Adı ‘iş’ olan bir şeyi sevmek mümkün müdür?

Geçtiğimiz Pazar günü CNN Türk’te yayınlanan Gündem Özel’de ‘İş Hayatı’ denen meseleyi farklı yönleriyle ele almaya çalıştık. Bu yazıda fazlasıyla soruya maruz kaldığım bu konuyu hem o programda aktardığım, hem de zamansızlıktan aktaramadığım kısımlarıyla özetlemeye çalışacağım. Hakkında belki binlerce kitap yazılmış bir meseleyi ‘özetlemek’ ne kadar mümkün bilemiyorum. Fakat blogumun sadık okurları şahsen zaten hiçbir şeyi kısa anlatamıyor oluşuma aşinadır.

İşe öncelikle ‘çalışmak’ eyleminin çoğu kişinin kafasında canlandırdığı gibi bu çağa has ya da hayatta kalma adına bir mecburiyet olmadığını hatırlatarak başlamak gerek. Çünkü ‘çalışmak’, insanın hayatındaki anlam arayışının bir parçası. Daha doğrusu o anlam arayışının dolaylı bir yansıması / aracı.

Bu bahiste ister istemez akla gelen “Hayatın anlamı nedir?” sorusu, binlerce sene önce hakikatin, hikmetin peşine düşen antik Yunan filozoflarının dahi zihnini hayli meşgul etmiş (muhtemelen onlardan öncekileri de etmiştir ancak kayıtlarına ulaşamıyoruz). Örneğin Platon hayatın anlamını ‘daha çok öğrenmek’ olarak belirlemiş (ben de o fikirdeyim). Aristo ise ‘iyi insan olmak’ demiş. Anisthetes ‘basit bir yaşam’, (Hedonizmin kuramcısı) Aristippus ne pahasına olursa olsun ‘zevk’, Epikür ise ‘dostlarla birlikte, mütevazı, sade bir hayatın verdiği keyif’ şeklinde özetlemiş (Daha doğrusu ben böyle özetledim. Onlar bu kadar sığ bakmamışlar elbette).

“Çünkü insanlar yıllar boyunca soru sormadan durur”

Belki yukarıda okurken hayatın anlamına yönelik çıkarımların birçoğuna katıldınız. Peki, şimdi bir saniye de olsa durup düşünün: Bu soruyu şu ana kadar kendinize bir kere de olsa sordunuz mu? Muhtemelen, hayır. İşte sıkıntının kökünde de bu var.

Milyarlarca insan kendine ya da hayata dair en ufak bir soru sormadan, cevabını aramadan hayatını tamamlıyor. Karnını sadece sofrada önüne konan ya da tesadüfen denk geldiği yiyeceklerin tadına bakarak doyurmaya çalışanlar gibi hayatı tüketiyor insan. Dizginleri sürekli bir başkasının elinde, gözü-kulağı başkalarına emanet; sevdiği ve istediği için değil, öyle söylendiği ya da gördüğü için peşine düştüğü heveslerin gelgitinde bu diyardan göçüp gidiveriyor.

Neyse ki en azından şimdi bu yazıya vakit ayırmış biri olarak sizin onlardan biri olmadığınızı, bir arayışın peşine düştüğünüzü sanarak rahatlıyorum.

Devam etmeden önce yukarıdaki ‘çalışma eylemi’ parantezini kapatalım: Çalışmak insanın doğasında var. Hiçbir mecburiyetiniz olmasa, hatta çoğunuzun hayallerini süsleyen o başdöndürücü servete kavuşsanız dahi bir taraflarınız kaşınacak ve mutlaka bir şeyler yapmak isteyeceksiniz.

Oysa mesela bir kedi için bunu söylemek mümkün değildir. Kedi acıkınca yemeğini yer, sıcak bir yer bulur, kıvrılır ve uyur. Ta ki karnı yeniden acıkıncaya ya da bir şeyden rahatsız oluncaya kadar. İnsanoğlu ise hep rahatsızdır. Rahat batar.

Dolayısıyla hayatı ister ‘okul, (erkekse) askerlik, iş bulma, evlilik, çocuk, emeklilik, ölüm’ şeklindeki klasik çizgide ele alın, isterseniz içine fantastik hedefler katın, ‘çalışma’ denen şey bir şekliyle mutlaka bir parçanız olacak.

Mesele onu anlamlı ya da katlanılabilir kılmakta.

İnsanca çalışabilme hayalinin izleri

Meşhur Filozof Karl Marx 1800’lü yıllarda (çaresizlik, umutsuzluk, hastalık ve yokluk içindeki yaşamında) kafasına bunları takıp düşünürken sosyalizmden beslenen ideal bir komünist düzende insanların -biraz da kediler gibi- canı ne isterse onu yapabileceği bir dünya hayal etmiş (Meraklısına PDF formatında bir okuma: Karl Marx / Kapital). İş gücü ve sermayenin mecburiyetlerinden sıyrılan insanlar sabah balık tutup, öğlen keman çalıp, akşam da bir atölyede çalışabilecekti. Yani herkes sevdiği ve kendini ait hissedip, anlamlı gördüğü işi yapacaktı (olmadı).

Bugün pek bahsi geçmese de sanayileşme hamlesi, milyonlarca çocuk ve yetişkinin insanlık dışı şartlarda yaşaması ve çalışmasıyla gerçekleştirildi. Bu süreç Marx’ın düşünce sistematiğinde en belirleyici etkenlerden biri olmuştur.

Konuyu biraz daha ‘kurulu düzen’ ile örtüştürmeye çalışan bir başka sosyalist William Morris ise 1884 yılındaki bir yazısında geleceğin fabrikalarının etrafı yeşillikler, ormanlarla çevrili olacağını, tekniğin gelişmesi sayesinde insanların günde sadece 4 saat çalışacağını öngörmüş (bugünkü anlamıyla hizmet sektörü ve beyaz yakalı ofis çalışanı kavramı o dönemde henüz var olmadığı için ‘fabrika’ tanımını bugüne ‘iş yaşamı’ olarak tercüme edebiliriz).

Apple’ın San Francisco’daki yeni Genel Merkezi.

Ünlü İktisat Kuramcısı John Keynes ise 1930’lardaki öngörülerinde 21. yüzyılda (yani bu çağda) tam bir keyif ve bolluk çağı yaşanacağını ve insanların haftada sadece 15 saat çalışacağını iddia etmiş. Bu beklentinin ne kadar karşılandığını değerlendirmek için 80-90 yılımız daha var. Ancak ‘uçuk bir hayal’ diye kestirip atmak sanıyorum mümkün değil.

Haftada 15 saatlik çalışma size gülünç bir fantezi gibi görünüyor olabilir. Çok uzun saatler hatta her geçen gün daha da fazla çalıştığınızı düşünebilirsiniz. Fakat bana inanın yukarıda öngörülerini paylaştığım düşünürlerin şahit (ve mahkum) olduklarına kıyasla bugün çok daha az miktarda ve iyi şartlarda çalışıyorsunuz.

Ortalama ömrün 40 yıl olduğu 1800’lerde 8-9 yaşındaki çocuklar işgücünün önemli bir bölümünü oluşturuyordu (Ve hayır; o dönemin 8 yaşındaki çocukları bugünkünden daha güçlü ve becerikli değildi. Hatta yaşam ve beslenme şartlarından ötürü çok daha çelimsiz ve kırılganlardı. Meraklısı Karl Marx’ın Kapital adlı eserinin ‘Makinenin İşçi Üzerindeki Dolaysız Etkileri’ bölümünü okuyabilir).

1800’lerde haftalık ‘ortalama’ çalışma süresi 80 saatti. Bu süre 1900’lerde 60 saate indi. 1970’lerden itibarense bugünkü genel ortalama olan 40 saate geriledi (Fransa gibi 35 saatlik istisnalar da var elbet).

Bugün ölüm riskimizi çok daha az olduğu, pek çok yasa ve düzenlemeyle çerçevelenmiş, alım gücüne oranladığımızda dahi daha çok kazandığımız, daha insani ortamlarda, daha az kas gücüne bağlı bir çalışma ve yaşam düzenimiz var.

Peki bunca dert, mutsuzluk, şikayet neden?

‘İş ve Yaşam Dengesi’ denen mesele

İlkokulda Hayat Bilgisi adlı bir dersimiz vardı. Unutamadığım bir grafikte günü sekizer saatlik üç eşit parçaya bölmüşlerdi. Buna göre hayat 8 saat uyku, 8 saat çalışma ve 8 saat dinlenme ile geçen bir süreçti. Hafızamı yokladığımda tek bir günümün dahi böyle geçtiğini hatırlamıyorum. Ne 8 saat uyuyabiliyor ne de 8 saat dinlenebiliyorum. Bunun yerine ben de pek çoğunuz gibi uykumdan ve kendime ayırmam beklenen saatlerden kırparak zamanımı işime aktarıyorum.

Üstelik bu bizim ulusal düzenimiz haline gelmiş gibi.

Kaynak: Statista.

Yukarıda göreceğiniz gibi Türkiye 2015 itibarıyla (34 üyeli) OECD ülkeleri arasında çalışma saatleri adına 6. sırada. Sizi bilmem ama ben yukarıdaki grafikte yer alan ülkelerin üçü (Şili, Kanada ve Avustralya) hariç hepsinde bulundum. Kusura bakmayın da kimse beni Meksika, Yunanistan ve Türkiye’de insanların bu grafikteki kadar çalıştığına inandıramaz.

Başka bir deyişle işyerinde vakit geçiriyor, fakat çalışmıyoruz. Ya da daha kabul edilebilir bir tercümesiyle ‘verimsiz çalışıyoruz’. Nedenlerine sonra bakacağımız bu durumun sonucuysa ‘iş ve yaşam dengesizliği’ denen kanserojen vaka.

Kaynak: Statista.

Yukarıdaki dehşet verici istatistiğe göre 2017 itibariyla yine OECD ülkeleri arasında iş yaşam dengesi konusunda Türkiye’nin puanı sıfır. SIFIR!!! (bir önceki grafiğin şampiyonu Meksika’nın bizden hemen sonra yerini alması kimseye sürpriz olmamıştır sanıyorum). Bu konudaki iyi ülkeler sıralamasında ise pek bir sürpriz yok.

Kaynak: OECD, World Economic Forum.

Bu sonucun arkasında herkesin kendine has, ancak birbirine çok benzer hikayeleri vardır eminim. Fakat bu asla bir umutsuzluk kaynağı da değil.

Örneğin Deloitte’un 2017 tarihli Y Kuşağı Araştırması sonuçlarına göre Y Kuşağı çalışanları (bile), kendilerinden sonra gelecek kuşağa karşı ümit duyuyor. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 71’i, şu anda 18 yaş ve altındaki Z Kuşağı’nın iş dünyasındaki varlıklarının etkili olacağına inanıyor. Araştırmanın tüm katılımcıları genelinde ise oran yüzde 60. Bu yürek ferahlatan bir olgu.

Aynı araştırmaya göre gençler, iş dünyasında liderlerin kendilerini net bir şekilde ifade etmelerini, dışlandığını düşünen kesimlerin sesi olmalarını, görüşlerini tutkulu bir şekilde dile getirmelerini ve değişimler konusunda hızlı davranmalarını istiyor.

Habitat Derneği’nin ‘Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Hali’ başlıklı raporuna (PDF) göre ise çalışan gençlerin yaşamından memnun olma oranı yüzde 71,5.

Ancak aynı araştırmada, aynı genç çalışan grubunun geleceğe dair umudu ilginç bir detay olarak yüzde 63,7’ye iniyor.

(Danışma Kurulu Üyesi olduğum) RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi‘nin Zenna Danışmanlık ile ortaklaşa yürüttüğü İtibar Eğilimleri Araştırması’nın Aralık 2017 tarihli raporundaysa (PDF) çalışanların CEO’larından (bunu yöneticiler olarak da genelleyebiliriz sanırım) beklentileri şu şekilde:

Türkiye’de çalışanlar yöneticilerinin vizyoner ve yenilikçi olmasını, inovasyonu teşvik etmesini, adil yönetim ilkelerine göre hareket etmesini, krizleri başarıyla yönetmesini ve çalışanlarına değer vermesini bekliyor. Bunu da cebimize koyalım.

MediaCat dergisinin etnografik araştırmalar merkezi Habitus ile Türkiye özelinde gerçekleştirdiği ‘Beyaz Yaka Neyi, Neden Yapar?’ başlıklı araştırmasında ortaya işin bir başka yüzü daha çıkıyor. Burayla ilgili kısımlarını sıralayayım:

 • Beyaz yakalı çalışanların sadece yüzde 30’u çalıştığı işin kendisini yansıttığını ve hayatıyla iç içe geçtiğini düşünüyor.
 • Yaptığı işin kendisini yansıttığını düşünenlerin yüzde 61,5’i hayatından memnun olduğunu söylüyor.
 • İşimden çok memnunum diyenlerin oranı (sadece) yüzde 7,2.
 • Türkiye’de son 12 ayda herhangi bir konuda kurum içi eğitim almış çalışanların oranı yüzde 40’ın altında.

İşgücünün bel bağladığı gençliğin çalışan kısmı kadar çalışmayan kısmının dertlerine de bakmak gerek:

 • Türkiye’de –resmi verilere göre– 15-24 yaş arası gençlerde işsizlik oranı yüzde 19,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 10,5 (işsizlik son 7 yılın en yüksek seviyesinde). Resmiyete yansımayan kısmının daha yüksek olduğunu tahmin etmek güç değil.
 • Gençlerin büyük bir bölümü çağın küresel çapta gerektirdiği yeni niteliklerden yoksun bir eğitim almış durumda (okuduğumuzu anlamada dahi Meksika ile birlikte sonuncuyuz). Eğitim alanların hali bir yana; hiçbir eğitim almamış genç nüfus konusunda da OECD lideriyiz (aşağıdaki grafikte en yüksek çubuk ne yazık ki Türkiye’ye ait. Tıklayarak büyütebilirsiniz).

Kaynak: OECD.

 • Üstelik bu dev kitle sesini duyurabileceği, önceliklerini belirleyebileceği siyasi platformda da yeterince temsil edilemiyor (Gerçi Türk siyasi hayatında tam olarak kim(ler)in temsil edildiğini ben bu yaşıma dek çözemedim. Nasiplenen kesim her dönem çok da temsil edilen yok gibi).

Her şeye rağmen özellikle Yunanistan, İtalya, İspanya ve Güney Afrika gibi genç işsizlik oranının yüzde 35 bandını zorladığı ülkelere kıyasla çok daha iyi durumda olduğumuz kesin. Fakat kapımızın ucundaki otomasyon ve yapay zeka teknolojilerinin üretim alanında yaratacağı işsizlik dalgası, tarım ve hayvancılık politikalarının her iki alanı da yok olmaya sürüklemesi, bunun sonucunda giderek şehirlere yığılan, dolayısıyla işçileşen, daha korkuncu neredeyse tek bir şehriyle ülkeyi döndürmeye çalışan yapı eğitimden ve beklentilerden bağımsız olarak bizi umut etmekten çok yetinmeye yöneltiyor.

O zaman, ver mehteri!

Son dönemde hortlayan Osmanlıcılık ve muhafazakarlık gibi akımların beslendiği ana damar da bu. Gelecekten ümidini kesenler (tam da post-truth çağına uygun olarak) geçmişten seçtiği güzel anlara, olaylara ve şahıslara odaklanarak kendini avutmaya çalışıyor, gerçeklerle yüzleşmekten kaçınıyor (ben de eskiden epey atletik ve yakışıklıydım ama o günler geçti).

Yıllar boyu çağına dair neredeyse her şeyi yanlış okuyarak, görmezden gelerek, yüzünü öteye çevirerek içten içe çürümüş ve sonunda iflas edip batmış bir devletin kimilerinin gelecek ümitlerine rehber olması anlayabileceğim türden bir şey değil. Dünya tarihinde kendi geçmişiyle bu kadar uğraşan (ya da bir dönem uğraşmış) tek bir büyük devlet yok.

Geçmişin bugüne hayrı olsaydı şu günlerde binbir derdin batağına düşmüş İtalya, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ve uzun soluklu devleti Roma İmparatorluğu’nun ipine sarılırdı. Biraz okursanız göreceksiniz ki Osmanlı’dan çok daha fazla kahramanları, başarıları var. Ama o da bizimki(ler) gibi battı, gitti işte. Yerine -yine bizim gibi- yenisini kurdular ama onlar bizden farklı olarak düne değil, yarına bakıyorlar.

Roma İmparatorluğu (Osmanlı gibi) artık tarihçilerin konusudur. Ders çıkartılacaksa onun bile yöntemleri değişti. Dahası, Türkiye’ye uyarlanabilir, çağdaş başarı modellerinden feyz almaya niyeti olanlara reçeteler gün gibi ortada.

Bugün yaptığımız gibi kendi kendimize propagandayla ulaşacağımız nokta gibi.

Kaynak: Yeni Şafak.

Bu bahislerde Dr. Skull’ın Zaman adlı eserindeki “Doğuya giden bir geminin güvertesinde Batıya koşan insanlardık belki de” dizeleri aklıma geliyor. (“Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur” sözünün de sahibi) 2. Abdülhamid dönemi Bahriye Nazırı Celal Yalınız‘ın meşhur tespiti gibi durumumuz biraz:

Türkiye’de aydın geçinenler Doğu’ya doğru seyreden bir geminin güvertesinde Batı yönünde koşturarak Batılılaştıklarını sanırlar.

Türkiye bugün Batı’ya mı koşuyor Doğu’ya mı, bilime mi sarılıyor dine mi; ben sahiden okuyamıyorum. Fakat yukarıda paylaştığım verilere ya da gündemi oluşturanların uğraştığı konulara bakınca kendimizi Osmanlı kuşatması sırasında meleklerin cinsiyetini tartışan Bizans gibi görüyorum.

Ara özet / Toparlama gayreti

Konumuza dönersek:

 • Çalışmak insanın doğasında var.
 • Hayattaki nihai hedeflerimize yönelik çıkış noktalarımız farklı. Fakat hepsi için iş yaşamından elde ettiğimiz gelir, güven ve sosyal kredinin önemi var.
 • Yıllar boyunca seyrine baktığımızda çok daha iyi koşullarda çalışıyor, çok daha fazla kazanıyor ve çok daha iyi şartlarda yaşıyoruz.
 • Teknolojinin gidişatı yakın gelecekte pek çok iş dalını insanların elinden alacak. İhtiyaç duyulacak yeni yetkinliklere sahip nesiller yetiştiremezsek dev bir ‘faydasızlar ordusu‘ ile başbaşa kalacağız (bu konuyu ayrı bir yazımda ele almıştım).
 • Etinden pirincine her gıdayı ithal eden, hayvancılığın alarm verdiği ve nüfusun büyük şehirlere doğru yığıldığı bir düzende birçok stratejik hamle için geç kalmış olabiliriz.
 • Türkiye’de mevcut durumda çalışanların olduğu kadar işsizlerin de net tanımlı sıkıntıları var.

Bu maddeleri akılda tutup mevcuda bakalım (daha da fazla uzama riskine karşı maddelere böleceğim):

 • İş yaşamı denen şeyi yaşamdan ayrı düşünmek mümkün değil. Tam tersine pek çok kişi için neredeyse hayatın ta kendisi. Eskiden bir araç olan çalışma eylemi, bugün amaç haline gelmiş (Örneğin avcı/toplayıcı çağlarda insanlar çok daha az süre çalışıyor [avlanıyor] ve çok daha çeşitli, zengin ve sağlıklı besleniyordu. Meraklısı için: Yuval Noah Harari – Sapiens).
 • Günümüzün en verimli zamanını işte geçiriyoruz. Evden işe varmanın, işten eve ulaşma dönmenin süresini unutmayalım (bu İstanbul’da kimileri için günde 4 saate denk gelebiliyor). Dolayısıyla bugün hayatta olmamızın sebebini ‘hayatımızı bütünüyle işgal edecek bir iş bulup çalışmak’ şeklinde okuyabiliriz.
 • Buradan yola çıktığımızda çelişkili gelebilir ancak mutluluğu işte aramak ya da işte mutluluk aramak da kendi içinde sağlıksız bir beklenti olabilir. İş dışında mutlu olup işte mutsuz olan kimse tanımıyorum (tam tersi de doğru). Demek ki mutluluk bütüncül bir arayış olmalı.
 • Hayattaki tek beklentimiz mutluluk olamaz. Sürekli mutluluk beklentisi Sisifos’un laneti gibidir (ikna olmakta zorlananlar için bir kutu Kemal Sayar yazabilirim). Hayat içindeki her şey ve her hal ile güzel.

 • Mutluluğu (öncelikli olarak) iş yaşamından bekleme hali adaletsiz ancak anlaşılabilir. Üstelik bu konuda günümüz şirket yönetimlerinin de hiçbir şey yapmadığını söyleyemeyiz. Daha insani bir çalışma ortamı, daha şeffaf bir yönetim, daha iyi ölçülebilir performans ve yan haklar konusunda Türkiye’nin yol almadığını söyleyeni Allah taş eder (onun da bir ölçüsü var elbet). Bu konuda küçük bir testi kendi adınıza yapmakta fayda var: iş ortamınızdaki (varsa) mutsuzluğun kaynağı iş ortamınız mı yoksa çalışanlar / yöneticiler mi? Bu ikisi çok başka çözümlere muhtaç çünkü.

Daha mutlu bir ‘yaşam’ için tavsiyeler

Aşağıda bence faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı konuları önem sırası gözetmeksizin derlemeye çalıştım. Bunların iş hayatınızda olduğu kadar hayatınızın genelinde de faydalı olabileceğini düşünüyorum.

 • Mutluluğun yüzde 90’ı kişinin kafa yapısı, değer yargıları ve dünyayı algılama şekline bağlı. Genel bir formülü, sistemi, ölçüsü, tanımı yok. Sizi neyin mutlu ettiğini iyi düşünün. Bulamıyorsanız her gün sizi mutlu eden 3 şeyi bir küçük deftere yazmaya başlayın. En fazla 1 ay içinde son derece mutlu bir insana dönüştüğünüzü göreceksiniz. Denemesi bedava!
 • Bazen mutsuzluk mutluluk kaynağı haline gelebilir. Daha açık bir şekliyle: bazı insanlar mutsuzluk ile mutlu olur. Ruh hali buna eğilimlidir. İzlediği filmde, dinlediği şarkıda, okuduğu romanda ağladıkça keyif alır. Ağlayacak bir şeyi kalmazsa televizyonda başkalarının dertlerini izleyerek dertlenir. Kendisininkinden daha büyük dertlerin varlığıyla şükreder. Bu grup iş hayatındaki mutsuzluklardan, haset insanlardan beslenir. Mutlu bir ortamda kendini tekinsiz hisseder. Mutsuz olacak bir şeyler arar. Bu tip insanlar evde de, okulda da, işte de, tatilde de böyledir.
 • Yarattığı huzursuzlukla beslenen yöneticiler, sabah toplantısında laf sokmak için gecenin bir yarısı uyanıp eposta yazan gıcık departman temsilcisi, nerden neyi kısarım da insanları sefalete sürüklerim derdine düşen Finans Müdürü, birbirinden sıkıcı eğitimci ve konuşmacıları bularak müesseseyi tüm çalışanlara zindan etmeye and içmiş İK’cı bir tek sizin şirketinizde yok. Buna emin olun ve kabullenmeye çalışın. Onlar da hayatın içinde bir renk.
 • Şirketlerin çalışanlarını mutlu kılmaya çalışması da her zaman çalışanının iyiliği için olmayabilir (mevsimi gelince Lüleburgaz’da oğlak yemeye gittiğimiz bir mekan var. Bir keresinde etin nasıl bu kadar lezzetli olduğunu sordum. “Onları kesene kadar naneyle, kekikle besliyoruz” dedi).
 • “Yaptığın işi sevmiyorsan, sevdiğin işi yap” tarzı laflar yol gösterici olmaması bir yana komik bile değil. Dahası tehlikeli. Yüreğinizin sesini dinlemeden önce gireceğiniz yolda ihtiyaç duyacağınız cesaret ve sabrınız var mı iyi kontrol edin. Çünkü çoğu insanda yok. O yüzden sızlansa da işlerinde çalışmaya devam ediyorlar ve edecekler (belki bu şartlarda doğrusu da odur, bilemiyorum).
 • İş dünyasında mutluluk çoğunlukla başarıya bağlı. Başarının en kolay yöntemiyse ‘sıradışı olmak‘. İstatistikler dahi sıradışı olanları ihmal edip, görmezden gelip ‘standart sapma’ ya da ‘hata’ olarak etiketlemeye çalışsa da bana güvenin; her mesleğin mutluları sıradışı olanlardır. Normallik sizin için değil; düzen için hayırlıdır.
 • Daha çok çalışarak daha başarılı ve daha mutlu olacağınızı unutun. Çok çalışmak hiçbir şeyin yolu, sırrı ya da çözümü değil (kendimden biliyorum).
 • Kare Anderson’ın da dediği gibi, “Fırsat yaratanlar kendi güçlü alan ve uzmanlıklarını iyi tanıyanlar, örnek model ve insanlar arayanlar ve ortak paydalara sahip oldukları kişilerle bağlantı kurmaya çabalayanlardır.”. En azından deneyin.
 • Madem TED’den bahis açtık, ilgimi çeken bir başka TED sunumundan devam edeyim: “İş yaşamınıza ait sorunlarınızı şirketler ya da hükümetler çözmeyecek. Kendi hayatınızı kendiniz düzenlemezseniz bunu sizin adınıza birisi yapar ve bu her zaman hoşunuza gitmeyebilir.” Kulağa acı; hatta sert gelse de haksız olduğunu söyleyebilir miyiz?
 • Peki sonuçta iş hayatında mutlu olmak mümkün mü? Cevabıma pek çok kişi dudak bükebilir ama, evet mümkün. Ancak bahanelerimizden sıyrılabilirsek. Burada yazdıklarımın dışında bir büyük sorunumuz var çünkü: çalışmak istemeyen bir insan türü ortaya çıktı. Bu kategorideyseniz derman bende yok. Sadece değinerek kapatıyorum.

Orhan Pamuk’un ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ adlı romanında çok sevdiğim (aklımda kaldığı kadarıyla aktaracağım) bir bölüm var. Diyor ki “Aşk içine düşülen değil; öğrenilen bir şeydir. Emek verirsin, çaba gösterirsin, bir şeyler katar, ortaklıklar bulur ve aşık olursun”.

Belki mutluluk da böyledir, ne dersiniz? Belki uğruna biraz emek vermemiz, çaba göstermemiz gerekiyordur.

Eskiler dünyaya ‘Gam Küresi’ dermiş. Hepimiz ucundan nasipleniyoruz işte.

Yazımızı konumuza denk düşen bir şarkıyla sonlandırıyoruz. Şen ve esen kalın.

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

30 Responses to Adı ‘iş’ olan bir şeyi sevmek mümkün müdür?

 1. Emre yılmaz 07/03/2018 at 23:28 #

  hayat çok “renk”li..

 2. Ali Rıza Karaöz 07/03/2018 at 23:46 #

  Eline diline sağlık ağbi. Kırmayan, dökmeyen, yargılamayan ve umudu daima yanında taşıyan üslubun karşısında saygıyla eğiliyorum. Allah başımızdan eksik etmesin.

 3. Recep Tuna 08/03/2018 at 00:07 #

  Gundem Ozel’i izlemek nasip olmamisti, bu yazi uzerine iyi geldi :) kendi notlarimi alip kenara cekilip yatmadan once az dusuneyim bari…

 4. Yunus 08/03/2018 at 01:26 #

  Allah; sizin gibi insanları daim, insanlara ulaşmanıza da yardım etsin.

 5. Aycan 08/03/2018 at 03:01 #

  CNN yayınınızı da izlemiştim ancak sesinizi az duyduk. Böyle sadece sizi okumak çok daha keyifli. Uzun yazıyorum diye dertlenmeyin hiç :) Sıradışı olmak üzerine düşünüyordum tam da şu sıra. Bir de hep çok çalışıp çok ürettikçe daha iyi olacağımı düşünürüm aslında (on bin saat kuralı) ancak zamanımı satıyor olurken benim için doğru seçim olup olmadığını bilmediğim bir işte uzmanlaşmaya çalışmak zaman kaybı olsagerek. Yine de yaşamadan bilemeyiz.

 6. yskiyak 08/03/2018 at 10:00 #

  Amirim şu ikisini düzeltirsen sana zahmet.
  çalıştğına -> çalıştığına
  Araştırmacının -> Araştırmanın

  Yazı için de eline koluna sağlık, arada bir nefes buluyoruz sayende.

 7. engin 08/03/2018 at 10:43 #

  güzel

 8. Burak 08/03/2018 at 11:37 #

  Seni seviyoruz amirim…

 9. avncen 08/03/2018 at 11:41 #

  Sadece bu nedenle meselâ ben hiç milli piyango bileti almam. Çünkü çıkacak para sonucunda büyük olasılıkla hiç çalışmama gerek kalmayacak, ve ben bu tarz bir hayat hâyâl etmiyorum. (Paranın bir miktarıyla ticaret yapmak mantıklı değil bence. Diğer tarafta garanti, bana yeten bir faiz geliri varken, yeterli motivasyonu sağlamayacaktır diye düşünüyorum)

 10. Sebahat 08/03/2018 at 11:50 #

  Amirim emeğinize sağlık. Yazılar uzun oluyor diye dertlenmeyin , bu şekilde çok güzel bilgiler aktarıyorsunuz. Hayatımda yeni bir döneme girmek üzereyken (şehir değişikliği ) iş konusunda da farklı bir bakış açısı yarattınız. Teşekkürler.

 11. notdefteri 08/03/2018 at 15:23 #

  Osmanlı da ne çekti arkadaş ya bunlardan. Tarih Osmanlı’yı belgeleriyle anlatıyor. Orjinal belgelerden arşive gidip okumak yerine kulaktan dolma bilgilerle atıp tutmak işimize geliyor malesef.

  • Nihat 08/03/2018 at 16:48 #

   Orijinal belgeler Viyana’da kazandigimizi mi yazıyor yoksa hala Almanlar kaybettiği için bizde yenilmis sayıldığımizi mi dusunuyorsun

 12. Adem 08/03/2018 at 16:37 #

  İlk paragraftan sonrasını okumadım. İngilizce çeviri gibi veya İngilizceye çevrilsin diye yazılmış gibi… Fazla yavan… Benzer bir şeyi yabancı dergilerin Türkiye yayınlarını okurken de hissediyorum.

 13. Nihat 08/03/2018 at 16:46 #

  Guzel yaziydi amirim siz yazmaya biz okumaya devam, 1800 lerin ingilteresinde yasamadigimiz için mutlu olmaliyiz

 14. Selçuk Tanaydın 08/03/2018 at 17:28 #

  %0 lık Türkiye istatiğinin bir parçası idim yakın zamanda. Hemde 10 yıl üç vardiya çalışarak. 19 Nisan 2017 de “365 günde latin amerika” sloganı ile çıktığım yolda son zamanlarıma geldim. Döndüğümde elbette tekrar eski yaşamıma dönecek değilim. Ama daha bu yola çıkmadan insanların en çok sorduğu şey şuydu; ee dönünce ne iş yapacaksın?
  İzin verinde önce bir gideyim dedim. Bunu gelince düşünürüm. Halen telefonda babam olsun arkadaşlarım olsun aynı soruyu soruyor.
  Esaretin Bedeli filminde Morgan Freeman çok güzel bir laf söyledi. Bizler burada kurumsallaştık.
  Tr insanıda aynı şekilde . Ülke içinde çalışmaktan beynen kurumsallaştı insanlar. En büyük derdimiz ne iş yapacaksın oluyor. Her neyse uzun nesiller boyunca daha bu saplantı bence geçecek gibi değil.
  Emeğinize sağlık.
  Saygılarımla..

 15. onaremre 08/03/2018 at 17:58 #

  Muhteşem bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

 16. Mustafa F. 09/03/2018 at 03:04 #

  Yazılarınızı büyük bir dikkat ve verilen emeğe değecek şekilde okuyorum. İnsaflı bir akıl yürütme içerdikleri için de ayrı bir güzel oluyor. Bu gayretinizin size en fazla haz verecek olanı ise bir gün hiç beklenmedik bir yerde yaptıklarınızla oluşan güzelliklerle karşılaşmak olacaktır. O günü hep beraber görürüz inş.

  Not: Yazılar kadar olmasa da alttaki yorumları okumak ayrı bir eğlence oluyor. İnanın bu kadar ilginç insan nasıl bir araya gelir diyorum çoğu zaman. Panayır gibi. Ben ömrümde bir tek askerde karşılaşmıştım bu çeşitlilik ile :))

 17. Kemal Öztürk 09/03/2018 at 12:13 #

  yazıyı yarısına kadar mobilen okudum sonra kıyamadım bilgisayardan açıp okumayı bitirdim.Grafikler, videolar vb zaman ayırmak yorumlamak istedim.Aklınıza sağlık amirim.Ufkumuzu genişletiyorsunuz.Belki de kelebek etkisi yaratır ve ülkemize yayılır bu düşünceler.Umudumu koruyorum.

 18. Abdulkerim 09/03/2018 at 15:10 #

  Teşekkür ederim. Güzel bir yazıydı. Başarılar dilerim.

 19. Murat 09/03/2018 at 17:45 #

  10 numara olmuş, teşekkürler.

 20. tolgaa 10/03/2018 at 05:42 #

  Bir çok yerine katıldığım (neredeyse tamamı) bazıları için ufuk açıcı (olmasını umut ettiğim) harika bir yazı.

 21. Mine 10/03/2018 at 11:32 #

  İş hayatında mutluluk katmanın yolu kendini geliştirmeye ağırlıklı dayanıyor ,yani bilgi güçtür sözü çok doğru söylenmiş bir söz.Bilgin varsa arkadan,özgüven,ferahlık,rahatlık,gamsızlık,telaşsız soğukkanlı bir çalışan ortaya çıkıyor,arkadanda mutluluk.Teşekkürler amirim,rol modelimsin.Başımızdan eksik olma🙏

 22. Ekrem Hk. 10/03/2018 at 11:54 #

  Dolu dolu bir yazı daha paylaşmışsınız, emek verdiğiniz ve katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

 23. Altan 10/03/2018 at 16:25 #

  Kaleminize sağlık Serdar bey, çok güzel ve etkili bir yazı olmuş. Benjamin in sözü gerçekten doğru gibi. Kariyer hedefleri, havuç yarışları derken hayatın içindeki güzellikleri kaçırıyoruz çoğu zaman. Evlatlarımızı bile ihmal etmiyor muyuz; yorgunluk, stress ve benzeri nedenlerden. Şuan güzel bir yerde çalışsam da çoğu zaman keşke… diyorum kendime. Keşke daha çok doğanın içinde olabilsem, keşke bağımsız olabilsem diye. Kapsamlı yazınız için sizi tekrar tebrik ederim.

 24. Doğan 11/03/2018 at 17:49 #

  Amirim daha çok çalışarak daha başarılı olmayı unutun derken başarılı olmak için çok çalışmak gerekmediği anlamı çıkıyor sanki.

 25. Elif 11/03/2018 at 20:27 #

  Uzun bir süredir yazılarınızı okuyorum, iyi bir gözlemci olduğunuzu düşünürdüm, ama bu kez kendi çevrenizi ülkeyi temsil eden bir grup olarak görmüşsünüz sanıyorum. Çünkü Türkiye’de bu grafikteki gibi çalışılmadığını kesin bir dille belirtmişsiniz. Neresinden başlasam bilemedim. Binlerce insanın emeğini küçümsemeyelim. Öncelikle şunu belirteyim, eğer yöneticiler planlamayı veya organizasyonu iyi yapamıyor diye çalışanlar verimsiz çalışıyor ise, örneğin işçiler henüz iş aletleri temin edilmediği diye sadece bekliyor ise, bu da çalışmaktır. Sonuçta çalışan kişi zamanını istediği gibi harcamakta özgür değildir. Dünyanın her yerinde böyledir, beklemek de çalışma kabul edilir. Ancak verimlilik bir yana, hem Türkiye’de hem Almanya’da iş hayatını görmüş biri olarak şu kadarını söyleyeyim. Belki bazı sektörler istisnai olarak farklı olabilir, ama yapısal olarak baktığınızda da zaten Türkiye’de Almanya’dakinden çok daha fazla çalışılıyor. Öncelikle yasal çalışma süresi Türkiye’de zaten daha fazla. Hem haftalık saat hem de yıllık çalışma günü daha fazla. Sadece daha fazla değil ayrıca, Türkiye’de daha hızlı da çalışılıyor. Yöneticiler için kalitesinden çok biten iş miktarıyla ilgilenir çünkü. Üstelik sadece geçim derdi için fazla çalışmak zorunda olanlar için böyle değil bu durum. Kültürel olarak da fazla ve hızlı çalışmak Türkiye’de iyi bir şey olarak kabul ediliyor. Örneğin doktorlar. Türkiye’de birçoğu haftada 6 gün çalışırlar, günde onlarca hasta bakarlar, üstüne bir de nöbet tutarlar, 24 saatlik nöbetten sonra yasal izin hakları da yoktur. Türkiye’de birçok şirkette beyaz yakalar ve hatta yöneticiler pek fazla izin kullanmaz, çünkü kariyeri için olumsuz puan demektir bu. Bakkallar haftanın 7 günü açıktır Türkiye’de örneğin. Evinizde bir yardımcınız vardır diye tahmin ediyorum. Haftada kaç saat çalıştığını hesaplayın, tahmin ediyorum ki pek çok ülkedeki ortalama çalışma saatinin çok üstündedir.

 26. Enis Bingöl 12/03/2018 at 14:11 #

  Serdar bey , zevkle ve şevkle okudum emeğinize ve zihninize sağlık.. Bahsettiğiniz her bir hadise hatta her bir cümle üzerinde saatlerce düşünmeyi hak ediyor. Çok istifade ettim. Fakat ‘çalışmak istemeyen bir grup ortaya çıktı’ ifadenize canı gönülden katılıyorum ve bu konuya ilişkin acizane birkaç bir şey eklemek istiyorum. Yukarıda, çağın yeni iş alanlarında istihdam edilmesi muhtemel olan genç kesimin gereken kualifikasyondan mahrum olduğunu dolayısıyla bir ‘faydasızlar ordusu’nun gümbür gümbür gelmekte olduğuna işaret etmişsiniz. Acaba bahsettiğiniz bu grup gereken bilgi ve eğitimden yoksun olduğu için mi çalışmaktan imtina ediyor yoksa başka sebebleri olabilir mi? Mesela ben şu aralar Philip Zimbardo’nun ‘Bitik Erkekler, Teknoloji Erkekleri Nasıl Sabote Etti’ adlı kitabını okuyorum ve içeriğinde bahsettiğiniz hususlara dair çok önemli ve haklı tespitler var. Özetle şöyle diyor; korumacı ve kollamacı bir ailede büyüyen, bilgisayar oyunlarına ve pornografiye müptelalık derecesinde bağımlı, belli bir yaşı geçmiş olmasına rağmen halen daha anne ve babasıyla beraber yaşayan, evden çıkmayan, hayatı dört duvar arasında geçen bir genç profilinden bahsediyor. Sizden ‘çalışmak istemeyen bir grup ortaya çıktı’ ifadenizi başka bir yazıda detaylandırmanızı rica ediyorum.
  Yazı için teşekkürler

 27. Sinan Erdoğan 17/03/2018 at 22:13 #

  ‘Gam küresi’ döndüğü müddetçe, Allah basiretinize zeval vermesin…

 28. Yakup 17/03/2018 at 23:13 #

  Tv programlarında ulan iki kelam daha fazla etsin de nasiplenek diye bekleyenler için hem tamamlayıcı hem tanımlayıcı güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık.

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim