Twitter kullanıcılarına tavsiyeler

Twitter kullanımını ‘beslenme’ ve ‘besleme’ olarak (input / output gibi) ikiye ayırırsak benim beslenme amacım bilgilenme, haberdar olmak temeline dayanıyor. Besleme amacımsa tamamen ruh halime, o an ilgilendiğim konuya göre değişiyor. Yani kimileri gibi ‘bir misyonum, imajım, tonum, duruşum olsun’ gibi hallerde değilim. Sonuçta bir kurum değil bireyim. Kendimi markalaştırma gibi bir hevesim de yok.

Ne var ki bu yazıyı yazdığım anda Twitter’da beni takip eden 20 binden fazla kişi var ve bu her ilgi, beklenti grubundan azımsanmayacak kadar alt küme oluşturmak için yeterli oluyor.

Kimi enteresan web siteleri keşfetmek, kimi sohbet etmek, kimi teknoloji tavsiyeleri almak, kimileriyse sadece benim kişisel hayatımı keşfetmek / izlemek için beni takip ediyor.

İnsanların genel beklentilerine göre bir tarz tutturmak mümkün. Ama o da beni olmadığım biri olmaya; ya da en azından olduğum birkaç halimi gizlemeye götürecek. Neysem öyle kalmayı tercih ederim.

Gel gelelim beklentileri de haksız buluyor değilim. Dolayısıyla kendi hesabımı yine aynı şekilde tutmak kaydıyla sadece belirli konularda bilgi sahibi olmak isteyenler için bazı alternatif hesaplar açtım. Bu hesaplar benim esas @mserdark hesabım içindeki konuların kategorilere ayrılmış halleri olacak. Karmaşadan, parazitten uzak, rafine postlar peşinde koşanlar için aklıma gelen en basit çözüm bu oldu.

  • @msk_tekno : Genel teknoloji haber ve gelişmeleri.
  • @msk_trend: Trendler, yeni akımlar.
  • @msk_web: Farklı, yenilikçi, dikkat çekici web siteleri.
  • @msk_video: İlginç, etkileyici, komik, sıradışı videolar.
  • @msk_guncel: Konu bağımsız, güncel gelişmeler.
  • @msk_firsat: Dönemsel fırsatlar, kampanyalar ve haberler.

Bir süredir kapalı devre denediğim bu hesaplardaki içerik ana hesabımdan besleniyor. Ancak ilerde sadece bu hesaplara yönelik özel postlar da gireceğim.

Üstünde emek vermeyi düşündüğüm bir diğer konuysa Twitter listeleri. Şimdilik herkesin kullanımına açtığım 4 liste var. Diğerlerini de içime sindikçe paylaşacağım.

Bu listelere abone olarak içerdikleri hesaplara tek tek abone olmaya gerek kalmadan tüm paylaşımları ve gelişmeleri kolayca takip edebilirsiniz. (Bu listelerde eksikler olduğunun farkındayım. Unuttuğum, eksik bıraktığım, eklemem gereken hesapları da yorumlarınızla ulaştırırsanız sevinir ve hemen eklerim)

Faydalı olması dileğiyle.

NOT: Elbette Twitter ve benzeri paylaşım ağlarının bir diğer mahareti de hashtag. Ben de sıkça kullanıyorum. Burada tercih etmeyişimin sebebi 140 karakter limitinden yemesi ve başkalarının da aynı hashtag’i kullanarak içeriği bozması riskidir.