Sinevidyon@Televidyon ve stop-motion denemeleri

Hareketsiz kareleri hareketli videolara dönüştürme olarak özetleyebileceğimiz stop-motion tekniiği ile yaptığımız bazı denemeler.

Özgür Poyrazoğlu ile zamanında danışmanlığını yaptığım Tikle‘den tanışıyoruz. O dönem Tikle’ye bağlı Yeni Renk şirketinin başındaydı. Sonra kurduğu SodaMedya ile kendi yolunda ilerlemeye başladı. Beraberinde sinema.com gibi önemli bir adresi ve veri kaynağını da alarak…

Senelerce görüşmediğimiz Özgür ile Webrazzi’nin TechCrunch Meetup etkinliğinde karşılaştık. (hatta videoda önlü arkalı oturduğumuz görünüyor) Laf lafı açtı ve televidyona geldi. Ben deli gibi sinema programı istiyordum, onlar da meğer yapmak istiyormuş. Konuştuk, heveslendik, sonra unuttuk gitti…

Geçenlerde bir FriendFeed yazışmasında konu yeniden hararetlenince artık yettiğini düşünerek istimi aldım. Özgür ve Ender de bence gayet başarılı bir başlangıç performansı gösterdi. Biz MYK stüdyolarında neler gördük yoksa 😉

Kısa bir ön hazırlık safhasının ardından Sinevidyon bugünden itibaren yayına girdi.

Jenerik bazen içerikten de önemlidir

Jenerik için dijital sanatlar sihirbazımız Emre ile nasıl bir şey yapalım diye konuşurken aklına stop-motion yapmak geldi. Bilmeyenler için bu tekniği şöyle özetleyebilirim: bir objeyi küçük oynamalarla hareket ettirip fotoğrafını çekme ve arka arkaya dizerek hareketli bir görüntü yaratma. Bir videoyla anlatmak gerekirse:

İzlediğiniz gibi aslında aklı olanın yapacağı bir iş değil. Kafamızda sinemada yer almış action-figure’leri yürütüp Sinevidyon yazacak bir tabelada buluşturmak vardı. İlk bölüm Cuma günü gireceğinden ve bu yüzden sadece bir günde bitirmek zorunda olduğumuzdan şimdilik kısa bir versiyonunu yaptık. Cumartesi ve Pazar bizim stüdyoda daha kapsamlı bir şey yapacağız.

Fakat yapmaya başlayınca gördük ki, zor olmakla birlikte hayli keyifli, eğlenceli bir şeymiş. Denemenizi tavsiye ederim. Bir obje ve bir dijital fotoğraf makinesi yeterli.

Bunun için seçtiğimiz objeler aşağıdaki gibi. Bir kısmı benim kendi koleksiyonumdan, bir kısmını da Kanyon’daki bir oyuncakçıdan aldık (Teknosa’nın karşısındaki. Hani şu içinde sürekli bangır bangır Serdar Ortaç çalan!).

Bir başka açıdan bakacak olursak:

Bakalım Pazartesi bölümüne nasıl bir şey göreceksiniz. Şimdiki haliyle karşılaştırırsınız.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

4 yanıt

 1. eFe avatarı

  Hayırlı olsun, izledim gayet güzel bir program olmuş..

  Devamını dilerim..

 2. J. avatarı

  Bugun yaptik, cektik, umarim begenirsiniz. yarina surpriz 😉
  Blog super, cok begendim.
  Ellerinize saglik efendim.

 3. Cihan Çağlar Çankaya avatarı

  İnternet Süperstar (yakında) bunu beklerken birdizi program patlayıverdi televidyonda .. hayırlı olsun Serdar abi

 4. Erkan avatarı

  Teknoloji var kadın programı var son olarak sinema ile ilgili programda geldi.

  Eğitim haberlerini gösterecek bir program lazım teknotv ‘ye ben gönüllü olabilirim aslında ama cesaret edemiyorum.

  Başarılar.

Görüşlerinizi paylaşın: