Twitter virüslerinden korunma ve arınma yolları

Twitter kimileri için kolay para kazanma yoluna dönüştü. Bunun parçası (kurbanı) olmamak elimizde.

Virüs diye geçiştirsek de elektronik zararlıların truva atı, solucan gibi farklı türevleri var. Ben kafa karıştırmadan (gazeteci refleksi) hepsini virüs diye adlandırıp konuya gireceğim.

Twitter’ın yükselişi, popülerliği malum. Birçok kişi sürekli lafını duyduğu bu ortama girip bakınıyor. İlk girenin kafasındaki en büyük karışıklık kimi takip edeceği, ne yapacağı, ne yazacağı. Ardından uygulamalar dünyası geliyor.

Şu an 10 bine yakın uygulama Twitter hesaplarınız üstünden bir şeyler yapmaya, yaptırmaya çalışıyor. Yakın bir geçmişe kadar Twitter’ın kendi uygulamasıyla fotoğraf ve video paylaşımı bile yapılamıyordu. Dolayısıyla fotoğraf yükleme, kaç mesaj attığını sayma, en iyi dostunu bulma gibi akla hayale gelmedik pek çok konuda binlerce uygulama size bir şeyler sunuyor.

İşin güzel tarafı bu uygulamaların hepsi sizden izin almak zorunda. 2010 yılına kadar uygulamalar çalışabilmek için sizin kullanıcı adı ve şifrenizi alabiliyordu. Twitter yönetimi sonradan aldığı bir kararla şifre paylaşımı yerine sizin izin vererek uygulamaları kullanabildiğiniz bir mekanizma geliştirdi. Fakat bu da uç veren dertlerin çözümü olmadı.

Şimdi çok özet bir şekilde kullanmak istediğiniz bir uygulamanın ne yetkiler alabileceğini anlatacağım (teknik detay sitede var zaten). Örneğin Twitter’da mesaj okuma ve yazma için kullandığınız bir uygulama genellikle şu yetkileri sizden isteyecektir.

 • Takip ettiğiniz kişilerin yazdığı mesajları okuma.
 • Kimi takip ettiğinizi görme ve yeni kişileri takip etme.
 • Profilinizi güncelleme.
 • Sizin adınıza mesaj yollama.
 • Özel mesajlarınıza (DM) erişme.

Bu da uygulamayı kurarken (yetki verirken) size bir özet ekranla gösterilecektir. Örneğin:

İşaretlediğim alanda uygulamayı onayladığınızda yapıp yapamayacakları açıkça listeleniyor.

Yukarıdaki Twtpoll adlı uygulama kullanabilmemiz için bizim tweet akışımızı okuma, takip listemizi görme, yeni kişileri takip edebilme, profilimizi güncelleme ve bizim adımıza tweet gönderme yetkileri istiyor. Yapamayacağı şey ise Twitter şifremizi görmek ve özel mesajlarımızı okumak.

Kafanıza yatmayan bir şey varsa ‘Hayır, teşekkürler’ düğmesine tıklamanız yeterli.

Siz de şu ana kadar onay verdiğiniz mevcut uygulamaların listesini ve neye eriştiğini Uygulamalar sayfasında görebilirsiniz (bunu mutlaka yapın). Ve kişisel bir tavsiye: bir uygulamayı artık kullanmıyorsanız / kullanmayacaksanız aynı sayfadan kaldırın.

Virüslere gelelim

Milyonlarca kişinin var olduğu bir ağın kötü niyetli kişilerin ağzını sulandırmaması düşünülemezdi. Twitter’da şu ana kadar (çoğu uygulamaları kullanan) birçok sahtekarlık yapıldı. Hatta bunun için özel siteler bile açıldı.

Aşağıdakilerden biri oluyorsa siz de kurbanlardan birisiniz:

 • Normalde takip etmediğiniz birini takip etmeye başladınız.
 • Takip ettiğiniz biri / birileri artık listenizde yok.
 • Arkadaşlarınıza sizden sizin yollamadığınız mention ya da özel mesajlar gidiyor.
 • Twitter hesabınıza erişemiyorsunuz.

Şimdi bunların nasıl olduğuna bakalım. Eski yöntem şöyle işliyordu:

Sizi kendi (kötü diyelim) amacına yönelik kullanmak isteyen uygulama geliştiriciler ‘Twitter puanını öğren’ ve benzeri kulağa cazip gelen tekliflerle bir uygulama yükleterek basit bir hizmet sunuyor (bunun türlü çeşidini Facebook’ta ‘profiline kim bakmış gör’ ve benzeri şemalarla görmüştük).

Uygulama sizden aldığı ‘takip ettiklerinizi görme ve sizin adınıza mesaj atma’ yetkileri sayesinde bunu da sizin hesabınızdan duyuruyor (mesela ‘ben puanımı öğrendim, tıkla sen de öğren’). Böylece size güvenen arkadaşlarınız da matah bir şeymiş gibi uygulamayı yüklüyor. Böylece kısa sürede on binlerce hatta belki yüz binlerce kişiye ulaşılıyor.

Ardından bu uygulamanın sahibi esas amacını sahneliyor. Yine sizin onayınızla sahip olduğu ‘sizin adınıza takip etme’ yetkisi sayesinde (ki bu özünde zararlı bir yetki değil) sizi başkalarına ‘pazarlıyor‘.

Yeni bir metot çok daha tehlikeli bir yol kullanıyor. Virüsü kapmış bir Twitter hesabı DM ile takip ettiği birine bir link yolluyor. DM ile gelen linke tıklama oranı çok daha yüksek. Şu günlerde yaygın olan örneğinde “There is a rumor/blog going around about you” (yani Türkçesiyle “senin hakkında bir dedikodu / blog var”) yazan bir mesaj geliyor.

Linke tıkladığınızda karşınıza Twitter sitesiyle birebir aynı tasarımlı ancak başka adres altında çalışan (ve sizin dikkat etmediğiniz) bir sayfa çıkıyor. Siz doğal olarak Twitter hesabınızla tekrar giriş yapmak gerektiğini sanıp kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz. Böylece karşı taraf sizin bütün bilgilerinize sahip oluyor. Bu bilgilerle Twitter üstünden haberiniz bile olmadan bütün takipçilerinize sizin hesabınızdan DM ile kendi linkini yolluyor.

Böylece elinde istediği linki yollayabileceği milyonlarca tutsak hesap oluyor. Sonrasında tıklama, gösterim ya da satış başına para kazandıkları sitelere sizi aynı yöntemle yönlendiriyorlar. Arkadaşınızdan saçma bir link geldi sanarken aslında birilerine (tahmin edemeyeceğiniz kadar çok) para kazandırıyorsunuz.

Aslında yine de şanslısınız çünkü karşı taraf ele geçirdiği şifrenizi değiştirse hesabınız da elinizden gidecek. Ama onlar açgözlü değil, akıllı. Şifrenize dokunmayarak her yeni eklediğiniz arkadaşlarınızı da zombileştiriyorlar.

Ne yapacağız?

Bu dertlerden kurtulmanın 5 basit yolu var:

 1. Yazının başında da değindiğim ‘Uygulamalar‘ sayfasına giderek bütün kullandığınız uygulamalara bakın ve gereksiz gördüklerinizi, güvenmediklerinizi kaldırın. (kusura bakmasınlar ama özellikle Türk kökenli uygulamalarda ekstra dikkatli, temkinli olun)
 2. Böyle şeyler başınıza geldiyse (ya da her durumda sırf tedbir olsun diye hemen şimdi) Twitter şifrenizi yenileyin.
 3. Uygulamalara onay verirken ne istediğine dikkat edin.
 4. Ansızın karşınıza Twitter kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen bir sayfa çıkarsa adres satırına dikkat edin. (Mutlaka https://twitter.com ya da http://twitter.com olmalı)
 5. Bu ve benzeri yazıları paylaşın, sizin gibi diğerlerinin de haberi olsun 😉

Aslında bu bilgiler Twitter’ın yardım sayfasında da var ancak henüz Türkçesi bulunmadığından bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum (DÜZELTME: Bu yazının ardından Twitter ekibi Türkçe sayfayı da yayına aldı).

Temiz, mutlu ve huzurlu günler dilerim.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

51 yanıt

 1. haber avatarı

  valla amirim siz bu yaziyi burada paylastiniz ya…. Allah biliyor ya…

  100 lerce kisinin ekmegi ile oynadiniz bu sosyal medyada…

  kac yuz kisi bole hesap satarak uye satarak…

  para kazanior bhu sektorde duyasaniz sasarsiniz..

  insanlar senin benim hesabimi kullnarak…

  satiyor..

  bunlari biri engellemyi bir basarsa cok iyi olcak

 2. su arıtma avatarı

  sayın hocam verdiğiniz bilgiler için çook teşekkür ederim güzel ve faydalı ve beleş bilgiler var sağolasın.
  saygılar devamını beklıyoruz 🙂

 3. ekmek avatarı

  Türkiye’nin en büyük hırsızlarının barındırıldığı, her türlü hırsızlığın normal karşılandığı r10.net forumuna hepinizi bekleriz.

 4. modaerator avatarı

  tam da bundan muzdariptim, benim adıma atılan twitler, reklam twitleri, tanımadığım kişilerin eklenmesi, takip ettiklerimin silinmesi süper oldu bu yazı teşekkürler.

 5. Ismail avatarı
  Ismail

  Bana da sizin eşiniz tarafından geldi. 2 kere geldi üstelik. Bende ilk geldiginde şaşırmıştım âma sonra sizin yazdığınız virüs var ortalıkta deyince anladım olayı.

 6. twitter avatarı

  Ellerine klavyene sağlık hocam..

 7. Atakan Eker avatarı

  Amirim, verdiğin derli toplu bilgi birçok kullanıcının işine yarayacak… Valla sen yazmasan ben yazacaktım böyle bir yazı(büyük şaka:). Guruha uygulamalarınıza bakın, izin verirken özenli olun, her uygulamayı kullanmayın, link’lere atlamayın diye tek tek anlatmaya çalışıyordum gördükçe. Dediğin gibi paylaşalım herkes yararlansın di mi abicim. E o zaman izninle, paylaşıyorum her türlü yere ağ’da yazını:) selamlar, saygılar.

 8. Tolga avatarı

  Guzel anlatim olmus.Bilgi icin tesekkurler
  🙂

 9. Batuhan Bal avatarı

  Ben bu işten ekmek yiyorum Serdar Bey, ve çok iyi paralar kazandım 🙂

 10. Seslisohbet avatarı

  sizce bu hesapların satılmasının önüne geçilebilirmi. Ben zannetmiyorum.

 11. Borsa avatarı

  Komiserim bu 10 liraya 20 liraya bilmem kaç liraya takipçi satanlar zaten interneti giderek ölüme sürüklüyorlar.Forumlarda yer yer bunlar tartışılıyorda…

 12. Ibrahim Nergiz avatarı

  Aslında bu sadece Twitter için geçerli bir durum değil. Her ne kadar ülkemizde veya malum forumlarda sadece Facebook ve Twitter türevleri bulunsa da ileriki zamanlarda diğer sosyal medya ve türevlerinin yaygnlaşması ile bu durum daha da artacaktır.

  İşte bu noktada her ne kadar kişisel olsa da ileride bu tip durumların önüne geçebilmek için küçük bir proje yapmayı planlıyorum:

  http://lab.phyesix.com/reset/

  Proje içerisinde şimdilik API kullanımı açık olan 11 site olmakla birlikte verilen izinleri sıfırlamaya yönelik bir çalışma …

 13. Yasin avatarı
  Yasin

  Bunlar yazan adamın twitter ünlülerini bir ajans altında toplayıp reklam almaya çalışması da ilginç doğrusu. Bırakın artık böyle şeylerden para kazanmayı.

  1. MserdarK avatarı

   Yasin Bey, bahsettiğiniz girişim http://sosyalstar.com olmalı. O sitede marka ve ünlü kişiler arasında yapılan sözleşmelerle reklam kampanyaları yürütülüyor. Gizli, saklı bir şey yok. Sitede de görebilirsiniz. Her şey alabildiğine açık ve şeffaf. Kimseye bir uygulama yükletilmiyor, rızası dışında bir takip yaptırılmıyor, mesaj attırılmıyor.
   Bu yazıda bahsi geçenlerse sahte vaatlerle alınan onaylar karşılığında haberi olmadan kurbanları başkalarına takip ettirip üçüncü şahıslardan para kazanan sahtekarlar.
   Bu iki konuyu birbirine nasıl bağladığınız anlamadım. Ama sizin gibileri ve kafa yapılarını iyi biliyorum; çok şaşırmıyorum.

 14. Coğrafyamız avatarı

  Merhaba Amirim;
  Bahsettiğin konunun farklı bir yönü de var.”Tweet Attacks” diye bir program vardı. Yanlış bilmiyorsam twitter dava açtı, şimdi siteleri kapalı.
  Bu programda farklı paramatreler kullanıp takipçi sayınızı yükseltebiliyordunuz. Örneğin; bir kullanıcı adı yazıp onu takip edenleri takip etmeye başlayabiliyordunuz ya da kelimeyi yazıp tweetlerinde bu kelime geçen kullanıcıları takip edebiliyordunuz. Hatta tespit ettiğiniz kullanıcılara mention da gönderebiliyordunuz. Ve şimdi hatırlamadığım pekçok özellik.
  Bu tarz programlar, satılık hesaplar internet sektöründe haksız rekabet yaratıyor. Ve sektördeki güvenilirliği azaltıyor. Bu tarz bir program kullanan biri ”sosyal medya” konusunda bir şirket kurdu varsayalım. Bir hesap açtı. Yazdığınız şekilde ya da bir program vasıtasıyla 500K takipçi yaptı. Ve çıktı karşına ”Sen amirsen ben müdürüm” dedi.
  Bu tarz adamlara şirketler websitelerini, sosyal medyadaki hesaplarını emanet ediyorlar. Ve maalesef bu şekilde çalışılıp bu ”profesyonel çalışma” olarak yansıtılıyor.

  * Facebook reklamlarıyla ilgili bir makale yazsanız süper olurdu.

 15. Teknomani avatarı

  Çok faydalı bir paylaşım, teşekkürler… Ancak, tanımadığı kişileri Facebook’ta arkadaş olarak ekleyen, her gördüğü linke tıklayan yurdum insanının katetmesi gereken çok mesafe var bu konularda.

  En azından bir linke tıklamadan önce 1 sn. beklemek, ve altındaki linki görerek tıklamak başlangıç olabilir.

  Tekrar teşekkürler…

 16. Hakan avatarı

  Merhaba,

  Facebook uygulamaları içinde bir yazı yazılabilir benzer şekilde

 17. Mehmet Akif Tütüncü avatarı

  Merhabalar hocam,

  Harika bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Yalnız bu yazıda göremediğim bir sorunum var.

  Geçenlerde durduk yerde takipçi sayımın çok fazla arttığını gördüm. (50 kişi kadar artmıştı.) Girip kim olduklarına baktığımda fark ettim ki hepsi belli bir kaynaktan gelen sahte hesaplar. Hepsi blog.livedoor.jp gibi bir yerden adres paylaşıyorlar. Ayrıca bir çoğunun profil resmi uygunsuz.

  Engellemeyi, spam olarak bildirmeyi hatta hesabımı korumaya almayı da denedim. Tekrar günde yaklaşık 10-15 tane takipçi geri geliyor ve hepsi başka hesaplar. Bir türlü kurtulamadım.

  Kullandığım uygulamalar arasında şüpheli bir uygulama yok, zaten fazla uygulama da kullanmıyorum.

  Bir öneriniz var mı acaba?

  Teşekkürler.

  1. MserdarK avatarı

   Sorun takipçilerde değil, takip ettiklerinizde aslında. Sizin durumunuzda endişe edecek bir şey yok. Twitter’da çok sayıda bu tip sahte hesaplar var ve belirli site ve hizmetlerin reklamı için kullanılıyor. Bunları engelleme imkanınız da yok ne yazık ki.

 18. emre avatarı

  Serdar bey ben hiç bir uygulamaya onay vermedim.Hatta takipçim yok takip ettigim 8-10 kişi var.Ama hergün uyguluma bölümüne kendi kendine bir uygulama ekleniyor.
  Tweet bile yazmıyorum ama bir bakıyorum iki 3 reklam yapmış twitterım.
  Uygulamalara baktıgımda 2-3 uygulama erişimi engelliyorum.2 gün sonra yine ekleniyor.
  Benden başkasıda kullanmıyor…Acaba browseramı bulaştı bu virüs.?

  1. MserdarK avatarı

   Sifrenizi degistirin.

 19. Serdar avatarı
  Serdar

  Takipçi gönderen siteler var. insanlar uygulamalara izin verip kendine takipçi çekiyor ama. izin verdikleri uygulama onların adına twet atıyor istediği kişileri takip ettiriyor hatta özel mesajlarını okuyabiliyor. ben bu tür uygulamaları kullanmıyorum. bu tür uygulamaları yinede kullanan kişiler işleri bittiği anda hemen erişimi kaldırırsa pekte sorun olacağını sanmıyorum. ayrıca şuan da 30k fake bot üyeleri 10 tl gibi ucuz miktara satan kişiler var. bence bunlar saçma sapan şeyler. adam gibi 100 takipçin olsun yeter. fazla takipçinin olması bişeyi değiştirmiyor. ayrıca ilerde twitterin bot kullanıcılarını sileceğini ve sizlerin/bizlerin de hesaplarını askıya alınacağını unutmamamız gerekir.

 20. seyit avatarı
  seyit

  twitter’da bi arkadaşımın, kız arkadaşına takip isteği yollamışım(??) arkadaşımda bununla alakalı ekran görüntüsü mail vs hepsi var. ama bunu ben yapmadım, nasıl ispat edebilirim? acaba twitter da benim hesabım üzerinden gönderilen takip isteklerinin bir listesini görme şansımız var mı? bu isteğin gönderiliş yeri saati vs.. gibi detaylar bulunur mu? kısacası bunu benim yapmadıgımı nasıl ispat edebilirim? yardımınızı bekliyorum.

 21. […] olur tahmin edemiyorum. Blogumun URL yapısını değiştirince sayaçları sıfırlandı ama http://www.mserdark.com/twitter-viruslerinden-korunma-arinma-yollari/ adresindeki yazım sadece Twitter’da 800′den fazla RT almıştı. Nasıl bir dert […]

 22. eylül bebek avatarı
  eylül bebek

  ben tweet atarken kendi kendine siliniyor ya da yazarken başka cümlelere çeviriyor ne yapmam lazım lütfen yardım edin

 23. defne avatarı

  Amirim lütfen yardımcı olun. Bu lanet sey yüzünden 3.hesabım hala kurtulamadım dediğiniz gibi şifremi değiştirip uygulamaları kaldırdım fakat saatler sonra yine aynı kişileri takip edip kendi kendine rt yapıyor. Ne yapmam lazım nolur yardım edin nereye şikayet etmem lazım

 24. güneş avatarı
  güneş

  beni twitterda bi şahıs takipçi olarak satın almış, ben onu engelliyorum bir kaç saniye sonra engel kalkıyor otomatik olarak tekrar takip etmeye başlıyor. o önemli değil de benim hesaptan hem saçma sapan hile tweetleri atılıyor “ayda 250 takipçi ister misiniz” tarzında, hemde takipçilerime mesaj atılıyor. ben bu virüsten nasıl kurtulabilirim? ayarlardan uygulama kaldırmakla alakalı değil çünkü ben zaten herhangi bi uygulamaya izin vermedim orada bir şey yok.

  1. Merve avatarı
   Merve

   aynısı banada oluyor bir çözüm bulduysan haber verir misin lütfen ya 🙁

  2. melike avatarı
   melike

   bana da oluyor kaç haftadır.bu yazılanı da denedim ama düzelmedi :/

 25. mina avatarı
  mina

  uygulamalarımda hiç birseyim yok hepsini kaldırdım sifremi değiştirdim gene aynı kafayı yiyecem engelleme olsa direk engelleyecem

  1. Birader avatarı
   Birader

   Bende de aynı sorun var ya, yok mu bir çözümü?

 26. Birader avatarı
  Birader

  Hiçbir uygulamaya dahil olmadığım halde 4-5 hesabı sürekli takip ediyor görünüyorum. Kaldırıyorum, engelliyorum, fakat bir süre sonra yeniden geliyor? Nasıl kurtulabilirim bundan?

 27. asfdsfrew avatarı
  asfdsfrew

  Çokk teşekkürler 🙂

 28. asya avatarı
  asya

  ben anasayfamdaki arkadasımın linkini tıkladım tweetterdan ve takipçi dostu diye takiple ilgili bişeye girdim ve şimdi benim adıma takipçi kazan vesaire şeklinde tweetler gönderiyo hesabım ve uygulamalar kısmında da o tıkladığım takipçi dostu felanda yok nasıl kaldırıcam bilmiyorum çok sinirlerim bozuk hem insanlar takip ediyo hemde benim hesabım takip ediyor bununla ilgili bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 29. OIzgur avatarı

  Arkadaşlar burada bir hırsızlık yok hepsi sizin isteğinizle oluyor bunun adı Sosyal Medya Reklamcılığı herşey yasal siz izin vermediğiniz sürece biz birşey yapamayız. Ben bu işte artık tamamen profesyonel ajanslarla çalışıyorum. Onlar film vb. şeyleri hızla yükseltmek için bize başvuruyorlar bizde onları 10 binlerle tanıştırıyoruz. Adı da sosyal medya reklamcılığı.

  1. MserdarK avatarı

   Bunun adı sosyal medya reklamıcılığı değil. Kendinizi böyle avutmayın. O apayrı bir şey. Kuralı, kaidesi, formatları, yöntemleri belli. Burada yapılan alakasız gerekçelerle olaylardan haberi olmayan kişilerden alınan yetkilerle onları İZİNLERİ OLMAYAN şeylerde kullanmak.

   Bugün ‘seni kim takipten çıkmış bul’ gibi uygulamalarla yetkileri alınan kullanıcılar reklam kampanyalarında kullanılıyor. Yaptığınız iş buysa, onun adı sizin sandığınız şey kesinlikle değil. Siz o hesap sahiplerine ‘bu yetkiyle sizin adınıza sizin hesaplarınızdan markaların reklamını da yapacağız’ deyin bakalım kaç kişi kalıyor elinizde (ki bunu açık açık yapanlar da var).

 30. ee avatarı
  ee

  benim de twitime virüs girdi yazdığınız şekilde uygulamaları kaldırıp şifremi değiştirdim ve bi süreliğine hesabımı askıya aldım ancak tekrar hesabı açtığımda yine arkadaşlarıma mesajlar gitmeye başladı.Ne yapabilirim ?

 31. Harun Bursa avatarı
  Harun Bursa

  Yardımınız için teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Allah razı olsun.

 32. ayşe avatarı
  ayşe

  istem dışı bu insanların seni eklemesini nasıl engelleyeceğiz. nasıl kurtulacağiz bu virüsten yokmu yardım eden ? uygulamalarda hiç bir şey yok yinede takip ediyor sövmemek elde değil !,

 33. semih avatarı

  takip ettiğim kişiler listesini sildim kimseyi takip etmiyorum ama hala 11 kişi takip ediliyor görünüyor ne yapmalıyım

 34. Sefer Aytekin avatarı

  Ellerinize sağlık inşaallah bundan sonra olmaz günlük 3000 Twet 600 face paylaşımı siliyordum.

 35. […] Hack demişken; sosyal medya hesaplarınız nasıl hack ediliyor? Efe Kerem Sözeri güzel güzel anlatmış (Twitter’a özel ben de zamanında bir şeyler yazmıştım). […]

 36. Ozkan Koylu avatarı
  Ozkan Koylu

  twitter app’lerinin eriştiği, dediğiniz gibi, sadece bi takım yetkiler. twitter bunun için token dönüyor developer’a. bunun haricinde twitter.com haricinde bi yerden login olmadıysanız bi sorun yok. tabi güvenmediğiniz app’leri silin ki sonradan saçma sapna kişilere dm veya follow isteği göndermesin.

 37. nil avatarı

  Benim twitter hesabındaki profil resmimi değiştirdim fakat birkaç gün sonra yaklaşık 120 kişinin twitter adresinde kendi profil resmimi görüyorum bunun sebebi nedir lütfen yardım edin

 38. elma avatarı
  elma

  Bende başkalarının hesaplarında istem dışı takipçi olarak ekleniyordum , sildim ama tekrar farklı kişiler yüklendi. ÇÖZÜM : Eklenenleri kaç kişi olursa olsun BLOK’layın sakın SİLMEYİN, göreceksiniz 3 gün sonunda kimse eklenmemeye başlayacaktır. Saygılar

 39. […] Hack demişken; sosyal medya hesaplarınız nasıl hack ediliyor? Efe Kerem Sözeri güzel güzel anlatmış (Twitter’a özel ben de zamanında bir şeyler yazmıştım). […]

 40. Hasan avatarı
  Hasan

  Merhaba. Haberim olmadan birilerini takip ettiğimi farkettim. Önce sildim ertesi gün yeniden takip edilmiş. Sonra uygulamalar’a girdim Periscope,Twitter dışında ne varsa erişimi kaldır dedim fakat ertesi gün yine takip etmeye başlamış. En son şifremi değiştirdim hatta 2 kez değiştirdim sonra o kişileri sildim ama yine aynı şekilde takip etmeye başlamış. Allah aşkına neymiş bu ya timeline berbat oldu .

 41. Aysgl avatarı
  Aysgl

  Bende bu takipçi sitelerine takıldım ama ben takip etmeden takip ettiklerimde yükseldi bu dediklerinizi yaptım ama kimseyi takip edemiyorum Dinara ulastiniz diyor napcm yardm

 42. Aysgl avatarı
  Aysgl

  Sinira ulastiniz takip edemezsiniz diyor kafayı yiyecm

 43. yabancı avatarı
  yabancı

  twitterda birini takip ediyorum.o kişinin profilinde takip edilen sayısı yani onun takip ettikleri 5 kişi artıp azalıyor.yani 1.137 iken üç-dört saat sonra 1.142 oluyor.üç-dört saat sonra tam tersi oluyor.bunu o kişi kendisimi yapıyor yoksa virüs falan varda kendi kendine mi oluyor?bence kendisi yapıyor.benim için çok önemli.cvp yazarsanız çok sevinirim.saygılar…

Görüşlerinizi paylaşın: