South by Southwest’ten ‘uzak’ kesitler

South by Southwest etkinliğine katılamadım. Ama katılsaydım asla kaçırmayacağım oturumları listeledim.

South by Southwest ya da daha tercih edilen yazım şekliyle SXSW her yıl ABD’de düzenlenen dünyanın en büyük etkinliklerinden biri. 1987 yılında bir müzik festivali olarak başlamasına rağmen zaman içinde film ve dijital sektörü de kapsayarak dev bir yapıya dönüştü.

Bu festivalin dünyaya en popüler hediyelerinden biri de Twitter. Bu hizmetin tanınması ve kitlelere yayılması 2007 yılındaki SXSW etkinliğinde olmuştu.

Texas eyaletinin başkenti Austin‘de gerçekleştirilen ve 9 gün süren etkinliğe dair bilgi vermesi için geçen seneden arta kalan birkaç resmi veri paylaşayım (2012 özeti etkinlik henüz bitmediği için yayınlanmadı):

  • 92 sahnede 2 bin 98 müzik gösterisi.
  • Yer almak için başvuran müzik grubu sayısı: 10 bin 915.
  • Müzik etkinliklerini izleyen sayısı: 45 bin.
  • Dijital konulu sunum ve panellere katılım: 63 ülkeden toplam 19 bin 364 kişi.
  • Dijital konulu sunum sayısı: 935.
  • Film konulu 105 oturumda izlenen 140 uzun metrajlı ve 153 kısa metrajlı film.
  • Film festivaline katılan kişi sayısı: 66 bin 842.
  • Etkinliğin fuar alanına katılım: 65 bin 200 kişi.
  • SXSW’in Austin ekonomisine katkısı: 168 milyon dolar (bu yıl da -ABD’nin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen- yaklaşık bu miktarda bir katkı sağlandığı söyleniyor).

TV programım yüzünden bu sene çok istememe rağmen SXSW’e katılamadım. Bir grup arkadaşım gitti, gidenlerin bir kısmı gözlemlerini paylaştı (biraz tembel çıktılar gerçi).

Binlerce oturum / etkinlik arasında titiz bir program yapmanız gereken bir festival olduğundan ben de öncesinde epey zaman ayırıp kendimce bir seçki yapmıştım. (Festivalin planlama için harika bir sitesi var)

Benim tercihlerimi paylaştığım takvimimde görebilirsiniz. Bilgilendirme sebebim aralarında bazılarının ses kayıtlarının bilgi sayfalarında ücretsiz olarak sunulmuş olması. Yani gitmesek de, görmesek de, en azından bir kısmını dinleyebiliriz (günlerdir yaptığım da bu). 9 ile 13 Mart arasında dağılan dijital / interaktif konulu bütün etkinliklerin listesinden kendi ilgi alanınıza dair diğer oturumları da inceleyebilirsiniz.

Benim başlıklarım şöyleydi (Etkinliğin Youtube kanalı da oldukça doyurucu):

Elbette bu oturumların büyük kısmı zaman olarak birbiriyle çakışacağı için zorlu bir tercih yapacaktım ama kapatmadan bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bir mecraya dair bu kadar etraflıca, renkli ve çeşitli kafa yoran, tecrübe biriktiren ve paylaşan insanların olduğu bir ülkenin o alanda başarısız, etkisiz olması düşünülebilir mi?Yayın Tarihi:

Kategori:

,

Yorumlar

Görüşlerinizi paylaşın: