Nexus 5 mi, LG G2 mi?

g2Tahmin edeceğiniz gibi her gün sosyal medya hesaplarımdan ve e-posta kutumdan teknolojik ürün alımıyla ilgili bir sürü soru ve tavsiye talebi alıyorum. Yakınımda şahsen soranlar da cabası.

Prensip olarak -bu yöntemle- hiçbirine cevap vermiyorum. Çünkü algı ve değer yargıları herkeste derin farklılıklar gösteriyor. Size göre uygun fiyatlı bir ürün başkasına göre aşırı pahalı gelebiliyor. Ağırlık – hafiflik gibi ölçülebilir kavramlar bile göreceli. Size ağır gelen kimi için kabul edilebilir kalıyor. Bu yüzden bu tip tavsiye beklentilerine “bakıp, inceleyin; kendiniz karar verin” diyorum.

Bir süredir Turkcell’in sitesinde mobil cihazlara yönelik bilgi isteyenler için videolar hazırlıyorum. Alabildiğine basit, teknik ayrıntılardan uzak, doğal akışlı olmasına gayret ediyorum. Bu yüzden hiç de kolay olmuyor. Teknik detay sıralamak aksine çok daha kolay ve rahat.

Bu vesileyle bana hala en çok sorulan bir sorunun da cevabını vereyim dedim. Android dünyasının iki amirali (ve ilginç bir ayrıntı olarak LG imzalı) Nexus 5 ve G2. Birbirine her anlamda çok yakın iki iddialı model.

G2’yi geçen yılın sonlarından beri test ediyorum ve gerçekten çok memnunum. Nexus ise Android dünyasının en dokunulmamış, ellenmemiş; yani bakir hali.

Yazıyı bırakıp görüntülere geçelim. Önce karlı, dondurucu, akıl sağlığını kaybettiren bir İstanbul gününde, şehrin en yüksek ve rüzgarlı noktasında çektiğimiz (niyeyse artık?) LG G2’ye bakalım. Bu videoyu izlerken hala içim titriyor:

Google’ın LG ile beraber geliştirdiği Nexus 5 ise birazdan izleyeceğiniz videoda da tekrarladığım gibi Android işletim sisteminin en saf halini temsil ediyor. Hiçbir ek uygulama barındırmayan, dolayısıyla hem performans hem de kurcalama açısından en verimli platformlardan biri.

Nexus 5’in en önemli özelliği benim gibi farklı ROM’ları deneyenler için sunduğu seçenek bolluğu. Google imzalı bir platform olduğu için işletim sistemi güncellemeleri de öncelikli olarak geliyor. Hep en güncelde kalmak isteyenler için kesinlikle önemli bir ayrıntı (Örneğin G2 Türkiye’de hala güncel Android -KitKat- güncellemesini sunmadı).

Birkaç kilit noktanın karşılaştırmasını da yapmış olalım (renkli kutular o başlıklarda daha iyi olan modeli temsil ediyor. Ekran boyutu gibi göreceli konularda seçim yapmadım):

Nexus 5G2
Çip setiQualcomm Snapdragon 800Qualcomm Snapdragon 800
İşlemci4 çekirdekli 2,3GHz Krait 4004 çekirdekli 2,26GHz Krait 400
Bellek (GB)22
Kapasite (GB)16 / 3216 / 32
Ekran boyutu (inç)4,955,2
Ekran çözünürlüğü1080 x 19201080 x 1920
Ekran çözünürlük yoğunluğu (PPI)445424
Kamera çözünürlüğü8MP fotoğraf / 30FPS, 1080p video13MP fotoğraf / 60FPS, 1080p video
Pil (mAh)23003000
Bekleme süresi (saate kadar)300900
Konuşma süresi (saate kadar)1717
Ağırlık (gram)130143

Her iki cihazı da epey uzun süre deneme fırsatı bulmuş biri olarak izlenimlerime gelirsek:

  • G2’nin pil ömrü sizi kendine bağımlı hale getirecek kadar iyi. Bu boyut ve kapasitede bir telefonun şarjının bu kadar uzun süre gitmesine inanmak -nedense- zor geliyor. iPhone’dan sonra ilaç gibi geldi.
  • 5 inç ekran boyutuna alışınca daha küçük ekranlar kullanışsız geliyor. Bunun üstüne çıkan boyutları bir türlü sevemedim ama 5 inç avuç ve cepteki ideal boyutların üst sınırı. Bütün yeni akıllı serilerin bu boyutlarda yoğunlaşacağını düşünüyorum.
  • Her iki modelin de sonrasında Samsung, Sony ve HTC kanadından birçok alternatif çıktı. Yine de bu seri bence daha epey zaman herkese yeter de artar (bu bile fazla bence). Üstelik her yeni rakiple fiyatları düşüyor.
  • Güncel Android sürümlerine öncelikli sahip olmak isteyenler için Nexus 5 ilk tercih olmalı.
  • G2’de FM radyo var (ben bir radyo tutkunuyum). Fakat -haklı olarak- TRT bandrolu ödemek istemeyen LG yüzünden sistemde kapalı geliyor. Bir ROM güncellemesiyle kolayca açmak mümkün.
  • Şahsi tercihim LG G2.

Bir de unutmadan; yeni bir telefon almanız gerekli olmayabilir. Onu da aşağıda anlattım 😉