Muji artık İstanbul’da

Uzun zamandır beklediğim Muji, İstanbul’da açıldı. Bu vesileyle birkaç satır yazayım dedim. Japon tarzına aşina olmayanlar için Muji oldukça iyi bir başlangıç noktası. Sade, minimalist, doğaya saygılı, geri dönüştürülebilir ve markasız ürünler konusunda Japonya’dan çıkıp birçok ülkeye yayılmış bir tasarım şirketi. Markanın kökeni Japonca’da ‘markası olmayan’ anlamına gelen Mujirushi Ryōhin kelimelerinden geliyor. Sitesinde de değindiği…

Uzun zamandır beklediğim Muji, İstanbul’da açıldı. Bu vesileyle birkaç satır yazayım dedim.

Muji / İstanbul - Nişantaşı
Muji / İstanbul – Nişantaşı (Fotoğraf: Julien Aksoy)

Japon tarzına aşina olmayanlar için Muji oldukça iyi bir başlangıç noktası. Sade, minimalist, doğaya saygılı, geri dönüştürülebilir ve markasız ürünler konusunda Japonya’dan çıkıp birçok ülkeye yayılmış bir tasarım şirketi. Markanın kökeni Japonca’da ‘markası olmayan’ anlamına gelen Mujirushi Ryōhin kelimelerinden geliyor.

Sitesinde de değindiği gibi moda için değil, marka olmak için değil, gerekli olduğu için ve yeterli olduğu kadarıyla üretiyor.

Ben Muji’yi 1992’de anavatanı Japonya’da basit bir tesadüf sonucu keşfettim. Çok da ilgimi çekmemişti doğrusu. Sonraları Barcelona ve Londra’da iyice içine düştüğüm bir mağaza haline geldi. Sonraları her gittiğim ülkede var olup olmadığına bakmaya başladım. Hatta en son Londra seyahatimde oradan bir şey alma adına neredeyse uçağımı kaçırıyordum.

Muji’nin en güzel yanı 7 bini geçen işe yarar ürünü hiçbir şatafata kaçmadan tasarlaması, üretmesi ve pazarlaması. Ucuz bir marka sayılmaz; ama asla pahalı da denemez. Ama Türkiye’de işler değişiyor. Firmanın en önemli özelliği her ürünün üstüne Japon Yeni, İngiliz Sterlini ve Avro cinsinden tutarını yazması. Buraya kadar her şey tamam. Ama YTL’ye çevirilirken işlerin karıştığını farkediyorsunuz. Bizdeki fiyatların hiçbir açıklaması yok. Resmen lüks bir marka olmuş Muji. Hele de Nişantaşı Akkavak Sokak‘ta açınca zaten algı da o yöne kayıyor.

Bir şey almak zorunda değilsiniz; o fiyatlarla mantıksız da gelebilir ama bence iddiasız ve işlevsel tasarımın nasıl bir şey olduğunu görebilmek için Muji’ye bir defa da olsa gidin. Ben ofis için bir tel zımba aldım (bizimki bozuktu). Kredi kartımı Muji’nin Barcelona şubesinden aldığım cüzdanımdan çıkardım. Herhalde bir daha da bir şey almam. Ama özellikle kırtasiye konusunda herhalde direnmeniz çok zor olacak. Neyse ki ben almak istediklerimin hepsini yurtdışından almıştım. (züppelik olarak algılanmıyor bunlar umarım. Kilit nokta şu: benim gibi bir tutkunu için bile uzaklaştırıcı etiketler var)

Zaten satış görevlileri de herkese fiyatların açıklamasını yapıp duruyorlardı. Ayaküstü konuştuğum Mağaza Müdürü ilginin hayli fazla olduğunu ve en çok kırtasiye ürünlerinin satıldığını söyledi.

Kasaya ödeme yaparken firmanın renk politikası gereği nazar boncuğunun bile siyah-beyaz olduğunu farkettim.

Eğer biraz daha bilgi edinmek isterseniz:Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

3 yanıt

 1. Engin Erdogan avatarı

  Turkiye’ye gelen Muji gibi markalar ne yazik ki bu Nisantasi-Bagdat Caddesi surecinden geciyor ve asil kitlelerine ulasmalari biraz zaman aliyor. Muji urunlerini cok begenmekle birlikte, ayni yaklasimin Turk tasarimcilar tarafindan da hayata gecirilebilecegini dusunuyorum ki fiyatlar ulke standartlarina gore daha “erisilebilir” olsun.

 2. Duru avatarı
  Duru

  Muji çok özel malzemeler kullanıyor, organik pamuklar, geri kazanılmış iplikler, plastik gibi görünen ama PP denen kanserojen içermeyen malzemeler gibi… Tasarım olarak çok sade oldukları için türkiyede de çok taklit edilebileceğini düşünüyroum ama malzemenin kalitesini de muji’nin doğaya saygılı tavrını asla yakalayabileceklerini düşünmüyorum. Ben her yolum düştüğünde bir-iki birşey alıyorum mağazadan. Bağdat Caddesinde de yeni büyük bi mağaza açacaklarmış. Artık çok daha fazla insana hitap edebilecekler…

 3. yasemin avatarı
  yasemin

  son derece kalitesiz urunleri piyasaya surmeye calısıyorlar . dokme demir bir gril aldım – bir kullanımda paslandı ve iade almadılar

Görüşlerinizi paylaşın: