Atatürk’e yaklaşmak tehlikeli ve yasaktır

Atatürk’ü sevmeyen bir kesim olduğu malum. Zararı da yok. Yani kavrama, anlamına ve etkisine zararı yok ama bazen heykellerine, büstlerine zararı olduğu oluyor. Bu yüzden midir nedir bilmiyorum ama benim gözlemlediğim kadarıyla hayli uzun bir süredir Taksim’deki meşhur anıta yaklaşmak yasak.

Etrafındaki 4 giriş polis barikatıyla kapanmış durumda. Yetmezmiş gibi her birinde nöbetçi polisler var. hatta bir tane de araç bekliyor kordonun içinde.

Oysa ki çoğu İstanbullu’nun yanından defalarca geçtiği o anıt Cumhuriyet adına çok önemli bir eser. İçinde bir sürü sembol ve anlam yüklü (bu yazıyı sabredip okumanızı tavsiye ederim).

Vikipedi’den alıntı yaparsak:

Anıtın kuzey yönünde Mustafa Kemal, yanında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak , halk ve iki rus generali Kliment Vefremoviç Voroşilov ile Mihail Vesilyeviç Frunze betimlenmiştir. Anıtın yan yüzlerinde birer asker üstlerindeki madalyonlarda ise iki kadın figürü görülmektedir. Anıtın dar yüzleri altında mermerden yalaklar bulunur. Bunlar çeşme olarak düşünülmüş daha sonra eklenmemiştir.

Hatta yazar Orhan Pamuk bir röportajında kızıyla bu meydanda bir sabah çektirdiği fotoğraftan bahsederken “her türk çocuğunun Taksim Meydanı’nda bir fotoğrafı olması lazım. Türklere nüfus kağıdı yerine bu fotoğraf sorulmalı” demişti.

Peki artık neden bize yasaklı bu anıt? Bilen var mı? Ben arada sırada yaptığım gibi onun yakınına gitmeyi, incelemeyi, batı tarafındaki açık başlı ve doğru tarafındaki örtülü başlı kadınlara bakıp hiçbir zaman bitmeyecek açmazlarımıza, kısır döngülerimize bakmayı istiyorum.

Bu ayıp bize yeter mi?

Bu ayıp bize yeter mi?

Halkından bu kadar korkan, çekinen bir devlet olmamalı. Bir şey olursa Taksim’in göbeğinde Cumhuriyet anıtlarını koruyacaklar çıkacaktır elbet. Bu çirkinliğe tahammül etmeli miyiz yoksa? Ben ilerde çocuklarımla gidip o anıtın dibinde fotoğraf çektirmek istiyorum.

Bu bahanenin altında başka manidar şeyler de aklıma gelmiyor değil hani…

NOT: Bu konuda bir Facebook grubu da kurmuş, olayı takip etmiş ancak sağlıklı hiçbir sonuca ulaşamamıştım. Nedeni bilinmez bir şekilde başlayan bu karantina bu hafta sessizce kalktı. Umarım kimileri için fırsat ya da yaklaşmakta olan bir şey için ön hazırlık değildir. Destek olan herkese çok teşekkürler! (08/08/2009)

, , , ,

8 Responses to Atatürk’e yaklaşmak tehlikeli ve yasaktır

 1. MugeCerman 23 Ekim 2008 at 22:15 #

  Emeğine yüreğine sağlık Üstad. Bir süredir beni de rahatsız ediyor ama sorduğum polis memurlerı gözlerime bakmadan kaçamak cevaplar verdiler. Emir kulu oldukları için ben de üstlerine gitmedim. 29 Ekim günü gösteriş için açacaklardır nasıl olsa, o gün gidip bir poz verebilirsin objektife. Ben ise 1 gün sonrayı bekleyeceğim bakalım yine barikatlar olacak mı?
  Sevgi ile kal…

 2. sebastian 23 Ekim 2008 at 23:29 #

  sir ben varım… hatta yarın işe gelemezsem anla ki çalışmalara başlamışımdır 🙂

 3. Uğur Özmen 23 Ekim 2008 at 23:34 #

  Hatırladığım kadarı ile 1 Mayıs vesilesiyle kapandı. Açılınca çelenk falan koyarlar deyip… kapanış, o kapanış…

 4. mehmet 14 Kasım 2008 at 14:56 #

  istanbulda oldugum 1996-2001 yillari arasinda kapatildigina sahsen defalarca sahit oldum, sonrasini bilmiyorum

 5. Melike 29 Ekim 2012 at 12:54 #

  Ataurku ilahlastirmaktan yavas yavas kurtuluyoruz demektir bu cok sukur…

Trackbacks/Pingbacks

 1. Sosyal ağın ekşidiği anlar | M. Serdar Kuzuloğlu - 23 Ekim 2008

  […] Anıtı ile aramıza gerilmeye çalışılan polis kordonuna yönelik bir Facebook grubu açıp nabız yoklayayım dedim. Ben birçok kişinin sandığının […]

 2. 10 Kasım’a dair | M. Serdar Kuzuloğlu - 15 Kasım 2008

  […] Taksim’e ofise geldiğimde hem blogumda yazarak hem de Facebook’ta bir grup kurarak sebebini aradığım ve halen hiçbir yanıt […]

 3. Sosyal ağın ekşidiği anlar - 7 Kasım 2013

  […] Anıtı ile aramıza gerilmeye çalışılan polis kordonuna yönelik bir Facebook grubu açıp nabız yoklayayım dedim. Ben birçok kişinin sandığının […]

Bir Cevap Yazın