Twitter kullanıcılarına tavsiyeler

Twitter’dan daha hedefli içerik toplamak için bir dizi (kişisel) tavsiye.

Twitter kullanımını ‘beslenme’ ve ‘besleme’ olarak (input / output gibi) ikiye ayırırsak benim beslenme amacım bilgilenme, haberdar olmak temeline dayanıyor. Besleme amacımsa tamamen ruh halime, o an ilgilendiğim konuya göre değişiyor. Yani kimileri gibi ‘bir misyonum, imajım, tonum, duruşum olsun’ gibi hallerde değilim. Sonuçta bir kurum değil bireyim. Kendimi markalaştırma gibi bir hevesim de yok.

Ne var ki bu yazıyı yazdığım anda Twitter’da beni takip eden 20 binden fazla kişi var ve bu her ilgi, beklenti grubundan azımsanmayacak kadar alt küme oluşturmak için yeterli oluyor.

Kimi enteresan web siteleri keşfetmek, kimi sohbet etmek, kimi teknoloji tavsiyeleri almak, kimileriyse sadece benim kişisel hayatımı keşfetmek / izlemek için beni takip ediyor.

İnsanların genel beklentilerine göre bir tarz tutturmak mümkün. Ama o da beni olmadığım biri olmaya; ya da en azından olduğum birkaç halimi gizlemeye götürecek. Neysem öyle kalmayı tercih ederim.

Gel gelelim beklentileri de haksız buluyor değilim. Dolayısıyla kendi hesabımı yine aynı şekilde tutmak kaydıyla sadece belirli konularda bilgi sahibi olmak isteyenler için bazı alternatif hesaplar açtım. Bu hesaplar benim esas @mserdark hesabım içindeki konuların kategorilere ayrılmış halleri olacak. Karmaşadan, parazitten uzak, rafine postlar peşinde koşanlar için aklıma gelen en basit çözüm bu oldu.

 • @msk_tekno : Genel teknoloji haber ve gelişmeleri.
 • @msk_trend: Trendler, yeni akımlar.
 • @msk_web: Farklı, yenilikçi, dikkat çekici web siteleri.
 • @msk_video: İlginç, etkileyici, komik, sıradışı videolar.
 • @msk_guncel: Konu bağımsız, güncel gelişmeler.
 • @msk_firsat: Dönemsel fırsatlar, kampanyalar ve haberler.

Bir süredir kapalı devre denediğim bu hesaplardaki içerik ana hesabımdan besleniyor. Ancak ilerde sadece bu hesaplara yönelik özel postlar da gireceğim.

Üstünde emek vermeyi düşündüğüm bir diğer konuysa Twitter listeleri. Şimdilik herkesin kullanımına açtığım 4 liste var. Diğerlerini de içime sindikçe paylaşacağım.

Bu listelere abone olarak içerdikleri hesaplara tek tek abone olmaya gerek kalmadan tüm paylaşımları ve gelişmeleri kolayca takip edebilirsiniz. (Bu listelerde eksikler olduğunun farkındayım. Unuttuğum, eksik bıraktığım, eklemem gereken hesapları da yorumlarınızla ulaştırırsanız sevinir ve hemen eklerim)

Faydalı olması dileğiyle.

NOT: Elbette Twitter ve benzeri paylaşım ağlarının bir diğer mahareti de hashtag. Ben de sıkça kullanıyorum. Burada tercih etmeyişimin sebebi 140 karakter limitinden yemesi ve başkalarının da aynı hashtag’i kullanarak içeriği bozması riskidir.

Yorumlar

11 yanıt

 1. Okan Can BOLAYIR avatarı

  Biraz uğraştırır kanımca, ama bene faydalı olacağını düşünüyorum.

 2. Barış Baraz avatarı

  Serdar Bey, bence “besleme” işini iyi yapıyorsunuz. Ben öğretim üyesiyim. (İşletme-Yönetim) Derslerde sunumlar, videolarla konuları pekiştirmeye çalışıyorum. Sizin paylaştığınız linklerden, yorum ve yazılarınızdan yararlanıyorum. Bu yüzden teşekkür ederim. Hatta Eskişehir’e gelirseniz size yemek ısmarlayabilirim.

 3. Atilla Minikbalina avatarı

  Serdar Bey, yazınız iyi hoş da Twitter kullanıcıları için bir tavsiyeden bahsetmişsiniz başlıkta. O nerede?
  Yazının adını “Twittercılar’a benden bir kıyak” falan koysaymışsınız çok daha makul olacakmış.
  Yazı güzel bu arada, başlık bana error verdirdi sadece (:

 4. Era avatarı

  Amirim ; Sen bu verileri zaten paylasiyor ve besliyordun sanal alemi. Bence gulu seven dikenine katlanmali, tek tarafli olmamali iliski. Acikcasi hesaplari bolumlendirme olayi pek mantikli gelmedi ama sen yaptiysan cevabi zaman’a birakalim.

 5. hastag avatarı

  Did you here hastag? MSK cehalet dizboyu! Öehhh!

 6. Z avatarı

  Elave olaraq onu demək istəyirəm ki, haşteqlər bir az zaman keçəndən sonra yox olur 🙂 Mesela: 2-3 ay evvel kullandığın haşteqi yenidən açman gerekir, içeriyi yok oluyor:))

 7. […] mesaj kirliliğini azaltmak için kafa yormaya, seçenekler yaratmaya devam […]

 8. Mert Bulan avatarı

  Yazının başında takip etmeye gerek yok dedim, ama baktım ki “bu hesaplara yönelik özel postlar da gireceğim” demişsiniz hemen hepsini takibe aldım.

  Bu şekilde gerçekten Twitter’ı çok iyi besliyorsunuz. Teşekkürler…

 9. […] “Twitter kullanıcılarına tavsiyeler” – Serdar Kuzuloğlu […]

 10. […] ayrı bir tonda tutmaya çalışıyorum. En hoyrat olduğum yer Twitter (ama seçenekler de yok değil), en özendiğim alan bu blog. Facebook sayfamı da mümkün olduğu kadar paylaşılmaya değer, […]

 11. […] kişisel hesabım ise önce de yazdığım gibi benim oyun alanım. Beni özel konular için takip edenleri de unutmayıp (aynı yazıda […]

Görüşlerinizi paylaşın: