Nazi dönemi teknolojisi

Soykırım ve vahşi istilalarıyla özdeşleşen Nazi dönemi kendi döneminden bugüne dek etkisini sürdüren ileri bir bilim ve teknoloji seviyesine sahipti.

Tarih hep kazananları yazar. Kaybedenlerin tarihteki tek yeri hainliklerine yönelik atıflardır.

Adolf Hitler
Adolf Hitler

Adolf Hitler hakkında çok derinlemesine bilgi sahibi değilim. Yaptığı pek çok zulmü ve soykırımı şiddetle reddediyorum. Bütün bunlara rağmen dönemin günah keçisi seçildiğini de düşünmüyor değilim. Hitler’i gönülden destekleyen ya da ölümüne karşı çıkanlar arasında çok az kişinin onun hakkında araştırma yaptığına şahit oldum. Pek çok şey gibi bu konuda da genel bilgilerimiz hep yüzeysel.

Mahpusluk döneminde kaleme aldığı Mein Kampf (Kavgam) adlı kitabını ortaokuldayken okumuştum. Bu kitabın Hitler tarafından yazılmadığına dair kuvvetli iddialar vardır ama fikri bütünlük olarak kendisinden çok ayrı bir duruşu olduğu da söylenemez.

Birçok ülkede basılmasının bile yasak olduğu bu kitap bir dönem Türkiye’de garip bir şekilde en çok satanlar arasına bile girmişti. Hitler’in azılı düşmanı Winston Churchill bu kitap hakkında şöyle demiş:

The new Koran of faith and war: turgid, verbose, shapeless, but pregnant with its message. (İnanç ve savaşın yeni Kuran-ı Kerim’i. Abartılı, gereksiz sözlerle dolu, şekilsiz ama mesajıyla yeni şeylere gebe)

Hitler hakkında okumanızı tavsiye edeceğim bir diğer kitapsa Aytunç Altındal‘ın Bilinmeyen Hitler adlı eseri. Altındal içinde dünyada ilk defa kendi kitabında ortaya çıkan bazı belgelerin de yardımıyla gölgede kalmayı başarmış (Hitler’i yetiştirip liderliğe taşıdığı ve sonrasında kontrol ettiği iddia edilen Rudolf von Sebottendorf‘un kurduğu) İstanbul kökenli Töton tarikatı bağlantılı Thule örgütünden başlayıp Hitler’in genetik köklerindeki gizemlere kadar pek çok şeyi bu kitapta derlemiş. (Hitler ailesi ve soyağacına yönelik bütün bilgileri imha ettirmiştir)

Nazi dönemine ait beni en çok heyecanlandıran şey dönemin teknolojik ve mistik araştırmaları. Nazi Almanyası kozmik gizemlerden astrolojiye, roket teknolojisinden UFO‘lara kadar akla hayale gelmedik pek çok şeyi araştırmış.

Meşhur V2 roketinin motoru
Meşhur V2 roketinin motoru

Dünyada bugün kullandığımız teknolojik nimetlerin içinde Nazi dönemi biliminsanlarının imzasına sıkça rastlayabiliriz. Uzaya yolculuk bile Nazi roket deneyleri sayesinde aşama kaydetmiştir. Almanların bu konudaki çalışmalarını takip edenler gayet iyi bilir.

Gerçi Almanya’da roket çalışmaları Hitler dönemi öncesinde başlamış ancak parasızlık yüzünden kafa kaldırılmıştı. Hitler ise tam tersine ciddi bir bütçe ayırarak ciddi bir aşama kaydetmişti. Naziler 7 yılda 2 milyar paund (o dönem bu paranın karşılığını düşünün) harcayarak ses hızını aşan V2 roketlerini geliştirdi. Amaçlarıysa önce Britanya, sonra Atlantik’i geçerek ABD topraklarının üstüne ölüm yağdırmaktı. V2 roketleri sesten hızlı olduğu için gelişine yönelik hiçbir uyarı da vermeyen lanetli bir ölüm silahıydı.

Bu roketlerden bir tanesini Londra Bilim Müzesi’nde görmüştüm. Gerçekten etkileyiciydi. ABD ve SSCB’nin uzay macerası da bırakılan bu noktadan devam eden gelişmelerle mümkün oldu. Çünkü Nazi döneminde bu roketi geliştiren ekibin başındaki biliminsanı Wernher von Braun savaş sonrasında ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’da çalışmaya başlamıştı.

Savaş sonrasında ortaya çıkan Nazi V2 roket denemelerine dair bir video bahsettiğimiz şeyi daha iyi açıklayacak:

Dönemin benzer birçok teknolojik araştırması savaş şartları, ekonominin bozulması ve teknik imkansızlıklar yüzünden tamamlanamamıştır.

Pek dillenmese de Almanya’nın yenilgisinin ardından dünyanın dört bir yanına kaçan Naziler bir dönem karşı karşıya savaştıkları müttefik kuvvetlere pek çok hizmette bulunmuştur. Hatırlarsanız ABD’de baba-oğul 4 dönem başkanlık yapan Bush ailesinin ataları için de benzer iddialar ortaya atılmıştı.

Bu yazıyı yazmak için beni tetikleyen şey National Geographic TV’de Nazi Almanya’sının gizli silahlarına dair bir belgesele denk gelmiş olmam.

Belgesel ekibi Nazi ordusunun gizli projelerinden radara yakalanmayan savaş uçağı Horten 2-29’u geride kalan planlara bakarak yeniden inşa etmeye çalışıyorlardı. Savaş sonrası elde kalan tek örnek aşağıdaki olmuştu (belgeselin de ilham kaynağı olan bu uçak 50 yıldır ABD Hava Kuvvetleri deposunda gizli tutuluyordu):

Horten 2-29
Horten 2-29

Radara yakalanma ayrıntısı burada çok önemli zira başarılırsa bu uçağın geliştirildiği dönemde Alman hava saldırılarından çökme noktasına gelerek radar teknolojisini icat eden Britanyalılara karşı yeniden üstünlük kazanmanın anahtarı olacaktı. (uçağa farklı açılardan bakabilirsiniz)

Tek kişilik tasarlanan bu uçak ahşap gövdeye, 4 adet 30mm’lik topa, 2 tane 500 kiloluk bombaya sahipti ve saatte 900 kilometre hız yapabiliyordu! Tasarımının dönemin ne kadar uzağında olduğuna dikkat edin. ABD’nin 1989 yılında geliştirdiği ve detaylarını sır gibi sakladığı radara yakalanmayan B-2 bombardıman uçağının ilham kaynağı olmadığını kim söyleyebilir?

B-2 Görünmez Bombardıman Uçağı
ABD’nin 1989 yapımı B-2 Görünmez Bombardıman Uçağı

Üstelik Nazi’lerin görünmez uçağı bir hayal de değildi. Planlanmış, üretilmiş, hatta 1944 yılındaki ilk deneme uçuşunu başarıyla tamamlamıştı. Uçağı geliştirme işini yüklenen Horten kardeşler sadece kanattan oluşan form konusunda ısrarcıydılar. En büyük motivasyonlarıysa radar yüzünden tespit edilerek öldürülen savaş pilotu arkadaşlarıydı.

Asıl soru şu: Hitler bunu üretmeyi ve savaşa sürmeyi başarsaydı bugün dünya nasıl olurdu? Ya da ABD’nin elinde daha başka hangi Nazi kalıntıları var?

Düşünelim bakalım.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

19 yanıt

 1. huseyincelik avatarı

  Gerçekten dönemine göre nazi teknolojisi muazzam seviyede.Savaş olmasına rağmen aşırı hızla gelişen bir teknoji dönemi ve bu dönem bugunun teknolojisinin ilk temellerini attı.Hitler zamanında insan genleri üzerine birçok araştırma yapılmış,mükemmel insan oluşturulmak istenmiştir.Ölmeyen askerler üzerine birçok propaganda resmi mevcut.Bir gecede beyaz saraya kadar giden askerler…Zamanda yolculuk gibi,akla hayale gelmeyecek bilim kurgu filmi gibi gelen daha birçok şey yapmaya çalışmışlardır.Bunlardan en bilineni ise Ufo fenomenidir.Hitler zamanına ait sonradan çıkan belgelerde,ufo şeklinde,üzerinde gamalı haç bulunan araçların resimleri bulunmuştur…Eğer hitler bu teknolojiyle savaşı kazansaydı ki abd girmese öyle olacaktı.Bugun moskova’dan tüm avrupaya,kafkaslardan abd ye nazi imparatorlugu kontrolunde olurdu,sarı nüfus artardı 🙂

 2. Egitisim Kariyer Enstitusu avatarı

  Mükemmel bir yazı olmuş. Serdar Bey elinize sağlık.

 3. Firat Ustun avatarı
  Firat Ustun

  Konuyla ilgilenenler, Hitler’s Scientists kitabina da bakabilirler. Kitap, havacilik konusu da dahil, bircok alanda iyi bir inceleme yapmis.

  http://www.amazon.com/Hitlers-Scientists-Science-Devils-Pact/dp/0670030759

 4. yunus emre avatarı
  yunus emre

  adolf hitler malesef ss subayların yaptığı katliamlardan sorumlu tutuluyor..aslında okadar katliamı adolf hitler değil birbirine düşürdüğü ss subayları onun adına verdi..asıl soru şu adolf hitler haklımıydı haksızmıydı. bugün bir avuç yahudi dünyayı kontrol edip dünyayı mahfeiyorsa o tarihlerde adolf hitler yahudileri yok etmek istemesiyle haksızmıydı??zaten hitler yahudileri nedensiz yere katletmedi 1.dünya savaşında yahudiler hainlik edip almanları arkadan vurdukları için ve dinleri gereği yahudileri katletmek istedi bence haklı..şu anı düşünüpte haksız demek haksızlık olurdu zaten. hitler ekonomiyi hiçe sayarak teknolojiye,silaha çok yatırım yaptı ve tabiki (ona göre )üstün alman halkıda bu paralarla iyi işler başardı..ama tabiki hitler bile olsa kendi ülkesinin ve müttefiklerinin ona ihanet edeceğini hesaba katmadı.ben hitlere iyi insan demiyorum ama hakkının yenmemesi ni düşünüyorum kendi halkı için yapmayacağı hiçbirşey olmadığını bize gösterdi…asıl merak ettiklerimde filimlere bile konu olan nazi deneylerinin gerçek olup olmadığı bulmak gerçekten başarılı mistik deneyleri varmıydı acaba ??

 5. Barış Atasoy avatarı

  @yunus emre: Hitler gerizekalılıları da katletmişti, bence o yüzden yanlış kişiyi savunuyorsun. (en azından, kendi adına)

  Hitler’in Hristiyanlıkla alakası da yoktur, o da ayrı. Dinsiz olan Hitler’in abuk sabuk mitlerin peşinde dolaşması ilginçtir. Muhtemelen Tötonları üstün gösterecek bir “yeni-din” yaratmaya çalışıyordu, o da işin ideolojik boyutu. (Indiana Jones’ta 10 Emir’i arayan Naziler olayı gerçektir)

  Romanya kaybedilmese, jet motorlu Messerschmidt’ler uçardı ama ne etkisi olurdu bilemeyiz. De Gaulle gibi tabansız biri olmasa muhtemelen bu kadar hızlı da ilerleyemezdi, ama Rusya’da soğuğun kurbanı oldu.

  SS subayları kafasına göre iş yaptı diye birşey denilemez. Hitler suikastında yer almadığı halde Erwin Rommel gibi büyük bir mareşal bile harcandı. Hitler mutlak liderdi. Tarih bilmeden üfürmeyelim.

  Hitler’in hakkı “yendiyse”, tek konuda yenmiştir: Stalin, Hitler’den daha çok insan öldürdü. Ancak sonradan döneklik edip Hitler’e arkasını döndüğü için batı, onun çingenelere, rejim muahliflerine yaptıklarını, 5.5 milyon (kimine göre 7-8) insanı öldürmesini hoş görmüş, sesini çıkarmamıştır.

 6. Barış Atasoy avatarı

  B2 konusuna gelince…

  B2’nin en büyük avantajı yüksek irtifadır aslında. Bundan pek bahsedilmez çünkü bahsedilse herhalde insanlar kendini çok çaresiz hissederdi:) B2’nin uçtuğu irtifaya hiçbir avcı uçağı çıkamaz. Mig 25 çıkabiliyor, halen de dünyanın en hızlı uçağı, radarı da B2’yi belli bir mesafede yakalayacak kadar iyi ama Rsuya bile bu uçakları terk etti. Almanların yaptıkları prototiplerin irtifa sorunu vardı, çok hızlı değillerdi. Evet; avcılara hedef olamayacaklardı ama o zamanlar Avrupa’da şimdi bile eşi benzeri olmayan uçaksavar hatları vardı. Bunları yarmaları neredeyse imkansızdı.

 7. Deniz ÇELİKKOL avatarı
  Deniz ÇELİKKOL

  @yunus emre: 1. Dünya Savaşındaki ağır yenilgi sonucunda Almanya’da oluşan dehşet ve kriz ortamı sırasında orataya atılıp birçok almanı inandıran asılsız propaganda malzemelerine bu çağda birinin yem olması gerçekten şaşırtıcı. Alman ordusu Fransa’da yenildi. Bu nedenle alman halkı hiçbir zaman yaralı, perişan askerlerini, ölülerinin tabutlarını görmedi. Alman şehirleri çoğunlukla bir saldırıya uğramadı, Almanya’da bir yıkım yaşanmadı. Savaşın yahudilerin adilikleri ile masabaşında kaybedildiği propagandası da bu sebeple almanlar arasında kabul gördü.

  Din konusuna gelirsek, Barış’ın söylediği gibi Hitler kati suretle hristiyan inancını benimsemiş biri değildi. Ayrıca din gibi ilahi bir konu sebebiyle, herhalde en adice dünyevi hareketler sayılabilecek birini öldürmek, kitleleri yok etmek, savaşmak gibi olayları haklı görmek gerçekten cahillliğin, bilinçsizliğin ve dinsizliğin sonucudur. Bu zihniyetle Haçlı Seferleri de tamemen haklıdır, İsrail’in Filistin’deki zulmu ya da Barış harekatı öncesi Kıbrıs’ta katledilen Türkler de. Bu zihniyetle Dünya’nın en ileri devletleri olan Batı devletleri, sefalet içindeki Orta Doğu devletlerini derhal işgal edip soykırım uygulamalıdır. Nasıl böyle bir saçmalık desteklenebilir anlamak mümkün değil.

  Yahudilerin dünyayı yönettiği mitine gelirsek, evet gerçekten de bir avuç büyük yatırımcı, borsa danışmanları, ya da bu tip şirketler (bunların bir kısmı yahudi olabilir, çoğunluğunun hristiyan olmasıyla beraber) büyük yatırımlar yaparak bir ülkenin ekonomisini coşturabileceği gibi, yatırımları aniden çekerek ya da borsa hakkında negatif yorumlar yaparak bir ülkenin ekonomisini darmadağın da edebilir. Ama bu güç bundan ibarettir. Bir avuç insan hiçbir şekilde, rızaları olmadan 7 milyar insanı yönetemez.

  Amerika’yı yahudilerin yönettiği miti de tamemen gerçek dışıdır. Amerika’nın işleyen bir demokrasi oluşu sebebiyle, yönetim mekanikleri içindeki senatörler, temsilciler vs. oy kaynakları olan milletin isteklerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Çünkü Amerikan halkı kendini temsil eden adaylara oylarını teslim ederler, Türkiye’deki gibi asılsız vaadler ya da göstermelik icraatlere körlemesine atılmaz ya da kendini sefalete sürükleyen adayları tekrar tekrar seçmezler. Tekrar seçilmek niyetiyle de şahıslar, temsil ettikleri hakın isteklerini savunurlar. Amerika’daki iyi organize olmuş ve ciddi bir nüfusa sahip olan yahudiler de Amerikan karar mekanizması içerisinde büyük söz sahibidirler. Fakat aynı şekilde Ermeniler, Polonyalılar, Araplar, ve hatta Kübalılar bile aynı veya yakın derecede söz sahibidir. Örneğin Amerika’nın Küba’ya uyguladığı artık hiçbir gereği kalmamış ambargonun sebebi Amerikan seçmeni olan onbinlerce liberal Kübalının yaptığı baskıdır. Aynı şekilde İran ile olan gergiliğe de büyük ölçüde İslam Devrimi sonrası Amerika ya göç etmiş İran’lıların basıkısı ile oluşmuştur. Sonuç olarak Amerikan devleti, yahudi vatandaşlarının tekelinde değildir.

  Lütfen bu kadar basit, basmakalıp, dayanağı olmayan, klişe fikir zerreleriyle, çok önemli bir tespitte bulunmuş gibi ortalara atılmayalım.

 8. Deniz ÇELİKKOL avatarı
  Deniz ÇELİKKOL

  Makale’nin ana konusuna gelirsem de 3. Alman İmparatorluğu’nun okültist ve ezoterik kökenleri, bu konularda ve teknoloji konusunda araştırmalarını oldukça detaylı bir şekilde inceleyen en kapsamlı kitap, ilgilenenler için,

  “Hitler Almanya’sının Gizli Tarihi”, Turgut Gürsan, Selis Kitapları.

  Yanlız küçük bir uyarı: Ezoterik ve okültist bilgilere merakı olmayanlar için kitabın büyük bölümü pek birşey ifade etmeyecektir.

  Ayrıca bu güzel makale için Serdar Kuzuloğlu’na teşekkür ederim.

  Saygılarımla

 9. Deniz ÇELİKKOL avatarı
  Deniz ÇELİKKOL

  @yunus emre: 1. Dünya Savaşındaki ağır yenilgi sonucunda Almanya’da oluşan dehşet ve kriz ortamı sırasında orataya atılıp birçok almanı inandıran asılsız propaganda malzemelerine bu çağda birinin yem olması gerçekten şaşırtıcı. Alman ordusu Fransa’da yenildi. Bu nedenle alman halkı hiçbir zaman yaralı, perişan askerlerini, ölülerinin tabutlarını görmedi. Alman şehirleri çoğunlukla bir saldırıya uğramadı, Almanya’da bir yıkım yaşanmadı. Savaşın yahudilerin adilikleri ile masabaşında kaybedildiği propagandası da bu sebeple almanlar arasında kabul gördü.

  Din konusuna gelirsek, Barış’ın söylediği gibi Hitler kati suretle hristiyan inancını benimsemiş biri değildi. Ayrıca din gibi ilahi bir konu sebebiyle, herhalde en adice dünyevi hareketler sayılabilecek birini öldürmek, kitleleri yok etmek, savaşmak gibi olayları haklı görmek gerçekten cahillliğin, bilinçsizliğin ve dinsizliğin sonucudur. Bu zihniyetle Haçlı Seferleri de tamemen haklıdır, İsrail’in Filistin’deki zulmu ya da Barış harekatı öncesi Kıbrıs’ta katledilen Türkler de. Bu zihniyetle Dünya’nın en ileri devletleri olan Batı devletleri, sefalet içindeki Orta Doğu devletlerini derhal işgal edip soykırım uygulamalıdır. Nasıl böyle bir saçmalık desteklenebilir anlamak mümkün değil.

  Yahudilerin dünyayı yönettiği mitine gelirsek, evet gerçekten de bir avuç büyük yatırımcı, borsa danışmanları, ya da bu tip şirketler (bunların bir kısmı yahudi olabilir, çoğunluğunun hristiyan olmasıyla beraber) büyük yatırımlar yaparak bir ülkenin ekonomisini coşturabileceği gibi, yatırımları aniden çekerek ya da borsa hakkında negatif yorumlar yaparak bir ülkenin ekonomisini darmadağın da edebilir. Ama bu güç bundan ibarettir. Bir avuç insan hiçbir şekilde, rızaları olmadan 7 milyar insanı yönetemez.

  Amerika’yı yahudilerin yönettiği miti de tamemen gerçek dışıdır. Amerika’nın işleyen bir demokrasi oluşu sebebiyle, yönetim mekanikleri içindeki senatörler, temsilciler vs. oy kaynakları olan milletin isteklerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Çünkü Amerikan halkı kendini temsil eden adaylara oylarını teslim ederler, Türkiye’deki gibi asılsız vaadler ya da göstermelik icraatlere körlemesine atılmaz ya da kendini sefalete sürükleyen adayları tekrar tekrar seçmezler. Tekrar seçilmek niyetiyle de şahıslar, temsil ettikleri hakın isteklerini savunurlar. Amerika’daki iyi organize olmuş ve ciddi bir nüfusa sahip olan yahudiler de Amerikan karar mekanizması içerisinde büyük söz sahibidirler. Fakat aynı şekilde Ermeniler, Polonyalılar, Araplar, ve hatta Kübalılar bile aynı veya yakın derecede söz sahibidir. Örneğin Amerika’nın Küba’ya uyguladığı artık hiçbir gereği kalmamış ambargonun sebebi Amerikan seçmeni olan onbinlerce liberal Kübalının yaptığı baskıdır. Aynı şekilde İran ile olan gerginliğe de büyük ölçüde İslam Devrimi sonucunda Amerika’ya göç etmiş İranlıların baskısı sebebiyet vermiştir. Sonuç olarak Amerikan devleti yahudi vatandaşlarının tekelinde değildir.

  Lütfen basmakalıp, dayanaksız, basit, klişe fikir zerreleriyle çok önemli bir tespitte bulunurcasına ortaya atlamayalım.

 10. yakup gender avatarı
  yakup gender

  “Hitler bunu üretmeyi ve savaşa sürmeyi başarsaydı” ne olurdu mu?
  hiç bir şey. yakıt ve menzili böyle bir kuş radara değil göze dahi görğnmese ancak sinek vızıltısı olurdu.

  okuması pek keyifli yazınız için teşekkürler

 11. ali rıza avatarı
  ali rıza

  @yakup
  yazı güzel de içinde zehirleyici bişii var sanki.

  yazarımızın üslubunun akıcı ve okumasının da zevkli oldugu muhakkak.
  fakat churchill budalasının söylediği o sözleri neden koyup da konuyu İslamı zehirleme platformuna aldı anlayamadım.
  yazıyı okuyanın aklında 3-5 sene sonra bu cümleden gayri bişey kalmıyacak sanki.

  Koran’ın içi boş demiş eğem(ağam yani).

  kendisi(çörçil emce) dindardı. incilinse ne kadar dolu ve uygulanabilir oldugunu hepimiz gördük, biliyoruz.

  biz, kimseyi demir sandalyelere oturtup, kelepçeleyip
  altında da ateş yakıp,”seni günahlarından arındıracağız. merak etme hiç canın yanmayacak!”diyerek vücut yağlarının erirken çıkardıgı seslerin çığlıklara karışmasını dinlemedik.

  biz, kimseyi kıtır kıtır kesip soykırım yaptıktan sonra”hayır o bir sırp katliamı değildi”demedik.

  biz, kimsenin karısına kızına tecavüze edip, böbreklerini çalıp, evindeki paraları gaspedip bunu da 1milyon200bin kişiye yapıp sonrasındaysa bu”özgürlük operasyonu”demedik.

  tüm bunların altında incil öğretilerinin oldugu çok açıktır.

  dün bosnaydı, bugün ırak. yarın sanırım iran. çok uzak sanılmasın. belli mi olur. yakında size de çıkabilir. bir gün altında “işte geldi size de özgürlük”yazılı bir postal evinizin kapısını kırdıgında”ben bu içi boş kitaba inanan cahillerden değilim”demek ne yazarımızı ne de başka birini kurtaracaktır.

  Koran’a hakaret edilecekse ya daha iyi bir kitap yazılacak ya da susulacak.

  O, alemler için rahmet ve ancak bir öğüttür.

 12. […] yola çıkıyor. Buna göre Naziler ulaştığı teknolojiyle (ki ben de bu konuda bir şeyler karalamıştım) 1945 yılında Ay’a gitmeyi ve karanlık tarafında ‘Schwarze Sonne’ (Kara Ay) […]

 13. tekin avatarı

  Bende hitler in yaptığı vahşeti sevmem ama nazi teknolojisinin hayranlarından birisiyim.
  Almanyada çok güzel eski teknolojik muzeler var ama imkansizlıklar dan gidemiyorum.
  Bilgiler için teşekkürler.

 14. Erdil avatarı

  Nazilerle ilgili bir çok efsane halen dolanmakta (Hitlerin aslında yahudelere hizmet ettiği, Nazilerin uzaylılarla irtibat halinde olduğu gibi bir çok uç şey de dahil…)

  Abartıları bir yana bırakırsak teknoloji alanında o zaman açık ara önde oldukları (vizyonda da öyle bence) ve bir çok şeyin temelini attıkları gerçek.

  Yalnız hep düşünmüşümdür aynı anda herkesi karşısına alırken neye güvenmiştir? Hem de İtalya gibi yarardan çok zararı olan bir müttefikle…

 15. emre avatarı

  bugün dünya da mühendislik harikası denilen rus AK-47 yani meşhur adıyla keleşler bile Almanlardan çalıntıdır. Ayrıca Naziler, Japonya ve İtalya yüzünden yenilmişlerdir. Afrika ve Yunanistandan çıkamayan İtalyayı kurtarmak için Ordu bölünmüştür ve stalingrad yenilgisi alınmıştır. Ya değilse hitlerin 1945 yazında planı abd ye girmekti.

 16. muharrem avatarı

  bu kadar harcama bu kadar bilgi karşılıgında bu devir insanları ne görüyor yani 50 sene önce yapılan bu fantastik teknoloji mistik deneyler şimdi kimin elinde ne şekillerde kullanılıyor nacizhane sorularıma tatmin edici bilgilerinizden ötürü şimdiden teşekkür ederim

 17. […] yola çıkıyor. Buna göre Naziler ulaştığı teknolojiyle (ki ben de bu konuda bir şeyler karalamıştım) 1945 yılında Ay’a gitmeyi ve karanlık tarafında ‘Schwarze Sonne’ (Kara Ay) […]

 18. Atacan avatarı
  Atacan

  bence hitler dünyadaki en büyük liderlerden biridir hem öyle olasa tüm düya karşı sadece kendisi savaşa girmezde yanında olan devletlerin hiç birine güvenmedi kendi ülkesine ve halkına inandı . Atatürkten sonra en iyi başkandır . Hem baksana gelişmelerine 2 . dünya savaşı başında dünyada tanklar sadece cepenin gerisine asker taşımak için kullanılıyordu hitler ve mühendisleri tanka bir destek meanizması ve makinalı tüfekler koyarak yeni nesil bi tank olan tiger 1 leri yaplatı sonra bi top yerleştirerek ilk tankı yaptı bu sırda abd de sadece makineli tüfekli tankları yeni yapmışdı ve hatta palet sistemini geliştirememiştide abd 2 . dünya savaşında sadece 3 nesil tank yaparken hitler 9 nesil tank yaptı 10, nesil tankınıda yapmaya çalıştı ama o kadar sürmedi savaş
  hem uçak teknolojisindene almaya planörlü savaş uçagı olan p-40 ve mustank 1g1i üretigi zaman almanlar mustandın daha iiyi bir savaş uçagıyla savaş alanına geldi ve bundan kısa zaman sonra aalmanya dünyaya yep yeni bişeyle geldi jet motrlu uçaklar jet motrlu uçakların farkları mustanga güe hızı 2 kat daha ii manevre yetenegi çok keskin roket alabiliyor ve mustangda 40mm 2 tane top varken bunda 2 tane 60 mm 2 tane100mm top vardı yani hitler dünyaya 50 sendede 300 seneden daha fazla süren bi teknoloji bıraktı

 19. Sedat avatarı
  Sedat

  Vay be! Yıl 2024 neler gördük neler. Kimbilir daha neler göreceğiz.

Görüşlerinizi paylaşın: