iPhone kırmak için en kolay yöntem

iPhone ile maceralarımı zaman zaman burada paylaşıyorum. Bu hafta yeniden aleti elime aldım. Blackberry Bold’dan sonra ekran boyutu ve grafik kalitesiyle etkilemedi dersem yalan olur. Bence bu cihazın insanları vuran tarafının kullanım şekli ya da yazılım desteğinin ötesinde grafik arayüz tasarım kalitesi. Bundan bir başka zaman uzun uzun bahsedeceğim.

Bu sefer iTunes dışından bazı yazılımlar yüklemem gerekti. Bunun için de iPhone terminolojisinde ‘jailbreak’ olarak geçen dilimize ‘hapisten kaçma’ olarak çevirebileceğimiz şeyi yapmak gerekti. Yani Apple iPhone 3G’yi Apple (ve iTunes) hapishanesinden kurtarmak. Başka bir deyişle insanların Apple’a haraç vermeden geliştirdiği yazılımları, oyunları yükleyebilmek.

Bunun için ihtiyacınız olanlar:

  1. Bittorrent yazılımı. Tavsiyem: uTorrent. Eğer bittorrent için bir yazılımınız yoksa çekip yükleyin (bedava).
  2. ThePirateBay sitesine erişim. Eğer açamıyorsanız buraya.
  3. iTunes’da son sürüm güncellemesi.
  4. Her ihtimale karşı iTunes üstünden tam bir iPhone yedeğinin alınması.

Ben bir Ubuntu kullanıcısıyım. Bunu Linux tarafında yapmak için atmam gereken taklaları görünce gözüm korkmadı desem yalan olur (Hoş, Windows da normalde çok farklı değil ya). Sonra karşıma QuickPwn çıktı (Windows için de Mac için de var) Ben Apple üstünde yaptım. Windows’ta da yeniden denedim, kullanım ve yöntemde hiçbir fark yok. Yalnız ek olarak iPhone1,2_2.2_5G77_Restore isimli bir dosya çekmem gerekti (247MB).

QuickPwn

QuickPwn’ı yükleyip çalıştırdıktan sonra karşınıza çıkan yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli. Birkaç dakikada iPhone Apple ile nişanı atıp tamamen sizin oluyor. Daha basiti olamazdı.

Birkaç dakikada iPhone telefonunuz gerçekten sizin telefonunuz oluyor. Güle güle kullanın.

Daha detaylı bir İngilizce anlatımı da var. Ayrıca bu dosyaları benzer / aynı isimlerle muhtemelen diğer paylaşım yazılımlarıyla da (emule, amule, dc++, easynews, rapidshare, vs)  çekebilirsiniz.

(İngilizce bilmiyorsanız, takıldıysanız, anlamadıysanız çözümü bende aramayın. Benim desteğim buraya kadar. Üzgünüm. Zaten bu kadar basit bir yöntemde hiçbirinizin takılacağını sanmıyorum)

NOT: Bu konuda iPhone Türkiye sitesinde de bir yazı bulunuyor, tavsiye ederim.