Mobil-PC senkronizasyonda sona doğru

Her geçen gün biraz daha faydalı ve gerekli hale gelen web hizmetleriyle mobil cihazları konuşturmak gerekli ama kolay değil. Henüz…

Blogumu takip edenler sanıyorum bütün adres defteri ve takvim bilgilerimi internette tuttuğumu öğrenmiştir. (Google apps for domain) Google’ın bu ücretsiz ve kusursuz hizmetiyle ilgili en büyük derdim de bilgisayarla bu bilgileri eşleştirmek; bu da malum. Okumayanlar için bu konuda şimdiye kadar yazdıklarım:

Geçen gece tam yatakta son bir e-posta, sosyal ağ kontrolü yapayım derken cep telefonumda (Blackberry Bold ve Nokia E71 arasında gidip geliyorum) Webrazzi’de bir haber gözüme ilişti. iPhone için Google senkronizasyonu başlamıştı!

Aşağıdan bu hizmetin detaylarını içeren bir videoyu izleyebilirsiniz:

Önceki yazımda bahsetitğim gibi Blackberry üstünde Google’ın resmi senkronizasyon yazılımı canavar gibi çalışıyor. Bir taraftan eklediğiniz diğer tarafa otomatik olarak yazılıyor, silinen siliniyor, değişen değişiyor.

Ama ben FM radyocu olduğumdan her fırsatta elime Nokia E71’i alıyordum. Gel gelelim E71’de de Google senkronizasyonu yok. SyncML tabanlı bir şey ararken Goosync sitesini keşfettim. Yaptığı Google adres defterini ve takvimi cep telefonunuzla SyncML protokolünde eşleştirmek. Üstelik paralı. Ben ömürboyu abonelik satın aldım (ne büyük hata?) Ama bu hizmet de Google API’sinin bir kısıtlaması yüzünden Google Mail’deki ‘tavsiye edilenler’i de ekliyor (recomended). Bu da sizin cevap yazdığınız herkesin e-posta adresinin cep telefonunuzun adres defterinde bir çöplük yaratmasına yol açıyordu.

Google’ın yeni senkronizasyon hizmeti Symbian (standart ve S60), iPhone, Windows ve Sony Ericsson platformlarının hepsinde çıkmış.

Yataktan kalktım, çekmecede tozlanan iPhone’umu çıkardım, bağlanıp yükledim. Sadece bir sorun yaşadım ve keşfedinceye kadar bayağı uğraştım. Her ayarı yapmama rağmen senkronizasyon gerçekleşmiyordu.

Meğer sorun bir onaydan kaynaklanıyormuş. Benim Google Domain uygulamalarının yönetim arayüzü Türkçeydi. Onu İngilizce’ye çevirince kontrol panelinde ‘Mobile’ başlığı belirdi. Buraya girip mobil senkronizasyona onay verdiğimde olay çözüldü.

iPhone tarafında bütün olay e-posta ayarlarında bir exchange hesabı yaratmayla bitiyor. Açıklamalar detaylarıyla sitede anlatılmış.

Eğer bilgileriniz Google Mail ve takvim hizmetinde değilse öncelikli tavsiye yedek almak çünkü bu sırada bütün bilgileriniz silinip yerine Google’daki bilgiler geliyor. Öte yandan artık iTunes da takvim ve kontakt bilgileri güncellemiyor. Sadece şarkı, fotoğraf, filmleri senkronize edebilir hale geliyorsunuz. Ki olması gereken de bu.

Özetinde bu benim için Android platformunun cazibesini yitirmesine yol açtı (benim için Android bitmiştir, daha da aramam). Çünkü ben bu hizmet sayesinde yarattığım ortam için doğru dürüst bir Android telefonu bekliyordum. Artık iPhone da kusursuz bir platform haline geldi benim için (bir internet terminali olarak). Google’ın da daha başarılı ve yaratıcı bir iş ortağı bulacağını sanmıyorum.

Symbian’daki denemelerimde yaşadığım tek (ve çok büyük) sorun, sadece rehberi senkronize etmesi, takvimi etmemesi oldu (nedense?). Bu da en kısa sürede düzelecektir eminim.

Diğer yandan bu hizmet goosync, scheduleworld gibi onlarca siteyi de bir anda mezara gömmüş oldu. Ne acı olmalı onlar için…

Dipnot:

 • Cloud adını verdiğimiz internet bulutu bizzat Google halini almadı mı? Benim için öyle ve bedavaya kusursuz ve neredeyse sınırsız hizmet alıyorum. Düşünmek gerek…
 • Bu konuyla ilgili FriendFeed’de de bazı fikir alışverişleri yaptık, incelemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar

3 yanıt

 1. Murat Deligoz avatarı

  Evet ben de son bir kaç gündür aynı hizmeti kullanmayı düşünüyorum. MobileMe deneme sürümünü kullanıyordum sırf bu yüzden. Artık bunu da kullanmaya gerek kalmadı. Bir de şu push mail olayını halletse Google, cidden MobileMe benim için de bitmiştir daha da aramam durumu oluşacak.

 2. Baturalp Torun avatarı

  ek olarak, symbian s60 ile her şeyi senkronize etmek mümkün. şöyle ki macbook ve nokia s60 telefon kullanıyorum. macbook’umdaki bütün bilgiler çift taraflı olarak google ürünleriyle senkronize olarak çalışabiliyor. rehber, takvim, todo, notes vs.. aynı zamanda isync ile de bluetooth üzerinden telefon bilgisayarımla periyoduk olarak senkronize ediliyor. hiçbir sorun yaşamadım. her şey sorunsuz çalışıyor.

  bunlara ek olarak bluephoneelite 2 isimli program ile de smsler bile senkronize edilebiliyor. bu programın en büyük özelliği ise bilgisayarım açıkken gelen çağrılara cevap verme, yeni arama yapma, sms alma ve bilgisayardan sms yazma imkanı tanıması. kesinlikle hayatımı kolaylaştırıyor, şiddetle tavsiye ederim.

 3. barış avatarı
  barış

  onemediahub kullanıyorum, çok da memnunum. her platformda çalışıyor, özellikle symbiandan androide can kurtaran resmen 😀

Görüşlerinizi paylaşın: