MYK’nın ilk yatırım ortaklığı

Birkaç haftadır gündemimi meşgul eden bir konuyu paylaşma için sabırsızlanıyordum, ondan da bahsedip seneyi kapatayım. MYK olarak kurulduğumuz ilk günden bu yene hep karlı, aysonunu artıda ay kapatan, hiçbir borcu olmayan, hiçbir gün 11 çalışanının maaşını bir gün geciktirmemiş, 1 sene gibi kısa bir sürede 3 tane kendi kulvarında iddialı markayı hayata geçirmiş (televidyon, yahoyt,…

Birkaç haftadır gündemimi meşgul eden bir konuyu paylaşma için sabırsızlanıyordum, ondan da bahsedip seneyi kapatayım.

MYK olarak kurulduğumuz ilk günden bu yene hep karlı, aysonunu artıda ay kapatan, hiçbir borcu olmayan, hiçbir gün 11 çalışanının maaşını bir gün geciktirmemiş, 1 sene gibi kısa bir sürede 3 tane kendi kulvarında iddialı markayı hayata geçirmiş (televidyon, yahoyt, kaybolduk.biz), ve daha fazlasını da hazırlayıp erketede bekleten bir firma olduk. Bu Türkiye’de bir web girişimi için hiç de kolay bir şey değil.

Öte yandan televidyon’da girdiğimiz video işi hem zaman hem de yatırım olarak hortum gibi kaynak tüketen bir alan. 15 dakikalık bir yayının size ulaşması için harcanan toplam süre asla 4 saatten aşağı düşmüyor. Ve biz şu an günlük ortalama 4 program yayınlıyoruz. Üstelik bunu birçoğu hayatında kamera önüne geçmemiş (ve kimi durumda ekran önü işi yapma disiplinine sahip olmayan) insanlarla yaptık. Çok da iyi sonuçlar aldık. Program sayımız 10’a ulaştı, 2009’da en az 25 olacak. Hepsi bir yana bu programların televizyon ekranına taşınması an meselesi, görüşmelerimiz sürüyor. Televidyon televizyonu besler hale gelecek ki ana sayfamızda yazan mottomuza yönelik ilginç bir durum olacak bu.

Yahoyt kısa sürede düzenli bir teknoloji haber kaynağı olarak rüştünü ispatladı. 2009’da ekibi ve uzandığı alanlar çok daha fazla olacak.

Kaybolduk.biz şu an bir cep telefonu kampanyasıyla paralel yürüyor ama sonrası için hazırladığımız çok güzel planlarımız var.

2008’i tam kapatırken gerçekleştirdiğimiz Alkışlarla Yaşıyorum sitesi alımı bizim için o kadar stratejik ve isabetli bir kulvar açtı ki, bunun neden böyle olduğunu 2009’da göreceksiniz. Öncelikle gerçek anlamda farklı ve web tarihiyle orantılı düşününce son derece köklü bir video kaynağından söz ediyoruz. Gerisini birlikte yaşayıp göreceğiz.

Maddi anlamda bakıldığında sadece 2008 içinde şirkete yaptığımız taşınmaz değerler yatırımı 500.000YTL’yi geçmiş. 2009 için en az bu kadar daha yatırım yapacağız. Maaşları ve sabit ofis giderlerini de katınca işin içine neredeyse kazandığımızın tamamını işe, şirkete yatırmışız. Kullanıcılardan bir lira para almadan bu kadar şey yapmış olmak Türkiye gibi bir pazarda yabana atılacak şeyler değil. Kazandığımız bilgi birikimi ve kurduğumuz ekibin maddi karşılığını tayin etmeme imkan bile yok.

Bunu da bütün ekibin canla başla çalışmasına, gece-gündüz demeden hep birlikte bir sebep için kenetlenmemize borçluyuz. İddia ediyorum biz Türkiye’deki nadir ekiplerden birine sahibiz. Koduyla, tasarımıyla, kameramanıyla, editörüyle, kurgucusuyla hem insani, hem de mesleki ölçülerde çok çok iyi bir ekiple yürüyoruz. Benim için en kıymetlisi de bu.

İşte mucize ekibin bir kısmı. Biz bu mutlu yüzlerle, çok kısa zamanda çok güzel işler yaptık. Hepiniz varolun.
İşte mucize ekibin bir kısmı. Biz bu mutlu yüzlerle, çok kısa zamanda çok güzel işler yaptık. Hepiniz varolun.

Dün ofiste çalışan ve programcılarımızla bir yeniyıl partisi verdik. Programcıların bir kısmı trafik, taşınma gibi sebeplerden katılamadı. Ama gelenlerle de bayağı duygu dolu anlar yaşadık. Sonuçta bazı arkadaşların konuşmalarında söylediği gibi o küçük ofisin günü geldi boyasını da yaptık, bulaşığını yıkadık, yerini sildik, kablolarını çektik, perdelerini astık. Her santiminde emeğimiz var ve belki de bundan sonra hiçbir yerde o kadar emeğimiz olmayacak.

Sadece MYK’nın kadrolu çalışanları değil, dışardan gönüllü olarak bize destek veren yazarlarımız, editörlerimiz, programcılarımız da hep aynı ruhla bizle birlikte oldu. Biz günün sonunda keyifli, mutlu, bilgili ve hevesli insanlarla yoğrulan bir şanslı yapı olduk.

Bu hikayenin böyle sonsuza kadar sürmesi mümkündü…

Ama benim hayallerim daha büyüktü. Zaten mevcut yapıyı sonsuza dek sürdüreceksek webde iş yapmanın mantığı ne ki? Gidip bir kuruyemişçi ya da tuhafiyeci açardım… Vites büyütmek, hayal genişletmek ve daha öteyi düşünmek gerek.

Bu mantıktan yola çıkan MYK, 2009’da resmi olarak yeni bir yatırım ortaklığına giriyor. Öyküsü de kısaca şöyle:

Şahsen senelerdir tanıdığım Murat Yanıklar, sitelerimizin reklamlarını yeni kurduğu Adhood şirketiyle pazarlamaya talip oldu. Seve seve kabul ettim.

Murat’ı daha çok turkticaret.net girişimiyle tanıyor olmalısınız. Ama bence web aleminde nedense bir türlü farkedilmemiş birisidir. Bu ülkenin tarihinde en başarılı ve karlı web girişimlerine imza atmış, en büyük ciroları yapmış ve aslında perde arkasında her büyük ölçekli işin içinde olmuş olmasına rağmen birçok hikayede adı bile geçmemiştir. Kendi de böyle bir yol izlemek ister, o ayrı…

Konuya dönelim…

Ben bir sohbet sırasında hayallerimden bahsettim, ilgisini çekti. Sonra bu karşılıklı ilgi birbirini yoklamaya dönüştü ve sonuçta birkaç hafta önce aklımıza düşen fikir bugün gerçeğe dönüştü. Bütün bunlar birkaç hafta içinde oldu üstelik.

Yeni durumda MYK, TürkTicaretNet ve Ok.net ile (yakında onu da duymaya başlayacaksınız) ortak oldu. Bunun getireceklerini kabaca sıralayayım.

 • Çok daha geniş maddi kaynak. Bunun ne zaman nerelere yatırılacağı bile belirlendi aşağı yukarı.
 • Türkiye’nin en zengin domain kaynağı. Elimizde artık mobil.tv, thy.tv gibi uzayıp giden derya deniz bir domain portföyümüz var. Bunların projeleri hazırlanıyor.
 • Yeni bir ofis. 2009’da muhtemelen Türkiye’nin en sıkı ofisine sahip olacağız. İlk günden bu yana en önem verdiğim şey evimize tercih edebileceğimiz kadar keyifli bir ofis kurmak. Bunu bir parça mevcut durumumuzda da sağlamıştık bence.
 • Trafik desteği. Site ağımızı Adhood, turkticaret.net, web.tv, ok.net, vs gibi sitelerle destekleyeceğimiz için Türkiye’nin en yoğun trafikli sitelerinden biri olacağız. Bu hali hazırda Google reklamlarıyla bize çok pahalıya patlayan bir operasyonla yürüttüğümüz bir işlemdi.
 • Daha etkin reklam pazarlama.
 • Televidyon mevcudun çok ötesinde bir video merkezi haline gelecek.
 • Program yapımcılarımıza telif ücreti vereceğiz.
 • Program sayımızı ve türlerini hayallerimizin ötesine geçireceğiz.
 • Stüdyo sayımızı arttıracağız.
 • Ekibimizi daha genişleteceğiz. Mevcut kadroya iş geliştirme, pazarlama ve satış gibi birimleri de ekleyeceğiz.

Bunlar büyük resmin sadece bir kısmı. Diğer kısımlarını şimdilik stratejik planlar dahilinde saklı tutuyorum. 2009’da hep birlikte göreceğiz nasıl olsa.

Bütün bunlar olurken şirket aynı düzende yola devam edecek. Yani sonuçta MYK yine aynı yönetim, aynı ruh ve çekirdek kadroyla devam edecek. Belki de en güzeli bu. Ya da başka bir açıdan bakınca bu başarının sürekliliğini sağlayacak ayrıntı da bu.

Yatırımın detaylarını. tutarını ve içeriğini yine -şimdilik- saklı tutmayı tercih ediyorum ama bu ortaklık maddi ve manevi anlamda Türk interneti için gerçekten büyük ölçekli bir birlikteliği oluşturuyor.

Hepimize hayırlı olsun.

Bizimle beraber sabredip yürüyen herkese çok teşekkürler. Bizimle cefayı çeken herkes aynı oranda sefasını da sürecek!

(Bu arada MYK ile Murat YanıKlar benzerliği de manidar 🙂 Yeri gelmişken hep sorulan soru: MYK ne demek? Cevabı da şu: Bizim teknosohbet.tv olarak başladığımız yolculukta üç arkadaş olarak yapacağımız programdaki t-shirt renklerimiz olan Mavi, Yeşil, Kırmızının baş harfleri. Sonradan iki kişi yaptık. T-shirtleri yüzlerce program giydik, televidyon arşivinde bulabilirsiniz. Hey gidi günler…)Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

25 yanıt

 1. Ozgur Alaz avatarı

  çok güzel haber serdar,

  Internetin arayuzu videoya dönüşürken, eminim MYK bu sürece liderlik edecek. 2009 daha da iyi olsun.

 2. Arman avatarı

  Bende dün oradaydım. İlk ağızdan Turkticaret.net i duydum. heyecan bastı. sonra mikrofonu uzattılar afalladım. yeniyim dedim. geçiştiremedim. Burak abi mikrofonu aldı ve başladı etohum sorularına :).

  Kısaca MYK : Bir ofis düşünün. Ofiste olan herkesin mutlu olduğunu düşünün. Birinin karambole kalkıp bulaşık yıkadığını ötekinin kirletirken ulan bende yıkıcam dediğini ve yıkadığını. Duvarları çalışanların boyadığını muhasebecinizin babanız olduğunu( çok saygı duyduğum insanlar listesine ekledim dün) ve babanın anlattığı hikayedeki fidanının büyüyüp fındık ağacı olmasını düşünün. İşte MYK öyle birşey olmuş.

 3. Pelin Ayan avatarı

  Bir internet kullanıcısı olarak internetin en güzel kazanımlarından biriydi 2008’de yaptıkların. 2009’da da daha da güzel sürprizlerinizle karşılaşmak umuduyla şahsınızda ekibinizi kutlarım.
  Tebrikler
  Mutlu Yıllar

 4. Fikret YILDIRIM avatarı
  Fikret YILDIRIM

  Ne güzel haberler bunlar Serdar abi,
  Yeni yılda MYK ailesine sağlık, mutluluk, bol kazanç diliyorum. Nedense hep turkticaret.net’i kötü bilirdik :=) nası bilirdik kötü bilirdik :=) ama ortaklığınız umarım güzel olacak, seneye aynı vakitlerde MYK’nın halka açılmasını arz/umit ediyorum 🙂 Hayallerin kadar büyüksün abi.

  Paylaşım için teşekkürler.

 5. […] very productive year for web business in Turkey, a big investment & partnership news was just announced. Serdar Kuzuloğlu, founder of MYK Medya, posted an article on his personal blog about the […]

 6. Arzu avatarı

  Sizden çok şey bekliyoruz. Hadi bakalım.

  Tüm yatırımlarınız hayırlar, bereketler getirsin.

 7. Murat Tatar avatarı

  İşte bu bugün okduğum en güzel haber. MYK, TürkTicaret.net ve Türk internet dünyası için hayırlı olsun.

 8. volkan şentürk avatarı

  alkıslarlayasiyorum.com son günlerde en çok ziyaret ettiğim ve zaman geçirdiğim site, 2009 yılından itibaren çok daha fazla öne çıkacağı aşikar. çok çok iyi bir yatırım. tebrikler

 9. CEBE avatarı
  CEBE

  Domain portföyünüze Matematik.tv’yi de katmak ister misiniz?

 10. adonis avatarı

  MYK adına çok sevindim. Sevgili Serdar Kuzuloğlu, uzun zaman önce bizim de bir projemize (pozitif e-dergi) destek olmuş, bizleri çalıştığı gazetenin sayfalarına kadar taşımıştı. Özgün yaşam tarzını, iş ve ahlak yapısını, iletişim ve yaklaşımını her zaman beğendiğim bu insanın, şu günlerde kendi tırnaklarıyla kazıyarak geldiği, iş hayatında ki bu güzel nokta, beni son derece sevindirdi. Bir gün kendisiyle aynı projede çalışmayı da çok isterim. Daha da güzel günlere…

 11. özgür aydın avatarı

  elbetteki alkışlanmayı hakeden işler bunlar ; herkes gibi bende ayakta alkışlıyorum takipçiniz olmaya devam edeceğiz birgün yollarımız kesişir umarım .. grup şahane duruyor bu hevesle bu grup neye el atsa başarır gibi 2009 da detayları bekliyoır olacağız..

 12. […] içerisinde internet televizyonu Televidyon.com’un sahibi MYK-Medya’ya TürkTicaret şirketinin yaptığı yatırım büyük önem taşıyor. Türkiye’deki sektör açısından özellikle medya kurumları […]

 13. Murat avatarı

  Çok güzel hareketler bunlar 🙂

 14. […] son derece ihtiyaç olunan bir servis. Zaten başarılı olduklarını Serdar Kuzuloğlu TurkTicaret.Net ile gerçekleştirdikleri ortaklığı anlatan yazısında dile getirmişti. Bugünden sonra da başarılı olmaya devam edeceklerine inanıyorum. […]

 15. […] son derece ihtiyaç olunan bir servis. Zaten başarılı olduklarını Serdar Kuzuloğlu TurkTicaret.Net ile gerçekleştirdikleri ortaklığı anlatan yazısında dile getirmişti. Bugünden sonra da başarılı olmaya devam edeceklerine inanıyorum. […]

 16. İlker Ergen avatarı
  İlker Ergen

  Samimiyet, çalışkanlık ve yetkinlik bir araya gelince başarılı olmaması gibi bir durum söz konusu değil bence. Yeni yatırımlarınız, size yatırılanlar 🙂 ve projeleriniz ile MYK’ya bol başarılar. Takipçiniz olmaya devam edeceğiz.

 17. Umut avatarı

  Geç duydum, ancak çok güzel haber. Televidyonda videolar süper eğlenceli, eğlendirin de eğlenin de.

 18. […] ettiğim ve gerçekten çok güzel malzemeler bulduğum, Alkışlarla Yaşıyorum sitesini satın aldıklarını açıkladılar. Alkışlarla Yaşıyorum sitesi, bu ülkede pazarlama ile uğraşan herkesin […]

 19. […] ve hizmetleri barındıran klasik bir portal aslında. MYK Medya‘nın TürkTicaret.Net ile kurduğu ortaklık ile birlikte Televidyon ve Yahoyt da Ok.Net bünyesindeki yerlerini […]

 20. […] ve hizmetleri barındıran klasik bir portal aslında. MYK Medya‘nın TürkTicaret.Net ile kurduğu ortaklık ile birlikte Televidyon ve Yahoyt da Ok.Net bünyesindeki yerlerini […]

 21. […] ettiğim ve gerçekten çok güzel malzemeler bulduğum, Alkışlarla Yaşıyorum sitesini satın aldıklarını açıkladılar. Alkışlarla Yaşıyorum sitesi, bu ülkede pazarlama ile uğraşan herkesin […]

 22. […] AlkislarlaYasiyorum.com bir dönem MYK Medya çatısı altında hizmet vermişti. Daha sonra MYK Medya’nın TürkTicaret.net ortaklığı ile devam eden süreçte AlkislarlaYasiyorum.com’un tekrar kendi kanatlarıyla uçmaya […]

 23. […] arada bilmeyenler için TurkTicaret.net’in daha önce Televidyon yatırımı ile bu alanda bir adım attığını ve tecrübeli olduğunu paylaşmadan […]

 24. […] arada bilmeyenler için TurkTicaret.net’in daha önce Televidyon yatırımı ile bu alanda bir adım attığını ve tecrübeli olduğunu paylaşmadan […]

 25. […] arada bilmeyenler için TurkTicaret.net’in daha önce Televidyon yatırımı ile bu alanda bir adım attığını ve tecrübeli olduğunu paylaşmadan […]

Görüşlerinizi paylaşın: