[email protected] ve stop-motion denemeleri

Özgür Poyrazoğlu ile zamanında danışmanlığını yaptığım Tikle‘den tanışıyoruz. O dönem Tikle’ye bağlı Yeni Renk şirketinin başındaydı. Sonra kurduğu SodaMedya ile kendi yolunda ilerlemeye başladı. Beraberinde sinema.com gibi önemli bir adresi ve veri kaynağını da alarak…

Senelerce görüşmediğimiz Özgür ile Webrazzi’nin TechCrunch Meetup etkinliğinde karşılaştık. (hatta videoda önlü arkalı oturduğumuz görünüyor) Laf lafı açtı ve televidyona geldi. Ben deli gibi sinema programı istiyordum, onlar da meğer yapmak istiyormuş. Konuştuk, heveslendik, sonra unuttuk gitti…

Geçenlerde bir FriendFeed yazışmasında konu yeniden hararetlenince artık yettiğini düşünerek istimi aldım. Özgür ve Ender de bence gayet başarılı bir başlangıç performansı gösterdi. Biz MYK stüdyolarında neler gördük yoksa ;)

Kısa bir ön hazırlık safhasının ardından Sinevidyon bugünden itibaren yayına girdi.

Jenerik bazen içerikten de önemlidir

Jenerik için dijital sanatlar sihirbazımız Emre ile nasıl bir şey yapalım diye konuşurken aklına stop-motion yapmak geldi. Bilmeyenler için bu tekniği şöyle özetleyebilirim: bir objeyi küçük oynamalarla hareket ettirip fotoğrafını çekme ve arka arkaya dizerek hareketli bir görüntü yaratma. Bir videoyla anlatmak gerekirse:

İzlediğiniz gibi aslında aklı olanın yapacağı bir iş değil. Kafamızda sinemada yer almış action-figure’leri yürütüp Sinevidyon yazacak bir tabelada buluşturmak vardı. İlk bölüm Cuma günü gireceğinden ve bu yüzden sadece bir günde bitirmek zorunda olduğumuzdan şimdilik kısa bir versiyonunu yaptık. Cumartesi ve Pazar bizim stüdyoda daha kapsamlı bir şey yapacağız.

Fakat yapmaya başlayınca gördük ki, zor olmakla birlikte hayli keyifli, eğlenceli bir şeymiş. Denemenizi tavsiye ederim. Bir obje ve bir dijital fotoğraf makinesi yeterli.

Bunun için seçtiğimiz objeler aşağıdaki gibi. Bir kısmı benim kendi koleksiyonumdan, bir kısmını da Kanyon’daki bir oyuncakçıdan aldık (Teknosa’nın karşısındaki. Hani şu içinde sürekli bangır bangır Serdar Ortaç çalan!).

Bir başka açıdan bakacak olursak:

Bakalım Pazartesi bölümüne nasıl bir şey göreceksiniz. Şimdiki haliyle karşılaştırırsınız.

, , , , , ,

4 Responses to [email protected] ve stop-motion denemeleri

 1. eFe 25/10/2008 at 10:58 #

  Hayırlı olsun, izledim gayet güzel bir program olmuş..

  Devamını dilerim..

 2. J. 26/10/2008 at 20:54 #

  Bugun yaptik, cektik, umarim begenirsiniz. yarina surpriz ;)
  Blog super, cok begendim.
  Ellerinize saglik efendim.

 3. Cihan Çağlar Çankaya 27/10/2008 at 05:22 #

  İnternet Süperstar (yakında) bunu beklerken birdizi program patlayıverdi televidyonda .. hayırlı olsun Serdar abi

 4. Erkan 30/10/2008 at 15:57 #

  Teknoloji var kadın programı var son olarak sinema ile ilgili programda geldi.

  Eğitim haberlerini gösterecek bir program lazım teknotv ‘ye ben gönüllü olabilirim aslında ama cesaret edemiyorum.

  Başarılar.

Bu yazıyı tamamlayacak katkılarınızı beklerim