zamanli olarak tek serverda guncelleniyor. Yillik 65 € gibi bi ucret talep edilsede iphone kullanocilari icin cok iyi bi hizmet, ayrica push email sayesinde posta kutuma gelen mail abinda iphonuma yonlendiriliyor 🙂

 2. murat avatarı
  murat

  demek ki black berry nin yanında mp3 player de taşımak gerekli 😀

  bu aralar benim gözüme toshiba g900 ler takılmaya başladı sizce onlar nasıl bir tanıdığımda var ama windows mobile 6 ve ingilizce garibim türkçesinin çıkması için yatıp kalkıp dua ediyor 😀

 3. ahmet durmusoglu avatarı

  Hocam benim birşey dikkatimi çekti.”Çok tercihim olmamakla birlikte” derken neyi kastettiniz yani neden çok terciniz değil google ürünleri?

 4. […] EKLEME: Bu konuyla ilgili bir yazı daha yazdım: Senkronizasyon yolculuğuna devam. […]

 5. […] benim gibi bütün altyapınız Google hizmetlerindeyse durum biraz daha farklı. BB cihazları için özel […]

 6. Tuna Mitrani avatarı

  Merhabalar Serdar Bey,

  Ben Tuna. Sizi uzun zamandır twitter’dan takip ediyorum ve yapmak istediğim şeye uygun, geniş bir vizyona sahip olduğunuzu bildiğimden size yazmak istedim. Bana yardımcı olacağınıza eminim. Ben Abartma Tozu adında kara komedi tarzında radyo programı yapmak istiyorum. Tabii, bunu yazıyla da destekleyebilirim. Sonradan bir televizyon projesi haline gelebilir. Maksat, güncel olayları ve her gün yaşanılan şeyleri biraz abartma tozuyla harmanlayıp dinleyiciye sunmak. Sizin desteğiniz olursa güzel işler yapılabilir. Şimdi radyo eksen’den de bir tanıdık buldum. Açık radyodan haber bekliyorum. Sizin mail adresinizi isteyecektim. Program formatını atmak için. İncelerseniz çok memnun olurum. Bir program örneği var. Belki ortak birşeyler yapabiliriz. Sizden mail adresinizi bekliyorum. İyi çalışmalar. Görüşmek üzere.

Görüşlerinizi paylaşın: