Televizyonun ‘yeni’ mecraları

TTNET tivibu, Turkcell TV+ ve Digiturk Play hizmetlerine yönelik bir inceleme / karşılaştırma.

Türkiye’de internet kullanımı kelimenin tam anlamıyla ‘başdöndürücü’ bir hızla artıyorsa da araştırmalara göre ‘aptal kutusu’ diye yerden yere vurduğumuz televizyon hala öncelikli mecra (2 yıldır düzenli televizyon programı yapan biri olarak buna bizzat şahidim. Televizyon gibi kitlesel bir mecra YOK).

Bu ilginin kökeni elbette televizyon tarafında içeriğin hala çok daha düzenli ve zengin oluşu. Mobil cihazların artması, daha yetenekli hale gelmesi ve mobil erişim seçeneklerinin yaygınlaşmasıyla televizyon izleme alışkanlıklarının mobil cihazlara ve diğer ekranlara sıçraması da kaçınılmaz.

Bu alanda sunulan 3 hizmeti duyrulduğu ilk günden beri kullanıyorum: TTNET tivibu, Turkcell TV+ ve Digiturk Play. Bana da sıkça sorulan sorulardan olduğu için burada genel bir bilgilendirme ve karşılaştırma yapmak istedim.

TTNET tivibu

2009 yılında hizmete giren tivibu, internet üstünden TV izlemek isteyenler için en eski servis. Üstünde birçok geliştirme yapıldı ve geçen seneden itibaren küçük bir kutu aracılığıyla geleneksel televizyonlara da sızmayı başardı.Ben tivibu’nun web ve cep hizmetlerini kullanıyorum. Dolayısıyla TV kutusuyla ilgili paylaşabileceğim tecrübem yok (zaten bu yazının amacı o değil).

Cep ve web hizmetinde TTNET’in ‘seç-izle’ adını verdiği video-on-demand sunuluyor. Yani istediğiniz bir yayını, yayın saatinden bağımsız olarak (TV’de yayınlandıktan bir süre sonra) seçip izleyebiliyorsunuz. Çok zengin olmayan bir film arşivi de var.

Canlı yayınlarda durdurma özelliği sayesinde ekran başından ayrılmak zorunda kaldığınız durumlarda yayını durdurup kaldığınız yerden sonra yeniden izleyebiliyorsunuz (en fazla 30 dakika durdurabiliyorsunuz). Aynı şekilde canlı yayınları istediğiniz anda geri de alarak yeniden seyredebilme şansınız var.

Geleneksel TV yayınlarında takip edebileceğiniz 90 kanal bulunuyor ki bunların bir kısmı sadece tivibu’ya özel. Bunlardan biri tamamen tivibu’ya özel hazırlanan sportivi kanalı. Sporla pek ilgim olmadığından değerlendiremiyorum ama ekibiyle tanışıp stüdyolarını görme fırsatı bulduğum için son derece profesyonel bir kadro ve yapıyla, özverili bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.

TTNET aboneleri için fiyatlandırma şöyle:

 • Web Maxi: 79 kanal, 2 bin özel seç-seyret içeriği: 3,90 TL / ay
 • Web Maxi Plus: 90 kanal, 4 bin özel seç-seyret içeriği: 7,90 TL / ay
 • Sinema TV: Yukarıdaki tercihlerinize ekleyebileceğiniz 3 film kanalı: TL / ay
 • Cep: iOS (iPhone ve iPad) ve Android cep telefonu ve tabletlerden izleyebileceğiniz 44 TV kanalı: 3,90 TL / ay

Buradaki fiyatlar mevcut internet erişim paketinize ek olarak geliyor. Tam da burada bir uyarıyı yapmakta fayda var. Zamanında yazıp uyardığım ve geçtiğimiz ay uygulanmaya başlanan adil kullanım kotası meselesi tivibu izlerken de işliyor.

Rakama dökerek somutlaştırırsak; örneğin 384 kbps kalitesinde (bugünkü standartlarda gayet vasat da denebilir) bir şey seyrediyorsunuz. Bu saniyede 384 kilobit veri aktardığınız anlamına geliyor. Böylece 1 saatte 172,8 MB veri tüketmiş oluyorsunuz. Yani Türkiye ortalaması olan günlük 4 saat 17 dakika boyu tivibu üstünden TV izlerseniz veri tüketiminiz yaklaşık 740MB tutuyor. Bu da aylık yine yaklaşık 22GB‘a denk geliyor.

Başka bir deyişle TTNET’in NET4, NET6, NET12 gibi paketlerini kullanıyorsanız erişiminizi 1mbps hızına düşürecek adil kullanım kotası sınırı olan 25GB’a ulaşmanız işten değil. Kota derdi olmadan tivibu izlemek isterseniz 8LİMİTSİZ adlı aylık 115 liralık tarifeye geçmek gerekiyor.

Dip toplama geldiğimizde tasasız web TV hizmetini TTNET’ten almak için ayda en az 119TL’yi gözden çıkartmak gerekiyor. Bunu aklımızda tutalım.

Gelelim arayüzlere… Mobil tarafta iPhone ile başlayalım (açıklamalarım ekran görüntülerinin altında yer alıyor. Üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz)

[imagebrowser id=22]

iPad tarafında arayüz tamamen değişiyor. Bu bence bir hata. Aynı hatayı web arayüzündeki apayrı arayüzde birazdan yine göreceğiz. (açıklamaların yine ekran görüntülerinin altında. Üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz)

[imagebrowser id=23]

Web arayüzüne gelecek olursak. (açıklamalarım ekran görüntülerinin altında yer alıyor. Üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz)

[imagebrowser id=24]

Birbirinden tamamen farklı bu 3 arayüz farklı öğrenme eğrileri ve alışma gerektiriyor. Özellikle web tarafında Hulu gibi uzun zamandır hizmet veren başarılı arayüzlerden ilham alınması çok daha kullanışlı bir arayüze götürebilirdi. Web arayüzünün Microsoft Silverlight kullandığını da hatırlatmış olayım.

Turkcell TV+

Turkcell’in kendi aboneleri için geliştirdiği, web ve mobil cihazlar üstünden erişilebilen (neredeyse bütün platformlar destekleniyor) TV+ hizmeti başlangıç paketinde (sadece dizi arşivi ve TRT1 kanalını içeriyor) Mayıs sonuna kadar ücretsiz.

Genel Müdür Süreyya Ciliv ve Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar tarafından lansmanı yapılan hizmette tivibu’da yer alan bütün özellikler yer alıyor. 3 önemli artısı var:

 1. Arayüzü hem web hem de mobilde daha iyi.
 2. Yayın kalitesi daha kaliteli.
 3. Mobil cihazınızdan izlerken Turkcell internet paketinizi tüketmiyorsunuz.

Bu sonuncu kısım oldukça önemli zira mobil tarafta Turkcell’in internet paketleri 10-70TL arasında değişiyor. TV+ hizmeti tivibu kısmında hesapladığımız gibi kotamızdan yeseydi Turkcell faturamıza (aylık 22GB’tan hesaplarsak) 8GB paketinin aşım tutarıyla yaklaşık 69+719TL yani 788TL ödememiz gerekecekti! Şükürler olsun 🙂

Ancak web arayüzünden TV+ izlerken ADSL / fiber internet erişiminizin kotasından yediğinizi sakın unutmayın! (hesabını yukarıda yapmıştık). (EK BİLGİ: Superonline’dan gelen bilgilendirmeye göre kendi aboneleri için Turkcell TV+ seyretmek kotayı etkilemiyormuş)

100 bini aşan (ve yeni abone kabul etmeyen) Turkcell Mobil TV kullanıcılarının da zamanla bu hizmet altında toparlanacağı kesin.

Turkcell TV+ fiyatlandırması şöyle (KDV ve ÖİV dahil):

 • Başlangıç paketi: 1 TV kanalı:1,90 TL / ay
 • Standart paket: 43 TV kanalı: 5,90 TL / ay
 • Sinema paketi: 200 filmden oluşan katalog: 9.90 TL / ay
 • LigTV paketi: Bütün LigTV içeriği: 14,90 TL / ay

Turkcell TV+’ın en büyük avantajının LigTV olduğu ortada. Ancak fiyatlandırma konusunda çok da heveslendici olduğu söylenemez. Fakat iPad üstünden izlerken TV’ye bağlama durumunda gayet ucuza LigTV izlemek de olası. Diğer alanlarda da şimdiden kimi arka yollar keşfedilmiş durumda.

Gelelim arayüzüne. Önce iPhone uygulamasından başlıyorum (açıklamalarım ekran görüntülerinin altında yer alıyor. Üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz)

[imagebrowser id=25]

Adobe Flash tabanlı web arayüzünde de gayet temiz bir tasarım bekliyor bizi:

[imagebrowser id=26]

iPad uygulama arayüzünün de Web arayüzüyle birebir aynı olduğunu hatırlatayım.

Digiturk Play

Son dönemde keknolojik hamleleriyle dikkat çeken Digiturk’ün geçtiğimiz ay duyurulan Digiturk Play adlı hizmeti temelde Digiturk içeriğini yeni ekranlara taşımayı hedefliyor. Kullanmak için Digiturk üyesi olmanız da şart değil.

Microsoft Silverlight tabanlı hizmette 3 farklı abonelik seçeneği bulunuyor ve giriş seviyesi ücretsiz oluşuyla dikkat çekiyor. Web ve mobil arayüzlerinde çok yenilikçi ya da dikkat çekici bir şey yok ancak oldukça sade, kullanışlı olduğundan bahsetmekte fayda var.

Digiturk Play’de Ücretsiz, Giriş ve Premium adlı 3 paket var ve fiyatlandırması şöyle:

 • Ücretsiz: ATV, KanalD, ShowTV ve SailTV kanallarından oluşan 4 TV yayını ve arşivi: BEDAVA.
 • Giriş: Digiturk’e ait özel kanallar da dahil 20 TV kanalı, film arşivi ve maçlar hariç LigTV (maç arşivleri ve gol görüntüleri de bu paketten erişilebiliyor): 1 TL / ay.
 • Premium: Digiturk’e ait özel (erotik) kanallar da dahil 20 TV kanalı, film arşivi, İngiltere Futbol Ligi ve maçlar hariç LigTV (maç arşivleri ve gol görüntüleri de bu paketten erişilebiliyor): 5 TL / ay.

Digiturk Play’in mobil uygulaması sadece maçları izlemek için kullanılıyor (ya da benim paketim öyle). Web arayüzündeyse klasik içeriğe ulaşıyorsunuz.

Sonuç

Televizyon kanallarının neredeyse tamamının kendine has bir mobil uygulaması ve web üstünden yayın hizmeti varken bir de üstüne bu kadar platform seçeneğinin gelmesi yeterince kafa karıştırıcı. Ancak bu yarış içinde yayın kalitesini ve sürekliliğini istikrarlı bir şekilde koruyan ve akılcı toplam maliyet çıkartan hizmetin öne geçeceği aşikar.

Bu yarışı kazanın giderek büyüyen payıyla iştah kabartan video tabanlı reklam pastasından aslan payını kapacak olması rekabeti iyice kızıştırıyor. Öte yandan yaratılan bu platformlarda belirli bir kullanıcı derinliğine ulaşıldığında özel içerik ve kanalların sunulması, pazarlanması da ek gelir imkanları doğuracak.

Hepsi bir yana içeriği olmadıktan sonra bu hizmeti veren kurumlar basit bir taşıyıcı olmaktan öte gidemeyecek ve gelirinin büyük bir bölümünü kaybedecek (5 sene sonra Turkcell ya da diğer operatörler sesten ya da SMS’ten hala para kazanabilecek mi sanıyorsunuz?).

Burası yeri değil belki ama TV kanallarının uygulamaları demişken denemediyseniz TRT’nin uygulamasını yükleyip bir bakın derim. Beni bile şaşırtan çok kaliteli bir uygulama ortaya koymuşlar.

İyi seyirler!Yayın Tarihi:


Yorumlar

10 yanıt

 1. SAMONITE avatarı

  TV+’da Maçlar wifi üzerinden izlenmiyor sadece 3G bağlantı gerektiriyor diye bir yorum okudum. O zaman ipad wifi kullanıcıları fazla heyecanlanmamasi gerekiyor. Bu doğru mu?

 2. Sercan Solmaz avatarı

  Tv+ ‘da web üzerinden paket almış olsanız dahi Lig Tv listede görünmüyor… bu özellikle olan bir durum sanırım…

 3. Fuat YILDIZ avatarı
  Fuat YILDIZ

  Unuttuğunuz bir şey var. Turkcell tv+ aylık 60 saat izleme için ücretsiz mobil data hakkı veriyor. Artan kısım olursa ayrıca ücretlendirme yapıyor. Aslında eve kutu bağlayanlar hariç tamamı televizyona gecici erişim sıkıntısı çekenlere yönelik servisler.

 4. Mert avatarı

  Amirim, turkcelltv+ baslangic paketi normalde sadece bilgisayardan izlenebiliyor, mobil icin standart paket gerekiyor. Sitesinde bu sekilde yaziyor. Kanal sayisi da standart paketle ayni sanirim. Ama neden oldugunu anlamadigim bir sekilde, mobil uygulamaya da baslangic paketi koymuslar… Deneme olmasi icin muhtemelen.

 5. Onur Gözüpek avatarı

  Turkcell TV+ Sinema Paketi’nin ismine kanmayın. Sinema paketi ile ayda 9,90TL ödeyerek sadece eski filmleri izleyebiliyorsunuz. Yeni filmleri izlemek istiyorsanız “indirimli” kiralıyorsunuz ve yine para ödemek zorunda kalıyorsunuz…

 6. Deniz avatarı

  tv+ ın en büyük avantajı flash kullanması böylece linux sistemlerde de kullanabiliyorsunuz.

 7. Ali avatarı

  Sanırım TV+ fiberde de kota düşmüyor serdar Bey, web sitesinde o şekilde bilgi verilmiş. mobilden kullanım için ise bir sınırdan bahsedilmiyor…

 8. Selçuk avatarı

  Turkcell için verdiğiniz fiyat yanlış olmuş sanırım. Paket aşım ücreti en fazla 99TL oluyor, daha fazla yazmıyor:
  “Bir fatura döneminde paket bedeli üzerine en fazla 99 TL ödersiniz.”

 9. irfan avatarı

  iPhone uygulaması Uyanık TV’yi atlamışsınız, çok başarılı, hızlı ve ücretsiz. Bazı kanalları 24 saate kadar geriye dönük izleyebiliyorsunuz.

 10. Erhan avatarı

  Bence de Uyanik TV hepsinden daha iyi.

Görüşlerinizi paylaşın: