Kategoriler
Memleket Halleri Web Dünyası

Sansür ayıbına dair #22agustos

Devletin söylediği gibi yaptığımız sürece istediğimizi yapmakta özgürüz. Ve biz sustuğumuz sürece bu düzen hep böyle gidecek.

Sansür hakkında çok yazdım (gazete / blog), çok konuştum, etkinliklere katıldım hatta sokaklara çıktım yürüdüm. Etrafımda pek çok insan da benim gibi elindeki imkanlar çerçevesinde bu ‘insanlık ayıbına’ karşı elindeki imkanlar çerçevesinde karşı çıktı.
Fikirlerim aşağı yukarı belli. İsteyen yukardaki arşiv linkinden bakar okur. Yılgınlığım, yorgunluğumu da buradan fısıldamış olayım. Ama benim de meşrebimce ve gücümün yettiği kadar ucundan tuttuğum bu çabalar işe yaradı mı yaramadı mı gerçekten bilmiyorum. Çünkü milat noktasından bugüne bakınca sanki çok önceden konulmuş bir hedef karınca sabrıyla, yavaş yavaş, bütün mantıksızlığına ve karşı çıkışa rağmen hayata geçiyor gibi. Kaynayan kazan içindeki kurbağa gibi hissediyorum kendimi (umarım bunca umutsuz değildir durum yine de).

Sansür konusunda şunları aklımızda tutalım:

 • Oy kullanıp iktidar seçme imkanı tanıyacak kadar aklına güvenilen insanların internet erişimini şekillendirmek zekalarına hakarettir.
 • Devletin ne giyip giyemeyeceğimize, ne yiyip yiyemeyeceğimize karar vermesiyle hangi siteye girip giremeyeceğimize karar vermesi arasında bir fark yoktur.
 • Çocuklarının, eşlerinin ya da sorumluluğunu taşıdığı herhangi kişilerin internet erişimini herhangi bir sebeple kısıtlamak isteyenler için ücretli / ücretsiz ama gayet işe yarar birçok filtre uygulaması zaten var.
 • Devletin ilgili kurumunun yaptığı düzenlemeyle koyduğu yasakların hepsinin aşılabiliyor.

22 Ağustos’ta hayata geçmesi planlanan internet üstündeki devlet sansürüne dair yeni düzenleme adeta tabuta son çiviyi çakmak üzere. Çünkü bu noktadan sonra artık bütün kumanda masası devletin eline geçmiş olacak.

Yaşananların özeti ve mevcut durum

 • Türkiye’de normal hayatta suç olarak tanımlanmış her şey internette de suç. (hakaret, terör, vs). Ama internet dair konular 5651 sayılı ayrı bir yasayla düzenleniyor.
 • Devletin ‘filtre’, aklı olanın ‘sansür’ dediği mekanizmayı bürokrasi adına eski adı Telekomünikasyon Kurumu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu ‘na (BTİK) doğrudan bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yürütüyor. (BTİK demişken kurulun ne için kurulup ne iş yaptığını özetleyen şu yazımı okumanızı tavsiye ederim)
 • Türkiye’de ‘katalog suç’ olarak anılan kategoriye giren içerik yargısız sansürlenebiliyor. O konular şöyle:
  • İntihara Yönlendirme,
  • Çocukların Cinsel İstismarı,
  • Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,
  • Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,
  • Müstehcenlik,
  • Fuhuş,
  • Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,
  • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar
 • Katalog suçlardaki ‘müstehcenlik’ başlığı neredeyse HER ŞEYİ içine alabilir. Çünkü müstehcenliğin tanımı yok. Bir kadının mini eteği de bu kapsamda değerlendirilebilir. Bir gün gelecek bunları da göreceğiz.
 • Sansür bir yandan ilgili kurumun tespiti, bir yandan da bizzat kullanıcıların ihbarlarıyla şekilleniyor. Bu siteye açıldığı 3,5 yıl öncesinden bugüne 250 binden fazla şikayet gelmiş.
 • Sansürlenen 60 binden fazla sitenin (bir kısmının çeteleside var). Kapanan sitelerin ilk üç sırasındaki kategori ve kapanan site sayısı şöyle:
  • Müstehcenlik (27.315)
  • Atatürk aleyhinde yayın (25.454)
  • Kumar (4.373)
 • 22 Şubat 2011’de yayınlanan ve 22 Ağustos 2011’de yürürlüğe girmesi planlanan ‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul  ve Esaslar Taslağı‘ başlıklı plan dahilinde Türkiye’deki BÜTÜN kullanıcıların kendi seçtiği bir internet paketi üstünden internete bağlanması planlanıyor. TÜRKÇESİ: Aynen Çin’de olduğu gibi ulusal bir sansür yazılımı arkasında olacağız. Dışında kalma şansımız olmayacak  ve TİB’in engellediği sitelere giriş de mümkün olmayacak. DİKKAT: Mevcut durumun devam edeceği ‘standart paket’ zaten şu an TİB’in sansürlediği on binlerce siteyi içeriyor. Yani mevcut durumun devamı, sansürün devamı demek oluyor.İçeriği, kapsamı ve detayları henüz belli olmayan paketler şöyle:
  • Aile paketi (Sansürlü ve sansürlenmese de kara listede olan sitelerin engelli olduğu paket)
  • Çocuk paketi (Sadece Kurum tarafından çocuklar için onaylanan sitelere girilebilen paket)
  • Yurtiçi paketi (sadece Türkiye’deki sitelere bağlanılabilecek. Belki de devletin asıl istediği budur? İNTERNET TÜRK OLSUN!)
  • Standart paket (ŞİMDİLİK herhangi bir kısıtlama içermeyen seçenek AMA sansürlü siteler yine engelli)
 • Hiçbir seçim yapmayan standart pakete dahil olacak ki unutmayalım; BU DA BİR PAKET. Yarın yeni bir düzenlemeyle pekala bu da aile paketi statüsüne getirilebilir.
 • Bu konuda yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay’a başvuruldu. Sonuç bekleniyor.

22 Ağustos girişimi ve anmaya dilimin varmadığı daha fantastik bir projeyle ilgili Banu Güven ile 29 Nisan’da bir söyleşi yaptık. Yarım saatinizi ayırırsanız sevinirim.

Peki ne yapacağız?

Sosyal ağları ayağı kaldıran, 22agustos etiketini Twitter’da Türkiye ve DÜNYADA en çok konuşulanlar listesine sokan bu konuyla ilgili elbette yasal itiraz haklarımızı ve protestoya yönelik çabalarımızı sürdürmemiz gerekiyor (çünkü Twitter, Facebook’ta bunun zirve yapmasının beklenen çözüme bir etkisi ne yazık ki yok. Anca kendimizi avuturuz).

Diğer taraftan bilgiye erişim adına elimizde kalacak son şansı da hatırlamak, öğrenmek ve yaymakta fayda var: VPN.

VPN’in tanımı şu: internette bağlanmak istediğiniz site ya da hizmete doğrudan değil, başka bir bilgisayar üstünden erişiyorsunuz. Sizin yerinize önce o uzak sunucu bağlanıyor, bilgileri size aktarıyor. Böylece aslen nereye bağlandığınızı sadece VPN sunucusu biliyor. Dolayısıyla ulusal filtreler de sizin sansürlü siteye girdiğinizi anlayamıyor, engelleyemiyor. Siz de böylece istediğiniz siteye girebiliyorsunuz.

Benim bunun için kullandığım hizmet AceVPN (Not: artık değil; değiştirdim). 13 ülkeye yayılan sunucuları sayesinde sadece sansürü aşmak için değil, telif hakları duvarları yüzünden ABD ya da Avrupa dışına kapalı hizmetlere de ulaşabilmenizi sağlıyor. Sitesi (İngilizce ama?) konuyla ilgili bütün bilgileri içeriyor. Eğer torrent, vs gibi yüklü indirme yapıyorsanız ayda 15, yapmıyorsanız ayda 5 dolara patlıyor bu hizmet. Toplu ödemede indirim seçenekleri de var. Download konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığına göre şimdilik 5 dolarlık Premium paket herkes için fazlasıyla yeterli.

İnternet sansürü yüzünden ülkeden göç edemesek de VPN hizmetleri sayesinde en azından sanal olarak insanca yaşayan ülkelerden çıkış yapabiliyoruz (henüz). Banu Güven ile yaptığımız söyleşide de değindiğim gibi yeni düzenlemeyle aslında bu tip yöntemler de suç kapsamına girebilecek. Ama VPN dünya genelinde pek çok şey için kullanıldığından doğrudan suçlanabilmesi mümkün değil.

(İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul  ve Esaslar Taslağı‘nın 11. maddesi bu konuda üsturuplu bir baz hazırlamış. Okursanız ve memlekete aşinaysanız ne olacağı, ne planlandığı görünüyor)

Gerçi hani deveye sormuşlar ‘boynun neden eğik?’ diye

Hepimize kolay gelsin.

“Sansür ayıbına dair #22agustos” için 77 yanıt

Ayda 5 dolar da az para mı? Ülkemizde sağlık hizmeti, ne bileyim su, internet, yani “gerekli” her şey paralıyken yasaklı birşeye ayda 5 dolar ödeyebilen ve ödeyemeyen olarak ayrılmak da çözüm değil ki? facebookta paylaşmakla hiçbirşey olmayacağı konusuna ise %100 katılıyorum. Başka birşeyler yapmalıyız!

Fikrimizi beyan etmek henüz suç değilken bir çift söz söylemek isterim. Yöneticilerimizin, kendi vatandaşlarının fikirlerini paylaşmasına ve internet aracılığıyla milyonların erişimine sunulan bilgi ve içeriğe neden tahammül edemediğini bir türlü anlayamıyorum. Önümüzde genel seçimler var. Yazıda da bahsettiğiniz gibi, eğer ben kendi aklım ve hür irademle herhangi bir partiye ya da kişiye oy verebiliyorsam neden istediğim bilgiye istediğim zaman ulaşamıyorum? Devlet büyükleri neden benim erişmeye çalıştığım siteyi dert ediyor? Sayın büyüklerimizin başka işi gücü yok mu? Eğer benim ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişimim devletin çok umurundaysa, devlet önce benim eğitim gördüğüm okullardaki seviyeyi yükseltsin. Basit bir üniversite sınavını bile layıkıyla gerçekleştiremeyenler, her sene sınav sistemini değiştirerek, sınava giren öğrencilerin psikolojilerini bozanlar için istediklerini yapmak serbest ama ben internete girmeye çalışırsam bilmem ne kanununun bilmem ne maddesine göre suç. Gerçekten çok adil. Bizim oylarımızla başa geçip bizi yönetenlerin, bizleri engellemeye, yasaklamaya, sindirmeye hakkı yok. Olamaz, olmamalı. İleri demokrasiden bahsedenler, neden onlarca yıl öncesinin yasakçı zihniyetiyle gericilik yapıyorlar açıklayabilirler mi acaba? İnsanları bastırmanın, sindirmenin, engellemenin mümkün olmadığını hala anlayamadılarsa yazık…

Vpn kalıcı ve doğru bir çözüm değil. Çözüm; demokratik haklarımızı talep ettiğimiz mekanizmların kullanılmasına bağlıdır. elbette bu mekanizmalar da, darbe çocukları olarak neresinden tutsan kırılacak yapılar.

Bakalım artık “can çıkmadan umut kesilmez”.

Merak etmeyin, VPN kullanırsanız kimse size dokunmaz, emin olabilirsiniz. Çünkü VPN nedir anlayabilen, anladıktan sonrada 5-15$ verip ödeyecek insanlar Türkiyede internet kullananların %2-3`ünü geçmez. Kalan %98 ise BTİK`teki, malum kişilerin emir eri durumundaki bürokratların izin verdiği sitelere erişebilecek. Zaten bu sansür/filtreleme`de işte bu %98`i hedefliyor. Kalan %2 ile zaten işleri yok, onlar istediği siteye girsin, farketmez.

Artemisa çıplak pozlarını versin diye İsmet Berkan ne güzel yardımcı oldu ama 🙂 Yaşasın çıplak internetciler ve nü soytarıları destekleyenler… He abi heee.

Videoyu dün izlemiştim ama -her ne kadar kendisine bayılsam da- Banu Güven’ in sözünüzü sürekli kesmesinden dolayı bölük pörçük olmuş gibiydi. Bu aydınlatıcı yazı için teşekkürler.

internet sansürü nedeniyle niye biz göç ediyoruzki ülkeden; devletin görevi vatandaşı zor durumda bırakmak değil işini kolaylaştırmaktır,
tabi bu iş bilmez 1-2 kişinin tekeline kalırsa , göç etmesi gereken o 2 kişidir.

yazınızın tamamını okumaya gerek duymadım, bundan sonra gelecek cevapları da merak etmiyorum açıkcası. sürekli internet kullanan bir kullanıcıyım. sansür konusundaki düşüncem şu: hem gerekli, hem gereksiz. bunu açıklamak isterdim ama sizin yazınızın yanında ne önemi olur ki?

diyeceğim şu:

yazınızı okumadım çünkü mantıksız bir başlangıç maddeleri var… yazınızın başında yazdığınız son 2 madde aslında benim dediğim olaya geliyor: sansür hem gerekli, hem gereksiz.

çünkü, o filtrelerde bir işe yaramıyor değil mi?

sağlıcakla…

– birilerinin kendini bir konuda yetkin sanıp, ahkam kesmesi ve tamamen kendi görüşlerini sunmasından nefret ediyorum… a kişisi şöyle diyor, b kişisi şöyle diyor, şundan dolayı haklı, şundan dolayı haksız, olayın olumlu ve olumsuz yönleri… bunları yazan yok. –

Aklımdan inanılmaz küfürler geçerek okudum yazınızı. Çözüm öneri konusunda vurucu bir yazı olmuş umarım altında yatan iğlenemeyi ilgili kişiler anlarlar.

Bu ortaya çıkan durum malesef yeni değil, Türkiye’de internet konusunda karar veren merciler ne yazık ki internet dünyasından ve kullanıcılardan habersiz bir şekilde şaşkınlık yaratıcı kararlara imza atıyorlar. Bu kişilerin insanların hayatlarını kısıtladıkları ve neye yol açtığının farkına varmaları için sesimizi yükseltmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle bu yazı için teşekkürler, devamını da bekliyoruz.

aslında kısasa kısas metodunu uygulamalıyız.bütün kullanıcılar (facebook twitter,diğerleri)örgütlensin server hesaplarını kapatsınlar.server sağlayıcılarıyla BTK yı karşı karşıya getirmeli.vergisini alamayan hükümette çözüm arayışında aktif rol oynamaya başlayacaktır.vergiler,hizmet sağlayıcıların kar marjları ;patron olan kullanıcılar yapılacak tek şey çatlak oluşmaması kısa bir süre internet kullanımından uzak kalınması.

Soru: Bir bakan rüşvet alırken belgelense ve bu belge internete düşse, bu belgeye ulaşmak isteyen vatandaş aşağıdaki filtrelerden hangisine sahip olmalıdır?
a) Aile PAketi
B) Çocuk Paketi
C) Yurtiçi Paketi
D) Standart Paket
E) Ben bilmem BTK bilir

Sayın M.Serdar Kuzuloglu;

Aslında VPN ile alakalı bir çalışma düşünülebilir. Bahsettiğiniz siteden çeviri yapılarak bir blog üzerinde bunu örgütleyip bu yasağa karşı olan herkese sosyal medya ağları üzerinden iletişim kurabilirsek; Bize dayatılan şeye karşı bir savaş verebiliriz. Evet belki savaşmaya çalıştıgımız şey bir hayalet olabilir, belkide bir dev ama en azından tarafımızı belli etmiş oluruz.

Son 8 yıldır elimizden bir çok hak/özgürlük alındı ve buna her geçen gün yenileri ekleniyor. Ama birileri bir gün gelecek ve buna dur diyecek. İsmi lazım olmayan bir filmde -ki çok bilindik bir filmdir- “Eğer konuşmaktan, düşünmekten ve derdinizi anlatmaktan korkuyorsanız, en temel haklarınız dahi elinizden alınıyorsa bir şeyler ters gidiyor” diyordu. Sanırım bir şeyler ters gidiyor. Hükümet hiç bu kadar ileti gitmemişti.

Hadi onlara herşeyin onların istedigi şekilde olmayacagını gösterelim..

Saygılarımla.

Pardon ama burdan facebooktan twitterdan konuşmak güzel, binlerce kişi sallayıp duruyor. Ama bir de onların tarafına bakın hiç ses seda var mı? sessizce işlerini halledip örgütlenip istediklerini yapıyorlar artık bizimde işleri sessizce örgütlenerek adım atmamız lazım böyle sitelerde sallayarak durun yapmayın yazarak olacak iş değil bunlar.

Bu turden yasaklara kokten karsiyiz tamam orasi yadsinamaz gercek de anlamadigim bunun ortu ile ve bir cok twitte islam ile bagdastirilmasi da o yasakci zihniyetin ruh halinden farkli degil

tamamiyle saçmalıktan ibaret ben böyle birşeyin onaylanacağını düşünmüyorum, insanlar interneti sadece çocukları oyun oynasın diye yada sadece yurt dışındaki sitelere girsin diye evine almaz, internet cafelere giden insanlar ben yurtiçi gezicem ona göre hesap aç diyemez.

Uyuşturucu kullanımı düşen yerlerde, genelde uyuşturucu içindeki “derin babalar” uyuşturucu karşıtı geniş çaplı her kesin duya bileceği kampaniyalar düzenliyordu. Ne de olsa yasak olan daha cezbedici.
Türkiyede yasaklı olan YouTube bu zaman diliminde Türkiye alexa sırlamasında hir dibe vurmadı, hatta üste doğru tırmanıyordu.
Yasaklar her zaman daha cezbedici olmuşdur. İnsanları bilinçlendirmek yasakdan daha adil bir çözümdür.
Yazıda çok beğendiyim bir kısım: “Oy kullanıp iktidar seçme imkanı tanıyacak kadar aklına güvenilen insanların internet erişimini şekillendirmek zekalarına hakarettir.”

Bu konudaki duyarlılığınız çoğu kişiyi harekete geçiriyor ve daha çok tepki toplamaya başlıyor bu devletin hareketleri. Umarım daha çok kişi ayaklanır ve birşeyler olur. Ve ayrıca seni de bazı aydınlarımızın içeri alındığı davalar yüzünden içeri almazlar.

standart pakette bile 60 bin engelli site olacağını, bunun daha önceki sansürlemeler gibi ahlaka aykırı içeriği engellemek bahanesiyle devletin işine gelmediği bir çok sitenin kapanması için süper bir zemin hazırlayacağının farkındalığını böyle güzel yazılarla yayabiliriz sadece..

ayrıca bu yeni bir olay değil..çok uzun zamandır bir çok konuda, yönlendiremediği bir takım zümreyi engellemek ve sisteme dahil ve/veya köle etmek adına yapılan eylemlerden biri daha bu..

sosyal medya, yetkililerin dikkatini çekmiş bile,ama dikkatinin çekilmesi yapılanları engellemiyor..Bunu sürekli hale getirip daha çarpıcı organizasyonlarla tepkileri çoğaltıp, insanlara bunu sadece pornografi vb. olaylara sansür olarak algılayan, algı eşiği değişik kesimlere de lanse edilmesi için..Yazınız umarım iyi bir malzeme olur..

Asıl ‘şifre’leme 22 Ağustos’ta başlıyor. Şimdi sesimizi çıkarmayacaksak, sonradan esefle kınamak pek bir şeye yaramayabilir. Tepki yetmeyebilir ama, en azından susmadığımızı gösterelim.

AMERİKA NIN VE DİĞER ÜLKELERİN** BTK SI** İNTERNET İ HIZLANDIRIP FİBER ÇEKİLMESİ VEFİBER İN YAYGINLAŞMASI KOTASIZ 1GİGABİTHIZLAR İÇİN VE ULAŞILABİLİR FİYATLAR İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIP İNTERNET SAĞLIYICILARI VATANDAŞ LEHİNE ZORLAYIP DENETLERKEN BİZİMKİ TÜRKİYE BTK SI KOTALARIN KALDIRILMASI TEKEL İN KALDIRILMASI FİBERHİZMETİN YAYGINLAŞTIRILMASI HIZIN 100MBİT SEVİYESİNE KOTASIZ VE DÜNYADAKİ REKABETÇİ FİYATLARDAN SUNULMASINI TALEP EDİP DENETLEYECEĞİNE BİZİ DENETLİYOR KOTAYA DEVAM YATIRIMSIZLIĞA DEVAM DÜŞÜK HIZA KOTALI VE DÜNYANIN EN PAHALI İNTERNETİNE DEVAM DİYOR(YÜKSEK HIZ LI İNTERNET TE SADECE BELLİYERLERDE SANTRALE 500METRE-1KM MESAFEDE OLUNACAK ORADAKİ SANTRALDE GEREKLİ ANAKARTLAR OLACAK Kİ DİYELİM ŞANŞLISINIZ BU HIZI LİMİTSİZ ALAMIYORSUNUZ AŞIRI YÜKSEK FİYATTAN ALIYORSUNUZ KİMSENİN GEÇMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜP VDSL2-16VE32 MBİTS HIZLARI LİMİTSİZ VERDİLER SONRA HEMEN BU LİMİTSİZ PAKETLER KALDIRILDI NASIL BİR ADALETSİZLİKTİRRR BİRDE PAKETLER ARASINDAKİ FİYAT DENGESİZLİĞİ BU KONULARDA DENETLEYEN YOKKKK İSTEDİĞİ FİYATA KOTALI YAVAŞ İNTERNETİ SATAN ÇOKKKK GENİŞBANT HIZLI İNTERNETİN AMACI HIZLI VE KOTASIZ LİMİTSİZ KULLANMAKTIR DÜNYADA AMA BİZİM KONUYLA İLGİLİ SORUMLULARIMIZIN DÜNYADAN VE TEKNOLOJİDEN HABERLERİ YOK BU KONUDA HİÇBİR ARAŞTIRMA YAPMIYOR, MİLLET FİBERE ,4G NESİL TELEFON, WİMAX İNTERNETE GEÇTİ BİZ HALA 3G Yİ YÜKSEK FİYAT DÜŞÜKHIZ VE YÜKSEK FİYATTAN KULLANAMIYORUZZZ DENETLEYEN BU FİYATA BU HIZLA VE BU KOTAYLA OLMAZ DİYEN YOKKKKK EFENDİM ŞİKAYET GELMİŞTE BİZDE SINIRLIYORUZ FİLTRELİYORUZ KAPATIYORUZZZ ŞİKAYET EDENLERE DİYEMİYOR FİLTRE PROGRAMLAR VAR HATTA FREE BEDAVA BUNLAR KURUN KULLANIN %99 ŞİKAYET OLSA BİLE %1 İN HAKLARI KORUNMALI Kİ BURADA ŞİKAYET %1 GEÇMEZZZ

Serdar abi şahane bir yazı olmuş, eline sağlık. Fakat banu hanım’ın sık sık sözünü kesmesi pek hoş olmamış. En azından senin aracılığınla birinin de çıkıp ulusal bir kanalda bunları(interneti) savunabiliyor olması beni mutlu ediyor. Birde teknosohbet ne oldu ve timur sırt nerelerde? 🙂

Insan neyi yasaklar ? insanlar ona zarar verebilecegini dusundugu, anlamadigi korktugu seyi yasaklar. Insan bilmediginden korkar, ogrenemediginden, anlamadigindan korkar. Peki devletler neden korkar ?. devlet bilgiye erisilmesilmesinden, hur ve ozgur bireylerin yetismesinden korkar. Cunku hur ve ozgur beyinler dusunebilir, tartabilir, neden sonuc iliskisini kavrayabilir, alternatif uretebilir, ona verilenle yetinmez, yoneticilerin yaptiklarini tartisabilir, yanlislarini gorebilir. Iste bu yuzden herkes universite okuyor, iste bu yuzden ilkokul cocuklari sinava hazirlaniyor, iste bu yuzden 30 yasina gelmis insanlar kpss calisiyor, iste bu yuzden insanlarimiz kredi borcunu odeyebilmek icin gece gunduz calisiyor.. eger dusunebilecek vaktin yoksa, dusunemezsin ve dusunmeye ne kadar gec baslarsan o kadar yavas ilerlersin.

Son olarak sunu soylemek istiyorum.
Basbakanimiz yasaklarin ne kadar engelleyici oldugunu cok iyi bilir. Kendisi donemin siyasi yasaklisidir. Umarim ironi anlasilabilmistir.

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=5094

Sayın Kuzuloğlu (kibarımdır) yasaklanan kelimeler konusunda bizi aydınlatırken, meme, büyütücü baldız vb kelimeler duymak Banu Hanım’ı korkutmuş olsa gerek.

“Acaba o ayıp kelimeleri de söyler mi?” diye düşünüp gerilmiş olabilir 😀

Merhabalar bu vpn olayını bıraz daha acarsanız sevınırım bir kaç sorum olucak izninizle..
Oncelikle bu vpn hızmetını ıstedıgımız aman kapatıp normal baglantımızı kullanıp stedıgımız zaman acıp kullanmaya devam edebılıyormuyuz cunku torrent tarzı programlara ızın vermıyoru bıldıgım kadarıyla
İkinci olarak atıyorum hesap aldıgım zaman o wireless modemden baglanan butun bılgısayarlar mı bundan faydalanıyor yoksa program mı ne kuruyosak artık sadece belırlı bılgısayarımız mı bunu kullanıyor?
Cevaplarsanız mutlu olurum teşekkurler

Buradaki ve Radikal’deki yorumlariniza karsi itiraz ettigim bir kac nokta var. Itirazlarim ozellikle 22 agustos uygulamasina dair ve su haberdeki (http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1048446&CategoryID=77) yorumlar temelli.

Sirasiyla:

Birinci konu; 22 agustos’ta yururluge girecek uygulamanin dayanagi. Dikkat ederseniz karar metninde ( http://www.tk.gov.tr/duzenlemeler/Hukuki/kurulkararlari/2011/2011%20DK-10-91sss.pdf ) uygulama dayanagi olarak Tuketici Haklari yonetmeligine atif yapilmis. Yani bu karar isp’lere hizmet cesitlendirme zorunlulugu getirmek ve tuketici haklarini iyilestirmek uzere hazirlanmis.

Ikincisi; metnin 4. maddesinde cesitli tanimlar yapilmis. Kararin kalani bu tanimlar isiginda degerlendirilirse (bana gore) bir cok yanlis anlasilma giderilecektir. 4. maddede “guvenli internet hizmeti” cesitli kriterlere gore olusturulmus ve belirli sitelerin engellendigi profiller olarak tanimlanmis (Yani aile, cocuk ve yurtici profilleri). Yine ayni maddede standart profilin bir filtreleme icermedigi, mevcut hizmetin aynen devamindan mutesekkil oldugu da acikca belirtilmis.

Denebilir ki standart profil de adi uzerinde profil, onun guvenli internet uygulamasina girmedigini nereden bilecegiz? Tekrar etmek gerekirse birincisi 4. maddedeki tanimlarda standart proflilde uygulama degisikligi olmadigi belirtilmis. Ayrica her kullanicinin default olarak standart profilde yeralacagi da acikca yaziliyor. Yine 4. maddede guvenli hizmet paketi ise “Güvenli İnternet Hizmeti talep eden bireysel abonelere Güvenli İnternet Hizmetinin kullanıcı profilleri şeklinde sunulmasıdir” denilmis. Yani guvenli internet hizmeti talebe bagli alinan bir hizmettir, bu bakimdan standart profil guvenli hizmet paketi icinde degildir.

Kararin bundan sonraki kisimlari abonelere degil dogrudan isp’ler icin ve munhasiran guvenli internet hizmetinin hangi esaslara gore verilecegine dair esaslar uzerine.

Mesela isp’lerin bu hizmetler konusunda tuketiciyi acikca bilgilendirmesi, hizmet basvurusu veya hizmetten vazgecme konusunda kolaylik saglanmasi, bu hizmetlerin ucretsiz saglanmasi gibi noktalar var. Zaten dikkat edilirse butun bu
maddeler isp’lere yonelik olarak kaleme alinmis.

Ucuncu konu; Haberde siz 11. maddeyi yasakli sitelere girisi engellemek konusunda isp’leri de isin icine sokuyorlar diye yorumluyorsunuz. Halbuki isp’lere filtreleme islemini asma calismalarina karsi onlem almalidir maddesini tanimlanan “guvenli internet hizmeti” baglaminda okursak kurum isp’lere diyor ki: Yarin obur gun ttnet aile filtresini asan super program! Bu eklentiyi kur, biri adsl cocuk filtresinden kurtul! gibisinden seyler cikacak olursa (ki cikmasi kesindir) bu programlarin sisteminizdeki aciklardan yararlanmamasi icin ozen gosterin, calisma yapin. Zira hizmeti verecek olan tib’in verecegi listeler dogrultusunda isp’ler olacaktir. Cocuk, aile ve yurtici profillerini olusturup hizmeti sunacak isp’ler olacagina gore her isp kendi filtre sisteminin calisirligini saglasin diyor btk ve tib.

Dorduncu konu; 12. maddede btk’ya abonelerin internete erisim vakit ve suresini kisitlama yetkisi veriyor diye yorumlamissiniz. “Guvenli internet hizmeti” baglaminda 12. maddenin anlami sudur: Mevcut karar gore mesela cocuk profilini secen kullanici butun hizmeti cocuk profili uzerinden alabilecek veya aile paketini alan kullanici sadece aile paketine erisebilecek. Siz Banu Guven’le olan programda “Bir evde 3 buyuk 1 cocuk varsa ve cocuk profili secildiyse herkes sadece cocuk sitelerine mi ulasabilecek. Ne sacma” demistiniz.

Iste bu madde isp’lere diyor ki ilk etapta boyle baslatiyoruz ama yarin obur gun aboneler derse ki “sabah 9 aksam 9 arasinda cocugum internete giriyor, kalan saatlerde ben giriyorum ve ben cocuk bilgisayar basinda degilken cocuk filtresine takilmak istemiyorum” o taleplerin karsilanmasina yonelik yeni duzenleme yapilabilir. Yani btk uygulama basladiktan sonra gelen taleplere gore yarim gun aile filtresi, belirli saatler arasinda gecerli cocuk filtresi gibi hizmetlere de izin verebilir.

Sonuc olarak cok kotu bir internet yasasina ve akil almaz isler yapabilen uygulayicilara sahibiz. Ancak bu sefer degil. Burada yapilan isp’lere aboneler icin belirli hizmetlerin sunulma zorunlugu getirilmesinden baska bir sey degil.

Sansur getirdigi ileri surulen usul ve esaslar metninde gozume yeni carpan bir madde var. 7. maddenin 4. fikrasina gore ” Güvenli internet hizmeti almayı tercih etmeyen kullanıcı, standart profil
üzerinden hizmet alır.” Standart profilin mevcut uygulamanin aynen devami oldugu zaten metinde bir kac kere yer aliyor. Alintiladigim madde fikrasinda da acikca belirtildigi uzere standart profil guvenli internet hizmeti icinde degerlendirilmemektedir. Buna gore tartisma yaratan ozellikle 11. ve 12. maddelerdeki filtrelemenin asilmasi ve sure kisiti ile ilgili uygulamalarin aile, cocuk ve yurtici profillerinin uygulanmasina yonelik oldugu, standart internet erisim hizmetini kapsamadigi aciktir diye dusunuyorum (ben).

sayın kuzuoğlu,

yazılarınızı beğenerek okuyorum ama bu yazınızda ki bazı konulara katılmakla birlikte
çok taraflı bir yazı olmuş demek zorundayım malesef.

keşke internetin çucuklarımız adına ne gibi tehlikeler barındırdığını, hükümetin aslında ne yapmak isteyipte bazı kendini bilmezler yüzünden yanlış anlaşılabileceğini vs değinseydiniz daha isabetli olurdu.

bu paketleri isteyen kullanır istemeyen şuan ki gibi standart paketten devam eder. konu bu kadar basit ve netken sanki tüm sosyal paylaşım siteleri olmak üzere tüm siteler devletin izni olmadan kullanılamayacakmış gibi anlatırsanız tarafsızlığınızdan şüphe duyarım. evet şuanda sansür konusunda iyileştirmelere ihtiyaç var muhakkak. ama siz nedense sansürün iyi niyetli amacını görüp onun yeniden düzenlenmeye olan ihtiyacını vurgulamak yerine topyekün yok saymak istiyorsunuz gibime geliyor.

sayın kuzuoğlu.. geleceğimiz olan çocuklarımızın internet ortamının getirdiği olumsuz yayınlardan korumak adına atılan bu adımları önce desteklemenizi, sonrasında ise iyileştirilmesi adına konuşmanızı gönülden sitiyorum.

saygılarımla…

ya ben bu olanlara anlam veremıyorum kardeşim ınternettekı sansürlemelerden bahsediyorlar onlara neyin ne sansürlü olmamasından çokmu ilgilendiriyo gündemi böyle konularla meşkul ediyorlar merak ediyorum bunun altından ne çıkacak die .. bu söyledikleri sansürlemeyi yapsınlar bak ne oluyor iç isyan çıkmassa bende namerdim hadi yapsınlar ben bişi demiyorum sadece fikrimi beyan ediyorum.. misal örnek youtube yi bi ara yasaklamışlardı nedeni ise ATATÜRK’e yapılan saygısızca videolardan dolayı peki neden bizim ülkemiz bu siteyi girişini yasaklar bunu anlamış değilim bunu yapan kişiyi bulupda adli makamda yargılasan ve olacaklarındanda mesul tutsan bak bidaha böyle bişi oluyormu ? bizim zihniyetimiz belli pire için yorgan yakıyor bizim hükümetimiz.. bizim ne sucumuz günahımız var bu olanlardan yapan kişileri bulmak yerine neden böyle bir yöntemi seçiyorsunki ? bir şey daha internet sitelerini yasaklıyorlar neymiş ailelerden cok mail geliyormuş çocuklarımızın girmesini engelleyemıyoruz böyle şeylere kardeşim aile paketini al bilgisayarına kurdur o zaman yada internetini kes cocugunun bu kadar basit btk başkanı diyorki cocuklarınıza bizim sahip cıkmamız lazım aileler bunu yapamazlar ey yüce divan sen orda çocuk esirgeme kurumlugumu yapıyosun ? sizene ailelerin cocuklarından herkes her isteği siteye girer buna karışamassın yani kısacası arkadaslar böyle bir uygulamaya hayır diyorum ben çok saçma …

1999 yıllarının başında belki bilen vardır bilgisayarlar çalışmıyacak diye bişey demişdiler ama aslında yalandı. (o buhabbeti bilen vardır ) aslında yapamadılar sadece pc lerin fiyatını yükseltmek içindi şimdide internetin fiyatını artıtmak içşn yapı yolar onun için böle bişey olmacık inan mayın 🙂

kumar yasak demiş, iyi güzel gercekten güzel, ancak neden bu hükümet döneminde böğle bi yasak cıkarken iddia gibi kumar bi oyunu destekliyor hükümet onada yasak gelmeli hep cocuklar oynuyor? bu aynı sekste vergisini verirsen yasak değil genelev , vergisini vermezsen fuhuş suc oluyor mantıklımı sizce?

Fazla bilgim yok bu konularda.
ttnet, koçnet vs. yerine yurtdışından internet satın alabilir miyim?
Yurtdışında uydu üzerinden hizmet veren internet servis sağlayıcıları var mı?
Bunu niye soruyorum, çünkü vpn ye gerek kalmadan sansürsüz,hızlı ve kaliteli bir internete bu şekilde sahip olabiliriz diye düşünüyorum.

AKP OY VERENLER SANSÜRKET SİKAYET ETMEYE HAKLARI VARMI.BU ÜLKENİN GİTTİGİ YERİ GÖRSÜNLER.
AT GÖZLÜKLERİ İLE DÜNYAYA BAKMASINLAR.

KURTULUS OSMAN PAMUKOGLU

Bir dev yürüyüş organize edilmeli.Bu sansürden canı yanan o kadar çok insan var ki katılım çok fazla olacaktır.Reklamı iyi yapılmalı bu yürüyüşün.Sürekli gündemde kalmalı çünkü biz baş kaldırmazsak bu yazılanların hiçbir anlamı olmaz.Laf değil icraat yapalım.Ayrıca biz bir yolunu buluruz yine gireriz istediğimiz sitelere orası ayrı ancak neden kolay yol varken işimizi zorlaştıralım di mi?

Serkan Alemdar said at 14:47 on May 5th, 2011:

Merak ediyorum; acaba “hacker” gruplarını nasıl “paketleyecekler”? 🙂

Anonymous’tan Türkiye’ye uyarı
İnternet sansürüyle Türkiye’nin temel hak ve özgürlükleri ihlal ettiğini söyleyen Anonymous (Anonim) “Sansür uygulayan kurumlara karşı harekete geçeceğiz” dedi.

haberin devamı: http://www.ntvmsnbc.com/id/25220700/

—–

vay bee.. teknoloji kahinimiyim neyim? daha önceden de söylediğim gibi, heriflerin tüyü şimdiden kabarmış, tetikte bekliyorlar. güzel gelişme. :))

Sansür olmalıdır. Neden korkuyosunuz sansurden kotu bir sey yapmıyosaniz isterseler telefonunuzu dinlesinler istersenler herse sansurlesinler. Tabi senin için pislikse yasa dışı isen tabi kızıcaksın sansure.

Meselenin detaylarını çok hakim değilim. Ancak burada birkaç noktanın gözden geçirilimesi kanısındayım.

Birinci olarak, çoğu Batı ülkesinde de internet filtrelemeleriyle ilgili devletlerin regülasyonlarının mevcut olduğunu, BTK söylüyor. Bu doğru mu?

İkinci olarak, devlet kimseye zorla filtreleme getirmiyor, hukuki olarak mahkemelerce engellenmiş siteler hariç. Dolayısıyla, siz devletin tüm filtreleme regülasyonlarını sansür olarak niteliyorsunuz. Bu durumda, filtrelemeyle ilgili devletin düzenleme yapmasını isteyen insanların haklarını ihlal etmiş olmaz mısınız?

Üçüncü olarak, niyet okuma ve spekülatif iddiaların hiçbir objektif geçerliliği yoktur. Yukarıda bahsettiğiniz gibi, “yarın bir gün standart paketin de filtrelenmeyeceği ne malum” gibi kötü niyet aramaya yönelik sözler tamamen spekülatif. Neyin garantisi var ki. Bir şeyin olabilir olması, onu makul kılmaz.

Cahil veya Fakirleştirerek Kendilerine Mahkum Ettikleri İnsanların Beyinlerini Sözüm Ona Müslümanlık Adına Yıkayarak İyice Kendilerine Mahkum Eden Sitelere Ne Tür Bir Sansür Düşünülüyor ?

Siz internetin yasaklanacağını, sansürleneceğini falan mı düşünüyorsunuz??? Ha ha haaaa, yazık size… Üzülüyorum… Serdar burada hastalıklı, takıntılı bir ruh hali gördüm, alet olma bence bunlara… Hatta akepe gelip tek tek evleri kontrol edecekmiş, saat 10’dan sonra internet yasak, haydi yatın zıbarın diyecekmiş, puhohaaaaa… Yau kim inanır buna? Tabi ki Kadir İnanır, ehueheeuheeee… Yorumumu beğenmediysen yayınlama Serdar, siz de hoşlanmadıysanız bi zahmet okumayıverin gari…

beyler proxy vb. serverlar olduğu sürece bunlar istediği siteyi engellesin hiçbir halt edemezler. sözde engelli siteler ama o sitelerin sunucularındaki trafik durumlarına baktıklarında türkiyeden rahatlıkla girildiğini görebilirler ama çaresini bulamazlar. eğer ben bir siteye girmek istersem girerim arkadaş, bunu ne tayyip engeller ne de onun yardakçıları.

Artık kişisel blog açmanın vakti gelmiş. Bu konulara isyan edeceğim mecra olarak sizin gibi duyarlı kişilerin haricinde pekte fazla bir yer yok aslında. Teşekkürler!..

VPN sisteminde bir kaç tane dünya standardında protocol var. Bunların en geçerli olanları:

1. PPTP
2. L2TP
3. SSTP

ISP’ler sadece PPTP ve L2TP üzerinden veri transferi yaptığını görebilir ama verinin içeriğini VPN’e bağlıyken bilemezler.

SSTP protokolü iser 443 nolu portu, yani normalde web sitelerinin adreslerinin başkında httpS:// olan güvenli şifrelenmiş sitelerin kullanıdığı portla aynıdır.

ISP’ler yine sizin 443 nolu portu kullandığınızı bilir. Fakat bu durumda VPN kullandığınızı anlayamazlar. Çünkü eğer bir gmail.com sitesine giderseniz de 443 nolu portu kullanmış olursunuz.

Ayrıca VPN sadece burada konuştuğumuz gibi yasaklı sitelere girmeye yarayan bir sistem değildir aslında. Asıl amacı kurumların uzak mesafedeki ağlarını birbirine bağlamak için kullanılmaktadır. Yani VPN bağlantısını engellemek aynı zamanda birçok büyük kurumsal şirketlerinde işleyişini engellemek anlamına gelir.

Bugün VPN’i engellemeye çalışan İran, Çin gibi ülkeler sadece PPTP ve L2TP portlarını engelleyebilmektedirler. SSTP protokolu halen açıktır. SSTP protokolü kapandığı anda tüm web siteleri de otomatik olarak engellenmiş olur.

hidemyass.com, http://www.strongvpn.com gibi şirketler vpn sektöründe öncülük yapmaktadırlar. Bir süredir bende http://www.boxpn.com u kullanmaya başladım. Kendimi garantiye almak için SSTP protokolunu kullanıyorum.

Tabi VPN’i aslında kişisel internet güvenliği için kullanıyorum. Bu sayede ISP ve Hükümet internet üzerinde yaptığım hiçbir veri trafiğini görememekte.

Görüşlerinizi paylaşın: