iPhone kırmak için en kolay yöntem

iPhone iyi hoş ama en faydalı yetenekleri kırpılmış durumda. Durumu tersine, maçı lehinize çevirmek için kolay bir yardımcı araca bakalım.

iPhone ile maceralarımı zaman zaman burada paylaşıyorum. Bu hafta yeniden aleti elime aldım. Blackberry Bold’dan sonra ekran boyutu ve grafik kalitesiyle etkilemedi dersem yalan olur. Bence bu cihazın insanları vuran tarafının kullanım şekli ya da yazılım desteğinin ötesinde grafik arayüz tasarım kalitesi. Bundan bir başka zaman uzun uzun bahsedeceğim.

Bu sefer iTunes dışından bazı yazılımlar yüklemem gerekti. Bunun için de iPhone terminolojisinde ‘jailbreak’ olarak geçen dilimize ‘hapisten kaçma’ olarak çevirebileceğimiz şeyi yapmak gerekti. Yani Apple iPhone 3G’yi Apple (ve iTunes) hapishanesinden kurtarmak. Başka bir deyişle insanların Apple’a haraç vermeden geliştirdiği yazılımları, oyunları yükleyebilmek.

Bunun için ihtiyacınız olanlar:

 1. Bittorrent yazılımı. Tavsiyem: uTorrent. Eğer bittorrent için bir yazılımınız yoksa çekip yükleyin (bedava).
 2. ThePirateBay sitesine erişim. Eğer açamıyorsanız buraya.
 3. iTunes’da son sürüm güncellemesi.
 4. Her ihtimale karşı iTunes üstünden tam bir iPhone yedeğinin alınması.

Ben bir Ubuntu kullanıcısıyım. Bunu Linux tarafında yapmak için atmam gereken taklaları görünce gözüm korkmadı desem yalan olur (Hoş, Windows da normalde çok farklı değil ya). Sonra karşıma QuickPwn çıktı (Windows için de Mac için de var) Ben Apple üstünde yaptım. Windows’ta da yeniden denedim, kullanım ve yöntemde hiçbir fark yok. Yalnız ek olarak iPhone1,2_2.2_5G77_Restore isimli bir dosya çekmem gerekti (247MB).

QuickPwn

QuickPwn’ı yükleyip çalıştırdıktan sonra karşınıza çıkan yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli. Birkaç dakikada iPhone Apple ile nişanı atıp tamamen sizin oluyor. Daha basiti olamazdı.

Birkaç dakikada iPhone telefonunuz gerçekten sizin telefonunuz oluyor. Güle güle kullanın.

Daha detaylı bir İngilizce anlatımı da var. Ayrıca bu dosyaları benzer / aynı isimlerle muhtemelen diğer paylaşım yazılımlarıyla da (emule, amule, dc++, easynews, rapidshare, vs)  çekebilirsiniz.

(İngilizce bilmiyorsanız, takıldıysanız, anlamadıysanız çözümü bende aramayın. Benim desteğim buraya kadar. Üzgünüm. Zaten bu kadar basit bir yöntemde hiçbirinizin takılacağını sanmıyorum)

NOT: Bu konuda iPhone Türkiye sitesinde de bir yazı bulunuyor, tavsiye ederim.Yayın Tarihi:

Kategori:


Yorumlar

7 yanıt

 1. Mustafa Tan avatarı

  Hayırlı Olsun Serdar Hocam 🙂

  Jailbreak’in avantajları olduğu kadar dezavantajları da olabiliyor teknik olmayan kullanıcılara. Aşağıdaki linkteki yazımızda paylaştık handikaplarını, sizi takip edenlere faydası olabilir:

  http://www.iphoneturkey.biz/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

 2. özgür aydın avatarı

  dostum çok teknolojik işlere geyik katıyorsun arasıra seviyorum seni ama , yaptığın iş iş değil şimdi bişey anlatıyorsun ama bi scrennshot yapmadan resim araklamışsın olmuyor çünkü verdiğin resim 1.nesil iphone jailbreak yaparken çıkar

  malumki siz 3g kullanıyorsunuz verdiğiniz versiyon linki 3g için olan 2.2 versiyonu ama resim 1. nesil olan işlem için

  3g ye jailbreak yapıyorsan bu resim çıkmaz ..

  daha dikkatli yazılarda buluşmak üzere ..

  bir zamanlar radikal gazetesinde yada hürriyetteydi yanılmıyorsam paypal anlatılırken neden bizden 1 usd haraç kesiyorlar diye bir yazıda yakınılıyordu ama ben gene sizi kınamıştımki bu yazılar elinizden geçerken hiçmi bilgi almayıp o kesilen para sadece gerçekliği belirlemek için yapılan çekim olduğunu ve geri ödendiğini bilmeden yazılmıştı vs vs

  yazılar genelde bu tarz derlemelerden oluşuyor bilgiden değil işi bilenler çok şeyler yakalıyor haberiniz olsun 🙂

 3. MserdarK avatarı
  MserdarK

  Özgür Aydın ben bu ekran görüntüsünü Google grafik aramasından edindim. Bunun ismi ne zaman araklama oldu emin değilim. Yazıda resme atıfta bulunarak bir şeyden bahsedilmiyor. Ben de o yüzden hiç önem vermemiştim. Zaten bu blog da iPhone konusunda uzmanlık iddiasında bir yer değil. Aksine iPhone’u pek tutmadığımı ve kullanmadığımı da blogu inceleyen herkes hemen anlayacaktır.

  Yine de uyarı için teşekkürler, sanıyorum okuyanlar da bilgilenmiştir.

 4. özgür aydın avatarı

  ne demek bizdekide sevgiden ileri gelen bir eleştiri yazımın başındada belirtmiştim, illaki kimse sizden herşeyi %100 detayı ile isteyecek değildir ama genede en azından bu sempatizan topluluğunu bulmuşken daha dikkatli olmak gerekir diye düşündüm ..

 5. Mustafa Tan avatarı

  Selamlar Serdar Hocam,

  Analytics uygulaması da hoşunuza gidecektir eminim 🙂

  http://www.iphoneturkey.biz/2009/02/analytics-ile-web-sitemizin.html

 6. yunus bilgi avatarı

  bende de ipod touch var 3. nesil ancak jailbreak ile hic ugrasmadim. bilmiyorum daha ne kadar dayanabilecegim hapiste kalmaya ama ben memnunum…

 7. tugce avatarı

  bu quickpwn programi ucretli degil mi?

Görüşlerinizi paylaşın: