Kablosuz internet macerasında mutlu son

Bir insan susuz, hatta havasız bile bir süre yaşayabilir. Ancak internetsiz ASLA! Evin her köşesinde erişim şart. Ama nasıl?

Evimize internet nimetini kablosuz olarak dağıtma maceramı önceki bir yazımda detaylarıyla aktarmış ve olası diğer gelişmeleri de paylaşacağımı söylemiştim.

Özetlemek gerekirse:

 • 2. dereceden tescilli bir tarihi evde yaşıyoruz. Müteahhitlerin beton ve demiri acımadan kullandığı dönemlerden kalma kalın taş duvarlı yapı anlayacağınız.
 • Mimari açıdan birçok avantaj sağlayan bu tarz, interneti dağıtmak isteyince dişli bir engele dönüşüyor.
 • Aradaki mikrodalga fırın, aynı kanaldan sinyal dağıtan kablosuz erişim noktaları gibi bozucuları da katınca odalara interneti kablosuz olarak dağıtmak başlıca bir soruna dönüşüyor.

Aradan geçen sürede yaptığım çeşitli alternatif denemelerim de ne yazık ki tatminkar bir sonuç vermedi. İki hafta öncesine kadar.

İlginç bir ayrıntı olarak doksanlı yıllardan beri hayatımızda olmasına rağmen TP-Link ailesinden hiçbir ürünü uzun süreli kullanma fırsatım olmamıştı. Şeytanın bacağını Archer C7 (AC1750) ile kırdım.

ArcherC7(UN_1

En önemli ayrıntıyı en başta paylaşayım; Archer C7 modem değil; router (yönlendirici). Yani görevi (ve yeteneği) internete bağlanmak değil, kendisine ulaştırılan bağlantıyı yerleştiği mekana en verimli şekilde dağıtmak. Daha da açık bir ifadeyle C7 internete bağlanmak için kullandığınız modemin ucuna bağlayacağınız ekstra bir katman.

Modemime (ZyXEL P-660HN-F1Z) bağladıktan sonra web arayüzünden ayarlamak birkaç dakika sürmedi bile.

Bir bakışta Archer C7

Dikkat çekici özelliklerine bakacak olursak:

 • 802.11ac desteği.
 • Aynı anda hem 2.4GHz hem de 5GHz frekansında çalışabilme. Böylece yeni nesil cihazlarınızla 1300Mbps hızında veri iletişimi yapabilmeniz mümkün.
 • Kasası içindeki 3 antene ek olarak dışarıdaki 3 antenle etkin dağıtım.
 • USB girişinden harici disklerinizi bağlayarak içindekileri bütün cihazlarınız arasında paylaşabiliyorsunuz. Aynı senaryoyla yazıcınızı da ekleyerek bütün bağlı cihazlar arasında paylaştırabilirsiniz.
 • Kolay kullanımlı web tabanlı yönetim ekranı (fakat yine de kullanışlılık açısından her ağ cihazı arayüzü gibi sınıfta kalıyor).

Orta ve ileri düzey teknik beklentileri olanlar için notlarımsa şöyle:

 • Dahili FTP sunucusu uzaktan dosya erişimi ve paylaşımı konusunda ilginç imkanlar sunuyor.
 • Yeni Türkiye’deki can simidimiz VPN bağlantısı kurma imkanı veriyor (böylece bağlı bütün cihazlar VPN üstünden bağlanabiliyor).
 • Dinamik IP / DNS hizmetleriyle entegre çalışan yapısıyla uzaktan erişim seçenekleri zenginleşiyor.
 • Düşük yetkili misafir kullanıcı erişimi yaratmak son derece kolay.
 • Güvenlik, yetkilendirme ve kısıtlama konusunda aklınıza gelen her türlü parametreyi arayüzünden kolayca yönetmek mümkün.

61sj8vjV7UL._SL1500_

[box type=”info”]

Kablosuz internet standartları hakkında birkaç kelam

5GHz desteği kablosuz modemlerde yeni bir soluk getiriyor. Bunu anlamak için frekans meselesine biraz girmek gerekiyor.

Sanki ezelden beri hayatımızdaymış gibi geliyor ama kablosuz internet (ya da Intel’in tercih ettiği ismiyle wifi) hayatımıza 1999 yılında girdi (802.11a). Aslında 5GHz frekansında çalışmak için geliştirilmişti ancak bileşen maliyetinin düşüklüğü sebebiyle piyasaya 2,4GHz frekansında çalışacak şekilde sürüldü.

Frekans konusunu en kolay radyo örneğiyle anlayabiliriz. Örneğin radyoda 83.4’ten çeken bir yayını dinlerken aslında yaptığınız cihazın alıcısını 83.4 MHz (megahertz) frekansına ayarlamaktır.

Kablosuz internet de -normalde- 2.4GHz (gigahertz) frekansında çalışıyor. Dolayısıyla ilk nesil bütün tekrarlayıcı (repeater) ve yönlendirici (router) cihazlar bu frekansı kullanıyor (802.11b ve 802.11g gibi).

Bu frekansın tek sorunu başka birçok cihazın trafiği yüzünden oldukça kalabalık olması. Bluetooth aksesuarlar, mikrodalga fırınlar bir yana klavye, fare gibi kablolarından kurtulmuş neredeyse her cihaz bu frekans üstünden iletişim kuruyor.

İşte tam bu noktada -nispeten- bakir 5GHz frekansı imdadımıza yetişiyor. 802.11n standardıyla hayatımıza giren bu ‘ek şerit’ doğal olarak sonrasında çıkan 802.11ac tarafından da destekleniyor. Eski nesil cihazların kalabalığına hiç girmeden daha rahat yol almanızı sağlıyor.

Zayıf yanları yok mu? Elbette var. Frekansı yüzünden menzili daha kısa. Özellikle benim gibi kalın duvarları aşması gerekenler için 5GHz  aslında pek cazip değil. Veri transfer boyutu ikiye katlansa da menzil yarıya düşüyor.[/box]

Kablosuz fetihin Truva Atı: AV500

Bunun için çözümü yine başka bir TP-Link cihazında buldum: AV500 WiFi Powerline Extender.

AV500 interneti elektrik kablolarınız üstünden dağıtmaya yarıyor. İçinden çıkan iki parçanın birini modeminize bağlayıp prize taktığınızda AV500 interneti evinizin elektrik kabloları üstünden aktarmaya başlıyor. Şebekeden internet sinyalini alıp, elektrik akımından ayırıp kulandığınız cihazlara dağıtmak içinse ikinci parçayı diğer odadaki prize takmanız gerekiyor. Aşağıdaki şema daha iyi anlatacaktır.

TL-WPA4220KIT-EU-06

Yukarıda gördüğünüz gibi turuncu hat elektrik kablosu üstünde dağıtılan interneti temsil ediyor. Elektrik kablolarınız bütün odaları dolaştığı için bütün eviniz de kapsama alanına girmiş oluyor. Benzer bir mantıkla aslında apartman / site düzeninde yaşıyorsanız sinyali bütün dairelere paylaştırabilir duruma da geliyorsunuz.

Özetle AV500 benim sorunum için biçilmiş kaftan oldu. Üstündeki tek bir tuşa tıkladığınızda AV500 (WPS destekli) modeminizin ayarlarını (IP, kablosuz ağ ismi, şifresi, vs) anında kopyalıyor ve bir tekrarlıyıcı (repeater) olarak hizmet vermeye başlıyor. Daha ne isterim?

Birkaç not:

 • AV500 ne yazık ki 5GHz frekansını desteklemiyor.
 • Bir ‘evrensel tekrarlayıcı’ (universal repeater) değil. Bu yüzden internet erişimini mutlaka kablolu (ethernet kablosundan ya da elektrik şebekesinden) toplayıp dağıtabiliyor.
 • 500Mbps desteği sayesinde her beklentiye cevap veriyor (HD film izlemek gibi mesela).
 • Şu zamana dek daha kolay kurulup kullanılabilen bir ağ cihazına denk gelmedim (sadece iki düğmeye basmak yeterli).

Sonuçta evimiz artık bu iki cihazla en güncel kablolu ve kablosuz internet teknolojileriyle donanmış durumda. Olumlu / olumsuz gelişmeleri (olursa) paylaşmaya devam edeceğim.


Yorumlar

36 yanıt

 1. Osman avatarı

  Güle güle kullanın. Bende aynı şekilde evime bir ton alet aldım kurdum kullanıyorum ama hiçbir şekilde pratikte verim alamıyorum. Bu bağlamda merakım, AC hızından memnun musunuz ?

 2. baris avatarı
  baris

  Hangi şatoda kalıyorsun abi,kaç yüz metre öteye bağlantı dağıtman gerekiyor?Dikkat et bu kadar fazla kablosuz dağıtıcı beyin hücrelerinin baya bir kısmını yanına alır.Sana değilde küçüğe üzülürüm

 3. gerguven avatarı

  Yazıdaki özelliklerini ve faydalarını yazdığınız ürünle biraz alâkasız olacak (sorununuzu çözmenize sevindim); ancak genel anlamda kablosuz bağlantı sorununu çözdüğünüzden bahsetmişsiniz, ki bu konuda (kendimce)(ve profesyonel olmayan biçimde) AirTies ürünlerinin kullanılmamasını tavsiye ederim. Model ne olursa olsun. Ne kadar doğrudur bilemem, ancak bir markanın belli bir modeline, veya bütün modellerine teknik desteğini (garanti kapsamında olsun olmasın) sağlaması gerekir bence. Bu konuda da AirTies’ı yetersiz buluyorum. Ayrıca bir akrabamızda AirTies modem ve daha sonradan aldıkları bir AirTies router var (yazınızda bahsettiğiniz router’a benzer biçimde interneti evin içine yaymaya yarıyor), ve fakat interneti ‘yayamıyor’.

  Biraz sikayetvar.com yorumu gibi oldu kusuruma bakmayın, ama konuyla alâkalı olabileceğini düşünerek belirtme gereği duydum. Amacım AirTies’ı kötülemek değil, sadece kötü deneyimler vesilesiyle endişemi dile getirmek.

 4. compumaster avatarı

  newegg’den baktim, reviewlar’da sık sık resetlemek gerektiğini falan söylemişler, 3 yıldız almış. Oldukça averaj geldi. Routerin unresponsive olma sorununu yasamadiniz mi

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Deneme amaçlı ayarlarını değiştirdiğim zamanlar dışında hiç yeniden başlatma ihtiyacı duymadım. Ev içindeki bütün cihazları sorunsuzca taşıyor. Ve bana inanın çok yoğun trafiğe sahip bir evde çalışıyor 😉

   1. compumaster avatarı

    İlerde sorun çıkarırsa haber verin, 1 yıl sonra routerı değiştiririm herhalde, olmadı bunu alırım.

 5. takasbank avatarı
  takasbank

  Tplink reklami olmus sanki ondan oncede htc one reklaminiz guzeldi.

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   O kafayla gidersek 20 yıldır her gün reklam yapıyorum ben 😉 Ayrıca yapsam / yapmış olsam ne olur o da ayrı mesele?

   1. Kemal Kaya avatarı

    Böylesi inceleme yazılarından ürün ve marka adını çıkardığımızda ne anlamı kalır ki okuyucuya! Dileyen buna reklam desin, dileyen deneyim paylaşımı…

    Reklamın hayatımıza bu kadar entegre olduğu bir dönemde, büyük emeklerle yazılan bu tür deneyim yazılarına bu eleştirilerin getirilmesi tek kelimeyle ilkellik.

 6. OZAN YENER avatarı

  İlgili önceki yazınızda da söylemiştim, her powerline cihazina ethernetle router bağlarsanız kablosuz hale getirirsiniz. Ben böyle çözdüm…

 7. Devrim Atalay avatarı
  Devrim Atalay

  Bir çok kablosuz modemi denemiş ve sonunda Tp-linkde huzura ermiş biri de benim. Bin defa sorulmuş ama gene de sorulacak olan soruyu soruyorum 🙂 Sağlık adına çocuklar için bir risk oluşturuyor mu? Her gece yatarken kapatmayı unuttuğum kablosuz bağlantının vicadanımda yarattığı burukluğu giderecek bir cevap dileği ile 🙂

 8. serkancura avatarı

  İnsanın kişisel olarak tercih ettiği ve memnun olduğu markaları paylaşmasının ne zararı var ben de anlamış değilim 🙂 Oku senin de bir gün işin düşer sen de faydalanırsın ne güzel işte 🙂

 9. CaglarHAYTA avatarı
  CaglarHAYTA

  Archer hasan adında bır ürün temsilcimizinde olduğu bir firmada çalışıyorum.
  Archer efsanedir.
  Tp link fiyatıyla korkutur.Çünkü muadillerine göre çok ucuzdur.Ama performansı mükemmeldir.Servisi ürünü genelde değiştirir ,tamir etmez.
  Reklam diyen arkadaşa selamlar.Reklam böyle yapılır.
  Ayrıca her portu 1000 liktir.Yani evdeki NAS cihazlarla çok hızlı dosya transferi yapabilirsiniz.NAS a attığınız dosyaları geri almak istediğinizde bunu çileye dönüştürmez.
  Diğer router lar gibi üzerinde omlet yapacağınız sıcaklıklara kadar ısınmaz.

 10. Halil avatarı
  Halil

  Arkadaşlar, kullanmadığınız sürece bütün kablosuz vericileri kapatın.

 11. Ceyda avatarı
  Ceyda

  insanların kullandıkları cihazları test etmeleri ve deneyimlerini insanlarla paylaşmaları tabiki çok güzel bir şey youtube da binlercesi var fakat bunu “internet ekipler amiri” gibi insanlara güven verici bir havayla bal gibi ticaret ne kadar gerçekçi ki bir tplink yetkilisi de sayfasında paylaşmış incelemenizi tabiki kesilen fatura karşılığında alınan hizmet söyleyecek hiçbirşey yok ama bunu sevilen karakter imajı altında insanlara okutmak ne kadar güzel, sevgiler serdar bey

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Tanıttığım her ürün için birilerine fatura kesseydim şimdi İskoçya’da dev bir şatoda yaşıyor olurdum inanın.

   Kafanızı böyle şeylerle meşgul etmeyin. İşinize yarar kısımlardan faydalanın, gerisini boşverin. Bunları düşünmeye nasıl vakit, enerji buluyorsunuz, sonucundan ne ümit ediyorsunuz cidden kestiremiyorum. TP-Link beni paraya da boğsa, yerden yere de vursa sattığı modemin çalışma frekansı, voltajı ya da menzili değişmiyor. Router kullanıp imambayıldı pişirdim demiyorum ki? Reklam olsa ne, olmasa ne?

   Yine de paylaştığınız için teşekkür ederim. Şaşkınlıkla ekrana bakarak okusam da böyle şeylerin düşünülme ihtimalini hatırlatarak beni diri tutuyor bu tarz yorumlar.

 12. otnemem avatarı

  Tam da, modemin dibinden salona tayini çıkan apple tv’imin düşen streaming performansına çare ararken karşıma çıktı reklamınız (!) :)))
  Şaka bir yana gerçekten zamanlaması harika. Eski bir routerım var ama modemde 100 mbps olan hızım routerın çıktığı noktada 2-3 mbps’lara düşüyor. Hoş 90’ların sonlarında 9600 kbps (yanlış yazmadım) bağlanan biri için bu hızlar bilim kurgu filmi hissi verse de, apple tv’im daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Bahsettiğiniz prizden dağıtma işini yıllardır düşünsem de görüşüne güvenebileceğim bir tanıdığım kullanmadından ve o dönem çok da acil ihtiyacım olmadığından hep erteledim. Yazıdan sonra biraz araştırdım, aslında gigabit ethernet destekli modeller de, daha yüksek hızları destekleyen modeller de var, lakin birinde olan özellik diğerinde yok. En sonunda bütçeme göre bir ürün bulup siparişimi verdim. Eğer denediyseniz bu cihazları üçle prize taktığınızda yine verim alınabiliyor mu? Yoksa illa boş bir prizi mi ayırmak lazım? Kullandıktan sonra ekstra teşekkürlerimi sunabilmek umuduyla çekiliyorum…

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Elektrik hattına ulaştığı sürece çoklu priz ya da doğrudan duvar prizi fark etmiyor.

   1. Yılmaz Mete avatarı
    Yılmaz Mete

    Abi,

    PowerLine cihazında; aynı odada 2 priz olup da birinde interneti görüp diğerinde görememe,
    ( yada arada görüp/kopma ) problemi ile karşılaştınız mı?
    duydunuz mu?

    1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

     Hayır, ben hiç böyle bir şey yaşamadım.

 13. otnemem avatarı

  Beni elektrikçi derdinden kurtaran bir cevap oldu. Çok teşekkürler.

 14. akif avatarı
  akif

  böyle yeni teknolojileri (kimine göre belki de eski) bizzat deneyip, çalıştığını test edip,sonra da üşenmeyip sade bir dille,şemalarla,marka-model detayına kadar anlatan bir yazının karşılığı “REKLAM YAPIYORSUN” olmamalıydı.
  Abi bir forum klasiği olarak “EMEĞİNE SAĞLIK” diyorum 🙂

  1. Ali Fuat avatarı

   Benim de derdim buydu. Ev buyuk. Internet problem. Deniycem. Emegine saglik. Cok tesekkurler. Seni sevmeyen ölsün! Tamam ölmesin ama reklam meklam, ne bu abi. Ne guzel anlatmis adam. Allah Allah.

 15. otnemem avatarı

  Serdar bey av500’leri aldım, tahmin ettiğimden çok daha kolay bir kurulumla karşılaştım. İşlevselliğinde de problem yok, gayet memnunum.
  Problemim şu. Cihazın firmwareini upgrade etmek istiyorum ancak sadece wireless erişibeliyorum. Etherneti bağladığım fişin 192.168.1.1 veya alternatif olan diğer numalardan erişemiyorum. Klavuzundan özellikle wireless upgrade edilmemesi gerektiği yazılmış. iMac’de cdrom olmadığından yazılımı da kuramıyorum. tp-link sitesinde sadece wireless device scan yazılımı var. Kısacası derdime derman bulamadım belki fikriniz vardır diye son çarem size sormak oldu.
  Not: Daha önce hem google tanrısına, hem tp link müşteri hizmetlere başvurdum sonuç alamadım o yüzden buraya yazdım. Tp-link müşteri hizmetlerine 27 dakikalık beklemeden sonra ulaşabildim. Sağolsunlar bir kaç ip numarası söylediler ama hiçbir olmadı. En sonunda ckutudan çıkan cd-rom’da yazılı numaları deneyin dedi ama hem cd-rom’um yok hem de bana çok mantıklı gelmedi bu açıklama. Yani siz

 16. O Karatas avatarı

  Serdar selam, henüz yeni bir keşfini tecrübe ederek paylaştığını düşünüyorum ancak sana yeni bir tecrübeden bahsetmek istiyorum. ASUS RT-N12 D1, yeni keşfimin ismi bu. Kendisi Wireless Extender olarak geçiyor ve gerçekten de birkaç aletin olduğu koca bir ortamda tek başına yeterli olabiliyor. Prensip olarak TP-LINK ürünlerini kullanmıyorum. Elektrik kesintisinde tekrar açılmaması, belirli bir süre sonra saçmalaması gibi sebeplerden dolayı TP-LINK blacklist’imde. Asus ise bizden, içimizden bir arkadaş, bir defa eskilerden tanıdık ve ikincisi kalite olarak şu anda halen Nexus’ları da sayarsak Asus whitelist’imin ilk sıralarında.. O nedenle RT-N12 D1 modelini de deneyimlemeni tavsiye ederim. Belki bir blog girdini de buna ayırmış olursun. Biz oldukça memnunuz. Reklam gibi oldu galiba fakat açıkça belirtmek isterim ki Asus’tan para almadık 🙂 Saygılar..

  1. M. Serdar Kuzuloğlu avatarı

   Eminim bahsettiginiz cihaz da iyidir ama bir seyi duzelteyim: elektrik kesintileri sonrasi TP-Link de (elbette) tekrar aciliyor.

   1. O. Karatas avatarı

    Serdar Bey, sık sık elektrik kesintisi yaşadığınız bir bölgede iseniz bir sabah açılmayacak 🙂 Elimizde çok örnek cihaz var. Umarım yaşamazsınız çünkü yorumumdan tüm TP-LINK cihazlar böyledir demek çıkmamalı..

   2. kayamtky avatarı
    kayamtky

    Serdar bey,

    Size ve okuyuculara powerline cihazlar konusun da önemli bir noktayı belirtmem gerekiyor;

    Bir süre önce çok tanınmış markanın powerline cihazını satın aldım. Evim de denedim. Ancak alınması geren performansın ancak %20 sini alabildim.
    Sebebini araştırdığım da şunu buldum ;
    Cihazları taktığınız 2 odanın elektrik sigortasının aynı yani tek olması gerekiyor. Başka bir deyişle, her 2 odanın elektrik hattının tek sigortaya bağlı olması gerekiyor.
    Ben de her odanın ayrı ayrı sigortası olduğu için ürünü kullanamadım.
    Ve ürünü iade ettim.

    Bu cihazı satın alacaklar ilk önce evlerinin sigortasını kontrol etsinler.

    1. soner paker avatarı
     soner paker

     Merhabalar,
     Kucucuk evimde kalin duvarlar oldugundan mutevellit. Salondaki TV ve kutu bolgemden

     (vu+ ultimo, logitech revue, 5650, linksys ae4200, blueray player, wd livehub, android box, TV, dark 5×2 hdmi splitter/multiplexer)

     3 duvar gecerek mutfaga bir turlu internet goturemedim. Evde FM radyo cekmiyor. Internet radyo kullanabiliyoruz sadece. Mutfaktaki dock da touch 4/5 de ise yaramiyor.

     1- Salondan mutfaga ilk zamanlar mesh dedikleri seylerle (4420) goturmek istedim. gitmedi. Artik 4420’leri powerline’larin ucuna takarak kullaniyorum bunlari maliyete bakin derim sadece.

     2- air-500’le de gitmedi. 2 duvar gectigi odaya geldi oldukca iyi kalitede. 3.duvarin arkasindaki mutfaga gidemedi.

     (bir baska sormus. bu adaptorlerden bende 6 tane var. 4 tanesini 10’lu uzatmaya baglamistim yanyana dizi dizi calistiklarini sifrelemelerini uzerlerindeki isiklarini anlamak icin. Su anda da salondaki TV unitesinin arkasinda aeg ve belkin marka 2 tane sigortali uzatmalardan var ama kablolari kisa oldugu icin normal uzatmayla iki farkli duvar pirizine gidiyorlar. Orasi da kotu ama bu haliyle bile 2 duvar gecip calisiyor. Bilgisi olsun arkadasin diye soyledim sadece.)

     Sonuc: Linksys marka’nin urunlerine bakacagim. Herseyim yerli marka ama olmuyor iste. Linksys’in smart wifi serisi router’larindan alin. Gorun ne demek istedigimi. Android uygulamasi var. Evdeki agda neler var neler yok gorursun. Istedigim sey aslinda cok basit. Mutfaga internet ve powerline adaptorlere bant genisligimi kotayla vermek. Isyerindeki gibi “Aruba” nin urunleri arasinda oyleleri var ama ev icin onlar pahali.

     salonla mutfagin sigortalari farklidir ama salonla diger odalarin da sigortalari farkli. Buradaki mesele gercekten sigorta olmamali diye dusunuyorum.

     bence buradaki sorun evin icinde sigortalar ile paylastirilan elektrigin fazinda. Ayni fazda olmayinca powerline calismiyor mu diyeceksiniz? Yoo calismadigini kim soyledi:) Salondaki wifi 14Mb/sn, mutfaktaki wifi oluyor 1Mb/sn. Var mi var. Yok degil:)

     Mutfaktaki TV’dan DLNA ile salondaki enigma2 uydu alicisindan birsey seyredemiyoruz.

     Illa da “delik” illa da kablo kusucusu 13metre ethernetli hdmi kablo kose donusleri inis cikislariyla oluyor 22 metre. Ha hdmi kablo cekerken yaninda ethernette cekeyim dersiniz belki. Duvara, pvc’lere acilmasi gereken delikler o kadar uzun kablonun ucundaki kapasitorlerle koskocaman oluyor. Iyi bir tadilat isi gozunuzu korkuttu sanirim:)

 17. MechulTakipçi avatarı
  MechulTakipçi

  TP-LINK cihazları hakkında belli bir süre sonra yanıt veremez duruma gelmesi ve restart gerektirmesi olayını hem öğrenciyken aldığımız TP-LINK modemde hem de şu an kullanmakta olduğum “Bi ihtimal bize böyle yarı akıllı cihaz denk gelmişti.” diye düşünüpte aldığım TD-W8961ND modelinde bu sorunla çokca muzdarip oldum. @OKaratas’ın dediklerine bu kısımda katıldığımı belirtmek istiyorum.

  Yalnız elektrik kesintileri için sanırım hemen hemen bütün TP-LINK’lerde yıldırım koruması diye bi sistem var, sanırım cihaz elektirik kesintilerinde bazen kendini korumaya alıyor olabilir. Cihazları kullandığım +2 sene boyunca bu tarz bir durumla karşılaşmadım.

  Ayrıca @Serdar Hocam, yazı/anlatım tarzınızı tam kavramadan yazılmış yorumlar olduğunu gördüm. Konuyu kavgaya dönüştürmden kısa bir yorumla; Bu gibi edindğiniz tecrübeleri detaylı olarak bize sunduğunuz için teşekkürler 🙂

 18. Emir avatarı
  Emir

  Serdar Bey,

  Aynı yorumu başka bir yazınıza (http://www.mserdark.com/dijital-icerigi-tvden-takip-etme-seruveni/ ) göndermiştim fakat bu yazıyı okuyunca, asıl yerinin burası olduğunu düşünüyorum.

  Sizden bir konuda yardım isteyeceğim.

  Macbook air 2014, apple tv 3 ve 20mbit TTnet internetim mevcut. TTnet aboneliği ile birlikte
  Airties 5650 model modem verdiler onu kullanıyorum.

  Apple TV’den televizyona ekran yansıtmayı açarak film/dizi izlediğimde donmalar ve stabil olmayan aktarımlar oluyor. Apple Tv ile Airties modemimi ethernet ile bağladım. Donmalar ve lag problemi azalsa da hala devam etmekte.

  Aynı zamanda ipad ve iphone aktarımlarında da benzer lag problemlerii yaşamaktayım.

  Tüm cihazlar aynı odada ve birbirlerine çok yakınlar. Tavsiyelerinizden anladığım kadarı ile 5ghz destekleyen bir router aldığım zaman bu aktarmadaki donukluklar çözülecek gibi gözüküyor. Yanlış düşünmüyorum değil mi?

  Cevabınızı merakla bekliyorum ve birçok yerde benim gibi apple tv kullanan lag, donma ve stabilite sorunları ile karşılaşanlara da faydası olacağını düşünüyorum.

  Teşekkürler.

 19. […] Hangisinin derdimi çözdüğünü ilk fırsatta paylaşacağım paylaştım. […]

 20. Emre Sunay Gebeş avatarı

  Serdar bey, eğer henüz tanışmadıysanız OpenWrt’ye göz atmanızı öneririm.

 21. murat hosver avatarı
  murat hosver

  Serdar Hocam yorumlarda bir kullanicinin belirttigi tek sigorta hatti ustundenolma durumunu siz de yasadiniz mi? Yani iki farkli sigorts ustunde bulunan 2 ayri prizde tam performansli bir baglanti saglayabiliyor musunuz?

 22. Murat avatarı
  Murat

  Serdar Bey merhaba,
  benzer kalın duvarlı iki katlı evde wifi sorunu yaşayanlardanım.Ev modem ve dağıtıcı mezarlığına dondu…En son Airties 5670 modem ve Airties 4920 menzil genişletici de performansı yakaladım.
  Sıkıntım su 4920 nin belirli aralıklarla acılıp kapatılması gerekiyor ki dağılım yapabilsin aksi taktirde performans alamıyorsunuz.
  Buda beni sistemi tekrar sorgulamaya itti.Acaba daha iyisi varmı?Varsa hangisi?
  Yazılarınızı okudum 2014-2015 tarihlerini gorduğum için teknolojınınde hergun geliştiğini bilerek acaba konu hakkında guncellemeniz varmı diye merak ettim…

  Bır dipnot, ucakta iki kişinin sohbetine tanık oldum benzer sorunları varmış ama çözümleri çok profesyonelceydi.Sanırım cok guclu modem ile akıllı ev haline getirmişler ortamlarını.Bu konudada bilginiz varsa ogrenmek isterim.

  tesekkurler

 23. […] evin yapısından kaynaklanan bazı erişim sorunlarımdan ve bulduğum çözümden önceki yazılarımda bahsetmiştim (ÖZET: Evimiz tarihi eser kapsamında […]

Görüşlerinizi paylaşın: