TEDxReset’e katılacak 40 kişi arıyoruz!

10 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek TEDxReset konferansına katılacak 40 sosyal medya gönüllüsü arıyoruz.

TED konferansları ve içindeki sunumlar en büyük keyif ve bilgilenme kaynaklarımdan. Elimden geldiği kadar da hoşuma gidenleri paylaşmaya çalışıyorum.

Technology, Entertainment ve Design kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu özel konferans ilk olarak 1984 yılında düzenlenmiş. 1990 yılından itibarense yıllık düzenli olarak gerçekleştirilmeye başlanmış. 2006 yılından bu yana da web sitesinden tamamı ücretsiz olarak herkesin kullanımına açılmış durumda. Türkiye’den benim de arasında bulunduğum binlerce kayıtlı takipçisi var.

Dünyanın önde gelen fikir insanları, öncüleri, hikaye sahipleri binlerce katılımcı önünde 18 dakikayı geçmeyen sunumlar yapıyor. Kendine has, sıkı kuralları var ve herkesin buna uyması gerekiyor. Canlı olarak izleyecek kısıtlı kitle arasına girebilmek için erken davranmak ve kişi başı 7 bin 500 dolar ödemeniz gerekiyor. İnternetten bedava yayınlanan ve paylaşılan bir şeye neden bu kadar para veriliyor derseniz 3 sebebi var:

 1. Böyle masraflı bir girişime destek olmak (TED kar amacı güden bir kuruluş değil).
 2. Herkesten önce dinlemek. (Bilgi çağının ‘erken ulaşma’ ihtiyacı)
 3. Network (o salonda yer alan diğer katılımcılarla tanışabilme ihtimali)

Bir de TEDx konferansları var. Bunlar da yine TED ilkelerine ve formatlarına bağlı kalarak ülkelerin kendi düzenlediği özel etkinlikler. TED’in ana kurulunun gözetim ve denetiminde yapılan yerel konferanslar.

Geçen sene TEDxReset ismiyle İstanbul’da da düzenlenen etkinlik bu yıl ‘What If?’ temasıyla 10 Şubat’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde bir kere daha ilgililerin karşısına çıkıyor. Etkinliğin yaratıcısı Chris Anderson‘ın (dikkat; Wired’ın Chris Anderson‘ı değil) açılış konuşmasını yapacağı etkinlikte 24 farklı sunum yer alacak.

Bu etkinliğin benim için bir diğer önemi benim de konuşmacılar arasında yer alacak olmam! Herhalde çok az şey beni bu kadar heyecanlandırabilir, sevindirebilirdi.

TEDx etkinlikleri kurallar gereği ücretsiz. Dinleyiciler ücret ödemiyor, konuşmacılar da almıyor. Ancak katılım sayısı fiziksel ortam gereği (yani koltuk sayısıyla) kısıtlı. Örneğin bu yıl daha duyuru bile yapılmadan hepsi tükendi.

Fakat sosyal medya için hala 40 kişilik bir kontenjan var ve organizasyonunu gönülü olarak yapıyorum. http://bit.ly/tedxreset2011 adresinde yer alan kısa formu doldurarak siz de o gün bizimle o salonun heyecanını tadanlardan biri olabililrsiniz.

Katılamayanlar için etkinliğin canlı olarak webden yayınlanacağını ve sonradan da arşivden izlenebileceğini hatırlatmış olayım.

Başvurular arasından seçimi TEDxReset Kurulu‘nın yapacağını unutmayın. Ben de fikirlerimi elbette belirteceğim ama sevap ve günahı yalnız bana yüklemeyin lütfen.

Görüşmek üzere!Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

3 yanıt

 1. izzet güvenilir avatarı

  TEDxRESET konferansı yazımı paylaşmak isterim.

 2. […] organizasyonlarından biriydi. Benim için çok önemliydi. Hazırlık kısmında da yardımcı olmaya çalıştım. Sosyal medyanın gücü ve etkisi ben dahil herkesi şoke etti. Konuşmam etkinlik kapsamındaki […]

 3. Zeynep avatarı
  Zeynep

  Ted mükemmel

Görüşlerinizi paylaşın: